İçeriğe Yönlendir

3. Fren Lambası Led D&#246nüşümü

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Bu arabayı alalı, hep yapacak birşeyler aradım...

İç aydınlatmaları led yaptım.. Led olarak gün ışığı rengini kullandım.. çok başarılı oldu... Bunu bir ara eklerim foruma..

İç aydınlatmadan aldığım gaz ile, 3. fren lambasını led yaptım..

48 tane led kullandım..

img0905k.th.jpg

Ledler 1,8-2,2 volt aralığında çalışan kırmızı ledlerdendi.. 6'şarlı seriler yaptım.. dirençsiz direk bağladım..

Araç çalışmaz iken voltajı ölçtüm ve 12,3 volt akım gördüm..

Araç çalışırken ölçtüğümde bu voltaj 14,6 volta çıkıyordu.. bu sebeple 7812 kullandım..

Bir müddet kullandıktan sonra 7812 işi içime sinmedi, hem araba çalışmazken 12,3 volt olan elektiriği 10 volta düşürüyordu, hem istediğim kadar parlak değildi; cünkü kullandığım ledler 1,8-2,2 volt aralığında çalışan ledlerdi ve 7812 ile led başına 2 volt elektrik düşüyordu..

7812'yi iptal edip, 6 ledi seri ve 100 ohm direnç ile bağladım..

img0890.th.jpg

Arabaya taktım.. Beklediğim gibi arıza lambasını yaktı...

Devreye paralel 8 Watt bir ampul bağladım.. Ama arıza lambasını sönmedi..

Servet'i aradım... (Geceuçuşunda tanıştım, bizim de üyemiz hatta büyük toplantımıza da katılmıştı)

Orjinalinin 5 adet 5 Wattlık dipsiz ampulden oluştuğunu, ancak bu arabanın yaptığımız her bir şeyi gördüğünü anlattım...

Ben sana direnç göndereyim dedi.. Gönderdi sağolsun.. Aliminyumdan güzel bir soğutucu da yaparak taktım...

img0894a.th.jpg

img0908k.th.jpg

Ama arıza lambasını yine söndüremedim..

Meğerse direnci paralel bağlamam gerekiyormuş..

Palele bağladım ve arıza lambasını da söndürdüm...

Sonuç; görüntü olarak istediğim gibi oldu..

img0903u.th.jpg img0910k.th.jpg

Servet Aydın'a teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bunlarla niye uğraştınki, al bir doğan lambası yerine tam olurdu... :)

Birbirine küçük bir alanda bağlanmış tam 10 adet super flux led talep ediyorum senden..Yoksa işin var benimle... :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çoğunuz bunu Murat Deli ile iddialaşarak yaptığımı sanacaksınız... Ben bile öyle sanıyorum.. :)

Ledler halojen ampullere göre 0,2 saniye daha hızlı yanıyormuş.. 100 ile gidilen bir araçta da 0,2 saniye süre 5,6 metre yol demekmiş..

Yani; arkamdan gelen birisi frenen bastığımı 0,2 saniye daha önce görecek, bu da fren mesafesini kısaltacak...

Birbirine küçük bir alanda bağlanmış tam 10 adet super flux led talep ediyorum senden..Yoksa işin var benimle... :)

Stobu sök... fotoğrafını çek.. Sonra sana tarif edeceğim yerin ölçüsünü bildir bana...

Sen iç aydınlatma mı yapacaksın...

Ona proje lazım...

Yorum bağlantısı
Hasan Dönmez

Çok güzel olmuş. :)

Çok güzel olmuş. :)

Çok güzel olmuş. :p

Çok güzel olmuş. :p

Çok güzel olmuş. :nazar:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Teşekkürler

Teşekkürler

Teşekkürler

Teşekkürler

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Çoğunuz bunu Murat Deli ile iddialaşarak yaptığımı sanacaksınız... Ben bile öyle sanıyorum.. :p

Ledler halojen ampullere göre 0,2 saniye daha hızlı yanıyormuş.. 100 ile gidilen bir araçta da 0,2 saniye süre 5,6 metre yol demekmiş..

Yani; arkamdan gelen birisi frenen bastığımı 0,2 saniye daha önce görecek, bu da fren mesafesini kısaltacak...

Stobu sök... fotoğrafını çek.. Sonra sana tarif edeceğim yerin ölçüsünü bildir bana...

Sen iç aydınlatma mı yapacaksın...

Ona proje lazım...

Beni beklediğinizi biliyorum. İşte geldim. :p

İddaalaşma om benle, sonu senin için iyi olmazz. ;) Yapsana kaçıncı viteste olduğunu gösteren zımbırtıdan. :crazy:

Her şey bir yana, taktir ve tebrik ederim kardeşim, çok güzel olmuş. Ben de Corsa'ya yapıştımdı. Ama ben 10 mm şeffaf ama kırmızı yanan ledlerden kullanmıştım. O da fena değildi be. ;)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bu şerit ledler ne kadar pahalı, ben bauhaus ta gördüm. Metresi 20-30 lira gibi birşeydi. Murat Dere hocam sende çok paramı var ? ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yapsana kaçıncı viteste olduğunu gösteren zımbırtıdan. :crazy:

Çok işlevsel bir şey yaptın... Bu yaptığın şey hayatını o kadar kolaylaştırdı ki bunu ben bile anlayamadım :p

Neye yarar ki o...

Ben işlevsel olmayan şeyler ile uğraşmıyorum... Daha hiç bu araba kaçıncı vitesteymiş diye düşürenerek bakmadım... ;)

Şoför olan bilir zaten...

Kaput lamban bile bundan faydalı bir çalışma... Boşa kastın kendini..

Sıkıyorsa fara mercek tak ;)

Bu şerit ledler ne kadar pahalı, ben bauhaus ta gördüm. Metresi 20-30 lira gibi birşeydi. Murat Dere hocam sende çok paramı var ? :p

Şerit led, anca akvaryum aydınlatma için güzel olabilir.. Seyrek seyrek sırıtır arabada.

Yorum bağlantısı
Misafir

Emmim maşallah eline sağlık. Merakla bu elektrik bilgisini birleştirmek bir de el becerisiyle el emeği göz nuru bişey çıkmış orataya, harika olmuş. Ben böyle bi çalışma yapsam araba yanar :lazy1:

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Bu şerit ledler ne kadar pahalı, ben bauhaus ta gördüm. Metresi 20-30 lira gibi birşeydi. Murat Dere hocam sende çok paramı var ? :p

Doğru görmüşaün kardeşim. Çok pahalı değil. Ve hayır, bende çok para yok. Ben memurum unuttun galiba. ;)

Çok işlevsel bir şey yaptın... Bu yaptığın şey hayatını o kadar kolaylaştırdı ki bunu ben bile anlayamadım :p

Neye yarar ki o...

Ben işlevsel olmayan şeyler ile uğraşmıyorum... Daha hiç bu araba kaçıncı vitesteymiş diye düşürenerek bakmadım... :lazy1:

Şoför olan bilir zaten...

Kaput lamban bile bundan faydalı bir çalışma... Boşa kastın kendini..

Sıkıyorsa fara mercek tak :good1:

Şerit led, anca akvaryum aydınlatma için güzel olabilir.. Seyrek seyrek sırıtır arabada.

Ben onu kendim için yapmadım ki, yolcular görsün diye yaptım. :p

Sen bu cevabı istiyorsun, ben de istediğin cevabı veriyorum: Gönder de takalım karrdeşim. Dur daha neler yapacam ben, cabriolet focus geliyor yakında. (Fazla uçtum kabul ediyorum.) :crazy:

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Çokk güzel olmuş elinize sağlık..

Yorum bağlantısı
Tuna Aksu

Murat hocam öğretmen maaşıyla eğer bunları yapabiliryorsa demekki elinde güç olsa araba bile yapar bu adam.helal hocam

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Murat hocam öğretmen maaşıyla eğer bunları yapabiliryorsa demekki elinde güç olsa araba bile yapar bu adam.helal hocam

Ahh, meslektaşım, yarama bastın. Para da yok, tesis de. Tesis olcak ben neler yaparım da... Neyse... Mercek göndercem deyip göndermeyenlerin olduğu bir forumda bu kadar oluyor ancak... (Memeeeet!) :lazy1:

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

konuyu okurken ilk başta ne gerek varki yaptı diye düşünüyorken ilerleyen kısımlarda " 0,2" sn fark mevzusuna gelince nedenini anladım tebrikler.

Acaba diyorum bende eskiden arabalara taktığımız gibi karaşimşek mi yapsam 3. fren lambasını çok göz alır mı kine ?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Burçin Kabasakal

Allah, ellerinize dert göstermesin. Harika bir işçilik olmuş.

Ayrıca görüntü bir tarafa, güvenlik yönüyle takdire şayan bir uygulama.

Eline sağlık ağabey. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu uygulama değişti biraz...

7812'yi iptal ettim... 6'şarlı serilere 100 ohm direnç taktım...

Zaten büyük direnci de paralel bağlayıp arıza lambasını söndürmüştüm...

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Murat Hocayla sen led bırakmadınız piyasada :blush:

ellerine sağlık görünüm güzel olmuş.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
(düzenlendi)
Bu uygulama değişti biraz...

7812'yi iptal ettim... 6'şarlı serilere 100 ohm direnç taktım...

Zaten büyük direnci de paralel bağlayıp arıza lambasını söndürmüştüm...

bende poster baskı dizayn yapan arkadaşıma mondeo yazısını verdim şeffaf olarak mondeo kenarları siyah olucak şekilde 28 veya 30 cm arası uzunlukta 5 cm yükseklikte olucak şekilde film çıkarmasını istredim.(mondeo yazısını formda bi arkadaş uzun zaman önce yapmış hoşuma gitmişti).bu filmi kırmızı renk aynı ebatlarda 2 tane pleksiglas tı ghaliba,arasına koyarak 3.fren yapmaya karar verdim.filmi haftaya alıcam ve kutu yapımınıda sıgdırıcam işlerimin arasına diger çalışmalarımda sadece gösterge panelleri kaldı bunun arasına bunuda sıkıştırırım galiba.geri vites için yardımcı aydınlatma yapmaktan şimdilik vazfeçtim.kutu yapımı biraz tuzlu gibi.hazırını bulamadım bi türlü kimselerde yok buldugumda uygun olmadı.onlarda 10tl den aşagı degil di.mehmet sizin kullandıgınız kutu çok güzel ama hatcbacklere uyguın degil maalesef.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
mehmet bey (emmi)özür yazımda (bey)yazmamışım kusura bakma lütfen.

Bana beni yeni tanıyanlar kısa süreliğine Mehmet Bey der zaten... Önemli bir husus da değil benim için.. Nasıl rahat ediyorsanız o şekilde hitap edebilirsiniz...

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Bana beni yeni tanıyanlar kısa süreliğine Mehmet Bey der zaten... Önemli bir husus da değil benim için.. Nasıl rahat ediyorsanız o şekilde hitap edebilirsiniz...

tşk ederim.haftaya resim ekliyecegim kısmet oolursa işlemle ilgili.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
(düzenlendi)

mondeo yazım geçte olsa elimde kabaca resimleri bu iki tane bastırdım.yazının boyutu 5cm-28cm

kırmızı plexiden kutu tasarımıda halledince.ledleride sipariş ederim montaja başlarım.

Yorum bağlantısı

tavsiye üzerine bu yazıyı 3.stop lambası olarak kullanmaktan vazgeçtim.amaca uygun olması sebebiyle standard olan türlerle ugraşıp uygulama yapıcam.en kısa sürede paylaşacagım.fikirleri olan arkadaşlar yazın lütfen ortak akıl yapalım.

Yorum bağlantısı
Onur Korhan Göytan

hazır satılan 3.stopların iç devresini alıp kendimizinkine adapte etsek masraf çok mu artar acaba diye düşündüm?

tavsiye üzerine bu yazıyı 3.stop lambası olarak kullanmaktan vazgeçtim.amaca uygun olması sebebiyle standard olan türlerle ugraşıp uygulama yapıcam.en kısa sürede paylaşacagım.fikirleri olan arkadaşlar yazın lütfen ortak akıl yapalım.

3.stop olarak kullanmaktan neden vazgeçtiniz merak ettim

yeterli etkiyi göstermeyeceğini mi düşündünüz? mondeo yazısı ince fakat geniş alan kapladığı için yeterli performans gösterir gibi geliyor bana da aklıma öyle geldi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...