İçeriğe Yönlendir

Kaporta Boya Ölçme Cihazı

Engin Evni

Recommended Posts

Okyay Pay

benim anlamadığım

diyelimki denyonun biri kapıyı ya da bilmem nereyi çizdi

boyattık diyelim o kapıyı

haliyle boya diğer kapıdan kalın olacak

şimdi soru şu

boyalı kapının boyasımı daha sağlam

boyasızmı

aracın üstüne daha kalın boya atılıyorsa demekki kalın atılan boya makbul

mantık olarak bakınca da kalın boya daha sağlam ( adam gibi atıldığını varsayarak)

şimdi aracın boyalı olması değerini neden düüşürüyor bunu bana biri anlatsın :)

mesela arkadaşımda 2005 model mondeo var , siyah , kazası bilmemnesi yok cillop gibi araba

adam gitti boya yıprandığı için aracı komple boyattı

aynı aracın kazasız ama fabrikanın attığı boyalısını mı alırsınız , yeni cillop gibi simsiyah boyalısını mı?

???

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sağlamlık, kalınlık ile pek alakalı değil. Macun (tamirli ise) - astar-boya-bağlayıcılar-vernik markası ve bunların birbiri ile uyumu + el becerisi önemli.

Yorum bağlantısı
Okyay Pay
Sağlamlık, kalınlık ile pek alakalı değil. Macun (tamirli ise) - astar-boya-bağlayıcılar-vernik markası ve bunların birbiri ile uyumu + el becerisi önemli.

bunların hepsi kaliteliyse ?

mesela örnek burada bir servis var kullandığı bütün malzemenin markası belli

reklama girmeyecekse söylerim :D

:D

marka Meguiars

bu marka ürünlerle boya koruma tavsiye edilir mi?

Yorum bağlantısı
Okyay Pay
meguiras, 1 numaradır, ya da ilk 3 tedir diyelim.

abi oldu olacak ilk 3 ü bi sıralayıver

zibart ve sonaxın yerini merak ettim

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Guest Adem Kaya

ikinci el aldığım arabanın sol tarafı 300-400 mikron. macunlanıp boyanmış anladığım kadarıyla. bunu kabullendim ama arabanın diğer parçalarında 110-180 arası değerler ölçüyorum. .çok canım sıkıldı araba komple boyamı acaba derken, galeriye gittim. sıfır arabaları ölçtüm. bir tane aytozu renkli, bir tanede tam bilemiyeceğim lacivert renklifocusa baktım. aytozu gri olanın genel boya kalınlığı yüksek. 110-200 arası. lacivert olanında 80-120 mikron çıktı. sonra sokakta gördüğüm yine koyu renkli bir focusa baktım. o da 90-120 mikron ölçüm verdi. aynı parça farklı arabalarda farklı ölçülüyor. benim bu işten anladığım renge göre de boya kalınlığının değiştiği.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Adem bey, eger WAX turu urunler tekrar tekrar uygulanirsa o zaman aracin boya kalinligi artiyor, cok basit bir ornek vereyim, elimde meguiars'in hizli cilasi var, buzdolabi uzerindeki magnet ciziklerinden kurtarmak icin 6-7 kat yaptim ( :s:D ) ve sonra magnetler tutmamaya basladi :D, varin gerisini siz dusunun :(.

:rofl: Muhlis, işin ucu nereye varır :p Buzdolabından sonra lavabo banyo çizikleri falan. Hanım fena zorluyor galiba evde :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tamamen sahsi killigim, onun zorladigi yerler daha farkli oluyor genelde, cumartesi suraya gidelim, pazar suraya gidelim, tatilde sunu bunu yapalim seklinde :).

Eksik olmuş galiba, kilibikliğim olacaktı sanki :p

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
ikinci el aldığım arabanın sol tarafı 300-400 mikron. macunlanıp boyanmış anladığım kadarıyla. bunu kabullendim ama arabanın diğer parçalarında 110-180 arası değerler ölçüyorum. .çok canım sıkıldı araba komple boyamı acaba derken, galeriye gittim. sıfır arabaları ölçtüm. bir tane aytozu renkli, bir tanede tam bilemiyeceğim lacivert renklifocusa baktım. aytozu gri olanın genel boya kalınlığı yüksek. 110-200 arası. lacivert olanında 80-120 mikron çıktı. sonra sokakta gördüğüm yine koyu renkli bir focusa baktım. o da 90-120 mikron ölçüm verdi. aynı parça farklı arabalarda farklı ölçülüyor. benim bu işten anladığım renge göre de boya kalınlığının değiştiği.

Normal

bahsedilenler mikron cinsinden, yani 90-120 mikron değerleri aynı rakam olarak kabul edilir. Ayrıca robot boyacı gibi ideal boyama şartı ile oluşan kalınlıkların toleransı budur, ayrıca boya ölçümü tekniği:

Aynı parça üzerinde 5-6 farklı ölçüm yapılırır ve ortalaması alınır.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Guest Remzi Kaya
Arkadaşlar boya ölçme cihazları her zaman doğru sonuç verir mi?Araba pazarlarında, galericilerde ve bazı servislerde gördüm.Ölçme birimi galiba "mikron". Fabrika çıkışı araç boyaları kaç mikron oluyor? Bir kaç yaşındaki aacın boyası kaç mikron olmalıdır? Ayrıca araca yapılan pasta-cila, boya koruma aracın boya kalınlığını etkiler mi?

Dijital kaplama kalınlık ölçüm cihazları, metal yüzeyler üzerindeki boya kalınlığı ölçümü için idealdir. Otomobil sektöründe araç kaportası daha önceden boyanmış mı, yada araç kaportası tamir görmüş mü, araç kaportasının boya ihtiyacı var mı gibi soruların cevabını bir kaç saniye içinde verir.

Cihaz araç ekpertizleri, galericiler, boyacılar, metal bakım üniteleri, makina imalatçıları, ince film üreticileri paketleme sektörü gibi alanların kullanımına uygundur.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
  • 3 yıl sonra...
Burak Çamak

Merhabalar,

ebay den Capate (car paint test in kısaltılmışıymış :) ) marka ölçüm cihazı satın aldım, klasik dijital cihazlardan değil. Çalışma prensibi çok basit; Kalem boyutundaki alüminyum kabın içinde, ucunda mıknatıs olan bir çubuk var, metal üzerine konduğu zaman çekim gücüne göre çubuk üzerinde hangi renge geldiğine bakılıyor.

- kırmızı sonradan uygulanan macun+boya,

- sarı sonradan uygulanan boya,

- yeşil de orjinal boyayı gösteriyor.

Geçmişinden emin olduğum 2-3 arabada denedim, doğru sonuç verdi. Fiyatı $16,5 kargo dahil. Siparişim 20 günde geldi (Slovenya' dan göndermişler). Avrupa' dan geleceği için 10-12 gün civarında gelmesini bekliyordum, biraz uzun sürdü.

Çinli muadillerine göre avantajları;

- Orjinal Alman malı,

- plastik değil alüminyum,

- pilsiz çalışıyor,

- kalem boyutunda.

bu da üreticinin adresi; http://www.capate.com

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Hava şartlarına göre doğruluk payı değişir . Bu tarz cihazlar alıcı ve satıcıların gözünde çok aşşağıdalardır . Bence pek güvenmeyin ...

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

+ olarak değişen parçayı anlamanız çok zor . Dijital cihazlar'da ortalamanın 40-60 mikron arası altında sonuç çıkarsa değiştiği anlaşılır . Bu cihaz kaportadaki macun oranına göre çalışan çok macun var ise tutunamayan bir cihaz .

Yorum bağlantısı
Burak Çamak

+ olarak değişen parçayı anlamanız çok zor . Dijital cihazlar'da ortalamanın 40-60 mikron arası altında sonuç çıkarsa değiştiği anlaşılır . Bu cihaz kaportadaki macun oranına göre çalışan çok macun var ise tutunamayan bir cihaz .

Değişen parça macunlanmadan direk boyanıyor galiba değil mi? bu durumda atılan boya orjinalden kalın oluyor diye dijitaller de 40-60mikron altında gösteriyor ise bu cihaz da sarı gösteriyor olabilir. Sadece boya testi yapmıştım değişen parça testini de yapayım ilk fırsatta.

Ancak hava şartlarına göre mıknatısın çekim gücünün değişeceğini pek zannetmiyorum. Yüzeyin üzerindeki çamur etkili olurmu diye şüpheliydim, kendi arabamda bunu denedim :) çamurlu yüzeyde de doğru sonucu verdi.

Ama tabiki bu cihaz kesin sonuç almak için değil, sadece fikir edinmek için ucuz bir yöntem. Ustaya gitmeden ön kontrol yapma amaçlı kullanılabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

gayet güzel ve uygun fiyatlı basitçe bakmak için güzel örneğin araç bakarken bununla bakılıp kafanıza yatarsa profesyonel baktırılabilir boşa expertiz parası verilmemiş olur önüne gelen araca

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Alinin uzmanlığı olduğu için daha iyi bilir ama İçinde renklerin olduğu silindire karşı direnç uygulayan bir yay var sanırım. O yay sıcaklık farkından dolayı ölçümü etkiler diye düşünüyorum bende.

Güle güle kullanın..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Çevrede manyetik bir alanın bulunması da etkileyebilir belki. Mesela kapı için boya kalınlığı ölçülüyorken kapı içinde bulunan hoparlör mıknasıtı ölçümü etkileyebilir. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

ön fikir edinmek için harika bir cihaz.tek parça boya var deyip taklalı aracı araç satmaya çalışanlara karşı ilk bakışta teşhis,daha ne olsun.expertize kadar gitmeden ilk kontrol yani.

tavana tutarsın,boyasız gösteriyorsa devam,baktın tavan boyalı gösterdi,o dakika unutursun o arabayı.fiyat da iyi sayılır.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Volkan Ceneviz

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/oto-boya-kaplama-ve-kalinlik-olcen-test-cihazi-274284870?mkwid=syIW9zndu_dc&pcrid=58375872927&pkw=&pmt=&ggmktg=PaidSearch*PLA*232252887*22324021167*58375872927*pla**pla-79002696447&rfcr=58375872927&gclid=CLeeupzVgNQCFUQW0wodYqACLA&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

böyle ucuz bir ürün sizce biz gibi alıcılar için ufak ip uçları maksadı ile kullanılabilir mi yada tavsiye edilebilecek cihaz bildiğiniz var mı malum ülkemizde pertten çıkmış araçlar 3 parça çizik boyalı diye satılmakta :)

Yorum bağlantısı
Oktay Eker

Fikir verme açısından uygun ölçümler yapabilmekte bu tür cihazlar ancak probları 1-2 yıl içinde bozuluyor, aldığımız 4 adet cihazın akıbeti aynı oldu, ancak aldığımız farklı marka idi.

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...