İçeriğe Yönlendir

Kombi alacağım. Önerileriniz?

Yakup Başaran

Recommended Posts

Yakup Başaran

135 m2, güney cepheli eve kombi alacağım. Toplam 6 adet petek var ve toplam uzunluğu 7 metre. Petek yüksekliği 60 cm. Şimdi, yoğuşmalı mı almalıyım? Yoğuşmasız mı? Yerli mi alayım, yabancı mı? Hangi marka tavsiye edersiniz?

Yorum bağlantısı
İbrahim Özaşkın

Bütçe yeterliyse kesinlikle vailant. Yoğuşmalı kombi egr valfi gibi çalışıyor. Bacadan çıkacak olan sıcak gazlar ısıtmaya yardımcı oluyor, ayrıca alev boyu kullanıma göre otomatik değişiyor. Ama yoğuşmalıların fiyatı anormal pahalı.

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu
(düzenlendi)

135 m2 evde 6 adet mi petek var? Balıkesir kış yaşamıyor demek ki. Ben olsam 3 tane Ufo alırım :)

Yok ya, düşündüm de 6 tane normal aslında :rolleyes:

tarihinde Bark?n Kayao?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
135 m2 evde 6 adet mi petek var? Balıkesir kış yaşamıyor demek ki. Ben olsam 3 tane Ufo alırım :)

Yok ya, düşündüm de 6 tane normal aslında :rolleyes:

bizim evde 140 m2 ve bizde 6 adet kullanıyoruz hiç sorunsuz ısınıyoruz. Ana ünite hermatik demirdöküm

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Vaillant en iyisi, benim tercihimde bu olurdu, sonra Buderus, Alarko, Ferroli vs. 3 sene önce araştırdığımda böyle bir sonuca varmıştım, yalnız o dönemde Bosch en kötüsüydü şimdi ne durumdadır bilmiyorum.

Biraz sıkıntım vardı hiç birini alamaım bir dahaki sefere umarım halledeceğiz. Şimdi Demirdöküm aden kullanıyorum, sorun yok ama daha iyisi daha verimli olurdu, özellikle de yoğuşmalılara bakmanızı tavsiye edebilirim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Demirdökümün ucuz fiyatlı serileri var onlardan uzak durun..Bütçe varsa vailant en iyisi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Isınmanın temel kuralı, ısıtmak değil, yalıtmaktır. Normalde petekler+kombi beraber tasarlanır. Petekleri kim döşedi?

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

Baymak haricinde bence hangisini alırsanız olur. Daha önceden doğalgaz işinde çalışmış biri olarak biz kullanmıyorduk. Ama bu tabi biraz da bütçe meselesi. üst sınıf kombiler buderus ve vaillantır. Her ne kadar bosch buderusu almış olsa da hala buderus adıyla piyasada kombi satılıyor zannedersem. orta sınıf kombiler ise benim görüşüm demirdöküm, alarko ferroli, immergas ve bosch tur

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
Kombide ise Viessmann'ı tercih edebilirsiniz.

+1

Herkes Vaillant demiş bence de Viessmann..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Aydın

selamlar arkadaşlarım.

ben elektrik teknikeriyim ama kombi servisinde de parttime çalışıyorum. yani konuyu biliyorum.

arkadaşlar anlatmışlar hepsine katılıyorum. evde yalıtım yoksa altkattan ısıma olmuyorsa ev güneş almıyorsa birde kombinin ayarlarında dengsizlik varsa hangi marka olursa olsun birşey farketmez.

bu saydığım etkilerin sayısı arttıkça sorunlarda artar. kombide esas sıkıntı servis elemanlarının bilgi ve tercübesiyle müşterilerine karşı niyetinde yaşanır. müşterisini bir para makinesi gören servis marka ne olursa olsun müşteri mutlu olamaz. bence kombi almak için ilk önce gerçekten bilgili ve insani duyguları gelişmiş kişilerin servisi olduğu markayı tercih etmelisin. marka vermek iyi olmaz ben bunları yazmak istedim karar sizindir.

hüseyin

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

alev modülasyonu olsun başka birşeye gerek yok. Bir de birlikte oda termostatı alın kablosu çekilebiliyor olsun. Paket alın yani. oda termostatı artı kombi. marka farketmez.

Yorum bağlantısı
Yakup Başaran
alev modülasyonu olsun başka birşeye gerek yok. Bir de birlikte oda termostatı alın kablosu çekilebiliyor olsun. Paket alın yani. oda termostatı artı kombi. marka farketmez.

Vailantı düşündüm almak için ancak servis sıkıntısı çok büyük(müş). Tercihim yoğuşmalıdan yana. Ev 3+1. Dış cephe ve tavan taban yalıtımları var.

Kombinizin kaldırabileceği ısıl büyüklükte petek kullanın. Petek arkalarına yansıtıcı levhalar koyun.

Oturduğumuz evde normalde 6 metre petek vardı, ben bunu 11 metreye çıkarttım.

Programlanabilir oda termostatı kullanıyoruz.

Kombiyi sürekli yakıyorum. Bütün petekler de açık. Ev 23-24 C sıcaklığında.

Valla şu ana kadar o kadar kombici gezdim (mühendisler, tesisatçılar dahil) bu kadar güzel bir yorum duyamadım. Teşekkürler alper bey. Atladığım bir konu. Sonuna kadar haklısınız bence. Oda termostatını kobiyle birlikte sipariş ettim. Kablosuz cinsinden. 20 bin kcal, yoğuşmalı, ferroli econcep techC kombi+oda termostatı montaj dahil 2350 TL. Markadaki tercihimde servis etkendir. Yoksa ferroliyi tanımam etmem. Yorumlar için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
H.Cenk Bayrakçı

Viessmann Vitodens (yoğuşmalı) ya da Buderus yoğuşmalı kullanabilirsiniz. O metrekare için yoğuşmalı kombi verimli ve ekonomik olur. Mümkünse oda termostatı ya da termostatik vanalarla beraber...

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Ben de şunu ekleyeyim. Mümkünse oda termostatını oturma odanıza koyun. Oda termostatının bulunduğu odanın yani oturma odanızın radyatör boyunun normalden biraz daha büyük seçilmesinde fayda var. Böylelikle oturduğunuz oda daha çabuk ısınacak ve oda termostatı marifetiyle de kombiniz kapanacaktır. Ayrıca oda termostatınızın bulunduğu odaya termostatik vana koymayın..

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Sani Gerşon

Yeni konu açmak istemedim.

Az önce banyo ve mutfak için tüp değiştirdik 104TL para baydık. İçime oturdu. Apartman izin vermediği için ısınmaya değil sadece ocağımız ve suyumuz için kombi almak istiyoruz. İstanbul'da önerebileceğiniz, benim kontrol etmem gereken durumlar nedir?

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mert Yeldan
Yeni konu açmak istemedim.

Az önce banyo ve mutfak için tüp değiştirdik 104TL para baydık. İçime oturdu. Apartman izin vermediği için ısınmaya değil sadece ocağımız ve suyumuz için kombi almak istiyoruz. İstanbul'da önerebileceğiniz, benim kontrol etmem gereken durumlar nedir?

Viessmann :) Bayisiyim diye demiyorum :good1:

Yorum bağlantısı
Sina Güran

Ben demirdöküm bayisiyim ancak eğri oturup doğru konuşacağım.

Yoğuşmalı kombi normal kombilere göre daha verimlidir, dolayısıyla daha az gaz tüketmektedir. Ancak tesisat yapılırken yoğuşmalı kombi kullanılacaksa ona göre radyatör uzunlukları hesap edilmeliydi. Eğer yoğuşmalı kombi alırsanız, kombiyi 55 dereceden yukarı çıkarmamanız gerekli. Aksi taktirde yoğuşma yapmayacaktır kombi. Özetle boşuna yoğuşmaya para vermiş olacaksınız birde üstüne ısınamayacaksınız.

Ayrıca 135m2 olan evlere ben yoğuşmalı tavsiye etmiyorum, 150m2 den sonra tavsiye ediyorum. Bununda sebebi radyatör metrajının minimum 7,5m olması gerektiğindendir, kombinin yoğuşabilmesi için.

Yukarıdaki yazılarda hep üst sınıf kombilerden bahsedilmiş (vaillant, buderus ve viessmann)

Orta sınıf için benim tavsiyem DD'nin üst sınıf kombisi Nitron olacaktır. Tabiki yukarıdaki 3 kombi ile aynı segmentte değiller.

Bahsi geçen ucuz serisinin ismi Tyros modelidir, tek eşanjörlü olmasından dolayı radyatörler ile sıcak suyu aynı anda verememektedir, basit bir kombidir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar
Ben demirdöküm bayisiyim ancak eğri oturup doğru konuşacağım.

Yoğuşmalı kombi normal kombilere göre daha verimlidir, dolayısıyla daha az gaz tüketmektedir. Ancak tesisat yapılırken yoğuşmalı kombi kullanılacaksa ona göre radyatör uzunlukları hesap edilmeliydi. Eğer yoğuşmalı kombi alırsanız, kombiyi 55 dereceden yukarı çıkarmamanız gerekli. Aksi taktirde yoğuşma yapmayacaktır kombi. Özetle boşuna yoğuşmaya para vermiş olacaksınız birde üstüne ısınamayacaksınız.

Ayrıca 135m2 olan evlere ben yoğuşmalı tavsiye etmiyorum, 150m2 den sonra tavsiye ediyorum. Bununda sebebi radyatör metrajının minimum 7,5m olması gerektiğindendir, kombinin yoğuşabilmesi için.

Yukarıdaki yazılarda hep üst sınıf kombilerden bahsedilmiş (vaillant, buderus ve viessmann)

Orta sınıf için benim tavsiyem DD'nin üst sınıf kombisi Nitron olacaktır. Tabiki yukarıdaki 3 kombi ile aynı segmentte değiller.

Bahsi geçen ucuz serisinin ismi Tyros modelidir, tek eşanjörlü olmasından dolayı radyatörler ile sıcak suyu aynı anda verememektedir, basit bir kombidir.

Bu tyros tan çektiğimi bir ben bilirim bir de Allah bilir.

Kazanı delindi. Kartı değişti, defalarca su damlattı. Garantisi bitti şimdi, şimdi de sürekli basınç düşüyor. haftaya bir su dolduruyorum.

Sinan Bey, niye devamlı basınç düşüyordur?

Yorum bağlantısı
Sina Güran

Mehmet bey,

Teknik konular hakkında yorum yapamıyorum çünkü sadece satış ve ürün tavsiyesinde bulunuyorum. Basıncın düşmesi su kaçağına işaret ediyor ama teknik servisin gelip bakması ve onların müdehale etmesi gerekmekte.

Yaşadığınız kötü tecrübe içinde üzüldüm. DD servisi konuyu halletmiş olmalıydı ilk seferinde...

Yorum bağlantısı
Fatih Akar
(düzenlendi)

viessman

tek seçim çok araştırdım

benim ev 135 m2 yoğuşmalı vitodens 100 taktırdım 9,5 m petek var

tarihinde Fatih Akar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

DD kullanıyoruz biz yıllardır. hiç sorun çıkartmadı. bakım için servisi aradığımız zaman da çok kısa sürede geliyorlar.

Arkadaşımın evinde ariston var. 1,5 yıl içinde 2 kez arıza yaptı.

İstanbul"daki evde vailant var, 4 senede 1 kez arıza yaptı.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Gökhan Kızılkaya

Arkadaşlar merhaba;

Konuyu hortlatıyorum ama yardıma ihtiyacım var.Yeni ev aldım.Kuzey Güney ve Doğu cepheli ısı yalıtımlı 110 metrekare ve 3.kat.

Kombi mevzuunda bilen ve tecrübesi olanlar ; Buderus uk052 hermetic ile viessmann vitopend 100 (ikiside 20000kcal/hr) tercih yapamıyorum.20000lik yeter mi ve hangi kombi alınmalı?

Viessmann ın çok yaktığını duydum emin değilim.

Şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...