İçeriğe Yönlendir

Kombi alacağım. Önerileriniz?

Yakup Başaran

Recommended Posts

Lokman Ceritlioğlu

Onurcuğum cevap için çok teşekkürler abim, evde 11 adet petek var toplam 7.5 metre bide banyoda 1 metrelik havlupan var onla 12 adet 8.5 metre.

kombiciler gözle bakarak , odaları kontrol ederek söylemişlerdi. komşulardan duyduğumuz 20.000 kcal/h ın küçük geldiği. geçenlerde havalar biraz soğuduydu kombi hiç durmadan çalışıyordu :D

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Onurcuğum bilgilendirmen için çok teşekkürler. şimdi beklemede kalıyorum. kışın duruma göre hareket ederiz. eğer ısınmama durumu olursa senin bilgilerine tekrar başvururum. :D

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Cuma sabah siparişini verdiğim kombi dün akşam geldi.

Hizlial.com'dan 1.193 TL/12 taksit olarak, Demirdöküm Nitron HKF 224. Komşuyla da tesisat için anlaşmıştık, detayları görüşmesi kaldı. Haziran'dan önce başlayamam dedi, Haziran 'ın ilk haftası bitirmiş oluruz nasipse. Başta Sn.Onur Berktaş olmak üzere herkese yardımlarınız için teşekkür ederim. :lol2:

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Onur Demir

Eveet Sonunda Benimde bu konuyu hortlatma zamanım geldi :) Bitimine çok az bir zaman kalan evimin kombi ve petek işlerini aradan çıkarayım diyorum.

Öncelikle; Kombi balkonda olacak o yüzden sesli olması çok farkettirmez.

Aklımda Viesman vitopent 100 var ancak bir taraftanda yoğuşmalı alasım var. Klima alırkende inverter almıştım çok rahat ettim. Ev 3+1(planı aşağıda var) odalar güney, mutfak ve salon kuzel olmak üzere çift çepheli. 4katlı bir apartmanın 4.katı. Duvarlar yalıtımlı(ikitane tuğla arası strafor mu köpükmü ne işte ondan var. Camlar fıratpen çiftcam. Çatı yapılı, izalasyonlu ve ziftli kağıt üzeri pirketli :)

Neyse İzmir gibi bir memlekette, çok soğuk olmayan bir iklime karşılık çok fazlasıyla üşüyen bir eşe sahibim :D Önümüzdeki senelerde de Allah kısmet ederse Çocuk planlarımızda var ve zırt pırt aç kapa yapacak bir bünyeye sahip değilim. Az yaksın çok kaçsın :good1:

Dersenizki yoğuşmalıya gerçekten gerek yok tamam. Ama işte yoğuşmalı alacaksam da ne alıcam. Yoğuşmasız viesman 1500tl civarı. Yoğuşmalısıda 2500dür. Ne yapayım nerelere gideyim :D

İşten Amlayanlarda şu alttaki plana göre petek ihtiyacım ne derece olur yazarlarsa sevinirim. (Yoğuşmalıya ayrı,yoğuşmasıza ayrı petek-ölçü lazımsada yazarsanız sevinirim)

Planda sol taraf kuzey, haliyla sağ tarafta güney cephe. Ufak banyoda ve kilerde petek olmicak.

Kırmızı X ile belirttiğim yerlere geliyor petekler...

708h8l.jpg

Saygı - sevgi - teşekkür.....

Yorum bağlantısı
Onur Demir

1-Onur 7 m2 olan çocuk odasımı olacak,yatak odası hangisi?

7m2 de kıyafet ve ütü odası olacak, Yatak odası 13m2 olan yer olcak. Çocuk odasıda 10m2 olan yer haliyle.

2-Hangi odada oturuyorsunuz?

Salonda

3-Antrede yokmu?

yok sanırım şimdi evin videosuna baktımda

4-Ev çokmu sıcak olsun?

Ya hamam gibide olmasın da sıcak olsun işte, bide her ay fatura canımı yakmasın :good1:

5-Petek asılacak yerlerin genişliği yeterlimi?

hepsi yeterli, sadece Mutfakta en fazla 1.20 falanlık yer var. Bu arada eklemeyi unutmuşum salona 1 petek daha gelicek mutfak tarafındaki duvara sürgülü kapı dibine :)

Yalnız okadar çok şey istemişsinki,hangi birine cevap yazayım :D

Yazabildiğin kadarına Abicim :D

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Kombi, petek ve ısınma ile ilgili bilgilerimi paylaşmak istedim.

Şöyleki kombi hesabı yaparken ilk olarak evdeki mevcut petek boyu metre cinsinden önemlidir. 1 metre panel radyatör en fazla 2200 kcal ısı hesabına göre hesap edilir. ancak bu 70-90 ısı çalışma sistemine göredir. kombiye geçişte bir metre peteğin verdiği ortalama ısıl gücü 1500 kcal olarak düşünebilirsiniz.

kendi evimden örnek vereceğim.

evim sivas ın kenarında müstakil dıştan mantolama yapılmış dubleks ve yaklaşık 200 m2 ve toplamda 20metre petek mevcut. katı yakıt sistemine göre düşündüğünüzde evin ısıl ihtiyacının 44.000 kcal gibi çıkması gerekirken yukarıda bahsettiğim kombilerin 30*50 çalışma sisteminden dolayı 1500*20 = 30k kcal ısıl ihtiyac ortaya çıkıyor. burada benim tercihim viessman vitodens (yoğuşmalı) oldu. nedenine gelince viessman özellikle verdiği katalog değerlerine sahip kombiler üretiyor. yani yoğuşmalı kombilerde % 107 verime ulaşabiliyor. viessman ın 30k lık kombisini % 107 verimle çalıştığını düşündüğünüzde 36-37k civarı bir ısıl güç elde ediyorsunuz ki bu da gayet başarılı.

kombide yoğuşmayı aramak için ikinci mesajda belirtildiği gibi EGR valfinin mantığı ile ilişki kurmak gayet faydalı olacaktır. kombiye geriş dönüş ne kadar düşük olursa yoğuşma o kadar kuvvetli ve verimli olacaktır. dolayısıyla geri dönüş suyunun düşük olması için de petek boyunun uzun olması gereklidir. uzmanların söylediği 8m üzerinde yoğuşmalı kullanılabilir. ancak demin de dediğim gibi aslolan kombiye geri dönüş suyunun sıcaklığıdır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

10 yılı aşkın süredir vaillant kombi kullanıyoruz.Sıfır arızayla hala tıkır tıkır çalışmakta...

Yorum bağlantısı
Onur Demir
1-Mutfak=100 cm

Y.Odası=110 cm

Ütü Odası=60 cm

Ç.Odası=90 cm

Salon=100 X 100 2 adet...oda sıcak olsun

Banyo=50 cm

2-Onur İzmir gibi yerde ve bu büyüklükteki bir eve yoğuşmalı kombi takıpta,paranı ortaya atma,normal kombi yeterde artar bile...

3-Vitopendi kesinlikle önermem,ben olsam vaillant turbotec plus 202-3 veya 5 (dijital ekran) 17.200 kcallik,kombiyi alırdım(1700 tl civarı),ayrıca, radyatör olarakta demirdöküm plus veya ECA'yı tavsiye ederim...

4-Taktırdığın ustaları,tesisata su bastırmadan kesinlikle bırakma,suyu bassınlarki kaçak varmı yokmu belli olsun,mutfağa hediye olarak gaz alarm cihazı iste :D

Petek miktarı sana birazcık fazla gelebilir ama boşver,madem eşin üşüyor ve çocuk düşünceniz var,sıcak olsun,soğuk olmasın,sıcağa çözüm bulmak basitte,soğuğa zor.

Abi teşekkürler cevaplar için, Viesman ı neden önermedin abi hayırdır?

Birde önceki yazılarını takip etttiğim kadarıyla; totalda Senin dediğin petek hesabına göre 12binkcal anca denk gelcek. 17bin kcal lık bir malkinede zorlanmadan ısıtacaktır ve daha büyük bir makineye gerek yoktur doğrumudur?

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Onur,

Pm atmıştım, ekleme yapayım hacı. Ne alırsan al, radyatorlere Honeywell Termostatik Vana al. %20'lere yakın enerji tasarrufu sağlıyor.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Honeywell bu konuda 1 numaradır ama radyatörden gelen su şırıltısı,hele birde o sese kafayı takarsan,insanı çok rahatsız ediyor...

Vanalar gayet sessiz çalışıyor. Merak eden varsa desibel metre ile iş yerime beklerim :)

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Bu vanalardan her odaya değilde, 13m2 lik ve 7m2 odalara takmak istesem olur mu? yani ya hepsi yada hiçbiri mi? yoksa kafana göre takıl mantığımı işliyor.

Şimdi benim sormak istediğim bir soru daha var; Bu İzmir gibi sıcak memleketlerde, soğuk havada kombi çalışıyor ve hop dereceyi kısa sürede (soğuk memleketlere göre kısa sürede) bulup kapanıyor. aç kapa aç kapa daha kötü değil mi?

Az yansın ama hep yansın bizim invertör klima gibi daha iyi değilmi?

Ev yeni malum inşaat nemi gitsin ditye ilk sene devamlı açık bırakıcam özellikle kuzey cepheye şart. sonraki senede zaten kısmetse çocuk vs. ilk 2 sene nonstop çalışacak :nazar:

Hazır paramda varken, Çatı katı ve kuzeye cephesi olan bir evde ne olur ne olmaz diye yoğuşmalı alayım diyorum. Aylık 100tl geleceğine 80tl gelse beni ilk başta vereceğim 1000tl nin acısını unutturur uzun vadede.

Şimdi yukardaki evin planına göre yoğuşmalı kombiye göre petek ölçüsü değişiyor mu?

Marka olayına gelince, Samimi bir arkadaşım hem vailant hemde viesman bayisi. Kendi evinde vitopent100 var ve viesmanı öneriyordu nezamandır. Ve son dönemde vailanttan çok memnun olmadıkları ve 1-2 şiketten dolayı artık takmıyorum diyor. Servis konusunda sıkıntı yaşamicak olmamdan ve arkadaşımdan dolayı viesman vitodents100e daha yakınım...

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Hacı, fikrimi pm ile belirtmiştim. Sert iklim yaşayan illerde yoğuşmalının bir faydası yoktur. Adana-Mersin-İzmir gibi kıyı kesim iklimlerinde faydasını gorürsün.

Yorum bağlantısı
Onur Demir
Hacı, fikrimi pm ile belirtmiştim. Sert iklim yaşayan illerde yoğuşmalının bir faydası yoktur. Adana-Mersin-İzmir gibi kıyı kesim iklimlerinde faydasını gorürsün.

Bunun Nedeni nedir ki Mert, Bu söylediğin genel kanıya tezatlık oluşturmuyor mu? Merak ettim :D

vitodents 100 olcak gibide, Petekler Onur Abinin verdiği ölçüler mi kalcak yine yoksa yoğuşmalıya farklı ölçümü lazım olur?

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)
Bunun Nedeni nedir ki Mert, Bu söylediğin genel kanıya tezatlık oluşturmuyor mu? Merak ettim :D

vitodents 100 olcak gibide, Petekler Onur Abinin verdiği ölçüler mi kalcak yine yoksa yoğuşmalıya farklı ölçümü lazım olur?

Şimdi hacı,

Yoğuşma olması için nem olması gerekir. Sert iklimli yerlerde de ( Sivas, Eskişehir, Malatya ) nem oranı çok düşüktür. Yoğuşma yapamaz derecede azdır

Basit olarak; normal hermetik kombilerde yanan gaz olduğu gibi dışarı atılır. Ama yoğuşmalılarda yanan gaz 50C gibi bir sıcaklığa düşürülerek atık gazın sıvılaşması yani yoğuşması sağlanır.

1m

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
(düzenlendi)
Şimdi hacı,

Yoğuşma olması için nem olması gerekir. Sert iklimli yerlerde de ( Sivas, Eskişehir, Malatya ) nem oranı çok düşüktür. Yoğuşma yapamaz derecede azdır

Basit olarak; normal hermetik kombilerde yanan gaz olduğu gibi dışarı atılır. Ama yoğuşmalılarda yanan gaz 50C gibi bir sıcaklığa düşürülerek atık gazın sıvılaşması yani yoğuşması sağlanır.

1m

tarihinde Ertan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
Geçen kış havalar sıcak gitti ondan çıkmıştır :nazar:

Haklısınız sıcak gitti :p ancak biz kışın -20 lere sıcak diyoruz :D yani bu sıcaklık çoğu ile göre ulaşılması güç bir hayal :D

ben de bu sene taktırdım kombi viessman seneye sonucunu bildirirm. zaten konuyu açan arkadaş çoktan taktırmış kenardan bizi okuyordur :rofl:

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Yoğuşma olabilmesi için sıcaklık farkının çok olması gerekir.

Doğrudur. Bir çok girdi vardır. İlla kullanılmaz değil. Kazana giren donüş suyu sıcaklığı ne kadar 30 dereceye yakın olursa o kadar faydalı olur. Bu durum da petek seçimi tesisat hesabı çok büyük onem kazanıyor. Hesabın iyi yapılması gerek. :D

ikinci bir ekleme kombilerde dönüş suyunun 50 derece değilde en fazla 30 olması planlanır.

İkinci eklemeye ise bahsettiğim şey yoğuşan suyun sıcaklığı 45-50 derece arası olmaktadır.

Sert iklimlerde merak ettim ozel bir husus var. Kombiyi 50-30 çalıştırarak mahali ısıtabiliyor musunuz?Ben pek gormedim. Konya'da çok kaldım genelde oralarda 70'in altına inmiyor. E bu durumda 50derece dnüş suyu yoğuşma için verim olarak nitelendirilmez pek.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
1-Binaların izolasyon sıkıntısı var

2-Radyatör miktarı yetersiz,bence konyada daire katsayısı 65-70'den aşağı olmamalı

3-Tesisat hatalı,özellikle bireyselde hat kollara ayrılmalı ve belli bir noktaya kadar 32'lik hat çekilmeli...

1-Eski/yeni çoğu yapıda bu sıkıntı var

2-Eski yapılarda hala düküm radyatörler, yeni yapıların çoğunda da ucuz ısıl verimi düşük paneller kullanılıyor.

3-Tesisat işini ustaya değil projecinin yapması gerekiyor,ama usta tecrübesi daha geçerli müteahhitler için.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
Sert iklimlerde merak ettim ozel bir husus var. Kombiyi 50-30 çalıştırarak mahali ısıtabiliyor musunuz?Ben pek gormedim. Konya'da çok kaldım genelde oralarda 70'in altına inmiyor. E bu durumda 50derece dnüş suyu yoğuşma için verim olarak nitelendirilmez pek.

Isıtmamız lazım :good1:

izolasyon + uygun petek ve tesisat (pompa dahil) seçimi.

kombiyi 70 de çalıştırırsanız ocağınız batar :nazar:

50-30 olması gereken bakalım kendim ilk defa bu sene deniyeceğim. ancak bu şekilde çalışan hem arkadaşlarımın hem de akrabalarım şahit olduğum kombileri var.

Onur Bektaş Bey den alıntı :D

"Yalnız bunu nasıl uyguluyorsunuz onu anlamadım"

orda ifademde bir yanlışlık olabilir. ancak kastettiğim yoğuşmanın verimli olabilmesi için 30 derece dönüş suyu sıcaklığının düşünülmesidir. BU işi nasıl planladığımıza gelince de aslında ortada bir plan yok sadece bölgesel bazda yapılan uygulamalardan bu nsonuç çıkıyor. yani örnek veriyom benim bulunduğum bölgede 10m pkkp petek boyunuz var ise aşağı yukarı 30 derece dönüş suyu sıcaklığını elde edebiliyorsunuz.

6000 TL masraf ettim kombiyi taktırdım gazı bağlattım bakalım teori ile pratik benim evimde ne kadar birbirine uyacak. :good1: çünkü her ev aslında başlı başına değerlendirilmesi gerekli bir unsur. Evin cam ve kapı metrekaresinden tutunda aldığı güneş e göre bile farklılık doğuyor. Hatta içinde yaşayanların sağlık durumlarına göre bile değişebiliyor sıcaklık ve ısınma mevzuu. daha önce oturduğum apartman dairesinde karşı komuşumuz ihityar ve şeker hastası bir amca idi. kaldığım süre boyunca ben o amcamın ısındığını görmedim :good1:

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Viesmann yada vailant arasinda kaldim, ikiside yogusmasiz olcak. Petek boyu 7.10m+ havlupan. Hersey dahil aldigim fiyatlarda vailant 100-150tl arasi daha pahaliya geliyor.

Viesman mi vailant mi? Hadi bakalim :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mutlu Kanter

Bende wiessmann kullanıyorum son derece memnunum

benim evdede 12 mt petek var son derece iyi ısıtıyor.

yoğuşmalı olması cok daha iyi olur

Yorum bağlantısı
Mustafa Karaaslan
Viesmann yada vailant arasinda kaldim, ikiside yogusmasiz olcak. Petek boyu 7.10m+ havlupan. Hersey dahil aldigim fiyatlarda vailant 100-150tl arasi daha pahaliya geliyor.

Viesman mi vailant mi? Hadi bakalim :nazar:

Vailant abi pişman olmayacaksın samsunda annanem kullanıyo çok memnun

Yorum bağlantısı
Onur Demir
Onur telefonda okadar konuştuk,az geldi heralde,bir bu soruyu sormamıştın :) Her ikisininde garanti sonrası yedek parçası pahalı,vaillant'ınki gezici servislerdir,viessmann'ın ise yerleşik,öncelikle viessmann kullanan eşten dosttan servisinin nasıl olduğunu sor ;) Ama bence vaillant al...

En basit örnek, Emre Abi (Gülşen) Kullanıyor ve çok memnun. Bütün kış En çok 1 ay 120 ödedim onun harici 70-90 arası oldu dedi ve bebek vardı evde. En büyük referans o oldu benim için. Ayrıca Vailant takacakları tanımıyorum ama Viessmancı arkadaşım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...