İçeriğe Yönlendir

Explorer 5.0 ateşleme arızası

Murat Korumaz

Recommended Posts

Murat Korumaz

uzun bır aradan sonra yıne gerı dondum tabı sorunlarla :rolleyes: bır bılen varsa yardımcı olsun lutfen sorunum soyle aracı kulanırken motor ısıgı yanıyor bunun nedenı sol oksıjen sensoru agrızası hadı onu gectık aracı bu sekılde kulanırken soyle bır sıkıntı cıktı arac tam 1400 devırde delı gıbı tıtrıyor(tekliyor) 1000 de yok 1500 de de yok 1500 cızgısının altına gelınce ibre titriyor ve motor ısıgı yanıp sonmeye baslıyor yaklasık 40 sn ye aracı makıneye baglatım 4 sılındır atesleme agrızası verıyor ılk baglandıgında bır suru hata vardı ama sılınce tekrar gelmediler sadece 4 sılındır atesleme agrızası kaldı bu agrızayı gorunce yaptıklarımı anlatayım . Öncelikle bobınlerın yerını deyıstırdım 4 lu ıkı bobın var sol sag yaptık test e cıktık ısık yıne yanıp sonmeye basladı baktık agrıza devam sonra bujı kablolarını deyıstırdık olmadı bujileri deyiştirdik olmadı enjektorlerın yerını deyıstık olmadı silindirlerin kompresoru ( sanırım boyle yazılıyor ) olctuk sorun yok ama agrıza yıne aynı agrıza 4 sılındır atesleme agrızası en son dediler beyınden beyıncıye gıtık bır kere mıncıkladı olmadı orjinal parca yokmusta benzerını takmıs bekledık orjınalını aldı onu taktı yıne olmadı beyıncı dedı beyınden degıl :D kafayı yedım bır bılen varsa yardımcı olursa sevınırım bu arada oksıjen sensorunden dolayı ısık yaklasık 10 km sonra dırek yanıyor ama 4 sılındır agrızası verdıgınde agrıza sılındıkten sonra gaza saglam bır sekılde yuklenmenız yeterlı oluyor ısık sınyal gıbı yanıp sonuyor 40 sn sonra kopmle sonuyor ve yanmıyor o halde makıneye baglandıgında yıne 4 sılındır agrızası verıyor motor ısıgı yanık kalmadıgı halde

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yapılan tamirat işlemlerini tam anlamı ile layığı ile yapılsa idi, anlattığınız sorun çözülmesi gerekirdi diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

agrıza kodunu tam olarak bılmıyorum ama en kısa zamanda tekrar baglatıp ogrenecegım bu arada usa le maılesıyorum ford la ordakı kısı bana oncelıkle yenı yazılım yukletmem gerektıgını soyluyor oto san ı aradım bu model ıcın servıs vermıyoruz dedı yazılım sordugumda oto koc u arayındedı tabı usa le aradakı zaman farkı uygun saatlerde denk gelmedı otokoc u aradım kapatmıslar aceba explorer 5.0 v8 yazılımı olan bır servıs bılenınız varmı once onu bır deneyım dıyorum yaklasık 5 yerdende haber beklıyorum beyın ıcın bırde yıne benım verdıgım beyın numaralarının eskı kodlama oladugu soylendı bu kodların yenı halerını bulabılecegım bır sıteyada benzerı bır yer varmıdır

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir insan neden i yerine ı, ğ yerine g, ö yerine o, ş yerine s, gibi harflere basar anlamıyorum...

Beyniniz i ile ı'yı ayıramıyor mu... ?

Türkçe karakterleri düzgün kullanamdığınız sürece yazmanıza izin veremem Murat Bey, kusura bakmayın...

Yorum bağlantısı
Burhan Düver

ilginç.bunu yapmaya kalksan çok zor.bir açıklaması vardır,bir savunma şansı verin.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
agrıza kodunu tam olarak bılmıyorum ama en kısa zamanda tekrar baglatıp ogrenecegım bu arada usa le maılesıyorum ford la ordakı kısı bana oncelıkle yenı yazılım yukletmem gerektıgını soyluyor oto san ı aradım bu model ıcın servıs vermıyoruz dedı yazılım sordugumda oto koc u arayındedı tabı usa le aradakı zaman farkı uygun saatlerde denk gelmedı otokoc u aradım kapatmıslar aceba explorer 5.0 v8 yazılımı olan bır servıs bılenınız varmı once onu bır deneyım dıyorum yaklasık 5 yerdende haber beklıyorum beyın ıcın bırde yıne benım verdıgım beyın numaralarının eskı kodlama oladugu soylendı bu kodların yenı halerını bulabılecegım bır sıteyada benzerı bır yer varmıdır

bütün servisler yapar bunu

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz
Bir insan neden i yerine ı, ğ yerine g, ö yerine o, ş yerine s, gibi harflere basar anlamıyorum...

Beyniniz i ile ı'yı ayıramıyor mu... ?

Türkçe karakterleri düzgün kullanamdığınız sürece yazmanıza izin veremem Murat Bey, kusura bakmayın...

mehmet bey kusura bakmayın bu hasasiyetinizi daha oncede belirtmiştiniz ama ben yine dikat etmemisim genelde iş yerinde buyuk harflerle ve ingilizce yazdıgımdan el alışkanlı kaldıgı için noktalı harfleri atlıyorum bundan sonra daha dikatli bir sekilde davranmaya calısacagım . tabi her gurubun her toplulugun kedine has kuralları ve kaideleri vardır bu kurallara uymuyanlar topluluktan dıslanır ve uzaklastırılır o yuzden de vereceginiz cezayı cekmeye hazırım saygılarımla

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

evet efendim bugun ki agrıza cozum calısmalarım şöyle . Öncelikle sonunda beyni buldum ;) hemde cok uygun bir fiyata ikinci el fiayt 150 dolar turkıyeye gelmesi25 dolarmış ıvırı zıvırı 200 dolar diyelim bence gayet uygun . bu sabah erken saatlerde istinye oto koç u aradım oradan irfan beyle gorustum bu araclar uzerınde tecrubesı oldugunu soyledi yeni yazılım varmı diye sordun olmadıgını soyledi bende konuyu onada aktardım yaptıgımız şeyleride anlatım bunun uzerine irfan bey beyin le bobinler ve enjektor kablolarının baglantısının kontrol edilip edilmedigini sordu bende kontrol edilmedigini soyledim modulun ( beyin) atesleme agrızasını ordan yada burdan dıye ayıramadıgını bu yuzden bobin mi yoksa enjektor kablolarımı oldugunun dırek anlaşılamıyacagını soyledi benım anlatıklarım ışıgında bırde modül le bobin ve enjektor kablolarıyla modül arasındaki kabloların kontrol edilmesinin gerektigini burda bir sorun cıkmazsa ozaman modul agrızası denebilecegini soyledi bende bunun üzerine bir kac elektirkci ile gorustum kendine güvene birisi çıktı içlerinden yarın kontroliçin bırakacagım aracı umarım sorun burda cıkar. irfan beyin soylediklerinde haklı olabilecegini düşünüyorum cunki ben aracı aldıgımda gas sistemi takılı idi ve hem bobin kabloları hemde enjektör kabloları delik desik di sanırım ölçüm yaptıkları o ucu sıvri kontrol kalemleri ile baya bir kurcalanmıs acık gorunen kablolar vardı o acıklıklardan oksit yapmış olma ihtimali olabilir umarım orda cıkarda bırde orjinal beyni deyişmek zorunda kalmam. bu arada ek bilgi olsun explorer sahipleri istediginiz her parca ebay da buluna biliyor hem 0 hemde ikinci el hemde cok komik rakamlara beyin için 150 dolar istiuorlar burda tamirine 400 500 milyon isteniyor burdan kıyaslayın işte

Yorum bağlantısı
Guest Osman Bahad?r
(düzenlendi)

Murat bey, LPG kiti için devri(motor devir bilgisi için) nereden almışlar?

Sakın 4. enjektörden veya bobinden almış olmasınlar...

tarihinde Osman Bahad?r tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

bobinden alınmıs fakar sag bobınden almıslar sag bobındede 4 silindir yok

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

arac bugun elektirikçide ilk olarak gaz baglantılarının tamamını sökecekler gaz beyni sorunlu ola bilir diye bir dusunce attılar ortaya cünkü gaz ın çalışabilmesi için tum enjektör lerden kablolar cekilmis hata sunu denedik gaz beynini söktük arac benzınle calısmadı buda arac beynine gelen baglantıların gaz beyni uzerınden gectigini gosteriyor dıye düsündük bu yuzdende şimdi tüm gaz baglantılarını söküp aracı benzınde klanacagız eger arac yenıden 4 silindir agrızası vermez ise ozaman topu gaz beynine atacagız hayde hayırlısı bakalım aksama yada yarın a sonuçları bildirecegim

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

efendim tekrar merhabalar dun aksam geç saatlerde işlem tamamlandı gaz sistemi tamamen sokuldu gece ve bu gunki kulanım sonrası makıneye gıren aracımda 4 silindir agrızası kalmadı :) ama tekleme devam ediyor en azından artık 4 sılındır agrızam yok tekleme nedenimde o degil demekki fakat dun kurcalarken bujı kablolarını sokup ateşleme ler nasıl dıye bakıldıgında kiminin daha zayıf atesledigini gözlemledik kabloları da deyiştirmistim bujilerde yeni gerıye bıt tek bobinler kalıyor önümüzdeki hafta bobinlerimide deyiştireyim diyorum bir tek o kaldı beyin olayındanda yırtmış oldum sanırım

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Bobin pahalı değil mi ya :( Ben sorma gafletinde bulunmuştum da :unsure: 800 lira civarı demişlerdi :)

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

valaha fıyatını bılmıyorum ama dedigin gibi bir fıyatı varsa denemek için deyişim hayall olur bırde bu arada az once bir hava limalı yapayım dedim arac yıne basladı agrıza ışıgını yakıp sondurmeye bu sefer 3 silindir de agrıza verıyor delirtecek bu araba beni yaa offfffffffffffffff

Yorum bağlantısı
Metin Yıldız

Oksijen sensörünü değiştirmiş miydiniz. Oksijen sensör arızası silindirlerde yanmanın tam olmaması, yani dolayısıyla arıza işigının yanıp sönmesine sebep olabilir.

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

oksıjen sensorunu deyişmedim ama oksıjen sensorunden dorayı fakir yanma uyarısı geliyor zaten birde normal agrıza ışıgı yanmadan ısık yanıp sönme yapıyor agrıza ışıgı dırek yanmadan yanıp sönüp en sonunda sönük kalıyor makineye baglandıgında silindir agrızası dısında bir agrıza vermiyor ısık direk yandıktan sonra sensor agrızası veriyor

Yorum bağlantısı
Metin Yıldız

Bence yeni bir oksijen sensörü ile deneyerek kontrol edebilirsiniz. Cunku bildigim kadarıyla oksijen sensoru olması gerekenden farklı yakıt gonderirse tam yanma olmuyor. Bu da yanma sonucu fazla yakıtın egsozdan atılmasına yol acıyor. Arıza lambası yanıp sonuyorsa fazla yakıt o kadar fazladır ki katalizöru tıkayabilir. Yani arıza lambası yanıp sonuyorsa aracı fazla kullanmamak gerekir cunku bu katalitik konvertore zarar verir.

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

bugun oksijen sensorunu deyişiyorum fakat birde ıar sensorunde agrıza veliyor ayrıca Sensores HO2S dıye bır hata var bakındım biraz nete ısıtılmıs oksıjen sensoru dıyor servis manuel den kontrol ettim ustaların akışmetre dedigi parcata hata verıyor bu arada gaz sistemini geri bagladım bu sefer silindir 7 de hata verıyor yanı en basta 4 silindirdi sonra gaz sıstemı sokulunce 3 sılındırı verdi sımdi gazı geri taktık 7 silindiri verdi bu işten bir anlayan varsa cöze bilen varsa gelip elini opecem :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Metin Yıldız

LPG sistemini söküp takarken ateşleme sistemiyle ilgili kablolara(buji kablosu, O2 sensor kablosu vs) zarar vermiş de olabilirsiniz. Bir silindirin ateşlemesi duzgun olmazsa yanma da tam olmayacagından o silindirde arıza verir ve yanma sonrası aşırı yakıt olursa da arıza lambası yanıp sönebilir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tüm sensörlere 5V (bazısı12V) bir akım gider. Bu akımda bir arıza var ise de değişik senörlerde hata verir. Sensörlere giden akım kablo kontolü belki işe yarar?

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

sükürler olsun :rolleyes: sonunda brıazda olsa düzelme sagladık c.tesi günu agrızalı olarak tahmın edilen en ucuz parcayı aldım oksıjen sensoru nu sol giris oksıjen sensörü okuma yapmıyor dıye bir hata verıyordu 150 tl bayılıp aldık bir takımda buji aldım onlarıda deyiştirdim arac da benzinle çalışmada hemen hemen sorun kalmadı rolanti normal e dondu tekeme duzeldi 1400 devırdekı teklemede cok azaldı ama yinede yok diyemem sonra gaza aldık arac yıne sacmalamaya basladı biraz calısınca da ısık yaktı yıne makineye bagladık 7 silindirde tutukluk diye bir agrıza cıktı ama bu yazılımsal bir sey sanırım bagzı cihazlar atesleme agrızası bagzıları tekleme diye yazıyor neyse yine sildim agrızayı yaklasık 50 60 km dir benzinle kulanıyorum henuz ışık yanmadı ne sabit yandı nede yanıp sonme yaptı aksam yeniden bir makineye sokacam eger bir hata vermemiş se gaza alacagım gazdaki tekleme devam ediyor ve ısıgı yakıyorsa ozaman da gaz dan oldugunu anlıyacam gas sıstemini gozden gecirtecegim sukurler olsun en azından gaz sa onu cozerım o belli olmus olur :D

bu arada biligi olsun dıye yazayım bula bildigim en ucuz bobin takımı iki adet 4 lu var 300 dolar yalısım yoksa 32 pp bujılerde 8 adet 160 milyon oksıjen sensoru orjinal usa malı 15o dolar bu fıyatların uygununu bilen varsa benımlede paylasırsa sevinirim bizde ordan alım yaparız daha sonrasında

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...