İçeriğe Yönlendir

Elektrikli Araçlar

Hakan Baha

Recommended Posts

Ahmet Akdeniz

Şu an benim bildiğim kadarı ile elektrikli otomobillerin tek problemi piller daha bu konuda teknoloji çok fazla ilermiş değil, aslında Nasa nın uzaya gönderdiği uydularda ileri teknoloji piller kullandığı biliniyo fakat Nasada enayi değil ki o teknolojileri paylaşsın yani bu oluyo ki Otomobil firmaları çok kafa yorması gerek daha bu konuda :(

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

En radyasyonlusundan güneş ışığı varken, pil mi kullanıyormuş Nasa, zaten trilyon dolar bütçe ile, dünyadaki gölllerde virus aramıyor muydu bu Nasa :nazar:

Yorum bağlantısı
Ahmet Akdeniz
En radyasyonlusundan güneş ışığı varken, pil mi kullanıyormuş Nasa, zaten trilyon dolar bütçe ile, dünyadaki gölllerde virus aramıyor muydu bu Nasa :)

demekki pilede ihtiyac varmış, en radyasyonlusundan güneşi bizde görüyoruz neden sürekli kullamıyoruz ?

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
Şu an benim bildiğim kadarı ile elektrikli otomobillerin tek problemi piller daha bu konuda teknoloji çok fazla ilermiş değil, aslında Nasa nın uzaya gönderdiği uydularda ileri teknoloji piller kullandığı biliniyo fakat Nasada enayi değil ki o teknolojileri paylaşsın yani bu oluyo ki Otomobil firmaları çok kafa yorması gerek daha bu konuda :)

Pil konusu şu an teknolojinin önündeki en ciddi sorun... Özetle durum şu ki dikkate değecek miktarda elektrik enerjisini depolamak çok zor ve külfetli... Madem çok depolayamıyoruz o halde mümkün olduğunca az tüketen cihazlar üretelim diyorlar... ve bu konuda ciddi yatırımlar yapılıyor...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)
Keşke adam gibi fiyatlarda satsalar ve gerçek kapasitelerinde olsa bu araçalar, petrol sektörü hayatta izin vermez buna, şu bizim bor pilleri yapılsaydı takardık arabaya basıp giderdik.

Aslında asıl aşılması gereken engel güneş enerjisi, fotoelektrik hücreler çok çok az verimle çalışıyor, %80-90 verimle çalışsalar tüm dertler biter, araç sürekli şarj olduğundan çay içmek için dursak çayı içip binene kadar zaten aküyü full yapar, hatta yolda giderken araç hiç akü harcamaz, bu gücü açıklamak için örnek verirsek; dünyanın tamamının 1 yılda harcadığı enerjiden çok daha fazlasını dünya 1 saat içinde güneşten almakta, şunu bir çözebilseler olay bitecek zaten, istediğin kadar enerji ve sıfır doğaya zarar.

Yüzde yüz verimle çalışsa ekvatorda tam öğle saati metrekareye 1200W alıyorsun. Aracın üstüne en çok 3 metrekare (panelvan gibi) panel koyarsın. etti 3600 watt. Normal şartlarda 20KW enerji lazım. ne halt edeceksiniz?

Halihazırda panellerle metrekarede 150 watt alıyoruz. 3 metrekarede 450 watt yapar. Pil şarjına girersen yarısı heba olur. 225watt yapar. Bunu da

20 Kw aracı 1 saat kullanmak için kabaca 88 saat şarj ile kullanmanız gerekir. 88 saat güneşte park edip 1 saat kullanmayı planlıyorsanız olur. mümkündür.

NOT: Bizim bölümde bir arkadaş Mersedes Otobüs firması ile ortak projeye başladı. Otobüs üstüne panel yerleştirdiler. 1KW güç alıyorlar. Bu güç park halinde havalandırma ve aksesuar akü takviyesi için kullanılacak. Klimayı çalıştırması bile düşünülemiyor. Otobüsün üstü tam dolu nerdeyse.

NOT2: Yakıtların enerji depolaması çok yüksek oranda. Bu nedenle klasik pil mantığına nazaran membran tekniği ile çalışan yakıt hücreleri, alkol, doğal gaz, hidrojen vs tarzı yakıtları yavaş yanma ile yakarak elektriğe dönüştürüyor. Yani depolama kimyasal yakıtta. Enerji yakıt hücresinde elektriğe dönüştürülerek ve tahrik ise elektrik motoru ile uzun vadede çalışmalar devam edecek. Mesela laptop yakıt hücresi var 1 ay gidiyor. laser yazıcı kartuşu gibi değiştiriyorsunuz. Kartuş yeniden yakıtla doluyor. Yakıt ise kimyasal bildiğiniz tarzda çeşitli yakıtlar. Yenilenebilir olanları da var.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İş sadece teknoloji ile bitmiyor ki , otomotiv sektörü dünyadaki en büyük sektörlerden biri. Üretilen bir ürünü , teknolojiyi , hizmeti piyasa sunmak için çok ''BABA'' dan onay çıkması lazım. :)

Paranoya bu. Hepimizde biraz var. Br teknoloji çıksın zırt diye heryeri işgal eder. BABA'ları o kadar abartmayın. Gizli saklı hiçbirşey yok bu dünyada. Sadece fizibilitesi oluşmamış teknolojiler var. Mali nedenlerle. Yoksa ucuz bişey bulunsa virus gibi yayılır. Hiç merak etmeyin.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yiğit

temiz enerji :)

kullandığımız elek.büyük bir kısmı termik sant.üretimi.çok temiz enerji oldu yahu :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Akdeniz
Pil konusu şu an teknolojinin önündeki en ciddi sorun... Özetle durum şu ki dikkate değecek miktarda elektrik enerjisini depolamak çok zor ve külfetli... Madem çok depolayamıyoruz o halde mümkün olduğunca az tüketen cihazlar üretelim diyorlar... ve bu konuda ciddi yatırımlar yapılıyor...

o teknolojide vardırda daha zamanı var bence petrolü bitiremezler bu şekilde :(

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
(düzenlendi)
o teknolojide vardırda daha zamanı var bence petrolü bitiremezler bu şekilde :(

5 Kişilik bir evin 1 ayda kullandığı ortalama elektrik enerjisini depolayabilecek bir teknoloji makul bir maliyetle ortaya çıkarılsa, dünyada olabilecek değişimi ben bile hayal edemiyorum...

tarihinde Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Ali Lök

Meraktan soruyorum elektrikli araçlar yaygınlaşınca elektriğin fiyatının bir kaç sene sonra vergilerle bir kaç katına çıkmayacağına inanıyor musunuz gerçekten?

Benzinin rafineri çıkış fiyatı veya dağıtım sonrası fiyatı oldukça düşük. Eğer devlet vergi kapılarından birini kapatıyorsa kesinlikle başka bir tanesini açıyordur.. Soyguncu devlet!.

Yorum bağlantısı
Selçuk Özmen
Meraktan soruyorum elektrikli araçlar yaygınlaşınca elektriğin fiyatının bir kaç sene sonra vergilerle bir kaç katına çıkmayacağına inanıyor musunuz gerçekten?

Benzinin rafineri çıkış fiyatı veya dağıtım sonrası fiyatı oldukça düşük. Eğer devlet vergi kapılarından birini kapatıyorsa kesinlikle başka bir tanesini açıyordur.. Soyguncu devlet!.

:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yapamazlar. Aynı şey değil. Petrolün üretimini kontrol altında tutabiliyor (rafineri) ancak elektriğin tutamaz. Alırsın 4 bin dolara 5 KW panel koyarsın çatıya olursun kendi krallığının kralı vergini aile içinde toplarsın :)

O zaman daha çok gelir vergisi ile işi çözmek zorundalar. elektrik değişik birşey çünkü.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Çağlar Bayur

işe yararsa proje, benzin döküp yakın, hayatınız kararmadan, elektrikli oto da ötv bitirildi, RÖno nerde?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

15 tatilde işleme başlıyorum. Elimde 15 kw, 80 volt dc motor var. Batarya ve sürücüler zaten hazır. Tek hesap kitap yapılacak nokta, motor mili şaft kadar dayanıklımı bilmiyorum

işe yararsa proje, benzin döküp yakın, hayatınız kararmadan, elektrikli oto da ötv bitirildi, RÖno nerde?

Liberty'nin ön çekişine düşünüyoruz.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

normali arkadan itiş, neden bozayım var olan sistemi ?

Bağışta bulunmak üzere Golf'ün arka tekerlerini bedelsiz olarak kobay kullanmaya ve sistemi çalışır halde teslim almaya razıyım :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...