İçeriğe Yönlendir

Pekbidolu Ile Lpg Siz 1 Yıl Bilançosu

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Focusumu satın alalı 1 yıl olmuş. 10.000 km yi lpg olmadan devirmişim. Bir hesap yapayım dedim. Yakıt harcamasında neredeyim?

Mesafe: 10.000km

Tüketim: 9lt/100km (Yaklaşık yarısını uzun yolda yaptığım kaba bir hesap)

Benzin ortalama fiyatı : 3.1 TL/Lt (bunu bulması biraz zor, tahmin )

Toplam tüketim: 2.790 TL

Lpg olsa : 697 TL karım olurdu %25 daha az öderdim ( Fabrikasyon Lpg montajında, tüketimlerinde alınan değer %25 olarak gözükmekte) :697 TL

Lpg taktırsaydım, 2000 TL lik olan markayı tercih ederdim, bunun da bankada yıllık getirisi %20 (2009 daki faiz oranları) , yani 400 TL faiz getirim olurdu.

697-400= 297 TL kazanmak için 2000 TL yi 1 sene önce ödememiş olmam iyi olmuş.

1004609.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Focus clusive modelini imal etmeyi planlıyorum Hakan cığım :rolleyes::good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Focusumu satın alalı 1 yıl olmuş. 10.000 km yi lpg olmadan devirmişim. Bir hesap yapayım dedim. Yakıt harcamasında neredeyim?

Lpg olsa : 697 TL karım olurdu %25 daha az öderdim ( Fabrikasyon Lpg montajında, tüketimlerinde alınan değer %25 olarak gözükmekte) :697 TL

Lpg taktırsaydım, 2000 TL lik olan markayı tercih ederdim, bunun da bankada yıllık getirisi %20 (2009 daki faiz oranları) , yani 400 TL faiz getirim olurdu.

Yanlış yoldasın.. Ben bu hesabı yılalrca yaptım... Focusa tüp mü olurmuş.. yazık değil mi dedim...

Ama sonuçta lpg ile focusta 40 bin, mondeo ile 25 bin km yol yaptım...

Ayrıca.. Eğer uzun yolda kullanıyorsan tasarrufun % 35'leri buluyor...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Teknik adamım km de kuruş diye bir yöntem yok, apandist ameliyatında çatal-bıçak kullanma tarifi gibi geliyor bana :good1: . Nevşehirde giremediğin AVM yoktur tabii, gel bunu hanıma anlat, AVM ye gidemiyoruz, park yok de bakiim :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Teknik adamım km de kuruş diye bir yöntem yok, apandist ameliyatında çatal-bıçak kullanma tarifi gibi geliyor bana :D . Nevşehirde giremediğin AVM yoktur tabii, gel bunu hanıma anlat, AVM ye gidemiyoruz, park yok de bakiim :rolleyes:

Kapadokya forum açıldı... En az 500 araçlık otoparkı var... Akşam git en az 300 tane lpg'li araç bulursun orda.. :good1:

Sizinkiler AVM'ler şişmiş... Protesto etmek lazım :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Misafir

Ekonomik sayılır bu gözle bakıldığında, çağlar abi durmak yok oktana devam. :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Resimdeki boşluğa güzel bir lpg tuşu giderdi bence :D

10.bin km için gerekliliği bilinmez ama lpg taktıktan sonra bir sorunda 10 bin km yapan birisi 15 bin yapmaya başlıyor :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Aslan

valla 2 ay 3 ay oldu focusu alalı 3 depo benzin yemiş buda 500 lira para eder daha yılınesine de 9 ay var artık hesap ortada

benzine yetişemicemi anladım.yakın zamanda lpg taktırmayı düşünüyorum nevşehirde tanıdığım bir yer yok ama rastgele bir

yere giricem artık daha da olmadı kayseride taktırıcam kit olarak atiker mantıklı görünüyor.

bu arada nevşehir de açılan avm nin otopark kapasitesi 3000 dir:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu da Hakan'a kapak olsun :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Teknik adamım km de kuruş diye bir yöntem yok, apandist ameliyatında çatal-bıçak kullanma tarifi gibi geliyor bana :p . Nevşehirde giremediğin AVM yoktur tabii, gel bunu hanıma anlat, AVM ye gidemiyoruz, park yok de bakiim :nazar:

Ankara da en son açılan AVM'ler dahil LPG yüzünden beni çeviren hiç olmadı..

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir

Tüm Nevşehir akşam arabaları oraya bırakıyor herhalde :D

Büyüklerimizden öğrendiğimize göre tüp çay demlemek için kullanılır. :p

+ çaykurrizetomurcukçay :nazar:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tüm Nevşehir akşam arabaları oraya bırakıyor herhalde :nazar:

İlçelerden çok müşterisi var Çağatay...

Otopark'ın giriş katının dolduğu çok oluyor. O zaman bir alt kata iniyoruz..

Yorum bağlantısı
Eray Sireli
10.bin km için gerekliliği bilinmez ama lpg taktıktan sonra bir sorunda 10 bin km yapan birisi 15 bin yapmaya başlıyor :nazar:

bende tam bunu diyecektim :p

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek
Ankara da en son açılan AVM'ler dahil LPG yüzünden beni çeviren hiç olmadı..

Optimumda almıyorlar :nazar:

Yorum bağlantısı
Guest Yunus G

Ben bagajı açan güvenliğe deli oluyorum sanane benim bagajımdan belki özel bişe var bagaja bakarak nasıl anlıyorlar adam belki depoyu simit yedek lastiğin yerine koydu acıp orayada bakmıyorya başka bir çözüm lazım bence.

Yorum bağlantısı
Hakan Baha

Nice km ler devirin inşallah ama sanki çok yakmış araba Çağlar Bey.

Çoğu uzun yolda diyorsunuz. Tabi kullanıma da bağlı ama ben en kötü 8,5 litre gibi bir rakam beklerdim. Ha ben aynı şekilde 10 litre yakıyorum o ayrı. ;)

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
İlçelerden çok müşterisi var Çağatay...

Otopark'ın giriş katının dolduğu çok oluyor. O zaman bir alt kata iniyoruz..

Doğrudur abi, bir AVM çılgınlığı gidiyor sonu ne olcak bakalım .

Yorum bağlantısı
Guest Fuat

LPG nin avukatı değilim ama,

10 litre ortalama ile gezdiğim şehir içinde 20 kuruş harcamam var.Benzin harcaması ile birlikte 23 kuruş ediyor.

10x3,7=37 kuruş benzin.

37-23=14 kuruş km de yapılan ekonomi

14x10.000 km=1400 lira tasarrufum var.

Hakan beyin hesabı ok doğru.Şehir içi 15 , ş.dışı 10-12 kuruş hesaplı oluyor işte.

AVM lere gelince, AVM lerin açık otoparkı yok mu ?

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
LPG nin avukatı değilim ama,

10 litre ortalama ile gezdiğim şehir içinde 20 kuruş harcamam var.Benzin harcaması ile birlikte 23 kuruş ediyor.

10x3,7=37 kuruş benzin.

37-23=14 kuruş km de yapılan ekonomi

14x10.000 km=1400 lira tasarrufum var.

Hakan beyin hesabı ok doğru.Şehir içi 15 , ş.dışı 10-12 kuruş hesaplı oluyor işte.

AVM lere gelince, AVM lerin açık otoparkı yok mu ?

Valla millet gazlı arabayla o açık otoparklarda yağmurun altında fırıl fırıl park yeri ararken,arabayı 250-300 metre uzaya bırakıp içeri sırılsıklam girerken,kapalıda hava muhalefetlerinden etkilenmeden kapalı otoparktaki 10-15 girişin birine yakın park edip sinir stres yapmamak daha bi tatlı oluyor. :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hesapta lpg tüketimi ile Benzin tüketimini aynı ve 10lt/100km olarak mı aldınız? Tüketim olarak lpg her zaman %25-30 fazla yakar (ısıl farkları)

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Hesapta lpg tüketimi ile Benzin tüketimini aynı ve 10lt/100km olarak mı aldınız? Tüketim olarak lpg her zaman %25-30 fazla yakar (ısıl farkları)

Eski sistemde dediğin tamamen doğru abicim. Ama sıralı sistemlerdeki o sıranın(raillerin) amacı yanma verimini artırmak. Yani yeni sistemler o kadar verimsiz değil. %11-%13 bi fark var.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Benim girmediğim kapalı otopark yok :) istanbul'da dahil buna. Ankara'ya daha denemedim :s

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...