İçeriğe Yönlendir

Pekbidolu Ile Lpg Siz 1 Yıl Bilançosu

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Bora Akbaş

Kemal Murat Beyin bilgisi üst düzeyde ve Ti-VCT 115 Ps Focusa LPG takılmasının risklerini o kada teknik ve altı dolu anlatmışki ağzım açık okudum yazdıklarını.Sanırım Kemal Murat Bey'in bu yazdıklarını çürütecek kadar bilgi sahibi usta bulmak dahi mümkün değildir. Mesleğine mermerci yazmış ama sanırsam espri olsun diye yapmış bunu.Makine mühendisi galiba asıl mesleği diye düşünüyor insan.Yanılıyormuyum? :blink:

Zaten mermercide değil.. :D

Anında cevap buna denir,hatta anından önce cevap :D

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger
Kemal Murat Beyin bilgisi üst düzeyde ve Ti-VCT 115 Ps Focusa LPG takılmasının risklerini o kada teknik ve altı dolu anlatmışki ağzım açık okudum yazdıklarını.Sanırım Kemal Murat Bey'in bu yazdıklarını çürütecek kadar bilgi sahibi usta bulmak dahi mümkün değildir. Mesleğine mermerci yazmış ama sanırsam espri olsun diye yapmış bunu.Makine mühendisi galiba asıl mesleği diye düşünüyor insan.Yanılıyormuyum? :)

Bazı abilerimiz onun için BAYTAR diyorlardı. Ben onların yalancısıyım :nazar:

Yorum bağlantısı
Guest Fuat

Şİmdi benim anladığım ,

Ara ara kısa süreli 4bin devri geçebiliriz .Ama otobanda öyle uzun uzadıya yüksek süratte seyir yasak.

Yorum bağlantısı
Özay Uçar
Ayrıca aracın altını dışbükey ayna ile kontrol ediyorlar ya oda ne içinse ? :D

bomba için o bomba, ya aracın altına sizin de haberiniz yokken bomba koydularsa? şöyle mıknatıslı falan....

Yorum bağlantısı
Özay Uçar
Yüksek devirlerde benzine geçin diyor.

yanlış anlamadıysam bizim araçlarda sorun yok değil mi? biri beni aydınlatsın. ben araçla vites boşta iken gazı taban yaptığımda atiker diit diiit diiit diyerek benzine geçiriyor, devir düşünce lpg ye dönüyor tekrar. devir kesicinin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için gazı diplemiştim bir ara, o zaman tespit ettim bu durumu....

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
Şİmdi benim anladığım ,

Ara ara kısa süreli 4bin devri geçebiliriz .Ama otobanda öyle uzun uzadıya yüksek süratte seyir yasak.

Kardeşim bunda anlamayacak ne var, Gazlı arabanla 4000 deviri geçmicen bide düşük devirde dahi olsan bir kaç km önce benzinle gitcen sonra gaza geçicen. LPG şöyle güzel böyle rahat diyodun,ahanda işte sana LPG nin sakat yönlerinden biri daha. Dizellerle Mazotlu diye dalga geçerken senin arabada oldu GAZ lı. :D

Bence sen gel söktür o pipolu BRC yi,paşa paşa bin benzinli FOCUS'una yol yakınken. :D

Yorum bağlantısı
Guest Fuat

Sorun yok.4 bin devir 4. vitesde 110 demek.5 de sanırım 130 civarı..Ee yeter.

Yorum bağlantısı
Okyay Pay

anladığım lpg takacaksan alacağın motor 1.6 100 hp olacak

:unknw:

vosvosun 102 hp lik motorlarından vazgeçmeme sebebi de bu olsa gerek

Yorum bağlantısı
Özay Uçar
Şahsen diyelim aracın altına benden habersiz bomba koyuldu.Mantıklı olup tampon içlerine konulmaz mı? Şahsen tampon içlerine koymak daha mantıklı.

plastik tampona bomba koymak uğraş gerektirir. metal aksama mıknatısla 1 sn de tutturulur. senden habersiz konulacak dikkatini çekiyorum. adamın tampona zula yapacak, bantla yapıştıracak zamanı yok...

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz
(düzenlendi)
Focusumu satın alalı 1 yıl olmuş. 10.000 km yi lpg olmadan devirmişim. Bir hesap yapayım dedim. Yakıt harcamasında neredeyim?

Mesafe: 10.000km

Tüketim: 9lt/100km (Yaklaşık yarısını uzun yolda yaptığım kaba bir hesap)

Benzin ortalama fiyatı : 3.1 TL/Lt (bunu bulması biraz zor, tahmin )

Toplam tüketim: 2.790 TL

Lpg olsa : 697 TL karım olurdu %25 daha az öderdim ( Fabrikasyon Lpg montajında, tüketimlerinde alınan değer %25 olarak gözükmekte) :697 TL

Lpg taktırsaydım, 2000 TL lik olan markayı tercih ederdim, bunun da bankada yıllık getirisi %20 (2009 daki faiz oranları) , yani 400 TL faiz getirim olurdu.

697-400= 297 TL kazanmak için 2000 TL yi 1 sene önce ödememiş olmam iyi olmuş.

Çağlar Bey, NITROCHARGER'a yaptığınız yatırımı eklememişsiniz... :)

tarihinde Adem Cengiz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Çağlar Bey;

Günde ortalama 27-28 Km civarı bir yol yapıyorsunuz.O zaman Lpg sizin için gereksiz.Yine de bu gün için bir hesap yaparsanız 2009 a göre avantajınız olacaktır. 20000 ve üstü Km yapanlar için bir hayli tasarruflu bir yakıt.Şahsen ben yıllık 2000 Tl civarı bir tasarruf yaptığımı düşünüyorum(Benzin sarfiyatını da hesaplayarak).Ayrıca ülkemizdeki araçların 1/4 ü Lpg li olduğu düşünüldüğünde alternatif bir yakıt olarak düşünülebilir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağlar Bey, NITROCHARGER'a yaptığınız yatırımı eklememişsiniz... :)

nanocharger, sıkı takipçilerim var :(

Yorum bağlantısı
Hakan Amasyalı
...bagaja bakarak nasıl anlıyorlar adam belki depoyu simit yedek lastiğin yerine koydu acıp orayada bakmıyorya...

Anlamıyorlar :D Mersin Forum AVM'de ne zaman kapalı otopark'a girmek istesem girdim. Ama kocaman LPG li araçlar giremez tabelasını görünce insan tedirgin oluyor. O sebeple genelde açık otoparkın sinema girişine yakın koyuyorum :) havalandırma sistemi yapsalar bence hiç sorun olmaz LPG'li araçların kapalı otoparka girmeleri. Yağmurda çamurda zor oluyor :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Selçuk Özmen
LPG ile 4000 deviri geçmeyin, gazlıyacaksanız, yüksek devirçevirecekseniz mutlaka benzine alın ve gazdanbenzine aldıktan sonra 1-2 km bekleyin sonra gazlayın. Bu olay sadece 115lik focus ve 128lik mondeo için geçerli, 100bg lik focus sahipleri isterlerse lpg ile 7000 devirçevirsinler bir sıkıntı yok o motorlarda.

açıklamalar için teşekkürler kemal bey,

LPG den benzine geçme devrini o zaman 4000-4500 yaptırılsa o devirleri geçinci zaten otomatikman benzine geçer araç; ancak bu sefer de sizin dediğiniz -gazdan benzine aldıktan sonra 1-2 km bekleyin sonra gazlayın- olyında zorlanılacak, tabi bunu da sadece araç sollarken-elzem bi durumda- yapmak lazım..

bi başka nokta da LPG tasarruf için takıldığı düşünülürse zaten 4000 devirlerin üstünü (5. viteste 130.lar yeterli bir sürat bence) de benzindeyken de yine tasarruf için çoğu kimsenin geçtiğini sanmıyorum..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Muharrem Tuncel
Focusumu satın alalı 1 yıl olmuş. 10.000 km yi lpg olmadan devirmişim. Bir hesap yapayım dedim. Yakıt harcamasında neredeyim?

Mesafe: 10.000km

Tüketim: 9lt/100km (Yaklaşık yarısını uzun yolda yaptığım kaba bir hesap)

Benzin ortalama fiyatı : 3.1 TL/Lt (bunu bulması biraz zor, tahmin )

Toplam tüketim: 2.790 TL

Lpg olsa : 697 TL karım olurdu %25 daha az öderdim ( Fabrikasyon Lpg montajında, tüketimlerinde alınan değer %25 olarak gözükmekte) :697 TL

Lpg taktırsaydım, 2000 TL lik olan markayı tercih ederdim, bunun da bankada yıllık getirisi %20 (2009 daki faiz oranları) , yani 400 TL faiz getirim olurdu.

697-400= 297 TL kazanmak için 2000 TL yi 1 sene önce ödememiş olmam iyi olmuş.

1004609.jpg

siz hangi banka faizine göre hesapladınız?? ben de yatırayım paramı o kadar yüksekse:)) geçen sene de bu sene de en yüksek mevduat faizi %7,5..

Yorum bağlantısı
Mehmet Turnacıoğlu

benzinli araçla yılda 10.000 km yol yapılıyorsa LPG ile en az 15.000 yapılır. bunuda düşünmek lazım. LPG insanı maddi stresten uzaklaştırır rahatlık verir. devamlı benzin ibresine bakan gözlerin dinlenmesini sağlar. Hanım bizi bir yere götürmüyosun dırdırı azalır kulaklar dinlenir. kısacası LPG cennetten çıkmadır. bir çok derde devadır

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...