İçeriğe Yönlendir

Tiptronik Vites Mondeo Tavsiye Eder Misiniz?

Halis Parlak

Recommended Posts

Halis Parlak

Evet arayışım devam ediyor.

Lakin uygun fiyatlı düz vites Mondeo bulmak zor. Tiptronik hiç düşünmüyorum ama alsam mı diye de kararsız kalıyorum.

Rahatlık diyorum özellikle İstanbul Beyoğlu ve Şişli trafiğinde.

C-Max alan arkadaşların çoğu tavsiye etmiyorlar, sorunlu ve masraflı olduğunu söylüyorlar. Mondeo'da da durum aynı mıdır?Sonra pişman olmak istemem birkaç kuruş için.

1-Tiptronik'in vites değişimi otomatiklerde hangi devirde oluyor ve bu devir azaltılıp çoğaltılabiliyor mu?

2-Düz kısmını sürekli kullansam yakıta ve performansa etkisi olumlu olur mu?

Kısacası tavsiye eder misiniz? Yoksa hiç bulaşma mı diyorsunuz:)

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Mondeo dizelde 5tronic şanzıman uzak durulması gereken bi seçenek bence. 6 aylık mondeo deneyiminden çıkardığım tek sonuç bu.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Vites geçişleri istenilen konfor ve kalitede değil.

Yakıt tüketimini % 25 civarında arttırıyor.

Debriyaja basmak zorunda kalmamanın rahatlığı paha biçilmez :unknw:

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Ben memnunum. Beğenmeyen bu arkadaş (Cihan) BMW ile karşılaştırıyor.

Alakası yok. Yaşıtı passatla karşılaştırıyorum. :unknw: Hatta jatco 4 ileriyle bile karşılaştırabilirim. :)

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Abimin 2 yıl kullandığı Tiptronic Mondeo'yu ben de belirli dönemlerde kullanmıştım. Özellikle manualden daha iyi performans verdiğini söyleyebilirim. Eski Bilecik yolunda Passat TDI'la zorlu bir yolculuğumuz olmuştu. Uzun ve düşük hızla başladığımız bir tırmanmada geçebilmiş olduğumda çok beğenmiştim.

Yorum bağlantısı
Ergin Turhan

Geçen sene Temmuz ayında ilk kez dizel tiptronic mondeo kullandım, müthiş bir keyif aldım ve o günden sonra bu arabadan almalıyım diye düşünmeye başladım. Ekim ayında da istediğim gibi bir araç (herşeyi olan) bulup gözümü bile kırpmadan aldım. Bence mükemmel bir araç.

Aldığımdan bu yana yaklaşık 10.000 km yol yaptı. Çıkardığı tek bir arıza var krank kasnağı ses yapmaya başlamıştı, 200TL ye yakın bir maliyetle halloldu. Ne vites geçişlerinden ne yakıtından ne sesinden ne şuyundan ne buyundan hiç bir şekilde bir rahatsızlığım yok.

Etrafımdaki herkese tavsiye ediyorum. 2lt motor hacimli ve buna rağmen şehir içinde 8,2lt gibi yakıt sarfiyatı olan, ister otomatik ister düz vitesli kullanımı olan, güvenliği üst seviyede olan, gaza bastığınızda sizi koltuğa yapıştıran, her türlü konforu ve ergonomisi olan böyle bir araç bence verilen parayı hakediyor.

Herkese tavsiye ettiğim gibi size de tavsiye ediyorum. Ancak en az ghia donanımlısını tavsiye ediyorum. En az ghia diyorum çünkü aslında her ghia full değil. Benim için deri koltuk, sunroof ve esp önemliydi bu yüzden uzunca bir süre satılıkları takip ettim. Benim önerim full olanını bulup alın ve keyfini sürün.

Yorum bağlantısı
Misafir
Evet arayışım devam ediyor.

Lakin uygun fiyatlı düz vites Mondeo bulmak zor. Tiptronik hiç düşünmüyorum ama alsam mı diye de kararsız kalıyorum.

Rahatlık diyorum özellikle İstanbul Beyoğlu ve Şişli trafiğinde.

C-Max alan arkadaşların çoğu tavsiye etmiyorlar, sorunlu ve masraflı olduğunu söylüyorlar. Mondeo'da da durum aynı mıdır?Sonra pişman olmak istemem birkaç kuruş için.

1-Tiptronik'in vites değişimi otomatiklerde hangi devirde oluyor ve bu devir azaltılıp çoğaltılabiliyor mu?

2-Düz kısmını sürekli kullansam yakıta ve performansa etkisi olumlu olur mu?

Kısacası tavsiye eder misiniz? Yoksa hiç bulaşma mı diyorsunuz:)

benim usdam ,tavsiye etmemişti,çok sorun yaşarsın demişti,ya düz vites,yada tam otomatik.

bunu söyleyen adamın,babası,dedesi,yani tüm nesil ford cu. dikkate alın derim.(mondeo ııı için söylemişti)

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)
Hangi passatla? Yeni kasa 7 ileri DSG'li ile mi? Öyleyse bir fiyat karşılaştırması yapsana?

Yaşıttan kasıt neyse o. Fiyatın yüksek olması bizim insanımızın şişirmesi. Sıfırda hiç de uçurum yok.Mondeo'nun 2.elde para etmemesi sıfır fiyatıyla doğrudan alakalı değil.

Ben 4 ileriyi 4,5 yıl kullandım. Hem focusta hem mondeonun aynı kasasında. Jatco kesinlikle daha iyi bir şanzuman.

Ee ben ne demişim?

Hatta jatco 4 ileriyle bile karşılaştırabilirim.

Yani "5tronic vs passat" veya "5tronic vs jatco 4 ileri" demek istemişim. 4ileri bile 5tronicten iyidir diyorum kısaca. :blink:

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Ben de zaten alırsam ghia alacağım ama bunun da çeşitleri var Ghia X denen olay var.Deri koltuk ve sunroof bir yere kadar da ESP önemli benim için ki ESP olmayana bakmıyorum zaten.

Düşük km bulup uzun yıllar bineyim diyorum ama fiat da haliyle artıyor.Hem sorun çıkarma potansiyeli daha az olur diyorum.Beni düşündüren şehiriçi trafiğinde kasanın büyüklüğü ve parça parası:blink:

Hayırlısı artık.

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Tiptronic midir, triptronic midir polemiğine girmem ama Ford'un resmi sitesinin 2nci el kısmında vites seçeneğine triptronic yazmışlar. Yorumsuz.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Tiptronic midir, triptronic midir polemiğine girmem ama Ford'un resmi sitesinin 2nci el kısmında vites seçeneğine triptronic yazmışlar. Yorumsuz.

Şanzıman otomatikleştirilmiş manuelse,ford yapmış ve mondeoya koymuşsa adı 5tronic,focusa koymuşsa CVT dir vs vs. İsmi önemli değil. Dizelde sağlıklı çalışamıyor olması sıkıntı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mondeo tdci otomatik şanzımanı , tiptronic özeliğine sahiptir, Ona kısaca Jatco deriz. Şaseden daha sağlam bir şanzımandır, bence 2.0 tdci+jatco ,olmazsa olmaz bir kombinasyon. Her şey yolunda ise, bakımlarda sıkıntı, arıza yok ise, yol güzergahına göre manuelden bile az yakabilir, sebebi: sürücünün yanlık (verimsiz) devirlerde kalmasına izin vermemesindendir. Buçuklu bir şanzımandır, yani by pass açar, ara vites gibi deviri yükseltir (vites değişmeden). Türbinli olduğu için manuelden daha fazla yakacağı güzergahlar da elebtte vardır ama otomotivde de hereşyin bedeli vardır, konforun da olduğu gibi. Ara hızlanmalarda, tepki süresi avantajı ile çok iyidir.

Vesile ile: cvt başka bir dünya, daha çok kutupta gezen bedevi misalil :(

Yorum bağlantısı
Halis Parlak
bence 2.0 tdci+jatco ,olmazsa olmaz bir kombinasyon. Her şey yolunda ise, bakımlarda sıkıntı, arıza yok ise, yol güzergahına göre manuelden bile az yakabilir, sebebi: sürücünün yanlık (verimsiz) devirlerde kalmasına izin vermemesindendir.

Yazınızın bu kısmında güzel bir noktaya temas etmişiniz.Peki vites geçiş devirleri ayarlanabiliyor mu?Örneğin hangi devirde vites yükseliyor?Manuel kullanımı nasıldır sizce Çağlar Bey?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Devir belli bir yere gelmeden vitesi yükseltmiyor. Manuele alınca bile turbonun tam basmasını bekliyor. Otomatik olarak o kadar net ayarlama yapıyor ki, manuele geçme arzunuz pek oluşmaz. Zaten diesellerin şanzımanı manuel olmamalı diyenlendenim. Merkezi kilit kadar şart.

Yorum bağlantısı
Yasin Deniz

5 tronıc sorunlu jatco 4 ılerı uygun demıssınız hangı modellerde 5 tronıc var hangı modelde jatco cıhan bey

Yorum bağlantısı
Halis Parlak
Devir belli bir yere gelmeden vitesi yükseltmiyor. Manuele alınca bile turbonun tam basmasını bekliyor. Otomatik olarak o kadar net ayarlama yapıyor ki, manuele geçme arzunuz pek oluşmaz. Zaten diesellerin şanzımanı manuel olmamalı diyenlendenim. Merkezi kilit kadar şart.

Yazdıklarınıza bakaraktan mantık yürütürsek otomatiğin daha az yakması gerekir.Siz diesel olacaksa kesinlikle otomatik tavsiye ediyorsunuz mondeo için?Bu konuda kafam karışık düz mü otomatik mi? ;)

Yorum bağlantısı
Ali Okay

Halis bey aracım az yaksın çok kaçsın diyorsanız düz vites alın .yok ben konfor isterim şehir içinde vitesle çok oynamayayım derseniz otomatik vites alın.

Ben size bu araçların fabrika verileri vereyim . ne kadar yaktığınıda görürsünüz.

mondeo dizel düz vites şehir içi :7.7 lt şehir dışı :4.7 lt son hız :208 km. 0-100 km: 9.8 sn

mondeo dizel otomatik vites şehir içi :10.2 lt şehir dışı :5.8 lt son hız :200 km. 0-100 km: 11.3 sn

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tdci + jatco da sonuçta türbin var, bu yüzden verim kaybı oluşuyor. Ancak pratikte otomatiğin konforu ve özellikle tdci lardaki dar max. tork devirleri içinde her zaman kalabilmesi, aracı daha zevkli yapıyor, tüm turbo dieseller için otomatik şanzıman olmazsa olmaz diyenlerdenimdir.

Bu arada otomatik vitesli araçlarda turbo-motor-hararet vs. şikayetleri daha azdır (genel olarak istisnalar kaideyi bozmaz)

Yorum bağlantısı
Ali Okay
(düzenlendi)

yeni bir konu açmak istemedim. o yüzden buraya yazayım dedim.

2006 model mondeo ghia dizel düz vites aracımı satıp, 2007-8 smax düz vites almayı düşünüyorum . ailede 2 ufak çocuk var s max 7 kişilik olabilmesi bagajının büyüklüğü beni cezbediyor .şimdiye kadar s max hiç kullanmadım mondeodan sonra s max beni memnun edermi smax i tavsiye edermisiniz.

Çağlar bey özellikle sorum size bu iki aracıda en iyi siz tanıyorsunuz.

tarihinde Ali Okay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

S-max im de olmuştu bir ara. Ben çok beğendim, O şaseye 7 kişiyi oldukça büyük bir konfor ile sığdırıp, viraj-yol tutuştan hiç ödün vermeyen bir otomobil. TÜketimi de 1600 kg ağırlığa göre komik sayılacak bir değer. Ancak

1. Stepne yok (tamir tüpü uyglanırsa lastik çöpe)

2. Maalesef 2elde 4-5 yaşlarına gelince elinizde kalır

3. İçi bir süre sonra fazlası ile geniş-büyük gelmeye başlıyor, 3 sıra koltuktaki ile sohbet edemiyorsunuz, adam uzakta kalıyor :)

4. Sessizliği-performansı-konforu-yol tutuşuna bakarsanız, kaputunda VW amblemi olsa 2 misli para edecek bir araç

5. Az sayıda ithal edilmiş ve artık arkası olmayan modellerde ileride parça sıkıntısı olacağı gayet açıktır.

Yorum bağlantısı
Ali Okay

Çağlar bey bu araçta en büyük sıkıntı bencede lastik sorunu genelde ikinci eldeki s max ler (stil paket ) 18 jant ve ince yanak her an balon yapabilir. 18 jant balon yapmasa dahi lastik alcağım zaman normal bir 16 jant lastiği göre bir hayli pahalı olacaktır.

Bu arada 17 senedir araba kullanırım ama bugüne kadar 2-3 kez kastik değiştirdim . tabii bundan sonrada uzun süre lastik değiştirmem anlamına gelmiyor . biraz şans işi.

ikinci eli beni de düşündürüyor. aynı arabaya çok uzun yıllar binmek beni sıkıyor . bu aracada 2-3 sene binerim diye düşünüyorum. ikinci el alacağım için zararımıda minumuma düşürürüm diye düşünüyorum .

parça sıkıntısı olur demişsiniz smax şu anda bile üretilen ve satılan bir araç .araç parçası ile ilgili şöyle bir yazı okumuştum. 'otomobil fabrikası bir aracın üretimini durdursa dahi 10 sene o aracın parçasını üretmek zorundadır' .

Yorum bağlantısı
Halis Parlak
yeni bir konu açmak istemedim. o yüzden buraya yazayım dedim.

2006 model mondeo ghia dizel düz vites aracımı satıp, 2007-8 smax düz vites almayı düşünüyorum . ailede 2 ufak çocuk var s max 7 kişilik olabilmesi bagajının büyüklüğü beni cezbediyor .şimdiye kadar s max hiç kullanmadım mondeodan sonra s max beni memnun edermi smax i tavsiye edermisiniz.

Çağlar bey özellikle sorum size bu iki aracıda en iyi siz tanıyorsunuz.

Ali Bey;

Aracınızın hakkında ayrıntılı bilgi verirseniz müşteri olabilirim.Resim de koyarsanız memnun olurum.İlan kategorisinde başlık açarsanız almayı düşünen arkadaşların da haberi olur.Bu başlık altında kalırsa gözden kaçabilir.

Ayrıca mondeo ghia otomatik 10 lt yakıyor mu şehiriçinde?Çok yüksek değil mi bu değer?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

10 yıl Yedek parça derken, partik ve teoriğe bakalım: Pratikte, mazot filtresini veya kırılmış yan dikiz aynanızı yarın serviste değişmek isteseniz, servis de size, 25 Mayıs 2010 a gün verir ise, şikayet etme isteği duyar mısını? Ancak teoride yasal süre hakkı vardır! 10 yıl boyunca parça temin ederler, ama temin sürelerind de distribütörün de bir takım hakları var.

S-maxi severim, sevmesem almazdım da, ama bence, Türkiye şartları henüz hazır değil :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ali Okay
Ali Bey;

Aracınızın hakkında ayrıntılı bilgi verirseniz müşteri olabilirim.Resim de koyarsanız memnun olurum.İlan kategorisinde başlık açarsanız almayı düşünen arkadaşların da haberi olur.Bu başlık altında kalırsa gözden kaçabilir.

Ayrıca mondeo ghia otomatik 10 lt yakıyor mu şehiriçinde?Çok yüksek değil mi bu değer?

Halis bey aracımı henüz satılığa çıkarıp bir yere ilan vermedim . s max almak için düşünüyorum. s maxi alırsam mondeoyu satıcam.

aracım hakkında size bilgi vereyim .2006 ghia dizel düz vites 90000 kmde . aracın sağ arka kapı ve çamurluğunda boya var değişen yok . araçta esp var.açık mavi renk .

bu yakıt değerleri mondeonun fabrika verileri elbette kullanıma ve hava şartlarına göre farklılıklar gösterebilir. 2006 mondeo ghia dizel otomatik vites abimde var şu anda genelde şehiiçi ağırlıklı kullanımda ortalama 9 lt yakıyor.

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

O zaman hayırlısı olsun Ali Bey;

Mondeo satan çok ama temizini bulmak zor.Bence o büyüklükte bir araba ve motor için 9 lt normal.Tahmini İstanbul içinde düz vitesle maksimum 8 lt yakarım diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...