İçeriğe Yönlendir

Gündüz Farı İçin Uygun Yer Neresi Olabilir?

Misafir

Recommended Posts

Misafir
(düzenlendi)

aracıma ledli uygulama için led siparişi vermeden önce sizlerden fikir almak istiyorum.gündüz farı düşüncem var ve araçta 3 yer işaretledim resimde bu yerin tespitinden sonra wattlı led sparişi vericem ve mercek tabii fikirlerinizi ve tavsiyenizi bekliyorum şimdeiden tşk.

8 adet temsili resim hazırladım.arasından en çok tercih edilecek gündüz farı seçeğini uyğulamak istiyorum.amacım farklı görünüm ile göze hoş gelecek seçeneği uygulamak.seçiminizi bekliyorum.

1.far11.jpg 2.far21.jpg 3.far31.jpg 4.far41.jpg 5.far51.jpg 6.far61.jpg

7.far71.jpg 8.far81.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

aklıma geldi evet ustte dokunmayım sanırım dogru olur tamponu falan delmek işime gelmiyor açıkcası.o yuzden tampon altındaki yer uygun gibi ama bakalım.fikir fikiri doguruyor nede olsa.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

sis farının altına çizgi led yapsan nasıl olur ki?

bu şekilde

post-5-1175843406.jpg

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

mercedes yeni e200 de plaka altı yapmış bazı araçlardada öyle.e200 benim işaretledigim alt kısıma epey benziyor.1watt lık veya 3 wattlık her bir led için ayrı besleme ile yapmayı ve bulabilirsem sanmıyorum ama elde yapacagım kapalı kutularla olucak ama nereye.fikirler fikirleri çogaltır kanısındayım

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
sis farının altına çizgi led yapsan nasıl olur ki?

bu şekilde

post-5-1175843406.jpg

güzel soru ben de ne zamandır düşünüyordum. Farın altına denk gelen, ghialarında sis farının durduğu yerde, düz çüzgü halinde olsa iyi olur gibi.

Yorum bağlantısı
Misafir

çaglar bey kaç model ghialar için düşünüyorsunuz?97 ve üstü biliyorsunuz yuvarlak sis yanı musait sanırım ama delmek gerekiyor gibi yada ortada boşluga.2005 mıodellerde tampon korumalıgı bolumu cok uygun mukemmel olur eger yerinden çıkıyorsa tabiii.nasıl bi düşünceniz var paylaşabilirmisiniz.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...

gündüz farı için bir magazada sanırım sisfarı olarak dizayn veya başka amaçla yapılmış kutulara rastladım resimde işaretledim ince uzun var bunu aracımda sis farının yanında buna uyacak ölçüde keserek saglı sollu 1 tane ve içine rahat 4 tane 1 watt led sıgar yada ortadaki 4 hazır yere kısa olanımı uygulayım buna 4 led sıkışık olur ama olur.ne dersiniz?

http://img694.imageshack.us/i/gndzfariinkasa.jpg/

Yorum bağlantısı
Hasan Dönmez

Bunlar colormatıc camlı h3 55w lık sis lambaları bunlar olmaz.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Bunlar colormatıc camlı h3 55w lık sis lambaları bunlar olmaz.

sis farı oldugunun farkındayım içindeki lambayı kullanmıyacagım.ayrıca resimde kırmızı çizgiyle çizdiklerim düz şeffaf camdı özellikle baktım renk kırılması yani ışıga tuttugumda renk cümbüşü yoktu colormatik oldugunu sanmıyorum.renk cümbüşü orda bulunan ışıkların cep teline yansıması.içine 1watt led takıcam 4 adet.amacım ışıgın daha iyi yansımasını görmek ama kutu olarak kullanmak esas amaç daha olmadı camını söküp düz cam takarım sadece kutuyu kullanırım kutu ebatları çok uygun.

Yorum bağlantısı

resimlere yer actım sonunda forum özelliklerini iyi kavramak epey yararlı oldu.gündüz farı için aradıgım kutu düzenegi bu resimdekilerden kırmızı işaretli olanlardan birini seçicem tavsiyelerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...

karar aşamasına geldim arkadaşlar.

far için uygun kutunun resimde görülen ince uzun olan sis far kutusu deyim artık ondan iki tana saglı sollu olucak ve sislerin yanına keserek monte etmeye karar verdim.ortadaki delik kısımlar ciddi şekilde radyatöre faydalı kısımlar oldugunu tesbit ettim.vazgeçtim.

ve bu kutucuklara en uygun led olarak 4watt power led olmasına karar verdim özellikleri resimde.saglı sollu ikişer tane olucak.

sis kutusunun çifti yanılmıyorsam 20tl civarıydı epey oldu soralı.

ledlerin tanesi 4.5dolara anlaştım 4 tane olucak.normalde 5.2dolar fiyatı vardı.1watt power led 2.5 dolara kalitelisi 3.5 dolar .1.5 dolarlıkta var ama özellikleri düşük.en uygun 4 wattlık oldu.

power led sürücüsü olarak lm 317 lm 350 78xx serisi regulatörlerin uygun olmadıgını çok net şekilde ögrenmiş bulunmaktayım.şu an elimde bulunan 4 tane 1 watt ledleri drenç ve seri diod yardımıyla 13.8 sabit voltaj ile vaktim olmadıgı için 2 saat boyunca çalışır vaziyette tuttum.sonuç olumlu şimdilik..ama regülatör çalışmam da oluyor bunun için en ideal regülatör entegresi olarak power led sürücüsü olarak imal edilmiş amc7140 entegresinde karar kıldım.oldukca baside indirgenmiş çevre elemanları var ve artı mosfet transistör yardımı ilede rahatca güçlendirilebiliyor o yüzden tercih ettim.fiyatıda 1.5dolar civarında.çevre parcalarııda zaten para tutmuyor denebilir.zaten yapmakta oldugum lcd monitor led degişimi işlemlerime bu entegre ile daha sahlıklı durum kazandırabilirim.şema resimde paylaşılmıştır.

gelişmeleri bilahire yazıcam.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...

istanbuldan almış oldugum ve geri iade ettigim ledlerimin yerine 3watt günışıgı power led aldım.4wattlık olanlar başka firmada idi o iş yattı.her power led için pcb ve 120 140 derece arası mercek aldım.belirlemiş oldugum kutuya almaya gitmiştim ama iç bölümü çok küçük geldi gözüme ve önce sogutucu boyutlarını tespit edip en az ısınma oranı yakalamaya çalışarak saat bazında,sonrasında kutu almaya karar verdim.ve led sayısınıda tespit etmeliyim 4 diye belirlemiştim ama 5 yapmayıda istiyorum çünki e200 de 5 led var.aracımın ön sis yanına koyarsam bu farı e200 de belirtilmiş yükseklik ölçülerine epey yakın olucaga benziyor.tam ölçümü yapıp yazacagım.led driver için ise biraz beklemede olacagım.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...

bugun avizecileri dolaşıyordum.begendigim sis farı kutusu camı amacıma uymadı pasif kaldı.arayışımı sürdürüyorum.bu defa bir spot lamba gördüm pramit şeklinde kristal diyorlar ama camdı sanırım.ışıgı öyle güzel veriyorduki.hoşuma gitti.4cm 4 cm ebatlarında dış çerçeveside var ama genişliyor bu şekilde sanırım 4 tane yanyana gelebiliyor aracın tamponundaki yerinde.haftaya stoklarına giricekımiş deneme için 1 tane alıcam.5tl fiyat verdiler.günışıgı led de süper görüncek diye düşünüyorum.1 watt 3 tane led yakmışlar duruyordu üzerine koydum çok hoşuma gitti uzaklaştım biraz görüntü süperdi.bakalım testlerde ne olucak.bunun düz tarafı içe oyuk şekilde yapılmış.tam power led yuvası gibi geniş açı saglıyor.başka yerlerde 10tl dediler almadım haftayı bekliyecegim.

Yorum bağlantısı
Onur Korhan Göytan
post-5-1175843406.jpg

bunlar canon ledli sis farları

hellanın var ama tahmin etceğiniz gibi fiyatları biraz yüksek

kontak açıkken 6v da sisleri yaktığınızda 12v da çalışarak hem gündüz farı hem de sis farı işlevi görüyor

kendi kutusuyla beraber geliyor yani dizayn hazır ve açısını da ayarlayabiliyorsunuz sis farı işlevi için

Yorum bağlantısı
bunlar canon ledli sis farları

hellanın var ama tahmin etceğiniz gibi fiyatları biraz yüksek

kontak açıkken 6v da sisleri yaktığınızda 12v da çalışarak hem gündüz farı hem de sis farı işlevi görüyor

kendi kutusuyla beraber geliyor yani dizayn hazır ve açısını da ayarlayabiliyorsunuz sis farı işlevi için

evet biliyorum bu farı,hazırlarla ugraşmak istemedigim için ilgilenmiyorum her şeyiyle kendim yapmak istiyorum.sonucu işlevsel ve güzel olmasını umuyorum.sislerim oldugu için bunu sadece gündüz farı olarak kullanıcam.2011de standar olucak ve kullanılması yaygınlaşıcak.kendi başına anılcak yani.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
(düzenlendi)

mondimin gündüz farları için audideki bu tarz bir uygulamanın benzerini yapmaya karar verebilirim.ne dersiniz?tane tane yan yana dizilmiş şekilde olacak.sis farının yan bölümü bu uygulamaya oldukca müsait.ya tek sıra olacak yada z şeklinde 2 sıra halinde olacak.

malzemelerimde resimdekiler olacak.oval merceğin dış boyutu audideki mercek boyutuna çok yakın iyice baktım.merceğin orta kısmı yan yana gelirse düz çizgi oluşturuyor.bu görüntü çok güzel olacak gibi sanki.bu mercegin kare olanıda mevcut fakat 10watt power led için dizayn edilmiş ve maksimum 60derece açısı var.oval mercek ise 60 ile 120 derece açısını rahatca verebiliyor.oval mercek 1 watt ile 5watt power ledleri destekliyor.yada bu lense smd 5050 yerleştirebilirim.yuvarlak mercek kullanmak istemiyorum çok çirkin duracağını düşünüyorum.

dikdörtgen ve 6 ledli olanlar çok basit ve sıradan duruyor.farklılığı yok gözümde.yorumlarınıza açığım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Oktay, senin resim kotan dolmadı mı hala :)

Resimleri imageshack.us'a yüklesen... :good1:

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Oktay, senin resim kotan dolmadı mı hala :)

Resimleri imageshack.us'a yüklesen... ;)

kb.seviyelerini çok düşük tutuyorum emmi o yüzden dolmadı :D düzenliyorum imageshack sayfamı burdaki bütün resimleri linkleri verip sileceğim.biraz süre istiyorum boşaltacağım. :good1::good1:

Oktay abi Z şeklinde yapma bence abartılı durur.Tek sıra halinde yap..Benimkine ne zaman yapıyoz.. :)

bakalım erkan yorumlar gelsin fikir oluşacak.ama bu audideki gibi yapacağım sanırım.çok sade ve şık duruyor.senin fuşiye fabrikamı kurayım yaparız. :D:) hallederiz :good1:

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

gece uçuşundan uğur üstadım temsilen led yerleşimi yapmış.teşekkür ediyorum kendisine.oval mercek dizilimi yada kare mercek dizilimi bu tarz olacak.ya 2 sıra yada tek sıra.????

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...