İçeriğe Yönlendir

Gündüz Farı İçin Uygun Yer Neresi Olabilir?

Misafir

Recommended Posts

(düzenlendi)
Şu ürünede bakabilirsin Oktay abi. Modacar la aynı galiba.

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.48399

Oktay abi nette dolaşırken karşıma çıktı direk aklıma sen geldin çünkü senin yapmak istediğin şeye çok benziyor ürünler. Fiyatı konusunda yorum yapmıyım ama ben sadece bu paraya şerit led almıştım o kadar söyliyim :) Tabi içindeki ledler ne kadar dayanır bilmiyorum ama araba alırsam bunlardan kesin alıcam :D

8ledli: http://www.eliftuning.com/index.php?p=show...kn=Oto+Elektrik

5ledli: http://www.eliftuning.com/index.php?p=show...kn=Oto+Elektrik

sağ olasınız.

linklerdeki ürünler en son kullanabileceğim ürünler.bunları alınca sadece kutusunu kullanmak için alınır ve içindeki ledler muhakkak değişmeli.yoksa çok işe yaramazlar.bu konuda size elimden gelen yardımı gösteririm.

şu andada planım biraz değişti far modifiye işi çıkınca gündüz farını far içine yerleştirme işlemini planlayacağım.fakat yinede sislerin yanına sarı power led montajına kararlıyım.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

gündüz farı için yer sanırım artık far tası içi olacak. :)

3.led stop çalışmasından kalan parça ile far tasında resimler çektim.mercek yerine konduktan sonra daha net anlaşılacak tabi ve bu parça ile yapacağım sanırım.veya bir alimünyum plaka üzerine resimdeki mercek montajını yaparakta uygulabilirim.bu iki seçeneğin arasından şu anda güçlü olan bu elimdeki mevcut parça.mercek sonrası bu parçayı ona göre kesip biçip oturtacağım.cam ile tas arasında boşluk mevcut yer darlığı olmayacak gibi.. ___I bu şekil olabilir yada tek sıra olabbilir. işte resimler. 92977695.jpg73782118.jpg28726144.jpg

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Altta olmaz. Mercek sığmaz, sığsada far yüksekliği anında mercek çarpar.

tarihinde Servet Ayd?n tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Berk Karatan

bu arada abi uygulamanın bitmiş halini dörtgözle bekliyorum...Bakalım nasıl olucak bence çok güzel olucak çünkü el emeği göz nuru olunca ayrı bir tadı oluyor...

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

hepinize çok teşşekür ediyorum.bu resimlerde takılacak merceğin haliyle ve dış camla görünen şekiller.resimdeki parçalar sadece görünüş için.bu parçaların yerine daha zarif ve uyğun bir kaç parça daha buldum.ama şekiller çok değişmeyecek.şimdiden tekrar teşekkür ediyorum.

gndz.jpggndz1.jpggndz3.jpggndz5.jpggndz4.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gündüz ışıklarını dik olarak kenara koyarsan koy, başka türlü bir dizayn için uğraşma bence..

Yorum bağlantısı

teşşekkür ediyorum emmi.

farın tipi tipsiz olunca bencede tek yakışan kenardaki dik hali. :help: olumlu yorumlarda böyle oldu.

bende aslında okuyan arkadaşlara fikir olsun diye ekliyorum ve yorum almakta fayda sağlıyor diye düşünüyorum. :good1:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
(düzenlendi)

Gündüz farında çok fikirler edindim ve sizlerede danıştım.Düşüncelerinizi paylaştınız çok teşekkür ediyorum.Bu çalışmamdaki amaç hazır satılan parça kullanmadan kendi çabamla emeğimle en iyi sade ve farklı görünüm olması için çalıştım.Amacıma ulaştım sizlerin yorumunu heyecanla bekleyeceğim tabiki.

Mondime xenon far takma işi çıkınca gündüz farı projem epey yön değiştirmişti.Son hali farın içindeki kısa hüzme camını kullanmam ile sona biraz daha yaklaştı.Daha önce paylaştığım görsel şekiller bu görüntü sadeliğini yakalamadı.Gündüz farında kısa far tasının içini kullanmaya karar verdim.Uyğulamaya başladım.Mercek montajından sonra soğutucu yerleşimi için düşünürken eski p4 işlemci soğutucusunu kullanmaya karar verdim.Boyutu tam oturuyordu.Bu soğutucuyu 2 ye bölüp orta kalın kısmını kullanmaya karar vererek power ledin sıralamasını yapıp işaretledikten sonra 2.5 luk matkap ucu ile delikleri deldim ve 3mm lik ince diş vida ile bütün deliklere diş açtım.Power led sabitlemesi için soğutucu kesimi hariç her şey hazırdı.Ledler bu şekilde takılı iken led driver konusunda çok düşündüm ve pentium 3 lerde kullanılan ve elimde epeyce bulunan cpu için dizayn edilmiş 3.5 voltluk 4 amper güç verebilen reğülatör enteğreyi kullanmaya karar verdim.Bütün zorlu testleri yaptım ve son haline geldi.Kararlı bir direver devrem oldu.Edison marka 1 watt 3 ile 4 volt arası 350ma güç ile çalışan power ledlerin her birini tek tek sürüyorum.Devreye 0.22ohm luk seri direnç bağlayarak led koumasınıda arttırdım.Seri bağlamıyorum sevmiyorum sevemedim bir türlü.Isı stabil derecelerde el yakmıyor.Power ledlerimde ısınıyor denemez bile çok iyi oldu.Test işlemim 28 saat aralıksız sürdü.Mutlu şekilde söktüm parçaları ve soğutucu kesimi için yarın bir gün uğraşacağım.Soğutucu farın içine sığmadığı için resim çekemedim.

Park lambası içinde smd 5050 ile yapılmış şerit led kılıfını kullandım.Her far için 4 tane led kullanacağım ledler her uca sabit yarım watt 560ohm smd direnç ile çalışacak.Park lambam resimdeki gibi olacak.Gündüz farımda farın yanmadığı diğer resimdeki gibi daha canlı olacak.

79589467.jpg

40102803.jpg

59525874.jpg

19416871.jpg

99626971.jpg

24373784.jpg

28051692.jpg63222211.jpg

24010519.jpg

34242617.jpg

Edit nedeni resimleri alt alta düzenlemek içindir.

Yorum bağlantısı

Mondinin üstünde göreceğimiz günler yaklaşıyor Oktay Bey. Geriye sayıyoruz artık. Elektrik işinden hiç anlamıyorum ama yazdığınız her satırı okuyorum. Her satırda günlerce verilen emek var çünkü. Elinize sağlık.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Yalçın Yurdakul

Belgesel tadında bir başlık. Lütfen bölümler arası uzamasın !

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Mondinin üstünde göreceğimiz günler yaklaşıyor Oktay Bey. Geriye sayıyoruz artık. Elektrik işinden hiç anlamıyorum ama yazdığınız her satırı okuyorum. Her satırda günlerce verilen emek var çünkü. Elinize sağlık.

Saygılarımla.

Üstadım çok teşekkür ediyorum.Kendi emeğim olsun deyince böyle oldu.Çok düşündüm deneyler yaptım en sonunda istediğim gibi sade ve güzel oldu.Az işi kaldı bitireceğim. :)

Belgesel tadında bir başlık. Lütfen bölümler arası uzamasın !

Teşekkür ediyorum.İşlerden fırsatım olunca uğraşıyorum.Uzatmamaya dikkat ediyorum ama evdeki hesabı tutturamıyorum. :)

Maşşallah Oktay abi imreniyorum sana valla..

Sonucu merakla bekliyorum en kısa sürede bitirmen dileğiyle.

Senin araç işi belli olsun fusi10'nu dağıtacağım. :D:D:)

Hocam bencede dik şekilde çok yakışacak mondi ye heyecanla bekliyoruz aracınızın üzerinde görmeyi .

Üstadım o şekilde olamıyor.son resimdeki haliyle görünecek.

baya uzun sürdü ama sonuç güzel olacak inşallah.

Evet abi uzadı.Reğülatör devreye çok uğraştım.en sonunda oldu.Kendim yapmak isteyince testlerdi falan zaman aldı.Sürekli zamanda bulamıyorum sayılır.Evde olunca çocuklar önceliğim olduğu için kalıyor bazen.İş yerinede taşıyamıyorum farları.Şimdi soğutucu kestircem ostime gitmek gözümde devleşiyor.Ne zaman taşınıyorsun Ankara'ya :rolleyes::);):D:):)

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

taşınma zor be Oktay. ayın 14 ünde belki gelirim, gelirsem yanına uğramaya çalışırım, tekrar aynı gün dönmem gerek.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
(düzenlendi)

Kişisel nedenden dolayı epeyce bir müddet evde olmam gerekiyordu.Bu zaman içersinde kafamı toparlamak için mondimin parçalarını toparlamaya çalıştım.Epey yol katettim.Önceki paylaştığım gündüz farı yapısında köklü denilebilecek değişim yaptım tabiki birazda mecburiyet.Çünki önceki kullanacağım soğutucu aliminyumlar umduğum gibi olmadı yerlerine.Epeycede olsun diye uğraşmıştım ama içim sinmedi hiç kenara kaldırdım.Sonra far tasını delerek ışığı içeri vererek olsun dedim.

Soğutucuları hazırladım delikler delindi ve monte ettim.Power led devresi içinde değişim oldu daha önceden yaptığım devreleri iptal ettim.Daha sağlıklı ve ısınmayan güzel bir devrem oldu.Anakartların kullandığı 12 volt beslemeli mosfet işlemci güç devresinde değişiklikler yaparak istediğim bir en az 10amper verebilen 3.2 volt devreyi elde ettim.Bu devreyide kapalı bir kutu içine takmak kaldı.Sonuç içime sinen işlemler oldu ve her şeyiylede bence güzel oldu.

Mondime ne vakit takabilirim şu an için fikrim yok.Önceliğim iş olmak zorunda krizi geçmek için.İşte resimler ve bazı detaylar.

Mondimin şu anki hali bu.Zavallım böyle yatıp duruyor.Umarım çok uzun sürmez.

10044043.jpg

79428430.jpg

Power ledler monte etmek için deliklere diş açmak için widalardan yardım aldım.

34487955.jpg

Poer ledleri ısı yalıtımı için kullanılan beyaz silikon ile destekleyerek soutucuya monteledim.

76963637.jpg

Park ledlerinin ana soğutucuya monteli hali.

99418522.jpg

Power led soğutucularıyla far tasının hali.

45624440.jpg

Power led ve park ledlerinin görünüşü.

83534279.jpg

Önceki sunduğum power led sürücü devresi yerine pc anakartlarında kullanılan işlemci power devresini adapte ederek

10amper 3.3 volt verebilen çok sağlıklı bir sürücü devresi oldu.

55823569.jpg

Park için kullandım smd5050 ledlerin yanarken hali.

42961776.jpg

Poer ledlerin yakından resmi.Bu arada tas içi gri renkte buda ışık şiddetini gölgeledi ama sanırım iyide oldu gibi.

91958247.jpg

Kablo testinden görüntü.

61932255.jpg

Uzun,xenon,park ve gündüz farı hepsi beraber yanarken.

50796701.jpg

Gündüz farının kablo soketini pc lerde kullanılan rs232 portunun soketi olan db9 isimli konnektörünü dişili erkekli olarak gayet güzel bir izole ile kullandım.

81080364.jpg

Soketi arka kapaga monteli hali arka taraftan iyi bir yalıtım yaptım.

Umarım tez vakitte mondimin üzerindeki halinide sizlerle paylaşabilirim.

Yorum bağlantısı
Abi araba böyle yatarken sen ne kullanıyorsun? tabanvay?

Karışık.Tabanvay çok oldu ama genelde dolmuş sonra otobüs çeşitleri.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Gündüz farının kablo soketini pc lerde kullanılan rs232 portunun soketi olan db9 isimli konnektörünü dişili erkekli olarak gayet güzel bir izole ile kullandım.

81080364.jpg

İlginç adamsın vesselam..

RS232 soket kaç ampere dayanabiliyor acaba ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu arada o VGA soketi değil mi :lol2:

RS232'ler yeşil, VGA'lar maviydi :D

Tabi tipler aynı yane :lol2:

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
İlginç adamsın vesselam..

RS232 soket kaç ampere dayanabiliyor acaba ?

Araştırdım bunuda.Rs 232 soketinde kullanılan pinler in akım konusunu ithalatcısı olan ve iyi tanıdığım arkadaşa sordum 900 ile 1 amperi rahatca karşılar dedi.Bu amper oranı dış izolesinde kullanılan plastik yalıtım için geçerli.Pinler fazlasıyla üst seviyeleri karşılıyor.Buda fazlasıyla yeterli.6 pini artı uçlara kullandım diğer 3 pinide şasiye.Her pinden 350 miliamper geçecek.

Bu arada o VGA soketi değil mi :p

RS232'ler yeşil, VGA'lar maviydi :rofl:

Tabi tipler aynı yane :lol2:

Eskiden yanılmıyorsam cga monitorlerdede kullanılan bir soketti.Ağırlıklı olarak rs232 soketi olarak kullanılır.Renk olarak rs232 com a siyah com b ise mavi olurdu.

Ekran kartı için kullanılanılanı 15 pindir.Renk imalatcı firmaya bağlıdır ve sanırım kalite farkınıda yansıtan bir unsurdu.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Araştırdım bunuda.Rs 232 soketinde kullanılan pinler in akım konusunu ithalatcısı olan ve iyi tanıdığım arkadaşa sordum 900 ile 1 amperi rahatca karşılar dedi.Bu amper oranı dış izolesinde kullanılan plastik yalıtım için geçerli.Pinler fazlasıyla üst seviyeleri karşılıyor.Buda fazlasıyla yeterli.6 pini artı uçlara kullandım diğer 3 pinide şasiye.Her pinden 350 miliamper geçecek.

Eskiden yanılmıyorsam cga monitorlerdede kullanılan bir soketti.Ağırlıklı olarak rs232 soketi olarak kullanılır.Renk olarak rs232 com a siyah com b ise mavi olurdu.

Ekran kartı için kullanılanılanı 15 pindir.Renk imalatcı firmaya bağlıdır ve sanırım kalite farkınıda yansıtan bir unsurdu.

Haklısın ya, VGA'lar 3 sıraydı, rs'ler 2 sıra :lol2:

Yorum bağlantısı

Rs 232 db9 soket bilğisi kafama takıldı tekrar araştırdıum o vakit internete girememiştim arkadaşın bilğisi önceki mesajımda yazmış olduğum değerler düşük kalmış.

Db9 soket -65 derece ile 125 derece arasında ısıya,5 amper akıma dayanıklı imiş.İç yapısı polyester.Renk seçenekleri ise özelliklerini değiştirmiyor.

Yorum bağlantısı
abi hazır araç garajdayken motorla şanzımanıda indirip bakımlarını yapsaydık :fiuw:

iyi çalışma tebrik ederim.

benim daylightlerin 3 tanesi çalışmıyor sökücem onları ama nerden bulabilirim..

Takım taklavat olsa hiç durmam. :shok:

Sağolasın.Sök ledin resmini yolla ayarlarız tarif ederiz. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...