İçeriğe Yönlendir

Kaza Sonrası Kaskodan Araç Talebi

C.İlker Özsaraç

Recommended Posts

C.İlker Özsaraç
(düzenlendi)

Selam herkese,

Geçen akşam kaza geçirdim sağ ön kapım, cam, aynam baya bi hasar gördü, ben de ufak çiziklerle atlattım. Karşı tarafın kırmızı ışık ihlali ve sarhoş olması onları suçlu yaptı doğal olarak. Soruma gelecek olursam, kaskodan araç talep ettim fakat bana kaskonun aracılığıyla çekiciyle beraberinde aracımın gelmediği için servise veremediklerini söylediler. Yürür vaziyette servise götürdüğüm için. Şimdi mesela o gece lastiğim de hasar görseydi mecburen çekici ile birlikte gidecekti servise o zaman araç talebim gerçekleşecekmiydi. Çok saçma bir neden geldi bana bu. Yani iki olayda da serviste nerden baksanız 10 -15 gün aracım kalacak. Lastik patlasa da patlamasa da ya da jant hasar görsede görmese de (benim hasarıma ek olarak) . Ben her şekilde de bir ihtiyaç duyuyorum ve böle bi hakkım olduğunu düşünüyorum. Yetkililerden bu cevabı aldığımda çok saçma geldi, diğer kaskolarda da bu şekilde mi işliyor acaba?

Benim ki ak sigorta firması. (foruma baktım ama kaçırmış olabilirim konu açıldıysa kusura bakmayın)

tarihinde Can tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak
Selam herkese,

Geçen akşam kaza geçirdim sağ ön kapım, cam, aynam baya bi hasar gördü, ben de ufak çiziklerle atlattım. Karşı tarafın kırmızı ışık ihlali ve sarhoş olması onları suçlu yaptı doğal olarak. Soruma gelecek olursam, kaskodan araç talep ettim fakat bana kaskonun aracılığıyla çekiciyle beraberinde aracımın gelmediği için servise veremediklerini söylediler. Yürür vaziyette servise götürdüğüm için. Şimdi mesela o gece lastiğim de hasar görseydi mecburen çekici ile birlikte gidecekti servise o zaman araç talebim gerçekleşecekmiydi. Çok saçma bir neden geldi bana bu. Yani iki olayda da serviste nerden baksanız 10 -15 gün aracım kalacak. Lastik patlasa da patlamasa da ya da jant hasar görsede görmese de (benim hasarıma ek olarak) . Ben her şekilde de bir ihtiyaç duyuyorum ve böle bi hakkım olduğunu düşünüyorum. Yetkililerden bu cevabı aldığımda çok saçma geldi, diğer kaskolarda da bu şekilde mi işliyor acaba?

Benim ki ak sigorta firması. (foruma baktım ama kaçırmış olabilirim konu açıldıysa kusura bakmayın)

Çok geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sigorta şirketleri arası şartlar değişiyor, genelde 1 haftayı aşan yapım süresinde, eksper onayı sonrası ikame araç alan müşterim çoktu ama farklı şirket.

Bir sorun: 30 dakikalık işçiliği olan amortisör yamulması için servise çekilse idi ikame araç vereceklermiymiş?

Yorum bağlantısı
C.İlker Özsaraç
sigorta şirketleri arası şartlar değişiyor, genelde 1 haftayı aşan yapım süresinde, eksper onayı sonrası ikame araç alan müşterim çoktu ama farklı şirket.

Bir sorun: 30 dakikalık işçiliği olan amortisör yamulması için servise çekilse idi ikame araç vereceklermiymiş?

Sanırım vereceklermiş, bana verilen cevap aynen sizin dediğiniz gibi o firmanın çekicisiyle gelseydi (yürüyemeyecek durumda olma şartı ile) araç temin edeceklerdi.

Serviste kaza mahallinden 20 dk.lık belkide 30 dk.lık bir mesafedeydi. Benim o şekilde kapım yarı açık camın kırık şekilde trafiğe çıkmam da yasak olması lazım ve de tehlikeli belki menteşeler sarkıp kapı düşebilirdi misal , ozaman çekici gelip ,polisin de istetmesi gerekirdi düye düşünüyorum bi yandan. Yani illa 4 teker dönüyor diye bu haktan mahrum kalmış oluyorum sanırsam. Amortisörümün yamuk olması da gerektirir araç talebime, kapının da yarı açık iple bağlı olması da. Tartışılabilir bi durum gibi gözüküyor.

Çok geçmiş olsun.

Teşekkür ederim. İçim sızladı çok özen gösteriyordum ama hayırlısı cana bişey gelmedi. Bu kadarı ile kalsın

Yorum bağlantısı
C.İlker Özsaraç

Araçtaki hasar,

2.JPG

Geçmiş olsun.

Teşekkür ederim sağolun.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Öncelikle geçmiş olsun.

Mesele çekiciyle gelme meselesi değil de Asistans hizmetine başvurup başvurmamanız meselesi sanırım.

Çünkü Asistans şirketi de sigorta şirketinin hizmet satın aldığı farklı bir şirket tarafından sağlanıyor.

Asistansa başvurulmayınca sigorta şirketi kendiliğinden kiralık araç vermiyor, kiralık aracı asistans şirketi veriyor.

tarihinde R?dvan Erg tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
C.İlker Özsaraç
Öncelikle geçmiş olsun.

Mesele çekiciyle gelme meselesi değil de Asistans hizmetine başvurup başvurmamanız meselesi sanırım.

Çünkü Asistans şirketi de sigorta şirketinin hizmet satın aldığı farklı bir şirket tarafından sağlanıyor.

Asistansa başvurulmayınca sigorta şirketi kendiliğinden kiralık araç vermiyor, kiralık aracı asistans şirketi veriyor.

Teşekkür ederim. O zaman benim bu durumdan anladığım ,mesele tamamen duygusal oluyor demektir. Asistan şirketi benim kaskomdan çekici parasını alacaktı eğer başvursaydım , ben onlara para kazandırdığım için benim araç talebim onaylanacaktı. Yaklaşık 60 - 70 liralık bir çekici parası yüzünden ben araçsız kalıcam demektir sonuç olarak ( yazık ). Bu hizmeti karşılayan bir sigorta fiması var mı bildiğiniz acaba varsa şuanki sürem dolduğunda yeni bir firma ile anlaşacağım kesindir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hayır..

Kısaca şöyle;

1- Araç yürür halde olmayacak..

2- Şirketin Yardım hizmeti aranıp çekici istenecek ve aracı onlar götürecek servise.

3- Tamir süresi 24 saati aşacak..

Uzun hali de bu;

"(Otomobiller ve ruhsatında hususi işaretli yolcu naklinde kullanılan ve 4+1 koltuk adedi olan kamyonetler bu gruba dahildir.)

Yardım Hizmeti'ne müracaat etmek ön koşuluyla aracın trafikte seyredemeyecek şekilde hasar gördüğü kazalarda, aracın servise çekilmesinin Yardım Hizmeti tarafından sağlanması ve araç onarımının servise teslimini takip eden 24 saat içerisinde giderilememesi şartıyla yılda azami 2 kez ve yıllık 14 gün olmak üzere Kiralık Araç Hizmeti verilir. (Konaklama ve Geri Dönüş Seyahati Hizmeti'ni almayan sigortalılar bu hizmetten yararlanabilir.)"

Bu hizmeti karşılayan bir sigorta fiması var mı bildiğiniz acaba varsa şuanki sürem dolduğunda yeni bir firma ile anlaşacağım kesindir.

Bu tür hizmetleri hepsi bir yerlerden bazı anlaşmalarla satın alıyor.. Bu sebeple çok farkları yoktur...

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

Kasko firmanıza telefon ediyorsunuz, araç talebinizi bildiriyorsunuz, "göndermeyizi vermeyiz" gibi cümleler kurarlar ise cevaplarını yazılı olarak firmanın antentli kağıdına imzalı bir şekilde bildirdiğiniz numaraya faks çekmelerini talep ediyorsunuz. Çok gözü kara bir kasko değil ise kiralık aracınızı gönderecektir. Çünkü kasko şartnamesindeki "yok bizim çekmemiz lazımdı, yok 15 km olacaktı mesafe" gibi ek hükümlerin mahkeme aşamasında geçersiz olacağını bal gibi biliyorlar.

Yorum bağlantısı
Rifat Berber

Çok geçmiş olsun.

Konuyla çok alakalı değil ama yinede söylemek istiyorum. Geçenlerde carrefourdan iade şartını bildiğim için iki adet elektronik cihaz aldım. iki gün sonra faturamla gidip iade etmek istediğimde görevli alamayız dedi. biraz sesimi yükseltince müdür yardımcısı gelip elektronik eşyalarda iade alamayız maalesef dedi. bende yazılı olarak bana iade edemeyeceklerini beyan eden bir belge istedim. biraz bekletip hemen iade işlemini gerçekleştirip paramı geri ödediler.

Yani Mehmet beyin bahsettiği gibi yazılı belge istemek çok etkili olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Konu ile alakası olmayan konu ile ilgili olarak: Maalesef tüketici kanunu çerçevesinde, mağazadan satın aldığımız ürünü geri iade alma ZORUNLULUKLARI yok, hatta mesela teknosa gibi %15 kesinti %85 aynı mağaza çeki ile geri alma lüksleri bile var. Sadece telefon ve internet siparişinde 7 gün içinde geri alma zorunlulukları var, Hatta mağazada kasadan çıkmadan ürünün bozuk olduğunu bile görseniz, geri almayabilirler, kasadan 1 cm. sonrası SSH lere ait. Şaka gibi ama gerçek.

Yorum bağlantısı
Talip İnal

Sigorta şirketinizin uygulması ile ilgili en doğru bilgiyi poliçenizde bulabilirsiniz. Her şirketin, assistans hizmetini aldığı şirketle yaptığı anlaşmalar farkılık gösterebiliyor. Örneğin asistans hizmetini sunan ADAC, kiralık araç teminini de kendisi yapıyor. Bu nedenle aracın çekici ile servise götürülmesi şartı aranıyor. Araç, yürüyebilir halde ve onarımı 24 saatten fazla sürecek durumda olsa bile eğer, araç cekici ile gitmediyse kiralık araç vermiyorlar.

Poliçenizde ilgili kısmı buraya yazarsanız, buna göre yardımcı olabiliriz.

Yorum bağlantısı
C.İlker Özsaraç
Hayır..

Kısaca şöyle;

1- Araç yürür halde olmayacak..

2- Şirketin Yardım hizmeti aranıp çekici istenecek ve aracı onlar götürecek servise.

3- Tamir süresi 24 saati aşacak..

Uzun hali de bu;

"(Otomobiller ve ruhsatında hususi işaretli yolcu naklinde kullanılan ve 4+1 koltuk adedi olan kamyonetler bu gruba dahildir.)

Yardım Hizmeti'ne müracaat etmek ön koşuluyla aracın trafikte seyredemeyecek şekilde hasar gördüğü kazalarda, aracın servise çekilmesinin Yardım Hizmeti tarafından sağlanması ve araç onarımının servise teslimini takip eden 24 saat içerisinde giderilememesi şartıyla yılda azami 2 kez ve yıllık 14 gün olmak üzere Kiralık Araç Hizmeti verilir. (Konaklama ve Geri Dönüş Seyahati Hizmeti'ni almayan sigortalılar bu hizmetten yararlanabilir.)"

Bu tür hizmetleri hepsi bir yerlerden bazı anlaşmalarla satın alıyor.. Bu sebeple çok farkları yoktur...

2 ve 3.cü madde tamam kendileri öle bi şart koymuş anlaşılan. Bana da uyan sadece 3. madde. Garip gelen husus aracın yürür halde olması ya da olmaması. Sonuçta buradaki amaç müşterinin araçsız kalmama durumu değil midir? Benim aracım fotoğrafta açıkça gözüküyorki 10 -15 iş günü işlem yapılacak. Neyse yapacak birşey yok şartlarını okumuş imzalamış artık. :D Herkese teşekkürler cevaplarınız ve geçmiş olsun dilekleriniz için.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 ve 3.cü madde tamam kendileri öle bi şart koymuş anlaşılan. Bana da uyan sadece 3. madde. Garip gelen husus aracın yürür halde olması ya da olmaması. Sonuçta buradaki amaç müşterinin araçsız kalmama durumu değil midir? Benim aracım fotoğrafta açıkça gözüküyorki 10 -15 iş günü işlem yapılacak. Neyse yapacak birşey yok şartlarını okumuş imzalamış artık. :D Herkese teşekkürler cevaplarınız ve geçmiş olsun dilekleriniz için.

Bu hizmetteki amaç.. Anlık mağduriyeti gidermektir...

Önceden ikamet ilinde isen araç vermezlerdi.. Rekabetlerle buraya kadar ilerledi..

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Bünyamin Mehan

Kasko şirketlerinin özellikle çekici istemelerindeki gaye nedir. Çekici için sigortalı ekstra ücret ödüyormu ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Kasko şirketlerinin özellikle çekici istemelerindeki gaye nedir. Çekici için sigortalı ekstra ücret ödüyormu ?

Ödüyor tabi..

Aracın daha fazla zarar görmesini önlemek.. Olayın oluş şeklinden emin olmak..

Yorum bağlantısı
Bünyamin Mehan
Ödüyor tabi..

Aracın daha fazla zarar görmesini önlemek.. Olayın oluş şeklinden emin olmak..

Araç sahibimi ödüyor çekici masrafını? Tam anlayamadım.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Sigorta şirketi öder..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yok canım olur mu

Asistanstır..

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Benim kaskomda çekici şartı istemedi,aracıma arkadan çarptıklarında hafta sonu olduğu için 2 gün öyle kullandım ve servise bıraktım,sonra eksper geldi ve 5 gün ikame araç verdiler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Benim kaskomda çekici şartı istemedi,aracıma arkadan çarptıklarında hafta sonu olduğu için 2 gün öyle kullandım ve servise bıraktım,sonra eksper geldi ve 5 gün ikame araç verdiler.

İstisnalar olabilir.. Ancak bu taahhüt değildir..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...