İçeriğe Yönlendir

Ses Yalıtımı Uygulaması

Turkay Enez

Recommended Posts

Gürhan Onaylı

Harika çalışmalar paylaşımlar elinize sağlık :bravo:

Ben işin fitil kısmınla başlayayım fitillere serum lastiği yapsam faydası olurmu kapılarda kapanma zorluğu falan olmaz umarım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

serum lastiği benimde aklıma geldi akvaryum hortumuna göre soğukta sertleşme yapmaz ama fitil içine sokmak zor olur gibi geldi

Fitilin bir ucundan ince tel sokarak diğer ucundan çıkartın. Sonra tele serumu bağlayarak çekin. Fitilin içinde kayması zor olacaktır. Biraz sabun veya yağ sürebilirsiniz. Serumun yapısı zamanla bozulup deforme olabiliyor. Çıkartmak istediğinizde kopup bir kısmı fitil içinde kalabilir. Bunuda düşünün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Yapmışken tam yaparsanız farkı net farkedersiniz Şimdilik bagaj kısmını yapıp ileride diğer kısımlara devam edebilirsiniz. İlla faydası olur.

Yorum bağlantısı
Kemal Güllü

Becerebildiysem bu ilk video. Videoları N95 ile çektim. Zincir sesine benzer sesler sokaktan geliyor...

Motor sesinin ne kadar yüksek olduğuna dikkat edin. Bilgisayarınızın sesini tam açmasanız da yeterince gürültülü.

Bu 2. video: İlk videodan hemen sonra çektim. Bilgisayarınızın sesini sonuna kadar açın. 1. videodaki motor sesinin kabin içine giren kısmı...

[/url]

Benzer uygulamayı 10mm lik artan firex süngerleri kullanarak ben de yaptım, seste toklaşma hissedilir düzeyde. Özellikle 5. viteste 125-130km/sa hızlardaki uğultu oldukça azaldı.

Yorum bağlantısı
Kemal Güllü

Bugün daha detaylı değerlendirme şansım oldu, motor kısmına yapılan yalıtım ciddi şekilde sesi azalttı. Türkay Bey'e teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Coşkun Filiz

Selamlar

Merak ettim de bu kullanılan malzemelerin yanmazlıkları nasıl otomotive uygun mudur?

Konuda bununla ilgili bir bilgi bulamadım.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Selamlar

Merak ettim de bu kullanılan malzemelerin yanmazlıkları nasıl otomotive uygun mudur?

Dikkat ettiyseniz motor odasında pek fazla yalıtım malzemesi kullanmıyoruz, diğer kısımlarda ise yani aracın iç kesimlerinde genellikle PP plastik ile denk yanma seviyesine sahip malzemeler kullanıyoruz.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

3. sayfa 49. mesajda sorunuzun cevabı var...

Selamlar

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

TDCI Fiesta'da motor sesi ile ilgili inceleme yaptım. Telefondan müzik açarak telefonu değişik noktalara koydum ve arac içinden sesi dinledim. Resimde yeşil oklar ile gösterdiği fitilin alt kısmında, yani motorun arkasında ses izalsyonu gerçekten iyi. O kısımlardan içeriye ciddi bir ses geçmiyor. En büyük sorun fitilin arka trafındaki hava giriş kısmı. Oradan telefonun sesi direk geliyor diyebilirim. İçerdenden ses ön camın bitiş noktasından geliyor. O kısımda ciddi bir açık var. O kısmı halledersek motor sesini kesmiş oluruz. Sesin fitilin arka kısmına geçmesini engellemek gerek.

pict0083ph.jpg

tarihinde Ayhan Şentürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Zor olanda o kısım, havalandırma borularındanda ses içeri giriyor, o kısmı söksende alan çok dar, iş zor olucak sanırım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Sadece havalandırma boruları değilde ön camın alt kısmından boydan boya ses giriyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bilgihan Ömür

Bauhouse'da 1M x 1M 10mm kalınlığında yani 1 M kare ses yalıtım malzemesi ECHOMOD fiyatı 14TL. Ben de alıp bagajdan arka koltuğun altına kadar yalıtım yapmak istiyorum, fakat yapışkan olarak ne kullanmam gerekir onu tam bilemiyorum. Bally yapıştırıcı kullansam o da kıvamlı zor olur mu?

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Tesbitin çok doğru.

Benim yaptığım uygulamada sesin azalmasını sağlayan bu (ön camın altındaki) bölge olmuştu...

Bu bölgede sadece 10mm lik sünger kullanmıştım... Oysa, camın altındaki saca önce sıcak hava tabancasıyla bitüself, bitüselfin üstüne de 20mm lik firex sünger kullansaydım çok daha iyi sonuç alırdım diye düşünüyorum...

Sadece havalandırma boruları değilde ön camın alt kısmından boydan boya ses giriyor.

Yorum bağlantısı
Erdi Sağlam

aynı uyglamayı su aralar yapmayı düşünüyorm sonuc nasıl olcak acaba.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Osman Demirbaş

Bu arada Yavuz Gencay'ın araçına yaz sonunda ses yapıtım uygulaması yaptım. Tavan dahil Fiesta'nın içini komple boşalttık. Önce ziftli alüminyum folyo ile gürültüye neden olarak tüm sac kısımları kapladık. Onun üzerine çok kalın olmayan (5-6mm) kendinden yapışkanlı,tek tarafıda alüminyum kaplı ses emici sünger uyguladık. Ses girebilecek açık kısımları kapladık.

Benim arabama ses izalasyonu biraz aceleye gelmişti ve tam olark malzeme araştırması yapmadan uyguladım ve sonradan eksik uygulama yaptığımı anladım. Yavuzun arabasına istediğimiz gibi bir uygulama yaptık. İki arabayı karşılaştırdık ve en kötü pütürlü mıcır yolda benim arabada biraz gürültü oluşurken Yavuzun arabasında hiç gürültü oluşmuyor. Extra ziftli folyonun olması hissedilir derecede fark yaratıyor.

Çok fazla resim çekmedik. Çektiklerimi koyayım.

ayhan bey güzel bir çalışma olmuş.mu malzeme temini gerçekten zor gibi.hangi malzemeyi nerden ve ne kadar temin edeceğiz?belli bir marka varmı bu malzemelerde?

aliminyum folyo ziftli malzeme kendinden yapışkanlımı?koli bantı gördüm resimde.Üzerine yapıştırdığınız keçe formun başlangıcındaki resimdeki keçemi?

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bu yalıtım uygulamasını bende yapacağım.Araştırıyordum hangi malzemeler diye.Biraz da uygun olsun derseniz sanırım bituself bant oldukça işe yarıyormuş okuduklarım kadarıyla.Onun üstüne de thermaflex'in Echobon ürünü gayet yeterli olacak gibi geliyor bana.Ancak Echobon bulamadım.Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaş varmı acaba.

Yorum bağlantısı
Kemal Güllü

Bu yalıtım uygulamasını bende yapacağım.Araştırıyordum hangi malzemeler diye.Biraz da uygun olsun derseniz sanırım bituself bant oldukça işe yarıyormuş okuduklarım kadarıyla.Onun üstüne de thermaflex'in Echobon ürünü gayet yeterli olacak gibi geliyor bana.Ancak Echobon bulamadım.Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaş varmı acaba.

İzomed izolasyon ve yalıtım firmasıyla irtibata geçebilirseniz, echobon bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

İzomed izolasyon ve yalıtım firmasıyla irtibata geçebilirseniz, echobon bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Teşekkürler.Bakalım bir hocamda varmış ondan haber gelsin ona göre bu firmayla irtibata geçerim.

Yorum bağlantısı
Osman Demirbaş

TDCI Fiesta'da motor sesi ile ilgili inceleme yaptım. Telefondan müzik açarak telefonu değişik noktalara koydum ve arac içinden sesi dinledim. Resimde yeşil oklar ile gösterdiği fitilin alt kısmında, yani motorun arkasında ses izalsyonu gerçekten iyi. O kısımlardan içeriye ciddi bir ses geçmiyor. En büyük sorun fitilin arka trafındaki hava giriş kısmı. Oradan telefonun sesi direk geliyor diyebilirim. İçerdenden ses ön camın bitiş noktasından geliyor. O kısımda ciddi bir açık var. O kısmı halledersek motor sesini kesmiş oluruz. Sesin fitilin arka kısmına geçmesini engellemek gerek.

pict0083ph.jpg

ayhan bey.gösterdiğiniz bu bölgeyi nasıl sökebiliriz..Sağda ve solda klips gibi siyah plastik vidalar var.ben şimdilik bu bölgeye yalıtım yapayım diyorum.

sizden hangi malzemeyi kullanacağım hakkında bilgi alabilirmiyim?

titreşim ve ses yalıtımı engelleyen bantlardan söz ediyorlar.onu en alta uygulayıp.üstünede formun ilk sayfasında kullanılanılan yanmaz malzemeyi yapıştırayım diyorum.

nedersiniz?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

O kısmı bende açmadım. Klipsler olduğu için uğraşmak istemedim. O yüzden hangi malzemenin uygun olacağını henüz bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Benim araçta da en önemli kısım burası.Şöyle sağma bir usta bulsam uyguna komple ön göğüsü söküp yapmak lazım uygulamayı aslında.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

O kısmı bende açmadım. Klipsler olduğu için uğraşmak istemedim. O yüzden hangi malzemenin uygun olacağını henüz bilmiyorum.

Ben nasıl olduğunu biliyorum, o kısmı söksenizde derinlik acaip az, focus gibi yalıtıma yer yok, ayrıca sağ tarafta hiç yer yok, kısaca çok zor iş, ses genel olarak havalandırmadan içeri giriyor, önünü kapatmak lazım, tabii kaloriferi feda edebilirseniz, yapacaksak iç kısım olabilirdi, ama oda imkansız, konsolu tamamen sökmelisiniz, zaten pedal hizasına kadar sağlam yalıtım var, ben bu kısmı dahada abarttığım halde üstü kısıma birşey yapamadım, tıkış tıkış, herşeyi sökmek lazım, motor kaputuna yalıtımda işe yaramaz, zaten motor sesi ordan gelmiyor, kısaca bu iş çoook zor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Cam altı yani camın bittiği yer boydan boya sıkıntılı gibi. Birşey yapamayacak olsamda orayı açıp incelemek isterim, incelerken aklıma birşeyler gelir..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...