İçeriğe Yönlendir

Ses Yalıtımı Uygulaması

Turkay Enez

Recommended Posts

Mehmet Özet

teşekkür ederim beni düşündüren şöför koltuğunun elektrikli olması yani kabloları koparırım korkusu ama yapacağım son aldığım continental lastiklerde ses iyice arttı kabak Michael'ın lastikler bu kadar ses yapmıyordu

sizin lastikleriniz muhtemelen 205 55R 16 dır.ben 205 55R 17 lerle uğraşıyorum.Taban geniş olduğu için çok sesli bir lastik.benim koltuk elektrikli değil.o yüzden size yardımcı olamam.olmadı bir elekrikçiden yardım alırsınız.ben sadece aırbag bağlantısı+4  koltuk vidası söktüğümde koltuk çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özet

sizin lastikleriniz muhtemelen 205 55R 16 dır.ben 205 50R 17 lerle uğraşıyorum.Taban geniş olduğu için çok sesli bir lastik.benim koltuk elektrikli değil.o yüzden size yardımcı olamam.olmadı bir elekrikçiden yardım alırsınız.ben sadece aırbag bağlantısı+4  koltuk vidası söktüğümde koltuk ÇIKIYOR

lastik ebadımı yanlış yazmışım düzelttim.205 50r 17 olacak.

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

koltuğun elektrikli olması sıkıntı olmaz. onunda soket bağlantısı vardır. çıkarırsınız kolayca sadece tırnaklarına dikkat edin yeter.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özet

merhabalar

Forumda 17.sayfada Kemal Güllü isimli üyenin kapalı hücre armaflex 13 mm lik kauçuk yalıtım malzemesini kullandığını ve çok memnun kaldığını yazılarında belirtmiş.kauçuk olarak forumda başka tavsiyesi olan var mı? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozet

Merhabalar bugün C-max arka koltuk altını söktüm.orası maalesef sadece fabrika çıkış 7-8 mm lik bir keçe ile örtülmüş .Orası resmen bir davul.oturakların altında oturağın seviyesine kadar saç bir levha var.7-8 tane kadar vidası var.o kısmı komple bitüself ile kapladım.vurunca çıkan sesler tıngırtıdan tok bir sese dönüştü.ayrıca firex sünger+  armaflex  (13 mm)ile kapladım.yalnız armaflex çabuk yırtılan bir malzeme firex kadar esnek değil.dikkatli döşemek lazım.c-max a döşeme 10mm+10mm firex sünger yani 20 mm de yapılabilir.ayak basılan her yerde boşluk yeteri kadar mevcut.bir boş vaktimde davlumbazlara başlıyacağım.bugün lastikleri bir sökeyim dedim ama orjinal bijon anahtarı ile sökmek mümkün değil hem kısa hem kullanışlı değil.4 kollu bijon anahtarı aldım.İyi ki yolda kalmamışım yoksa bijonları sökmek imkansız.Davlunbazlara bitüself+firex iç kısma yapmayı planlıyorum.pütür sprey bulamadım.bitüself de işimi görür kanaatindeyim.

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

Merhabalar bugün C-max arka koltuk altını söktüm.orası maalesef sadece fabrika çıkış 7-8 mm lik bir keçe ile örtülmüş .Orası resmen bir davul.oturakların altında oturağın seviyesine kadar saç bir levha var.7-8 tane kadar vidası var.o kısmı komple bitüself ile kapladım.vurunca çıkan sesler tıngırtıdan tok bir sese dönüştü.ayrıca firex sünger+  armaflex  (13 mm)ile kapladım.yalnız armaflex çabuk yırtılan bir malzeme firex kadar esnek değil.dikkatli döşemek lazım.c-max a döşeme 10mm+10mm firex sünger yani 20 mm de yapılabilir.ayak basılan her yerde boşluk yeteri kadar mevcut.bir boş vaktimde davlumbazlara başlıyacağım.bugün lastikleri bir sökeyim dedim ama orjinal bijon anahtarı ile sökmek mümkün değil hem kısa hem kullanışlı değil.4 kollu bijon anahtarı aldım.İyi ki yolda kalmamışım yoksa bijonları sökmek imkansız.Davlunbazlara bitüself+firex iç kısma yapmayı planlıyorum.pütür sprey bulamadım.bitüself de işimi görür kanaatindeyim.

ben dablumbazlara uyguladım bitümself ve firex kapladım etkisi çok pütürü zaten dablumbaza değil dablumbazı sökünce görünen kısma uygulayabilirsiniz. ben komple aracıma uygulamıştım zamanında yararını çok iyi hissetmiştim.

konu burada

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/234211-fiestam-bir-numaraarabami-seviyorum/page-4

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

benim fiestanın alt taban bagaja kadar bu siyah keçe gibi halıyla kaplı bütün fiestalarda böylemidir yoksa benimkine özel izalasyon mu yapılmış?

sadece araba dururken motor sesini duyuyorum 2. viteste bütün yol sesi motor sesi kayboluyor :)

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

benim fiestanın alt taban bagaja kadar bu siyah keçe gibi halıyla kaplı bütün fiestalarda böylemidir yoksa benimkine özel izalasyon mu yapılmış?

sadece araba dururken motor sesini duyuyorum 2. viteste bütün yol sesi motor sesi kayboluyor :)

mustafa sadece halı taban ve fabrikanın belirli noktalara uyguladığı izalasyon var geri kalanı sacdan ibaret :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozet
(düzenlendi)

ben dablumbazlara uyguladım bitümself ve firex kapladım etkisi çok pütürü zaten dablumbaza değil dablumbazı sökünce görünen kısma uygulayabilirsiniz. ben komple aracıma uygulamıştım zamanında yararını çok iyi hissetmiştim.

konu burada

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/234211-fiestam-bir-numaraarabami-seviyorum/

Taner bey yardımlarınız için sağolun.ben de yarın aynen bu uygulamayı yapmayı planlıyorum.nasılsa elimiz alıştı. :) davlunbaz içleri 10 mm firex sünger sığar mı yoksa 5 mm lik mi kullanmak lazım?

tarihinde Mehmet Ozet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

iş zor zahmetli ve sabır ve zaman istiyor sonrası ise gerçekten yararı çok şimdiden kolay gelsin:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozet

Bugünkü tespitlerimde marşpiyel iç kısmının da boş olduğunu gördüm.özellikle sol-sağ ön kapı marşipiyel altı boş.plastikleri sökünce (gövde tarfındaki kapı fitilini sökülüp- iç kısımdaki plastiği çıkarılınca) orada deliklerden arabanın altı gözüküyor.oraya da deliklerden birşeyler sıkmak lazım.poliüretan köpük olur mu acaba? yada forumda oraya el atan veya ne kullanmamızı tavsiye edebilecek var mı?

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

c-max konusunda bir bilgim maalesef yok ama olan mutlaka vardır fiestanın doktoru oldum denilebilir :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozet

Merhabalar bugün ön davlunbazları söktüm ve kaportaya bitüself, davlumbaz platiğine de bitüself+10 mm firex süngeri uyguladım.yalnız bu kısma pütür de atmak lazım kanısına vardım.henüz deneme fırsatım olmadı ama kesin eskisinden iyi olmuştur diye tahmin ediyorum.arabayı ilk aldığımda otokoç da yalıtım önermişlerdi ben de yapın demiştim. o zaman 200-300 tl vermiştim.Ama bugün gördüm ki yalıtım olarak davlunbazların içine 3 mm kapalı hücre polietilen koymuşlar o kadar.arabanın altına da pütür atmışlar.ama davlunbaz olan kısma hiç pütür atılmamış.3mm lik o koyulan polietilen malzeme sadece tozu kestiğini  zaman içerisinde görmüş bulunmaktayım.Hele ki sesi hiç kesmiyor.Onları çıkarıp attım.Arkalar ne durumda bir ara oraya da el atıcam.

Saygılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Özet

Merhabalar dün c-max a bütün kapı içlerine 10 mm firex sünger döşedim.arka Bagaj kapağına döşemedim oraya da döşemek gerekir mi yoksa gerek yok mu?Yardımcı olan olursa memnun olurum saygılar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

Merhabalar dün c-max a bütün kapı içlerine 10 mm firex sünger döşedim.arka Bagaj kapağına döşemedim oraya da döşemek gerekir mi yoksa gerek yok mu?Yardımcı olan olursa memnun olurum saygılar.

Kapılardan sonraki durum nedir ? Bir arkadaş fiorino sunun bagaj kapağına dediğiniz uygulamadan yaptı . Kapanırken çok tok bir kapanış oluyor . Başlamışken yapın derim . Bir de kapılardan sonraki durumu merak ediyorum .

Yorum bağlantısı
Mehmet Özet

Kapılardan sonraki durum nedir ? Bir arkadaş fiorino sunun bagaj kapağına dediğiniz uygulamadan yaptı . Kapanırken çok tok bir kapanış oluyor . Başlamışken yapın derim . Bir de kapılardan sonraki durumu merak ediyorum .

Aynen arkadaşınızın dediği gibi daha tok kapanıyor.4 kapıda dış saç ile söktüğüm plastik arasında bir yalıtım saçı var zaten.Ben dış saça da bitüself uygulayacaktım içten ama o yalıtım saçını sökmesi çok zor.kapının kilitini de sökmek gerekiyor.Aradan içeriye yani dış saçın iç kısmına hallraum sprey sıkabildim sadece.Netice olarak memnunum kapıda daha tok kapanma var ayrıca kapı iç kısımdan görünen plastiğe iç kısımdan vurunca tınlama kesildi.O da daha tok bir vurma sesi veriyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

Yapılan her işlemin öyle veya böyle geri dönüşünün olumlu olması güzel bir şey . 

Yorum bağlantısı
Serkan Turan

Benim arabayada yalıtım lazım ama çok uğraşlı bir iş. Benimse vaktim yok o kadar uğraşa.. :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Özet

Benim arabayada yalıtım lazım ama çok uğraşlı bir iş. Benimse vaktim yok o kadar uğraşa.. :(

Ben herhafta sonu 2 saat kadar uğraşarak bir yeri yapıyorum.

Yorum bağlantısı
Serkan Turan

Ben herhafta sonu 2 saat kadar uğraşarak bir yeri yapıyorum.

Zor iş abi hafta sonu çocuktan bana sıra gelmiyorki..

Yorum bağlantısı
Mehmet Özet

Zor iş abi hafta sonu çocuktan bana sıra gelmiyorki..

Davlunbazları bitüselfle kaplarken bir foto çekmiştim onu da ekleyeyim.

NyKSnOE.jpg?1

Yorum bağlantısı
Serkan Turan

Davlunbazları bitüselfle kaplarken bir foto çekmiştim onu da ekleyeyim.

NyKSnOE.jpg?1

Benim oralar hep açık valla.. :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Özet

Bu gösterdiğim kısım en önemli kısım ben orayı hem içden hem dıştan bitüself kapladım.Ayrıca davlumbaz plastiği iç kısımdan 10 mm firex döşedim.Önden gelen sesler artık yok desem yeridir.gelse de rahatsız etmeyici düzeyde.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Özet

Arkadaşlar merhabalar..

Ben aracımdaki asfalt sesini değilde vibrasyondan kaynaklı tıkırtıları kesmenin peşindeyim,konuyu üstün körü okudum fakat tıkırtı problemi ile alakalı bişeye rastlamadım..

Kapı pandizotlarının ve bagaj bakalitlerinin altını komple akustik süngerle kaplamanın faydası ne derece olur tıkırtıları kesermi ? tecribesi olan yardımcı olursa sevinirim..

Selamlar oralarla çok uğraşmış bir kişi olarak akustik süngerin tıkırtılara bir faydası olacağını zannetmiyorum.Akustik sünger sesleri toklaştırıyor.Gelen yol sesi sizi rahatsız ediyorken akustik sünger döşeyince ses sizi rahatsız etmemeye başlıyor.Sesi tamemen kesmiyor ama rahatsız edici de olmuyor.Ben özellikle davlumbaz içlerine koyduğum akustik süngerden çok fayda gördüm.Yalnız bu konuda şunu eklemek isterim ben tabana akustik sünger +13 mm termaflex döşedim burada sıcaklık 5 dereceye kadar düştü bir nevi sıcaklık yalıtımı da yaptığımı farkettim arabanın içi eskiye göre daha çabuk ısınıyor ve daha geç soğuduğunu farkettim.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Özer Kürkdiken

Merhaba herkese iyi bayramlar. Bir araç için ortalama bitüself maliyeti ne kadar tutuyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...