İçeriğe Yönlendir

Ford Mondeo Ghia X Mi Alfa Romeo 156 Mı?

Engin Bilen

Recommended Posts

Engin Bilen

2 seneye yakın bir süredir 2004 model Mondeo Ghia X sahibiyim. Aslında arabadan memnunum, pek sorun çıkarmadı beni üzmedi, son zamanlarda sadece bakım için servise gidiyorum. Ancak bu aralar nedense bir değişiklik yapma isteği var üzerimde. Alfa Romeo'lar uzun süredir hoşuma gidiyor ve bu yüzden acaba Mondeo'mu satıp 156 alsam mı diye düşünüyorum. Hatta şu an bir fırsatta var. Düşündüğüm araç Alfa Romeo 2.0 TS 16V Selespeed, SMG/F1 vites, Alfa kırmızısı renginde, 55bin km'de, momo deri döşeme, 10 airbag, çift bölgeli digital klima, es, cruise control, sunfroof, bose ses sistemi... ile dolu bir araç yani Ghia X den aşağı kalır yanı yok. Araç 2005 model ve istenilen rakam 28binTL.

Sormak istediğim bu değişiklik sizce ne kadar mantıklı olur? Değişiklik isteyen siz olsanız alternatif ne düşünürdünüz Mondeo Ghia X yerine? Birde 28bin TL acaba nasıl fiyat ve benim aracım ne kadar eder ortalama olarak?

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

Sizin aracınız kaç km.de ve otomatik mi?

3 aydır istediğim gibi bir ghia x bulamadım da :dil:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Rakamı bilemem ama, 156 otoparkta ilgi çektiği kadar sürüşte,tüketimde ilgi çekemiyor. Daracık iç mekanı saymıyorum bile.

Yorum bağlantısı
Engin Bilen
Sizin aracınız kaç km.de ve otomatik mi?

3 aydır istediğim gibi bir ghia x bulamadım da :dil:

Benim araç 126bin km'de LPG'li ve evet otomatik vites. Siyah renk.

Rakamı bilemem ama, 156 otoparkta ilgi çektiği kadar sürüşte,tüketimde ilgi çekemiyor. Daracık iç mekanı saymıyorum bile.

Araçlarn her ikiside LPG'li, yakıt olarak sanıyorum çok bir fark oluşmuyor bu şekilde olunca. Mondeo'dan sonra çoğu aracın iç mekanı dar geliyor zaten :bomb: Mekan'ın darlığı önemli değilse fikriniz ne olur?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sormak istediğim bu değişiklik sizce ne kadar mantıklı olur?

Forumda bir çok Ghia X arayan var... Onlar için oldukça mantıklı olur :dil:

Yorum bağlantısı
Engin Bilen
Forumda bir çok Ghia X arayan var... Onlar için oldukça mantıklı olur :dil:

Güzel bir cevap olmuş :bomb: Benim için pek mantıklı değil yani size göre. Peki diğer soruya ne diyorsunuz? Tavsiye bir araç var mı? Bu arada bütçe 40bin TL'ye kadar çıkabilirim gerekirse.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Şahsen, 40.000 Tl ye kadar Mondeo X ten daha fazla keyif verecek bir araç yok gibi. Varsa ben de öğrensem :dil:

Yorum bağlantısı
Engin Bilen
Şahsen, 40.000 Tl ye kadar Mondeo X ten daha fazla keyif verecek bir araç yok gibi. Varsa ben de öğrensem :bomb:

Teşekkürler, bakalım var diyen birisi çıkacak mı? :dil:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Peki diğer soruya ne diyorsunuz? Tavsiye bir araç var mı? Bu arada bütçe 40bin TL'ye kadar çıkabilirim gerekirse.

GhiaX satacaksam... Audi'den başkasına bakmazdım... Audi alamıyorsam, satmazdım...

Teşekkürler, bakalım var diyen birisi çıkacak mı? :dil:

Çıkar çıkar... Bir sürü naylon araba fanatiği var bu forumda :bomb:

Yorum bağlantısı
GhiaX satacaksam... Audi'den başkasına bakmazdım... Audi alamıyorsam, satmazdım...

+26 :dribble:

Emmim kesinlikle doğruyu söylemiş, şahsen ghiax'ten inecek olsam Audi bakardım.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

156'dan mondeo'ya geçen birisi olarak yorum yapayım bende nacizane;

156 1.6 120 HP idi, yakıt tüketimi 70 litre depo ile 550 KM'yi hiç geçemedim.

156'da 10 airbag yoktur ve olmamıştır. Toplam 6 airbag vardır sürücü yolcu ön ve yanlar +2 perde = 6

İç mekan +bagaj (375 litre alfa, 500 litre mondeo)mondeoyu aratır (genişlik bakımından)

Kullanım keyfine gelince işte orada akan sular duruyor malesef. Benim 1.6 156'm , mondeo'dan(2.0 benzinli) daha performanslı gibiydi,en azından öyle hissettiriyordu:)

Bütçe 40.000'lere çıkıyor ise mondeo ile aynı sınıfta olan 159'a bakılabilir. Yada çok yakında piyasaya sunulacak olan giulietta beklenebilir. BMW1 serisi,audi 3 serisi gibi premium markalara rakip olarak ağustos gibi Türkiyede olacak.Fiyatı 22.000 EUR civarı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Birdaha mı geleceğiz dünyaya, Al gitsin :pilot: paşa paşa bin. :dribble: (tüketimi sorun etmiyorsan )

fiyatı öldürebildiğin kadar öldür. o tip arabaların satışı yavaş olduğu için nakit parayı gören indirim yapar.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Güzel bir cevap olmuş :dribble: Benim için pek mantıklı değil yani size göre. Peki diğer soruya ne diyorsunuz? Tavsiye bir araç var mı? Bu arada bütçe 40bin TL'ye kadar çıkabilirim gerekirse.

Bazen ben de aracı eğer değiştirmek durumunda kalsam ne alırdım diye düşündüğümde seçeneklerim:

- Volvo s60 - S80 t5 veya t6, riskli ama heyecan veren araçlar. Büyük ihtimal çekincelerimden dolayı vazgeçerim ama 1 hafta dahi olsa kullanmak isterdim.

- Honda Accord 2.4, sorunsuz ve keyifli kullanım verecektir. Performansı da cabası.

- Mercedes e200 komp. Bu bir hayal ama güzel bir hayal

- Skoda Suberp. Passattan ucuz ama donanım zengin. Az paraya Alman keyfi. Performans değil keyif için.

156 için söylenecek söz yok aslında. Elma ile armut gibi farklı noktadalar ghiaX ile. Ancak Alfa kullan kişilerin başka araçlardan bir daha zevk alamamaları sendromuna yakalanırsanız özellikle ülkemizde az olan Alfa modelleri ile yetinmek durumunda kalmak durumunda kalabilirsiniz. Yüzlerce modeli elinin tersi ile itip Alfa kullanmak durumunda kalmak bende sıkıntı yaratırdı kesin.

Saygılarımla.

tarihinde Evren iskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Bilen
156'dan mondeo'ya geçen birisi olarak yorum yapayım bende nacizane;

156 1.6 120 HP idi, yakıt tüketimi 70 litre depo ile 550 KM'yi hiç geçemedim.

156'da 10 airbag yoktur ve olmamıştır. Toplam 6 airbag vardır sürücü yolcu ön ve yanlar +2 perde = 6

İç mekan +bagaj (375 litre alfa, 500 litre mondeo)mondeoyu aratır (genişlik bakımından)

Kullanım keyfine gelince işte orada akan sular duruyor malesef. Benim 1.6 156'm , mondeo'dan(2.0 benzinli) daha performanslı gibiydi,en azından öyle hissettiriyordu:)

Bütçe 40.000'lere çıkıyor ise mondeo ile aynı sınıfta olan 159'a bakılabilir. Yada çok yakında piyasaya sunulacak olan giulietta beklenebilir. BMW1 serisi,audi 3 serisi gibi premium markalara rakip olarak ağustos gibi Türkiyede olacak.Fiyatı 22.000 EUR civarı bekliyorum.

Sahibi 10 airbag dedi yanlış biliyor demek ki. Bu arada benim için oldukça yeterli oldu yorumlarınız, en azından her iki aracıda kullanmışsınız, teşekkür ederim. Giulietta'yı hiç incelememiştim, birde onu inceleyeyim dediğiniz gibi.

Yorum bağlantısı
Engin Bilen
Bazen ben de aracı eğer değiştirmek durumunda kalsam ne alırdım diye düşündüğümde seçeneklerim:

- Volvo s60 - S80 t5 veya t6, riskli ama heyecan veren araçlar. Büyük ihtimal çekincelerimden dolayı vazgeçerim ama 1 hafta dahi olsa kullanmak isterdim.

- Honda Accord 2.4, sorunsuz ve keyifli kullanım verecektir. Performansı da cabası.

- Mercedes e200 komp. Bu bir hayal ama güzel bir hayal

- Skoda Suberp. Passattan ucuz ama donanım zengin. Az paraya Alman keyfi. Performans değil keyif için.

156 için söylenecek söz yok aslında. Elma ile armut gibi farklı noktadalar ghiaX ile. Ancak Alfa kullan kişilerin başka araçlardan bir daha zevk alamamaları sendromuna yakalanırsanız özellikle ülkemizde az olan Alfa modelleri ile yetinmek durumunda kalmak durumunda kalabilirsiniz. Yüzlerce modeli elinin tersi ile itip Alfa kullanmak durumunda kalmak bende sıkıntı yaratırdı kesin.

Saygılarımla.

Yorum için teşekkür ederim öncelikle. Zaten bu Alfa kullanan kişilerin zamanla başka arabalara yönelmiyor olması ve alfa'dan keyif almaları ve hepsinin bunu yansıtmaları özellikle dikkatim çekiyor. Bu yüzden de merak etmiyor değilim. Mac kullananlarda da aynıdır ya diğer pc leri kötülerler hep :(

Volvo S60 başlarda bende düşündüm ama sonrasında biraz daha spor görünen araçlara yöneldim gibi. Honda Accord'da bu konuda iyi bir seçenek olabilir. Onlara da göz atacağım.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Araç üzerinde airbag yazan yerler gerçekten 10'dur ancak perde airbag'i tek olmasına rağmen 3 ayrı yerde yazdığından toplam 10 airbag var gibi düşünülür:)

Yakıt tüketmi çok sıkıntı olmaz derseniz bence keyiflidir ki vazgeçememeye kadar da gider bunun sonu. Ben büyük bagaj hacmi ihtiyacım nedeniyle istemeyerek sattım. Bagaj ihtiyacım ortadan kalktığında yine alfa alacağım ve muhtemelen 159 olur artık=)

İmkan var ise bence öncelikle 159 bakın,büyük bagaj beklentim yok derseniz Giulietta tavsiyemde ısrarcıyım. Gerçekten alfanın kendini aştığı bir araç geliyor ağustosta.

Yorum bağlantısı
Engin Bilen

Anladım demek ki o yüzden yanılıyor sahibide ;)

Şu sıralar büyük bir bagaj ihtiyacımız kalmadı, hatta fazla büyük bir araç olmasa da olur. Az önce inceledim biraz Giulietta'yı güzel görünüyor, hatta arkası özellikle A3'ten daha iyi duruyor bence. 1.16'da arka görüş açısı çok dar bu resimlerde oldukça iyi göründü.

159 konusuna gelince, aslında Mondeo'dan sonra en rahat edeceğim eksik birşey bulamayacağım Alfa'lardan birisi ama 10-12bin TL ekstra çıkarmam gerekiyor, büçeyi zorlamakta istemiyorum. Birde 50bin TL üstüne çıkınca üst model araba sayısıda artıyor, Mercedes, BMW 'lerde giriyor bu sefer aklıma ;) O yüzden orta karar birşey şu sıralar daha mantıklı gibi benim için :)

Yorum bağlantısı
Engin Bilen

Onur bey özellikle otomatik/tiptronic araçlara bakıyorum ben, uzun zamandır otomatik vites araç kullanıyorum rahatlığına epey alıştım, son zamanlarda Ankara trafiğide yoğunlaştı. Bu yüzden geri manuel vites bir araca dönmek beni yorar diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Engin Bilen
Selespeed nasıl bir şanzuman?

SMG/F1 benim baktığım araç Hakan bey.

Yorum bağlantısı
Engin Bilen

Değişiklik arayışım halen sürmekte, lütfen Alfa dışındaki alternatif önerilerinizi de yazın.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2elde 30.000TL segmentinde, performansı yüksek 4 kapılı dertsiz araç zor bulunur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...