İçeriğe Yönlendir

Ford Mondeo Ghia X Mi Alfa Romeo 156 Mı?

Engin Bilen

Recommended Posts

Ferhat Genç
(düzenlendi)

eski bir alfacı olarak ben de birşeyler ekleyeyim;

2005 model alfa 156 1.6 sahibiydim. bu araçları çok iyi tanırım, artı ve eksi yönlerini paylaşıyorum;

+ yüksek performans, seri şanzıman, mükemmel ötesi yol tutuş, kısa direksiyon turu

+ bir daha hiç bir zaman unutamayacağınız o kırmızı göstergeler ve sürüş keyfi

+ yalıtım

+ 5500 devirden sonra mükemmel bir motor sesi

+ twın spark (silindir başına çift buji) motor oldugu için gaz pedalı tepkılerı çok iyi

+ ön ve arka çok rahat sportif koltuklar

+ 1.6 120 hp. fakat çoğu 2.0 motor araçları çok rahat yakalar ve geçebilirsiniz bile. (bir kere kullanın anlayacaksınız)

+ tasarım, çekicilik, fark...

- çok yüksek yakıt tüketimi (şehir içi 11.5 lt)

- çok yüksek parça fiyatları (yan sanayisi yok)

- hassas ön takım

- hatalı ve kötü selespeed şanzıman (benim ki düz vitesti)

- genel olarak hassas ve nazik bir araç (her yönüyle)

- çok zayıf şase (sakın kaza yapmayın)

- 1000 km de 400 gram yağ eksiltmesi ( kullanma klavuzunda bile belirtiliyor )

- zayıf ön far sistemi

- zayıf frenler

- motorda varyatör denen bi parçanın ne zaman arıza yapacağı belli olmaması ve çok sık arıza çıkarması (pahalı bir parça)

- ön takımdan gacır gucur sesler gelmesi ( yağlayınca belli bir zaman geçiyor fakat sonra yine çıkıyor)

alfa 156 böyle bir araçtır. yazdığım artı lar ve eksiler kesinlikle doğrudur. alfa 156 alacak arkadaşlar için söylüyorum. 1 kere kullanıp anlaşılacak bir araba değil. ama o kadar eksisine ve olumsuzluğuna rağmen sürüş keyfi yüzünden sizin başınıza iş açabilir. diyeceğim o dur ki alfa 156 yı silin kafanızdan. ben sahibi oldum iyi yönleriyle de kötü yönleriyle de herzaman aklımın bir köşesinde kalmıştır

:rolleyes:

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Bilen
Mazda6 ya ne dersiniz? ;)

yada daha yüksek bir model Mazda3?

Aslında 2010 model Mazda 3'lere baktım, beyaz rengi hoşuma gitti, tasarım ve genişlik güzel. En dolusu, otomatik vites 43bin TL fiyat aldım bayiden. Ama içine oturunca o koltuklar neden öyle taş gibi anlayamadım :s Eski kasa Mazda 3'lerde bile bu kadar sert değil. Uzun yolda çekilmez sanırım :rofl:

Yorum bağlantısı
Engin Bilen

Ferhat bey çok teşekkür ederim uzun bir şekilde Alfa 156 hakkında izlenimlerinizi paylaştığınz için. Çok değerli bir yorum oldu sizin yazdıklarınız, 1 haftadır araştrmaktayım artık son nokta diyebilirim.

Audi A3 2005-2007 Model, Focus 2008-2009 Model Titanium HB, BMW 2001-2003 Model 3.20CI gibi araçlara bakmaktayım şu aralar. Birde yukarıda yazdığım gibi Mazda 3'e ve Honda Civic'e bakmıştım ama onlardan vazgeçtim gibi.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
Ferhat bey çok teşekkür ederim uzun bir şekilde Alfa 156 hakkında izlenimlerinizi paylaştığınz için. Çok değerli bir yorum oldu sizin yazdıklarınız, 1 haftadır araştrmaktayım artık son nokta diyebilirim.

Audi A3 2005-2007 Model, Focus 2008-2009 Model Titanium HB, BMW 2001-2003 Model 3.20CI gibi araçlara bakmaktayım şu aralar. Birde yukarıda yazdığım gibi Mazda 3'e ve Honda Civic'e bakmıştım ama onlardan vazgeçtim gibi.

Rica ederim hiç önemli değil. AUDI A3 ile noktayı koymanızı şiddetle tavsiye ederim. Yazdığınız araçların içerisinde en iyi işçilik ve kalite onda var!

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

S60 seri, hızlı, konforlu. Zengin donanımlı. 2.0T bile yeterli. İstenirse chip tuning yapılabilir. Şanzıman başarılı. 5 ileri tiptronik özellikli. Yenisi çıktığı için fiyatları da oldukça düştü. Sakin kullanımda yakıt tüketimi makul sınırlarda kalır. Mondeo'dan %10 fazla tüketir. Düşünülebilir.

Yorum bağlantısı
Serdar Seyhun
2 seneye yakın bir süredir 2004 model Mondeo Ghia X sahibiyim. Aslında arabadan memnunum, pek sorun çıkarmadı beni üzmedi, son zamanlarda sadece bakım için servise gidiyorum. Ancak bu aralar nedense bir değişiklik yapma isteği var üzerimde. Alfa Romeo'lar uzun süredir hoşuma gidiyor ve bu yüzden acaba Mondeo'mu satıp 156 alsam mı diye düşünüyorum. Hatta şu an bir fırsatta var. Düşündüğüm araç Alfa Romeo 2.0 TS 16V Selespeed, SMG/F1 vites, Alfa kırmızısı renginde, 55bin km'de, momo deri döşeme, 10 airbag, çift bölgeli digital klima, es, cruise control, sunfroof, bose ses sistemi... ile dolu bir araç yani Ghia X den aşağı kalır yanı yok. Araç 2005 model ve istenilen rakam 28binTL.

Sormak istediğim bu değişiklik sizce ne kadar mantıklı olur? Değişiklik isteyen siz olsanız alternatif ne düşünürdünüz Mondeo Ghia X yerine? Birde 28bin TL acaba nasıl fiyat ve benim aracım ne kadar eder ortalama olarak?

alfa 156 ların üretimi durduruldu onun yerine 159lar yerini aldı sizi bilgilendirmek isterim. Üstelik alfalar benimde çok hosuma gidio ama coupe olanları

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara
(düzenlendi)

1-2 hafta önce yakın arkadaşım 2006 manuel 1.6 156 aldı, eve 2nci araç olarak. Aracı kullanma imkanım oldu, kanaatim kısa mesafe olsa da kıvrak ve sportif bir araba olduğu. Ancak sürüş konforunda ve virajlarda kendi arabamı aradım. Tasarım ve donanımına göre cidden değeri düşük fiyatlara satılıyor, arz-talep dengesi malum. İlk başta karşılaştığı sorunlara gelince kronik airbag lambasının kendi kendine yanması, V kayışının ilk çalıştırmada çıkardığı sesin dizelleri aratmaması, marş motoru sorunları. Aracın garantisi devam ediyor, arkadaşım servise götürdüğünde bu arabalar böyle cevabını veriyorlarmış bir de sen artık bakımlarda gel dert etme tavsiyesiyle beraber.

Araç değiştirmem halinde, benim tercihim aracın detayını bilmemekle birlikte Subaru Legacy olurdu (yakıtı dikkate almaksızın), 4X4 bir araç kullanma arzusundan sanırım. Bu arada Subaru'yu bilenler detay verirse sevinirim.

tarihinde Ayhan S?rt?kara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
1-2 hafta önce yakın arkadaşım 2006 manuel 1.6 156 aldı, eve 2nci araç olarak. Aracı kullanma imkanım oldu, kanaatim kısa mesafe olsa da kıvrak ve sportif bir araba olduğu. Ancak sürüş konforunda ve virajlarda kendi arabamı aradım. Tasarım ve donanımına göre cidden değeri düşük fiyatlara satılıyor, arz-talep dengesi malum. İlk başta karşılaştığı sorunlara gelince kronik airbag lambasının kendi kendine yanması, V kayışının ilk çalıştırmada çıkardığı sesin dizelleri aratmaması, marş motoru sorunları. Aracın garantisi devam ediyor, arkadaşım servise götürdüğünde bu arabalar böyle cevabını veriyorlarmış bir de sen artık bakımlarda gel dert etme tavsiyesiyle beraber.

Araç değiştirmem halinde, benim tercihim aracın detayını bilmemekle birlikte Subaru Legacy olurdu (yakıtı dikkate almaksızın), 4X4 bir araç kullanma arzusundan sanırım. Bu arada Subaru'yu bilenler detay verirse sevinirim.

Airbag lambası arka bagajda soketleri var ordan kaynaklanıyor. Benim Alfa m da da aynı sorun oluyodu. Soketler zamanla oksitleniyo. SOketi değiştim düzelmişti. Ayrıca yol tutuş, Alfa tartışmasız harika bir yol tutuşua sahip.

Yorum bağlantısı
Nadir Gökoğlan

bence mk4 mondeo 2.0 en güzel sseçim olur ikinci el tabiki,

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Alfa 156'nın v kayışı dizel sesi çıkartmaz, o ses varyatör sesidir. Değişken subap zamanlaması yapan ufak dişlilerden müteşekkil ufak bir parçadır,bmw'de vanos,honda'da vtec ne ise alfa'da varyatör de odur.

Airbag lambasının yanması sorunu ise koltuk altında bulunan soketin gevşemesinden olur,elektrikçide bağlantıları sağlamca lehimlenince o sorun kalmaz dolayısıyla kronik değildir.

Şu an maddi durumum el verse 159 jtd yada ağustosta çıkacak olan guilietta alırdım.Bir kez alışan bir daha ister Alfa'yı:)

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Zevk meselesi tabiki, imkanlar dahilinde bende Subaru'dan AudiQuattro'dan, ve Mercedes 4 Matic'ten sıra gelmez sanırım alfaya.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
Alfa 156'nın v kayışı dizel sesi çıkartmaz, o ses varyatör sesidir. Değişken subap zamanlaması yapan ufak dişlilerden müteşekkil ufak bir parçadır,bmw'de vanos,honda'da vtec ne ise alfa'da varyatör de odur.

Airbag lambasının yanması sorunu ise koltuk altında bulunan soketin gevşemesinden olur,elektrikçide bağlantıları sağlamca lehimlenince o sorun kalmaz dolayısıyla kronik değildir.

Şu an maddi durumum el verse 159 jtd yada ağustosta çıkacak olan guilietta alırdım.Bir kez alışan bir daha ister Alfa'yı:i-ih:

benim 156 da da yanıyordu. Koltuk altlardındakinden kaynaklanmıyor. Ben koltuk altındaki iki soketi de değiştirdim. Yine yanıyodu. Sonra servisten bagajdakilere baktılar sorun ordaydı. düzlttik söndü yine yanıyo belli bir zaman sonra. araştırdım meğer bütün alfa 156 da hastalıkmış. :mangal: bir sorun olmadığı halde airbag ışığını yakıyor araba :i-ih: aynen dediğiniz gibi maddi durumum benim de el verse 159 değil ama son makyajlı kasa 166 (2004 model) veya Guilietta alırdım :i-ih: Yaşayacağım sorunları bile bile :i-ih:

Yorum bağlantısı
Engin Bilen

Hala arayışım sürüyor, bu haftasonu biraz vakit ayırabildim yine. Olmadık araçlara bile gidip yakından inceledim. Kia Cerato Concept gibi, tasarım güzel :D Passat 1.6 FSI'a baktım.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Engin Bilen

2007 Model orjinal 62bin km'de LPG'li Passat 2.0 FSI Comfortline dsg şanzımanlı bir araç var, tanıdık birisinin aracı, bakımlı ve çok temiz. Bakımı bile yeni yapılmış. Araçta sunroof ve xenon far yok ama ön park sensörüne kadar herşeyi var, deri koltuk vs. Mondeo aracım yerine bunu düşünmeye başladım, ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Engin Bilen

BRC'de bazı motorlara takılabiliyormuş, Ankara'da Mavi Denizler'di yanlış hatırlamıyorsam takan yer onu öğrendim. Benim aracı 26bin TL'ye verebiliyorum, Passat için ise son 36500 konuştuk ama 36bin'e alırım gibime geliyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Brc takıyor. Hatta benim ustam her türlüsüne takarım diyordu :)

Yorum bağlantısı
Engin Bilen
2.0 fsi dsg nin tüketimi can yakar.

LPG'li araç, şu an kullandığım araç kadar yakıyor ortalama.

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

Şehiriçinde Passat kullanımı Mondeo'ya göre daha rahat. Direksiyon yumuşak. 6 ileri güzel bir şanzımanı var ama bildiğim kadarıyla 2007lerin hepsi dsg değil, vites kolunda "DSG" yazıyor mu? Tüketimi Mondeo'dan fazla değil. Akselerasyonu daha iyi. Sadece iç mekandaki plastiklerden kaynaklanan çıtırdama sesleri Mondeo'dan daha fazla. Ayrıca 2.0 FSI oldukça gürültülü bir motordur. Yine de tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Engin Bilen

Passat'ı satın aldım sonunda, Alfa Romeo, Cerato, A3 derken Passat sahibi oldum :p Bugün akşam bütün işlemleri bitti, ruhsatı ve plakasını aldım. Neyse ki haftasonuna kalmadan bitti. Plaka işi biraz uzun sürdü, nedense bu aralar emniyette işler biraz ağır işliyor sanki. Niyetim 06 ENG plaka almaktı ama Akyurt'taymış bu plaka ve Merkezden alınamıyormuş, uğraşmak istemedim ve 06 E olarak aldım plakamı. İnternetten düşüremeyince komiserlerin peşinde koşmak zorunda kaldık biraz, adamlar yerinde durmuyor :koskos:

Mondeo'dan sonra direksiyon epey bir hafif geldi, fren pedalıda aynı şekilde :rolleyes: Bazen sert bastığım oluyor, bir iki güne alışırım. Henüz çok fazla kullanamadım, zamanla Mondeo'dan sonra artı ve eksilerinin neler olduğunu yazmayı düşünüyorum.

Değişim esnasında bana her türlü yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
(düzenlendi)

hayırlı olsun..

eski aracınız kaça gitti..

tarihinde O?uz Alt?nada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Bilen

Teşekkür ederim Onur Bey.

Size de teşekkürler Oğuz bey, Mondeo aracım 25500 TL'ye gitti.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...