İçeriğe Yönlendir

Spor Yay

Cihan Yetişken2

Recommended Posts

Cihan Yetişken2

Arkadaşlar biliyorsunuz, geçtiğimiz ay arabayı jantladık. Tabi jant takılınca hemen insanın yay takası geliyor. Çok rahatsız edici bir görüntüsü yok ancak yay takınca sanki çok daha güzel olacak gibi geliyor bana. Ancak bazı sorularım olacak, bu konuda tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

1. Bizim araba ailecek kullanılan bir araba. Mesela uzun yola gidilecek, arka koltuk dolu, bagaj dolu yola çıkılıyor. Orjinal haliyle arkası baya bir çöküyor. Tamam spor yay daha sert sanki yine aynı miktar çöker gibi ama yine de sürtme vs. durumu olabilir mi?

2. Yine uzun yolda o şekilde yüklüyken konfor durumu nasıl olur? Arkada oturanlar girilen kasislerde çok rahatsız olur mu?

3. Yay takıldığı zaman kule gergisi takmam şart mı? Takılan yay nedeniyle, zamanla ön amortisör kulelerinin yapısında bir değişime neden olur mu?

4. Eğer alacak olursam, aklımda sadece 2 marka var. Biri vogland, diğeri eibach prokit. Yukarıdaki sorular çerçevesinde hangi marka olmalı?

Hadi tartışalım biraz :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Jantın Et si ne idi, sürtme testi kolay: arkada 4 kişi zıplatılır, bakılır. Kule gergisi şart değil ama o jant+yay dan sonra, gergi yakışır. Marka yaylar aynı zamanda daha sert olmalı, Yani tam yüklü pozisyonda , normal yaydan daha düşük olmaz diye düşünürüm, bunu şahsen hiç test etmedim.

6 ay sonra da 4 adet sarı Koni :) tren rayında gibi gidersin o zaman. Hemzeminde traktöre çarpmadıkça yoldan çıkmassın.

Yorum bağlantısı
Emre Demir2
Arkadaşlar biliyorsunuz, geçtiğimiz ay arabayı jantladık. Tabi jant takılınca hemen insanın yay takası geliyor. Çok rahatsız edici bir görüntüsü yok ancak yay takınca sanki çok daha güzel olacak gibi geliyor bana. Ancak bazı sorularım olacak, bu konuda tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

1. Bizim araba ailecek kullanılan bir araba. Mesela uzun yola gidilecek, arka koltuk dolu, bagaj dolu yola çıkılıyor. Orjinal haliyle arkası baya bir çöküyor. Tamam spor yay daha sert sanki yine aynı miktar çöker gibi ama yine de sürtme vs. durumu olabilir mi?

2. Yine uzun yolda o şekilde yüklüyken konfor durumu nasıl olur? Arkada oturanlar girilen kasislerde çok rahatsız olur mu?

3. Yay takıldığı zaman kule gergisi takmam şart mı? Takılan yay nedeniyle, zamanla ön amortisör kulelerinin yapısında bir değişime neden olur mu?

4. Eğer alacak olursam, aklımda sadece 2 marka var. Biri vogland, diğeri eibach prokit. Yukarıdaki sorular çerçevesinde hangi marka olmalı?

Hadi tartışalım biraz :)

Cihan abi, biliyorsun bende 5cm Eibach sportline var yay olarak. Focus II'de demiyimde benim araçta olanları söyleyebilirim. Öncelikte araç tabiki göz alıcı bir görsellik kazanıyor. İnce yanak lastik de olduğu için çukurlara falan çok dikkat ediyorum, en ufak bir kasis bile olsa yavaşlıyorum sert girmeyeyim diye. Yay taktıktan sonra ama farkı sende görüceksin virajlarda olsun, yolda olsun seriliği görüceksin araba kullanmaya tekrardan başlıyormuşsun gibi olabilir. :) Kule gergisi takman şart değil, 35mm yay koyucaksın sanırım bu yüzdende ön amortisörlerde herhangi bir yan etki yapmaz. Uzun yola gelince, ben yay takılı hali ile Sakaryaya kadar gittim geldim. Bazı yollarda rahatsız edici olabiliyor ama o kadar çok değil tabiki. Ondada bi sıkıntı yapıcağını sanmıyorum. Ama tabiki yay koymanı tavsiye ederim. :good1:

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Esasında yük testini yaptık.. Aralarında cub ve gökhan gibi iri insanların da bulunduğu bir grup arkada oturdu :) Kamber açısından dolayı arka taraf gayet iyi sürtme yapmayacak gibi. Ön tarafı bilemiyorum nasıl olacak. Jantların ET'si 35, genişliği 7" .

Yorum bağlantısı
Mehmet Mercan
(düzenlendi)

Yeni yaylanan birii olarak ilk tecrübelerimden yola çıkarak görüşlerimi yazayım.

1. Spor Yayın mukavemeti daha iyi olduğu için alçalma çok olmuyor. Rahatlıkla gidersin. Sürtme olmaz. Ben gçen hafta sonu denemiş oldum. Problem yok.

2. Kasisleri çok hissetmeyecekler. Çukurlar daha çok hissediliyor. Frenleri arkada oturuanlar çok hissetmeyecektir. Öne yığılma olmayacağıdan. Ama her dolu araç gibi spor yayda olsa kasislerde amortisöre daha fazla yük bineceğinden kasislerde yüklü araçla hızlı girmemek lazım. Yaya'a uygun spor amaortisör olsa tadından yenmez..

3. Kule gergisi şart değil. En son yapılacak işlmelrden birisi.

4. Ben Focus için Vogtland öneriyorum. ancak Eibach'ın prokitlerinin oldukça konfora yakın olduğunu duydum. Hem spor hemde konforlu. Biraz daha yumuşak olabilir. Bilmiyorum açıkcası.

tarihinde Mehmet Mercan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2
Cihan abi, biliyorsun bende 5cm Eibach sportline var yay olarak. Focus II'de demiyimde benim araçta olanları söyleyebilirim. Öncelikte araç tabiki göz alıcı bir görsellik kazanıyor. İnce yanak lastik de olduğu için çukurlara falan çok dikkat ediyorum, en ufak bir kasis bile olsa yavaşlıyorum sert girmeyeyim diye. Yay taktıktan sonra ama farkı sende görüceksin virajlarda olsun, yolda olsun seriliği görüceksin araba kullanmaya tekrardan başlıyormuşsun gibi olabilir. :) Kule gergisi takman şart değil, 35mm yay koyucaksın sanırım bu yüzdende ön amortisörlerde herhangi bir yan etki yapmaz. Uzun yola gelince, ben yay takılı hali ile Sakaryaya kadar gittim geldim. Bazı yollarda rahatsız edici olabiliyor ama o kadar çok değil tabiki. Ondada bi sıkıntı yapıcağını sanmıyorum. Ama tabiki yay koymanı tavsiye ederim. :good1:

Tabi 5cm yay ile şikayetlerin fazla değilse 3,5 ile pek birşey olmaz gibi geliyor. Sağol Emre :)

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı
Rica ederim, 7cm falan olsa Focus'a göre onuda takarım. :)

Almanyaya gittiğimde o zaman sanada mı coilover bakacaz şimdi :)

Yorum bağlantısı
Emre Demir2
Almanyaya gittiğimde o zaman sanada mı coilover bakacaz şimdi :)

Bak bunu öğrendiğim iyi oldu. Yoksa Türk işi press yapıcaktım. :)

Yorum bağlantısı
Osman Nuri Eser

madem konu açılmış bende sorayım arkadaşlar focus 1 için eibach 5cm yay taksam mı iyi yoksa 3,5 lukta kalmalımıyım sorun yaşarmıyım.3,5 lukta aracın fazla düşürmüyeceğini sölediler ama 5 likte güzel bir görüntü olduğunuda belirttiler.ikisinin arasında kaldım.sizin önerilerinizi bekliyorum..

Yorum bağlantısı
Mehmet Mercan
Ap tavsiye derim Cihan , sürtme et değerine bakar yoksa 5 cm bile alçaltsan sürtmez kesinlikle , kule gergisi kesin tak jant ve yaydan sonra Tansel'in olayları biliyorsun kapanmıştı kuleler içe doğru.

F1'lerde böyle bir sıkını varsa takılması faydalı olur :lol2:

Yorum bağlantısı
Melih Özlem

Spor yaylar 5 cmden sonra orjinal amortisörde zorlamaya başlar. 5cmde zorlar derler ama daha zorlandığını görmedim. 3.5 cm ile sıkıntısız sorunsuz kullanırsınız. Yol tutuşunuz artar, arabadan biraz daha keyif alırsınız virajlarda falan. Sekme yapmaz, sürtme yapmaz. Tabikide janta bağlı birazda bu. Konfordan eibach takarsanız fazla birşey kaybetmeniz.Ama eibcahlarda pahalıdır. Bence takmanız daha iyi olur aracınız çok çok değişecektir :D

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya

Ben geçen Mehmet in aracı gördüm.3.5 vogtland.Gayet kıvamında alçalmış.

Yorum bağlantısı
Onur Korhan Göytan

3,5 cm yay için kule gergisiydi - spor amortisördü gibi şeylere gerek yok

istediğiniz gibi hor kullanın normal amortisör ne kadar eskiyorsa eibach ve voghland -35mm liklerle de o kadar eskir

internette bilgi amaçlı verilen teknik yazılar üst seviye değişimler için geçerlidir - bu tarz ufak işlemlerde gereksiz ayrıntı oluyor

ben -35mm FK yaylar ile orjinal amortisörler üzerinde 4 yıl kullandım

çokca ön tekerlekler havalandı - 4 teker yerden kesildi

virajlı dağ ve orman içi ralli başlangıç parkurlarında da kullandım teneke jantlarla (ince yanağa göre daha yumuşak diye belirtiyorum)

amortisörlerimde hiçbir sorun çıkmadı o kadar yıl boyunca

rahat rahat takın uzun yola da doldurup bagajı çıkın hiçbir sorun olmaz aksine uzun yolda yüksek hızlarda güvenliğiniz artmış olur.

Yorum bağlantısı
Caner Güneş

cihan abi iyi olmuş sorular. Benim aklımdakilere açıklık gelmiş.

Ama benim aklımda 4 yayı işinin ehli birisine, ki adresi falan aldım 80 liraya 4cm ısıttırmak var. 5cm yi geçmedikçe sorun çıkarmayacağını ve eibach gibi falanda sertleşmediğini işittim... :blink:

Yorum bağlantısı
Onur Korhan Göytan

Ama benim aklımda 4 yayı işinin ehli birisine, ki adresi falan aldım 80 liraya 4cm ısıttırmak var. 5cm yi geçmedikçe sorun çıkarmayacağını ve eibach gibi falanda sertleşmediğini işittim... :blink:

ısıttırmak en bilinçsiz harekettir - ısıttırmak yerine daha az tehlikelisi kestirme yapın yapacaksanız ki onu da yapmayın derim

ısıttırınca hem sertleşir (eibach aşırı yumuşaktır sert değildir o sanayici laflarına kulak asmayın)

hem de tehlike yaratan kısmı ısıtırken metal daha kırılgan bir hal almaktadır ateşte kavladıkları için bu da sert bir esneme hareketinde kırılması ile çok büyük tehlike yaratır...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Peki orjinal yayların deforme olduğunu nasıl anlarız. ömrü vardır heralde onların da

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Ama benim aklımda 4 yayı işinin ehli birisine, ki adresi falan aldım 80 liraya 4cm ısıttırmak var. 5cm yi geçmedikçe sorun çıkarmayacağını ve eibach gibi falanda sertleşmediğini işittim... :blush:

Aman Caner ne ısıtması? Yemek mi bu yahu ısıtıp yiyesin :) Sakın yapma öyle birşey. Hiç takma yay daha iyi.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)
Aman Caner ne ısıtması? Yemek mi bu yahu ısıtıp yiyesin :DSakın yapma öyle birşey. Hiç takma yay daha iyi.

Öhöm öhöm. Ben 3 senedir geziyorum ısıtıp ısıtıp. Daha kırılmadı? Baktım yüksek,bi daha ısıtıyorum. :p Ne zaman kırılır? :)

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Demir
Öhöm öhöm. Ben 3 senedir geziyorum ısıtıp ısıtıp. Daha kırılmadı? Baktım yüksek,bi daha ısıtıyorum. :p Ne zaman kırılır? :p

Apachi Tunik :good1: Frenkeştayn ustaya mı ısıttırdın yaylarını :s:(:)

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Apachi Tunik :) Frenkeştayn ustaya mı ısıttırdın yaylarını :D :D :D

Fakirliğin gözü kör olsun. Coil takamadık ki bi. :p

Yorum bağlantısı
Onur Demir
Fakirliğin gözü kör olsun. Coil takamadık ki bi. :D

Ben Coilleri 180TL ye aldım 2.el tertemiz. Sizin araçlara göre buldun da alması kaldı :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...