İçeriğe Yönlendir

Kapadokya ( Cappadocia ) Gezi Rehberi

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Göreme açık hava müzesi - 38.640515, 34.845044

Nevşehir'e 13 km. uzaklıkta ve Göreme kasabasının 2 km. doğusunda yer alan bir kaya yerleşim yeridir. M.S. 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatı yaşanmıştır. Hemen her kaya bloğunun içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mek

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gezi programlarının yapıldığı şu günlerde, Kapadokya gezisi neden olmasın diyenlere bir rehber olması düşüncesi ile bu konuyu hazırladım...

Bu saydığım yerler genelde 3 günlük bir gezi ile rahatlıkla gezilebilecek ama tadına doyulamayacak yerlerdir..

Tanıtımı yapılan yerlerin koordinatlarını da girdim, ister map google'dan görebilir, isterseniz navigasyon cihazınıza direk bu koordinatları girerek, hedefinize basitçe ulaşırsınız..

Ayrıca; Rehberdeki resimler fotonav özelliklidir.. Başka cihazlarda nasıl yüklenir nasıl çalışır bilmiyorum ama Next Navigasyon cihazlarındaki Fotonav özelliği ile SD kartınızda PND/PHOTOS/CAMERA altına kaydedeceğiniz resimlere,

Hızlı menü butonuna (açma kapama tuşunun yanındaki M yazan tuş) basarak ulaşabileceğiniz fotonav menüsünden resimleri görebilir, hangisine gitmek istiyorsanız üstünde bir kez tıklayıp, Hedef olarak ayarla demenizle yeni rotanız otomatik olarak belirlenmiş olur ve ilgili resimin çekildiği yere sizi götürür..

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı

çok güzelmiş ya gerçekten :)

İstanbul dan Nevşehir kaç km. ? :)

15-20 gün sonra iş yerinden izin alabilirsem yukardan aşağı bir Türkiye turu niyetimiz var ama...

geçerken size de uğrarız inşallah :) bizi gezdirirsiniz biraz,olmaz mı :)

tabi izin kesinleşirse...ararım sizi. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İstanbul dan Nevşehir kaç km. ? :)

15-20 gün sonra iş yerinden izin alabilirsem yukardan aşağı bir Türkiye turu niyetimiz var ama...

geçerken size de uğrarız inşallah :) bizi gezdirirsiniz biraz,olmaz mı :)

Olmaz mı.. memnunniyetle...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Seçilen noktaların Nevşehir merkez'e olan uzaklıklarını ve konumlarını yazıp bir rota oluşturmaya çalışacağım..

1- Nevşehir merkez; Nevşehir merkez'de kale dışında gezilecek fazla bir yer yok..

2- Nevşehir-Derinkuyu İstikameti; 1. durak, Kaymaklı yer altı şehri olabilir merkeze, 21 km. dir. 2. durak Derinkuyu yer altı şehridir, merkeze 30 km. Kaymaklı'ya 9 kilometredir'dir. Bu güzergah aynı zamanda Nevşehir-Adana/Mersin yoludur.

3- Nevşehir Hacıbektaş istikameti; Bu güzergahta, 1 hedef, Gülçehir ilçesi girişindeki Açık Saray'dır. Nevşehir'e uzaklığı 19 km. dir. Buradan 27. km daha devam edilmesiyle Hacıbektaşa ulaşılır.

4- Ihlara güzergahı; Bu güzergah, Nevşehir-Aksaray yoludur. 1. Nokta Narlıgöldür.. 2. nokta Ağzıkarahan olabilir. Nevşehir'e uzaklğı 60 km.dir. 3. nokta olarak Ihlara vadisi seçilebilir Bu nokta da Nevşehir'e 70 km'dir. Ancak, Ağzıkarahan ziyareti sonrası devam edilirse Nevşehir'e toplam uzaklığı 94 km.'yi bulmaktadır.. Bu güzergah genelde, Akrasay istikametinden gelirken yada gezi bitirilip giderken ziyaret edilir...

5- Avanos güzegahı; Avanos Nevşehir'e 19 km uzaklıktadır. Çanak atölyeleri ve Asma köprü arası 500 metre yoktur. Özkonak yeraltı şehri ziyaret edilecekse, Ürgüp veya Nevşehire'e dönmeden ziyaret edilmelidir. Genelde bu ziyaret sonusu Ürgüp'e geçilir yada göremeye geçilir.. Her ikisine de aynı mesafededir.

6- Bu arada; Avanostan direk veya Gezi sonucu Kayseri istikametine geçilirken Sarıhan ziyaret edilir..

7- Burdan sonrası hep iç içedir; Avanostan gelirken Paşabağları gezilir, Zelve gezilir, Göreme'ye girilir, Açık hava müzesi gezilir, Güvercinlik gezilir, Uçhisar kalesine çıkılır.. Uçhisardan Ortahisara geçilir Ortahisar kalesi gezilir, Kızılçukur için tavsiye edilen gün batımı saatidir..

8- Ürgüp'e Ortahisardan girerken, Nevşehir yoludur aynı zamanda, Üç Güzeller ziyaret edilir, Ürgüp'e girdikten sonra Asmalıkonak görülebilir. Ürgüp içinden Mustafapaşa'ya gidilebilir.

9- Dervent Vadisi; Ürgüp Avanos arasındadır. her iki ilçeyede yakındır..

10- Vaktiniz varsa, şifa kaynağı Kozaklı Kaplıcalarına gidilir.. Nevşehir'e 90 km'dir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

emeğinize sağlık. resimler çok güzel. çocukken gitmiştim en son. sonbaharda tekrar bi gezi planlıyorum bakalım.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Vay bee... Bunları görünce aklıma 3 yıl önceki Nevşehir ziyaretimiz geldi :) Mehmet abiye uğramıştık, o zaman tabi navigasyon falan yok, sağolsun Mehmet abi iyice bir anlatmıştı gezebileceğimiz yerleri. Fotonav yerine de beyaz bir a4 kağıda güzel bir kroki çizmişti :) Çok işimize yaradı. Hatta ben o krokiyi başkasına da vermiştim sonradan. :)

Şimdi fotonav olunca tabi herşey çok daha kolay. Bir daha gitmek lazım yüksek teknoloji ile :)

Yorum bağlantısı

Geçen bayramda gittim, gerçekten süper yerler var, Uçhisar Kalesine çıktık, ama inerken bildiğim bütün duaları okudum :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

İstanbul dan Nevşehir kaç km. ? :good1:

geçerken size de uğrarız inşallah :) bizi gezdirirsiniz biraz,olmaz mı :s

700 km. kadar.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Mehmet abi Çok güzel anlatmışın fotoğraflar bilgiler süper olmuş eline sağlık Ben her tarafı gezdim sanıyordum kapadokya da gezilecek başka yer yok diyordum ki varmış 2-3 yer kalmış en kısa zamanda yeni bir tur düzenleyip oraları gezmem lazım sana da uğrayıp bi çayını içeriz inşallah...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet abi Çok güzel anlatmışın fotoğraflar bilgiler süper olmuş eline sağlık Ben her tarafı gezdim sanıyordum kapadokya da gezilecek başka yer yok diyordum ki varmış 2-3 yer kalmış en kısa zamanda yeni bir tur düzenleyip oraları gezmem lazım sana da uğrayıp bi çayını içeriz inşallah...

Beklerim...

Mehmet Özyürek - 38.62564,34.71362 :s

Resim fotonav etiketlidir.. Verdiğim koordinat bana en yakın otoparkın koordinatlardır.. :lol2:

nevsehir_mehmet_is.JPG

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Taner Dağlıgil

Teşekkürler, gerçekten faydalı bilgiler. Benim gibi gezi meraklısı biri için. Çanakkale turunu iptal edip bu taraflara mı gitsem ? :)

Birde, kısmet olur o tarafa giderseniz, birazda para konusunda sıkıntınız yoksa kesinlikle sacred-house'ı görmenizi tavsiye ederim. (250 yıllık eski rum konağı, olağanüstü bir çalışma ile otel halini almış)

Benim listemde ilk sırada :good1:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
İbrahim Fındıklı
Olmaz mı.. memnunniyetle...

Mehmet Bey,

İş yeri, yıllık iznimin sadece bir haftasını verebilecek. :D hanım da bir hafta için yakın bir yerlere gidelim istedi,bana da mantıklı geldi.

Temmuz sonu en uzağı Balıkesir olmak üzere birkaç yer bakıyoruz.

Yani, Ankara-Nevşehir-Antalya planlarımız, patronlarımız sayesinde suyu düştü :flowers:

İnşallah bir daha ki gezimizde...

Görüşmek üzere.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Ali Eren Alper

Mehmet Bey emeğiniz için çok teşekkürler. Verdiğiniz koordinatların ve tur planının hemen çıktısını alıp çantama koydum çok faydalı olacağına eminim.

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Mehmet abi eline sağlık süper anlatım olmuş. Daha önce nevşehire gelmiştim uçhisara kadar gittim bi düğüne katılmıştık. Ama görmediğim onca yer varmış mükemmel bir gezi rehberi olacak bu benim için eşim ve çocuğumu götürmek istiyorum oralara.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enis Sever

Mehmet Abi harika bir rehber ellerine sağlık. İnş arife günü önce bir gün kalmak üzere Kayseri merkez'e sonra bayramın 1 nci günü Göreme'ye geleceğim. İlk defa yola çıkacağım için İstanbul-Kayseri arası ve Nevşehir-İstanbul arasında nerelerde radar vardır? Başta Mehmet abimiz olmak üzere tüm değerli forum üyelerin değerli bilgilerinden yararlanacağım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Radar her yerde vardır Enis Bey, hız sınırlarını aşmayın...

Otoyolda ve Ankara Kayser arasında gezici radarlar vardır, hatta gece radarları bile gördüm ve ortağım bizzat yakalandı..

Hız sınırlarını aşmayın.. planınızı hız sınırlarına göre yapın..

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Emmi ellerine sağlık. Yeni aldığım navigasyonu kurcalarken şöyle Kapadokyayı içeren koordinatlar fotoğraflar olsa da misafirimiz geldiğinde götürüp gezdirsek diye düşünmüştüm. Çok güzel bir çalışma olmuş. İlk fırsatta hepsini indirip navigasyona yükleyeceğim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...