İçeriğe Yönlendir

Lastik Basınç Sensörü (Tpms - Isı ve Basınç İzleme Sistemi)

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Mehmet Emin Taşdelen

Bende bundan var. http://www.aliexpress.com/item/ORO-TPMS-high-quality-tire-pressure-monitoring-system-TaiWan-Origin-Wholesale-retail-free-Gift-Best-choice/485958035.html

Hem sıcaklık hem de basınç gösteriyor. Sıcaklık için 2, basınç için 3 farklı birimde ölçüm sonucu veriyor. Sıcaklık ölçümü arabanın kendi termometresi ile tam tutuyor fakat basınç için 2 psi kadar düşüm gösterebiliyor. 

Aslında tam olarak (marka bazında) şu ikiliyi kullanıyorum. http://c.blog.xuite.net/c/b/b/b/12452688/blog_321273/txt/47881831/7.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bende bundan var. http://www.aliexpress.com/item/ORO-TPMS-high-quality-tire-pressure-monitoring-system-TaiWan-Origin-Wholesale-retail-free-Gift-Best-choice/485958035.html

Hem sıcaklık hem de basınç gösteriyor. Sıcaklık için 2, basınç için 3 farklı birimde ölçüm sonucu veriyor. Sıcaklık ölçümü arabanın kendi termometresi ile tam tutuyor fakat basınç için 2 psi kadar düşüm gösterebiliyor. 

Aslında tam olarak (marka bazında) şu ikiliyi kullanıyorum. http://c.blog.xuite.net/c/b/b/b/12452688/blog_321273/txt/47881831/7.jpg

Güzelmiş, basınçların çok yüksek değil mi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Benim hatalı ifadem yüzünden yanlış anlaşılma olmuş sanırım. O görüntü bana ait değil, navigasyon cihazım Garmin, TPMS de oradaki ile aynı olunca bu bağlantıyı verdim.

Bu arada o ekranda görülen değerler sıcaklık değeri galiba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Resim kendisinin değil sanıyorum ki.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Hee ben direk cihaza baktım :) Pille de çalışabiliyordur umarım, ben sadece bakacağım zaman torpidodan çıkarıp kontrol ediyorum, sürekli konsolumda olmasını istemem açıkçası.

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Hee ben direk cihaza baktım :) Pille de çalışabiliyordur umarım, ben sadece bakacağım zaman torpidodan çıkarıp kontrol ediyorum, sürekli konsolumda olmasını istemem açıkçası.

Benimki pille çalışmıyor. Ama ben de sürekli açık tutmuyorum. Kontaktan 12 volt aldım, bir anahtar ile birlikte cihazın çakmak adaptörünü buraya bağladım. Cihazı koyduğum yere çıkacak şekilde ucu uzattım. Takılı olduğunda bile anahtarla açıp-kapatmak mümkün. Eğer istenirse de tutucu aparatından çıkartıp kaldırabiliyorum. Fotoğraf koyarım inş. bir ara.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Selçuk Keleş

Sensörler 2. yılını doldurdu ve pil uyarıları vermeye başladı. Tam pil sipariş edeyim derken geçen bir de baktım birileri dördünü birden sökmüş, bu macera da burda biter  :D

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Emre TEKLER

Merhabalar,

Titanium ICA X Paketli fiesta sahibiyim. Aracımda orijinal 195/50/16 ölçüsünde lastik ve jant var. Aracıma 2 hafta önce 175/65/14 kışlık lastik ve jant aldım, orijinal jantlarımın sibobunda lastik basınç sensörü varmış

basınç uyarı sisteminden haberim vardı fakat sensörden bihabermişim. Sizce yeni jantlarda sensör olmaması problem midir? Diğer bir sorum, lastik ölçüsünün bu kadar küçülmüş olması sorun yaratır mı? Sonuçta 

fabrikanın vermiş olduğu ebatlarda lastik aldım. Malum çevremizde her konuya hakim fazlasıyla insan olduğu için aklımda soru işareti kalıyor.

Teşekkür Ederim...

Yorum bağlantısı

Merhabalar,

Titanium ICA X Paketli fiesta sahibiyim. Aracımda orijinal 195/50/16 ölçüsünde lastik ve jant var. Aracıma 2 hafta önce 175/65/14 kışlık lastik ve jant aldım, orijinal jantlarımın sibobunda lastik basınç sensörü varmış

basınç uyarı sisteminden haberim vardı fakat sensörden bihabermişim. Sizce yeni jantlarda sensör olmaması problem midir? Diğer bir sorum, lastik ölçüsünün bu kadar küçülmüş olması sorun yaratır mı? Sonuçta 

fabrikanın vermiş olduğu ebatlarda lastik aldım. Malum çevremizde her konuya hakim fazlasıyla insan olduğu için aklımda soru işareti kalıyor.

Teşekkür Ederim...

Emre Bey;

Konunuz uygun bölüme alınmıştır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

lastik basınçlarını okuyamayınca araç sürekli basınç alarmı vermezmi

Edit : menüden resetlersen vermez  :D  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre TEKLER

14 jant fren kaliperrelerine sığdı mı?

Evet Çağlar Bey şuan bir sıkıntı yok. Zaten fabrikanın uygun gördüğü ölçüde lastik aldığımdan sorun yaratmayacaktır diye düşünüyorum.

lastik basınçlarını okuyamayınca araç sürekli basınç alarmı vermezmi

Edit : menüden resetlersen vermez  :D  :D

Araç sürekli olarak uyarı vermiyor belli bir hız veya kilometreden sonra sesli ikaz ve gösterge panelindeki uyarı lambası yanıyor. Şehir içi trafikte hiç uyarı vermedi. Menüden sıfırlansa da uzun yolda uyarı veriyor.

Emre Bey;

Saygılarımla.

Teşekkür Ederim Hakan Bey

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

aracınız hayırlı olsun, aramıza hoşgeldin.

çaptaki fark +/- % 2.5 önerilir. sizin fark 3 çıkıyor. yani uymaz ama aldım demişsiniz, geçmiş olsun. ne gibi sonuçlar doğurur bilemem, deneyimli arkadaşlar yardımcı olur.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ömer Zahit Kara

Arkadaşlar, lastik basınç sensörünün uyarı vermesi için lastik basıncının ayarlanan değerden kaç psi düşmesi gerekiyor. En son önlere 33 psi hava bastıktan sonra lastik basınç sensörünü sıfırlamıştım. Dün lastiklerin havalarını kontol ettim ve 33 psi olması gereken lastik 28 psiydı. 5 psi kayıp ile yanmıyor yani bu ışık. Ne kadar düşmeli ki uyarı versin araç?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dönüş sayısı diğerlerine göre farkı çoğladıkça uyarı verir. o değil de lastiğiniz patlak onartın

Yorum bağlantısı

Arkadaşlar, lastik basınç sensörünün uyarı vermesi için lastik basıncının ayarlanan değerden kaç psi düşmesi gerekiyor. En son önlere 33 psi hava bastıktan sonra lastik basınç sensörünü sıfırlamıştım. Dün lastiklerin havalarını kontol ettim ve 33 psi olması gereken lastik 28 psiydı. 5 psi kayıp ile yanmıyor yani bu ışık. Ne kadar düşmeli ki uyarı versin araç?

Ömer Bey;

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ömer Zahit Kara

Lastigim patlak olsa 6 ayda 5 psi den fazla inerdi sanirim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

subaptan yanaktan vb. den kçaak olabilir tek o lastikte kayıp varsa. baktırmalı

Yorum bağlantısı
Oğuz Doğru

Malesef ford daki lastik basınç uyarı sistemi öyle 3-5 psi da uyarmıyor. Sibopta sensör olmadığı için. 

Yere yapışmaya yakın uyarı görürsünüz ancak. 

Yorum bağlantısı
Okan Tansel
(düzenlendi)

Malesef ford daki lastik basınç uyarı sistemi öyle 3-5 psi da uyarmıyor. Sibopta sensör olmadığı için. 

Yere yapışmaya yakın uyarı görürsünüz ancak. 

Yanlış bilgi bence çünkü sibopların lastiğin içinde olan kısmında montalı sensörle enazından fiestada öyleydi ve evet öyle kolay kolay 1 veya 2 ps devreye girmiyor lakin 5 ps girmesi gerekir ve sakın benzin istasyonlardaki lastik basınç sistemlerine kanmayın birinde 33 ps olan lastik birinde 29 ps gösteriyor yada fazlasını onlar sağlıklı değil örneğin 33 ps bastığım lastik lastikciye gittiğimde 29 pc çıktı. yani lastikçilerde bastırın ve sıfırlayın ve aynı benzinliktekini kullansanız bile yine 3 beş ps fark ediyor o salak makinalar da 

tarihinde Okan Tansel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Erden

bende aşırı soğuklarda basınç düştü. 26psi de uyarı lambası yanmıştı.

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Ford larda basınç sensoru uyarı vermesi için %25 değişim olmalı diye okumuştum bi yerden

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Bunu elm cihazı ve forscan uygulaması ile mazda’da yapıyordun. kendi lastik basınç sensörlerini forscan ile anlık görüyordum. Ama toyota’da hangi uygulama ile bakılıyor bilmiyorum

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...