İçeriğe Yönlendir

Mondeo'nun Merkezi Kilit Problemi

Murat Çeviker

Recommended Posts

Misafir

hımm O zaman basit bu iş :) Belki yanınıza gelebilirim ocak sonu gibi mehmet abi :) O tarafa bi yolculuk var gibi...

Yorum bağlantısı
Eray Eski

hakan bey ayni sorundan muzdaribiz :)

anlattiklarinizin aynisi benimde basima geldi. simdilik uzaktan kumanda ile idare ediyoruz. 4 kapiyida uzaktan kumanda kilitleyip aciyor fakat icerden diger kapilar kilitlenmiyor... hatta anahtar ile kapiyi kilitlemek istedigimde de sadece sofor kapisi kilitlenip aciliyor. diger kapi kilitlerinde hareket yok :(

bigun uzaktan kumanda bozulursa tek tek kapilari el ile kilitmek zorunda kalacam diye korkuyorum :) en sonda sofor kapisini disardan anahtarla kilitlerim artik..

Yorum bağlantısı
Onur Yaman

arkadaşlar benim de seyahat esnasında tüm kapılar kendiliğinden bazen kitleniyor ya da kitlenmeye çalışıyor

günde bir iki kere oluyor

insan korkuyor noluyor diye

neden olur bir bilgisi olan var mı ya da mondeolarda uno lar gibi seyahata başlayınca otomatik kitleme var mı

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Otomatik kilitleme değil, kilit arızası bu..

Yukarlarda ne yapılması gerektiğini anlatmış olmalıyım..

Yorum bağlantısı
Misafir

Kilit sistemini wd 40la yada kontak spreyi ile temizleyecem bi ara müsait olunca...

daha sonra sonucu yazarım... Çünkü benim sadece sol on kapıdan içeri kilitler kilitlenmiyor...

Bu arada bahsettiğiniz sistemin uno ile alakası yok tamamen alarm ile ilgili... Yani takılan alarmın bi özelliği araç çalıştırılıp hareket ettikten sonra ilk frene bastığınızda kapıları kilitler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu arada bahsettiğiniz sistemin uno ile alakası yok tamamen alarm ile ilgili... Yani takılan alarmın bi özelliği araç çalıştırılıp hareket ettikten sonra ilk frene bastığınızda kapıları kilitler.

Alarm değil...

Focus 1'lerde, bu özellik var..

Aktif edilmesi de şu şekilde...

Araca binilip kapılar kapatılır, Kontak anahtarı tüm kontrol ışıkları yanana kadar çevrilir, motor çalıştırılmaz!, Kapı kilit düğmesinden üç defa üst üste kilitleme uygulanır, kapa-aç-kapa-aç-kapa-aç.. Kontak anahtarı çevrilerek kapatma konumuna getirilir. Kilitten aynı işlem tekrarlanır: Kapa-aç-kapa-aç-kapa-aç. Kontak anahtarı tekrar ışıkların yandığı konuma getirilir, kısa bir düdük sesi duyulur (bunu duymazsanız olmayacak demektir), Kilitten aynı işlem tekrar edilir: Kapa-aç-kapa-aç-kapa-aç. Uzun bir düdük sesi duyulur, programlama tamamlanmıştır. Başarılı olmuşsa yaklaşık 10 km/saat hızda kapılar otomatik kilitlenecektir, içeriden manuel olarak açılırsa, söz gelimi yolcu indirme-bindirme, yeniden hareketinizde otomatik kilitleme olmayacaktır.

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Kilit sistemini wd 40la yada kontak spreyi ile temizleyecem bi ara müsait olunca...

daha sonra sonucu yazarım... Çünkü benim sadece sol on kapıdan içeri kilitler kilitlenmiyor...

temizleme islemi yaparsaniz sonucu paylasin hakan bey.

Yorum bağlantısı
Gökhan Aldemir

Bende kapıları kumanda ile kilitleyemiyorum. İçten kilitleniyor, anahtar ile manuel olarak kilitneyior hatta kumanda ile açılıyor tek sorun kumanda ile kilitlenmemesi. Sebep ne olabilir. Yedek kumandayıda denedim ama sorun yine aynı.

Yorum bağlantısı
Tolga Eray

Merhaba Arkadaşlar

Benim Mondeo'un uzun zamandır merkezi kilit sorunu var. Kumanda mı çalışmıyor, merkezi kilit sistemi mi arızalı anlayamadım. forumdaki U.K. ile ilgili kodlama yazışmalarını okudum. Şİmdi merak ettiğim husus, mondeo larda da diğer araçlar gibi dışarıdan şoför kapısından manuel olarak anahtarla açma kapama yapıldığı zaman dört kapı da kilitlenip açılıyormu? İkinci sorum, içeriden kapılar kapalıyken şoför kapısından mandal ile dört kapı da kilitlenil açılıyormu? Benim aracımda bunların hiç birisi çalışmıyor maalesef. Anahtarla şoför kapısını açıp diğer kapıları elle açıyorum. Sorun merkezi kilttemi kumandada mı? SAdece şoför kapısının kilidini komple değiştirsem sorun çözülür mü? Teşekkürler.

Bende kapıları kumanda ile kilitleyemiyorum. İçten kilitleniyor, anahtar ile manuel olarak kilitneyior hatta kumanda ile açılıyor tek sorun kumanda ile kilitlenmemesi. Sebep ne olabilir. Yedek kumandayıda denedim ama sorun yine aynı.

her 2 sorunun aynısı bende mevcuttu,ucuz bir marka uzaktan kumanda kiti takılmıştı araca,sadece açıyor ama kapatmıyordu, kilitleme yapmıyordu,ve 3.gününde artık sadece şöför kapısı açılıyordu anahtarla ve diğerleri elle aç-kapa,elektrikçi bir arkadaşım sorunun muhtemelen merkezi kilit beyninde olduğunu kilitleme yapmadığı söyledi,ucuz bir marka olduğunu ve bunların kilit beynini çok kolay bozduğunu anlattı,önce merkezi kilit beynini söküp içerdeki devreleri kontrol etti ve sorunu buldu,ordan lehimle bir kablo çıkarttı bir yerlere bağladı v.s,daha sonra da inca marka bir kumanda modülü taktı,hatta anahtarları çok şık BMW anahtarının aynısı :)ve o günden beri sorun kesinlikle bitti..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Cem Utkan

forumdaki soru ve cevapları okudum, benimde benzer bir sorunum olduğunu düşünüyorum. kumandalı anahtar ile açmada bir sorun yok fakat kilitlerken tek basma ile sadece sol ön ve arka kapı kilitleniyor diğer kapılar ise kilitlenmiyor. ancak ikinci kez kilitle için bastığımda tüm kapılar kilitleniyor ve bir kez sinyalleri yanıyor. bu sorun hakkında bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Misafir

Sizin kaportacıya götür o söksün.. elektrikçi de kilidi temizlesin dene bi..

Tamamdır işlem abi :)

Sağol İçerden kilitleyince 4üde kilitleniyor şimdi...

Maşallah sökmediğimiz bi cam düğmesi kalmadı bunun için :)

Hondada 4dakikada yaptığı işlemi 15 dakikada yaptı :)

Bu arada çift kilit yapınca İçerdende açılmaması lazım kapının ama açılıyor.

Bunun belirli bi saniyesi süresi varmı ? (opeldeki gibi)

4lüler yanıyor,Dınk diye seste çıkıyo ikinci basışımda.

Yorum bağlantısı
Misafir

temizleme islemi yaparsaniz sonucu paylasin hakan bey.

Yapıldı Sonuç = çalışıyor :)

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Yapıldı Sonuç = çalışıyor :)

arizanin cozulmesine sizin adiniza sevindim Hakan bey. :)

bende kiliti sokup temizlicem ama cesaret bulamiyordum. cunku temizleyince iyice bozuluyormus. burda birisinin basina geldi. belkide o kilitin bozulacagi vardi. neyse, tam olarak napildi simdi. kapi dosemeleri acilip kapi kiliti sokulup temizlendi mi ? ayrica kilit presle kapatilmis diye duydum, onu da actilarmi. acmadan nasil bir temizlik yapildi ? pres acildiysa tekrar nasil kapattilar ? bilgi verirseniz ona gore islem yapalim bizde. hatta yarin firsat bulursam ugrasacam...

cok soru sordum galiba :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Kapı döşemesi güzelce sökülecek, Kilitide sökeceksiniz Daha sonra elinizle kiliti aç kapa yaparak WD-40 ile iyice temizleyeceksiniz araları. Kilidin presini açmaya gerek yok. Zaten spreyin ucunda ince çubuk var onunla gayet güzel temizlersiniz içini...

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Kapı döşemesi güzelce sökülecek, Kilitide sökeceksiniz Daha sonra elinizle kiliti aç kapa yaparak WD-40 ile iyice temizleyeceksiniz araları. Kilidin presini açmaya gerek yok. Zaten spreyin ucunda ince çubuk var onunla gayet güzel temizlersiniz içini...

tamamdir Hakan bey. ilk firsatta yapacam. bende oyle dusunmustum ama ayni bu islemi uygulayan birinin elinde kaldi kilidi. iyice bozulmustu. o yuzden cesaret edemiyordum. bozulacagi varsa bozulur hem. tesekkurler. iyi gunler.

Yorum bağlantısı
  • 6 yıl sonra...
Onur Sayin
On 04.01.2012 at 00:27, Mehmet Ozyurek yazdı:

Mondeo kapısında tırnak yada klips yok hiç.. 7-8 tane vida var.. söküyorsun, kapı çekme kolunun maun kaplamasını söküp altındaki vidaları çıkarıyorsun.. Kapı kolu içindeki vidayı söküyorsun...

Kapı yüzünü yukarı kaldırıp alıyorsun...

Hasar verilebilecek tek yer, kapıyı çektiğimiz koldaki maun kaplama..

Abu bu tahta desen gorunumlu kaplama en ufak bir dokunusta catlama etkisi gostermeye basliyor. Kapi kolunu sokmeye korkuyorum. Bu parca bulunabilecek bir parca midir

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
56 dakika önce, Onur Sayin yazdı:

Abu bu tahta desen gorunumlu kaplama en ufak bir dokunusta catlama etkisi gostermeye basliyor. Kapi kolunu sokmeye korkuyorum. Bu parca bulunabilecek bir parca midir

maun görünümlü ise çatlayabilir, glx olsa çatlamazdı

Yorum bağlantısı
Yasin Aydan
18 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

maun görünümlü ise çatlayabilir, glx olsa çatlamazdı

Çağlar abinin dediği gibi, bende GLX var. Bir kaç defa söktüm hiç çatlamadı. Dikkat edin sökerken. Plastik aparatları var internette sökmek için. Onları kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
23 saat önce, Onur Sayin yazdı:

Ancak çıkma.. 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Erdal Daban

Araya girip bende birşey soracağım merkezi kilit orjinal kumandadan açıp kapatırken sinyaller yanıp söner mi yoksa sadece kilit sesini mi duyuyoruz araç ghia paket 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erdal Daban
On 21.03.2019 at 00:40, Cengiz Aratemur yazdı:

Sinyaller yanmaz. Kilit sesi duyuyorum😏

Peki birde şöför tarafından kapıyı içeriden kilitliyorum kolu itiyorum bütün kapılar kilitleniyor hiç bir kapı içeriden açılmıyor, yalnız bu sefer şöför kapısından da açamıyorum mutlaka kumandadan merkezi kiliti açmam gerekiyor. Bunun sebebini ne olabilir.

İçeriden merkezi kilit aktif ediliyor.Ama devre dışı bırakamıyorum kapı kolu geri gelmiyor ne kadar zorlasamda 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...