İçeriğe Yönlendir

Ufak Bir Kaza Yaptım

Mustafa Karabulut

Recommended Posts

Ayhan Sırtıkara
(düzenlendi)

Konu kalabağı olmaması amacıyla buradan devam etmek istedim:

Bugün öğle vakti Güngören İzzet Ünver Lisesi önündeki ışıklarda taksici arkadaşın önümdeki araya aniden girmesi (kendini sıkıştırması) nedeniyle zincirleme kaza yaptım. Arkadan çarpan ben oduğum için de malumunuz trafik sigortası lehime işlemeyecek, kaskodan veya cepten yaptıracağız. Resimde de göreceğiniz üzere kaput geriye doğru kastırdı, eve dönerken açılma riskini önlemek için kaputu Topkapı sanayide kapanacak şekilde düzelttirdim. Bu esnada hasar boyutunun çok fazla olduğu ortaya çıktı. Gördüğüm kadarıyla hasarlı parçalar ve detayları;

1. Ön panjurun ayakları ve kilidi karşılayan kısmı kırılmış,
  2. Sağ/sol her iki farın panjur bağlantısı yapılan ayakları kırık,
  3. Sağ/sol far fiskıyesinin kapakları kırıldı, her ikisi de çalışıyor ama sağ taraftaki hasar görmüş sanırım, su kaçırıyor.
  4. Sağ tampon ayağı kırılmış, aşağıya doğru sarkma yapmış.

Kaputu düzelttirmeden ve panjuru yerine oturtmadan önce cepheden maalesef fotoğraf çekmedim bir tek eklediğim fotoğraf var. Kazaya ilişkin raporla kaskoya başvurabilir miyim, kaskodan karşılamak yerine cepten yaptırmak mı mantıklıdır? Sigorta ve hasar konusunda uzman arkadaşlar (Bayur&Ozyurek) başta olmak üzere görüşlerinizi bekliyorum.

tarihinde Ayhan S?rt?kara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mondeo da ön taraf sadece tırnaklar, kopçalar ile tutar, kırık-çatlak parçalar , tüm birleşme nokalarında görsel sıkıntı yaratır, ayrıca, yolda kaput kilidi kendi kendine açılabilir (kasma) bence kasko bu günler için var.

Tavsiye : http://www.otoclubturkiye.com/forum/stanbul-tu...ol-t196073.html kendi firmalarına iat yedek araç verme imkanları vardı, ayrıca ciddi hızlı çalışıyorlar.

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara
Mondeo da ön taraf sadece tırnaklar, kopçalar ile tutar, kırık-çatlak parçalar , tüm birleşme nokalarında görsel sıkıntı yaratır, ayrıca, yolda kaput kilidi kendi kendine açılabilir (kasma) bence kasko bu günler için var.

Tavsiye : http://www.otoclubturkiye.com/forum/stanbul-tu...ol-t196073.html kendi firmalarına iat yedek araç verme imkanları vardı, ayrıca ciddi hızlı çalışıyorlar.

Teşekkür ederim, cevabınızdan mevcut kaza raporuyla kaskoya başvurabileceğimi anlıyorum. Servis tavsiyeniz için ayrıca teşekkürler ancak grubun servisinde Doğan Oto'da işlem yaptıracağım.

Yorum bağlantısı

Geçmiş olsun Ayhan Bey.

Kaskodan yaptırılır ancak mantıklı olup olmadığı mevcut hasarsızlık indiriminiz ve klozlarınız ile ilgili. %60-65 hasarsızlık indiriminiz mevcut ve poliçenizde ilk hasarda indirim sıfırlanıyorsa, hasar meblağı sizin için önem taşır. Örneğin; 300-350.-TL arası bir hasar varsa hem maddi, hem de aynı hasarsızlığa 5 senede geleceğiniz için zaman açısından zararınız olur. Yetkili servis muhtemelen tüm parçaların tamiri yerine değişmesini sağlatacaktır. Bu durumda hasarınızın 2.000.-TL'nin aşağısına düşmesi mümkün gözükmüyor. Bu parçaların tamiri mümkünse bu fiyatlara göre kaskonuzu bozup bozmayacağınıza karar verin. Serviste yaptıracaksanız, bozmaktan başka çareniz yok bence.

Bu arada trafik poliçeniz yetersiz kalırsa(sanmıyorum ama) kaskonuzdaki ihtiyari mali sorumluluk teminatınız poliçenizde yer alan bedellerle devreye girecektir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

İyi bir plastik kaynağı ustasının elinden 50-60 liraya halledilecek sorunlar hepsi. Kaput için de eğer boya atmadan düzelme şansı varsa masrafı 40-50 lirayı geçmez. Kaskoya giderse önde ne varsa değişir,bu da kaskonun delinmesine neden olur sanırım. Değer mi bilmem.

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara
Geçmiş olsun Ayhan Bey.

Kaskodan yaptırılır ancak mantıklı olup olmadığı mevcut hasarsızlık indiriminiz ve klozlarınız ile ilgili. %60-65 hasarsızlık indiriminiz mevcut ve poliçenizde ilk hasarda indirim sıfırlanıyorsa, hasar meblağı sizin için önem taşır. Örneğin; 300-350.-TL arası bir hasar varsa hem maddi, hem de aynı hasarsızlığa 5 senede geleceğiniz için zaman açısından zararınız olur. Yetkili servis muhtemelen tüm parçaların tamiri yerine değişmesini sağlatacaktır. Bu durumda hasarınızın 2.000.-TL'nin aşağısına düşmesi mümkün gözükmüyor. Bu parçaların tamiri mümkünse bu fiyatlara göre kaskonuzu bozup bozmayacağınıza karar verin. Serviste yaptıracaksanız, bozmaktan başka çareniz yok bence.

Bu arada trafik poliçeniz yetersiz kalırsa(sanmıyorum ama) kaskonuzdaki ihtiyari mali sorumluluk teminatınız poliçenizde yer alan bedellerle devreye girecektir.

Saygılarımla.

Evren bey,açıklamalarınız için teşekkür ederim, bu konu içerisinde yazmıştım: hasarsızlık geçen dönem sol çamurlukla %30'a düşmüştü. Benden öncede ön tarafta ufak tefek işlem yapılmış plastik aksamda. Kısmetse uzun yıllar binmeyi düşünüyorum araca bu sebeple kasko hasarlı parçaların tamamını yeni verirse prim artışını dikkate almadan yaptırmayı düşünüyorum.

İyi bir plastik kaynağı ustasının elinden 50-60 liraya halledilecek sorunlar hepsi. Kaput için de eğer boya atmadan düzelme şansı varsa masrafı 40-50 lirayı geçmez. Kaskoya giderse önde ne varsa değişir,bu da kaskonun delinmesine neden olur sanırım. Değer mi bilmem.

Cihan tavsiyen için sağolasın. Bizim İstanbul'daki ustalar her nedense Ankara gibi değil, en azından benim rastladıklarım. Önce ben de seninle aynı düşündüm ve Topkapı sanayinin yolunu tuttum. Hem hasarı detaylı görüp keşif yapmak (radyatör, intercooler gibi kritik parçalar) hem de plastik kaynağı ile yaptırabilir miyizi araştırayım istedim. Plastikçi yoktu piyasada bayram münasebetiyle, kaportacı da eh işte kaputu kapanır hale getirdi. Kaportacı plastikçi olsa yapardı falan dedi ama, fıskiye kapakları ve fıskıyeler konusu ile tampon ayaklarının istenen seviyeye getirilmesi için parça değişiminin gerektiği izlenimini edindim kem küm etmesinden. Açıkçası benden önce de işlem yapıldığı için 2-3 tamir yerine değiştireyim diyorum parçaları tabiki kasko çamura yatmazsa.

Herkese Selamlar

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ayhan Bey geçmiş olsun..

Mevcut hasarsızlık indirimi durumunuz nedir.. ?

Gerçi her halukarda kaskoya müracat edilmesi gerekli bir hasar görüyorum..

Tahmininizden çok fazla hasar çıkacak..

Geçmiş olsun..

Karar aşamasında zorlanırsanız telefonumu biliyorsunuz :)

Edit; Aynı anda yazmışız... hasarsızlığınız muhtemelen bozulacak ama bence buna gerek olacak..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bu kasa mondeo da, plastik kaynağın fabrikası gelse, tamirat sonrası, far-kaput-tampon aralıklarını ayarlayamaz, 10 saniyede sökülebilien bir geçme yapısı var, herşey birbiri üstüne bağlı.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Bu kasa mondeo da, plastik kaynağın fabrikası gelse, tamirat sonrası, far-kaput-tampon aralıklarını ayarlayamaz, 10 saniyede sökülebilien bir geçme yapısı var, herşey birbiri üstüne bağlı.

Burdaki ustalarla oradakiler arasında ciddi fark var o zaman. :) Bizim 2006 mondinin önünde sadece şasi demiri düzgün şekilde sabah 8 de sanayiye gittim,akşam 7 de sıfırından iyi şekilde çıktım. 150 lira gibi bi para harcamıştım. :nazar: (far camı tamiri dahil)

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim, 1995'te ehliyetimi aldığımdan beri bir yıl içerisinde yaptığım 4ncü kaza oldu (Allah büyüklerinden korusun). 1995-1999 arası 5 yıl sömestr ve yaz tatillerinde İstanbul'da taksi kullandım öğrencilik dönemimde, iş gereği ve tatil vesilesiyle uzun yol tecrübesi de edindim. Dikkatli sürücü olduğum ve itinalı kullandığım söylenir ama bu yılki kadar kaza yapmamışımdır, bugüne kadar. Artık yeni dönemde "0" bir başlangıçla kaskoya giriş yaparım, inşaallah. Allah cümlemizi kazadan beladan korusun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Moralinizi bozmayın, hele hele cesaretinizi kaybetmeyin..

Olur bazen böyle..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yapılmaz diye birşey olmaz da, bir sonraki en ufak dokunmada, papatya gibi açılır.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Yapılmaz diye birşey olmaz da, bir sonraki en ufak dokunmada, papatya gibi açılır.

E bi sonrakinde de aynı para harcanaksa iki sefer de büyük meblağ harcamak anlamsız. :) İkincide değiştirilir. Varsın ikincide dağılsın. Belki hiç olmayacak bi ikincidir. :nazar:

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam

Ayhan Bey, oncelikle gecmis olsun. Istanbul trafiginde 1 yilda 4 kaza cok normal, ben her gelisimde yapiyorum :flowers: Moralinizi bozmayin, Hamdi'ye de gecmis olsun dileklerimizi bizim icin iletiniz.

Bizimki gibi agir arabalar icin ufak bir dokunma dahi bir cok masraf acabiliyor. Iyi bir plastik kaynagi ustasi bulabilirseniz o zaman plastik kaynagi yaptirilabilir; yaptiran bir iki arkadasim var, hatta birinde mondeo mkIII vardi, yaptirdiktan sonra 2 sene daha kullandi, herhangi bir sorun olmadi, satarken de sorun yasamadi.

Sayet kaskoyu bozdurmayi goze aldiysaniz hic ugrasmadan en garantisi servisin yolunu tutmak olacaktir.

Yorum bağlantısı
Gündüz Albayrak
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim, 1995'te ehliyetimi aldığımdan beri bir yıl içerisinde yaptığım 4ncü kaza oldu (Allah büyüklerinden korusun). 1995-1999 arası 5 yıl sömestr ve yaz tatillerinde İstanbul'da taksi kullandım öğrencilik dönemimde, iş gereği ve tatil vesilesiyle uzun yol tecrübesi de edindim. Dikkatli sürücü olduğum ve itinalı kullandığım söylenir ama bu yılki kadar kaza yapmamışımdır, bugüne kadar. Artık yeni dönemde "0" bir başlangıçla kaskoya giriş yaparım, inşaallah. Allah cümlemizi kazadan beladan korusun.

Kardeş önce geçmiş olsun,bence sen bi kurban kes bize de haber vermeyi unutma ama ;). Allah daha büyüklerinden korusun,mala gelen unutulur.

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara
Kardeş önce geçmiş olsun,bence sen bi kurban kes bize de haber vermeyi unutma ama :D . Allah daha büyüklerinden korusun,mala gelen unutulur.

Arabayı alınca kurban kesmiştim hocam, bizim ufaklığın sünneti vesilesiyle mevlüt de okuttuk. Hepsi bir arada olmuştu. Allah büyüklerinden korusun hocam. Biraz durumları düzelteyim nasip olursa yenileriz, haberiniz olur.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

geçmiş olsun Ayhan abi

benim bu kaskodaki teminat zımbırtısından sizin kaskoda yokmuydu.

kaskoma habersiz eklemişler ama ufak kazamdan sonra baya işe yaradığını gördüm,

kaskonuz bozulmayacak ek hasar teminatından yapacağız dediler.

bende hiç sesimi çıkarmadım, eksperde gelmedi, yetkili serviste fotoğraf çektiler, jant-lastik ve rot kolu geldi takıldı yolladılar hiçbirşey anlamadım valla.

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Sağolasın Mustafa, bizim memlekete de selamlar. Sigortam Axa, ek teminatı yok, cam kırılması ile 100 TL'ye kadar ufak hasarları karşılıyorlar hasarsızlık kapsamında.

Cumartesi aracı teslim aldım, KDV dahil fatura 3.500 TL, ek teminat olsa da aşardı sanırım.

Bu arada Doğan Oto'da Mehmet Mercan ve Gökhan Kızılkaya ile karşılaştık. Ayaküstü lafladık, Mehmet'in arabayı da kurcaladım biraz, maşaallah tekrar. Bu arkadaş kafamı karıştırıyor benim.

Kazasız belasız ve dikkatli sürüşler herkese.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...