İçeriğe Yönlendir

Bilgisayarım Kameramı Ve Flash Diski Tanımıyor

Fahrettin Karakoç

Recommended Posts

Fahrettin Karakoç

Önceden bilgisayarıma kameramı taktığımda otomatik olarak tanır ve program açılarak ken disi filimleri kaydederdi.

Şimdi ise ne oldu bilmiyorum kameramı tanımıyor program çalışmadığından çekilen kasetleri aktaramıyorum.

Flash belleğide taktığımda otomatik olarak tanır ekranda hangi programla acacağımı gösterirken şimdi oda yok.

Format falan atmadım.

Flash belleği bilgisayarımdan açıyorum ama kamera hiç tanınmıyor.

Sorun nedir acaba.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bana firüs gibi geliyor. Ama mıncıklamadan bi şey diyemem.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

USB kök hubları kaldırıp bilgisayarı yeniden başlatmak işe yarayabilir..

Yorum bağlantısı
Fahrettin Karakoç
USB kök hubları kaldırıp bilgisayarı yeniden başlatmak işe yarayabilir..

Bu işlemi nasıl yapabilirim.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2
(düzenlendi)

Bilgisayarım-->Sağ Tuş Tık-->Özellikler-->Aygıt yöneticisi-->Evrensel seri veri yolu denetleyicileri-->usb kök hub kaç tane varsa, sağ tuş,kaldır.

Bilgisayarınız yeniden başladığında usb'leri tekrar otomatik olarak tanıyıp kuracaktır.

tarihinde Cihan Yeti?ken tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2
Anakart değişcek. Nıhahahaaaa!... :good1:

Kötü niyetli teknik servis danışmanı gibi oldu :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Seninki taktığın edevatı tanımıyormuş.. Benim evdeki büyük hiç açılmıyor.. :D

Açıyorum.. 3-5 saniye fanlar dönüyor.. An7 anakart üstündeki göstergede 4 yazıp geri kapanıyor..

Anakarttaki fan kilitlenmişmiş.. temizledin dönderdim.. Yine açılmıyor..

Aslında bir kaç kez de windowsu açtı ama.. bir işlem yapamadan kapanıverdi hemen.. Genelde açılmıyor.. Açılabildiği sıralarda biosa girebildim.. default'u yükledim... sonuç değişmedi..

Ekran kartını söktüm denedim değişmedi..

Ram'i söktüm taktım.. Tozlarını süpürdüm.. 2 HD var.. birini iptal ettim. başka bişey yapmadım..

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Söktüklerinin yerine tek tek yenilerini takıp denemelisin abi :D Bir de işlemci fanını temizlemek için söktün mü?

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Seninki taktığın edevatı tanımıyormuş.. Benim evdeki büyük hiç açılmıyor.. :D

Açıyorum.. 3-5 saniye fanlar dönüyor.. An7 anakart üstündeki göstergede 4 yazıp geri kapanıyor..

Anakarttaki fan kilitlenmişmiş.. temizledin dönderdim.. Yine açılmıyor..

Aslında bir kaç kez de windowsu açtı ama.. bir işlem yapamadan kapanıverdi hemen.. Genelde açılmıyor.. Açılabildiği sıralarda biosa girebildim.. default'u yükledim... sonuç değişmedi..

Ekran kartını söktüm denedim değişmedi..

Ram'i söktüm taktım.. Tozlarını süpürdüm.. 2 HD var.. birini iptal ettim. başka bişey yapmadım..

Kullanıcı değişcek. Nıhahaaaaa!... :good1::crazy:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Söktüklerinin yerine tek tek yenilerini takıp denemelisin abi :good1: Bir de işlemci fanını temizlemek için söktün mü?

İşlemci fanını söktüm, soğutucuyu sökmedim.. süpürge ile çektirdim tozları...

Evde yedek ram oalcaktı.. deneyimmi.. olabilir mi.. ?

Kullanıcı değişcek. Nıhahaaaaa!... :crazy::p

Arda'ya alternatif yok şu an :D

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2
İşlemci fanını söktüm, soğutucuyu sökmedim.. süpürge ile çektirdim tozları...

Evde yedek ram oalcaktı.. deneyimmi.. olabilir mi.. ?

Ram olabilir.. Düzensiz çalışma karakteri genelde ramdeki bozuk bölgelerden kaynaklanıyor olabilir. Fanı söktükten sonra yerine takmadan önce işlemciyle arasına sürmen gereken beyaz bir jel var abi. Onu da alıp sürersen daha iyi ısı iletimi yapacaktır.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

RAM olsa ya açılmaz ya da maviş ekrana düşer.

Muhtemelen işlemci ısınıyor veya anakartta problem var.

Kasanın şasesi de kontrol edilmeli.

Yorum bağlantısı
Fahrettin Karakoç
Bilgisayarım-->Sağ Tuş Tık-->Özellikler-->Aygıt yöneticisi-->Evrensel seri veri yolu denetleyicileri-->usb kök hub kaç tane varsa, sağ tuş,kaldır.

Bilgisayarınız yeniden başladığında usb'leri tekrar otomatik olarak tanıyıp kuracaktır.

Denedim değişen bişey olmadı

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

tam benlik başlık bu.

anakartınızın modelini yazın durumu net olarak aktarayım size.

ilk önce windows sorunu varmı yokmu anlaşılmalı virüs v.s.cihanın dediginide uyguladıktan sonra,bu menü açık kalsın ve usb aygıtınızı takın bu menüde degişim olması gerekiyor olmuyor ise anakatın güney köprüsü tabir edilen parçası bozuk anlamını taşıyor.

emmi senin büyük pc deki anakart chipseti nvidia.ilk önce cpu denemeli soket 462 cpular ciddi şekilde sorunludur.sogutucuyu takarken üst kısımda bulunan seramik yüzeyde en ufak kırık çatlak cpu nun bozulmasına yol açar.aşırı şekilde ısınma sorunları vardır.sogutucudan kaynaklı temassızlık iletkensizlik kapanmasına yol açar.bunun haricinde 4 tane fat transistörünün degişmesi gerekiyor.artı 2 tanede ram besleme fatleri degişecek.buna ragmen chipseti ısınırsa mefta demektir.aynı zamanda power supply kontrolü şart.bu anakart tamire az gelir ve tamirinde başarısız oldugum ender modellerdendir.chipseti yanıyor o yüzden.

kısaca detaylı bakım gerekiyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fahrettin Karakoç
tam benlik başlık bu.

ilk önce windows sorunu varmı yokmu anlaşılmalı virüs v.s.cihanın dediginide uyguladıktan sonra,bu menü açık kalsın ve usb aygıtınızı takın bu menüde degişim olması gerekiyor olmuyor ise anakatın güney köprüsü tabir edilen parçası bozuk anlamını taşıyor.

Anakartın modelini bilmiyorum. Casper marka bir bilgisayar. Belki hepsinde standarttır bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
tam benlik başlık bu.

emmi senin büyük pc deki anakart chipseti nvidia.ilk önce cpu denemeli soket 462 cpular ciddi şekilde sorunludur.sogutucuyu takarken üst kısımda bulunan seramik yüzeyde en ufak kırık çatlak cpu nun bozulmasına yol açar.aşırı şekilde ısınma sorunları vardır.sogutucudan kaynaklı temassızlık iletkensizlik kapanmasına yol açar.bunun haricinde 4 tane fat transistörünün degişmesi gerekiyor.artı 2 tanede ram besleme fatleri degişecek.buna ragmen chipseti ısınırsa mefta demektir.aynı zamanda power supply kontrolü şart.bu anakart tamire az gelir ve tamirinde başarısız oldugum ender modellerdendir.chipseti yanıyor o yüzden.

Dandik AMD'ler işte, forever intel :p:D

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)
Anakartın modelini bilmiyorum. Casper marka bir bilgisayar. Belki hepsinde standarttır bilemiyorum.

casper ise via chipsetli olma ihtimali yüksek.öyle ise garantisi varsa götürün yoksa pci usb kartlar mevcut ondan edinin diyecegim ama yakında ses te çıkmaz bundan.anakart degişimi gerekiyor.

intel chipsette olsa arıza şekli aynıdır.

ama ilk önce windows kurun driverları tanıtın program kurmadan deneyin yine durum degişmez ise eller cebe gidecek mecburen.

usb birimi yeni nesil anakartlarda direk güney köprüsü cipne baglı voltaj ve akım kontrolü bu chipden yapılıyor arızası durumunda tamiri mümkün degil.

[quote] kodlara dikkat :)
Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

Fahrettin bey,bilgilerinizi yedekleyip format atın.(Nasrettin Hoca'nın dediği gibi,damdan düşen yanıma gelsin.) :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence de ram sağlam..

Sorun da şu ki; bazen açılıyor. ama tabi bir dakkalığına..

İşlemcinin soğutucusu özel, malum işlemci amd 2800.. Soğutucuyu hiç oynatmadım.. Evde o yalıtkan sıvıdan vardı.. Ama soğutucuyu sökmeyi hiç gözüm yemiyor.. önce power supply'ı sökmem gerekiyor..

Yoksa sökmelimiyim.. :D

Anakarttaki (AN7) küçük fanın altında ne var.. fan kilitlenmişti.. O yanmış olabilir mi.. ?

Bios'tan olabilir mi.. ?

Yedek bios'um vardı.. kopyalamıştım bir zamanlar.. Onu deneyimmi.. ?

HD'den olabilir mi.. HD'leri tek tek deneyimmi.. ?

Yorum bağlantısı
Misafir
Bence de ram sağlam..

Sorun da şu ki; bazen açılıyor. ama tabi bir dakkalığına..

İşlemcinin soğutucusu özel, malum işlemci amd 2800.. Soğutucuyu hiç oynatmadım.. Evde o yalıtkan sıvıdan vardı.. Ama soğutucuyu sökmeyi hiç gözüm yemiyor.. önce power supply'ı sökmem gerekiyor..

Yoksa sökmelimiyim.. ;)

Anakarttaki (AN7) küçük fanın altında ne var.. fan kilitlenmişti.. O yanmış olabilir mi.. ?

Bios'tan olabilir mi.. ?

Yedek bios'um vardı.. kopyalamıştım bir zamanlar.. Onu deneyimmi.. ?

HD'den olabilir mi.. HD'leri tek tek deneyimmi.. ?

fahrettin bey siz öncelikli olarak windows kurun.bu şart.sonrasındaki m duruma göre degerlendirme yapılmalı.

emmin o küçük fanın altındaki nvidia chipset kuzey köprüsü bu anakartlarda tek gördügüm sorun bu çünki yanıyor .anakartın verdigi 4 nolu işlemci ile kuzey köprüsü arasındaki boot işlemin tekrarlanmasına yönelik başlangıç hatasıdır.kuzey köprüsü agırlık olarak bu hataya yol açar.

sonraki sıraladıkların emin olmak maksadıyla yapılabilir.

bios hatası olma ihtimali düşük.yinede dene soketli zaten söküp takarken soket kenarına dikkat et çatlıyor ve entegreye teması zor oluyor.bunu kontrol etmelisin.

hdd eger görüntü varda windowsda resetliyor ise sorun var demektir.

yazdıklarım sadece tecrübe ile oluşmuş tahmine dayalı tavsiyedir.arızaları ve sebeblerini sıraladım.gerisi sizin becerinize aittir.

Yorum bağlantısı
Fahrettin Karakoç
(düzenlendi)
casper ise via chipsetli olma ihtimali yüksek.öyle ise garantisi varsa götürün yoksa pci usb kartlar mevcut ondan edinin diyecegim ama yakında ses te çıkmaz bundan.anakart degişimi gerekiyor.

intel chipsette olsa arıza şekli aynıdır.

ama ilk önce windows kurun driverları tanıtın program kurmadan deneyin yine durum degişmez ise eller cebe gidecek mecburen.

usb birimi yeni nesil anakartlarda direk güney köprüsü cipne baglı voltaj ve akım kontrolü bu chipden yapılıyor arızası durumunda tamiri mümkün degil.

Garantisi biteli henüz 15 gün oldu. Casper marka mı ? bir daha tövbe. Casper almakla en büyük yanlışı yapmışım.

Daha öncede forumda da paylaşmıştım.

Aldığımdan beri arızalı idi. Defalarca servise gitti geldi. İstanbula dahi gitti geçen yıl yaz tatilini orada geçirmişti. Son ra içini tamamen değiştirdik diye göndermişlerdi. Yine düzelmemişti. Artık bıktığımdan götürmüyordum.Söylediklerinizi yapacak kadar pek bilgim yok, ya bir servise gidecek ya da bir bilenle halletmeye çalışacağız dahada olmadı çöpe atıp yenisine bakacağız, tabii casper dışında.

tarihinde Fahrettin Karako tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)
Garantisi biteli henüz 15 gün oldu. Casper marka mı ? bir daha tövbe. Casper almakla en büyük yanlışı yapmışım.

Daha öncede forumda da paylaşmıştım.

Aldığımdan beri arızalı idi. Defalarca servise gitti geldi. İstanbula dahi gitti geçen yıl yaz tatilini orada geçirmişti. Son ra içini tamamen değiştirdik diye göndermişlerdi. Yine düzelmemişti. Artık bıktığımdan götürmüyordum.Söylediklerinizi yapacak kadar pek bilgim yok, ya bir servise gidecek ya da bir bilenle halletmeye çalışacağız dahada olmadı çöpe atıp yenisine bakacağız, tabii casper dışında.

bana getirin seve seve yardımcı olurum ankaradasınız nasılsa.forumda bilgilerim mevcut.acele olsun derseniz olmaz şimdiden deyim.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Mehmet abi, aradaki ısıyı iletmeye yarayan macun özelliğini kaybetmiştir...Hele de san kilitlendiyse yanmıştır bile...Yumuşak bir bezle hem soğutucu üzerindekini hemde işlemci üzeridekini temizleyip bir parça macunu işlemcinin üstüne sür...Sonra bir kartvizit gibi karton parçası ile üzeine film kalınlığında yay, sonra soğutucuyu tam olarak oturttuğundan emin olarak yerine tak, geçer sorunun...Ben öyle yapana kadar en az 5 kez söküp taktım, fazla macunda iyi değil..

Fahrettin abi, flash diski takınca otomatik tanımıyorsa muhtemelen bilgisayarında virüs var, format iyi gelebilir... ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...