İçeriğe Yönlendir

Trafikte Görüş Açısının Önemi

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Eray Sireli
Yoo. Para olup olmaması değil. 15-16bini o arabaya yığacağıma 99-01 focus alır binerim. Ambiente focus bile onların en dolusundan daha dolu.

2003 kasa da pahalı; ama, o fiyata alacağım araba yine aynı dönemin araçları olan golf ve focus.

15 16 bin değil 11 - 12 bin, ederi bu zaten...

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam

99 Meganlar bile 15'ten asagi bulunmaz oldu, neymis bu arabalar acaba.

Yorum bağlantısı
Özgür Ahkem Gökce

Konuyu hiçbir art niyet olmadan okudum,

Sonuç itibari ile yazının dikkat çekiciliğini, içeriğini çok beğendim.

Yazının özünden ve forumun genel itibari ile bakış açısını birleştirince, anladıklarımın tümü güvenlik ile alakalı.

Başörtüsü dediğim gibi çok janjanlı dikkat çekici , insanları merakta bırakan ve okumaya teşvik eden bir başlık.

Değil Kapişonlu kıyafetle araç sürmek, güneş gözlüğü açımı kapasın, benim ya da başkasının canına, malına zarar verdirebilecek bir tarafı olsun onu giymem , kullanmam.

Aracımı ilk aldığımda ön cam hariç her yerde açık tonda cam filmi vardı, ama görüşümü engellediği için ön kapılardaki filmleri bir an bile tereddüt etmeden söktüm, dünya kadar para verilmiş vs... hiç önemli değil bir insan hayatından.

Alkol almış olarak direksiyona geçenlere, göre göre kırmızı ışık ihlali yapıp benim ya da bir başkasının canını malını tehlikeye atanlara, en sağ şeritten pervasızca en sol şeride sağına soluna bakmadan geçenlere ne diyorsam, dikiz aynasını makyaj aynası zannedip de kullanmayanlara, yan aynalarını kullanmayanlara da, böylece benim ya da bir başkasının hayatını malını tehlikeye atanlara aynı şeyleri söylüyorum.

problem sadece bu mu? tabiki hayır, ama problemlerden bir tanesi, bu problemlerden bir tanesi insan canına mal olabilir mi? evet olabilir, başıma gelen olayda az daha çocuğu eziyordum. Hanımefendi sol şeride aynaya bakmadan geçmeye çalıştı,kaçtım ama kaçtığım anda az daha -yola 20-30 cm kadar çıkmış - bir çocuk sizlere ömür oluyordu,beni farkedebilmek için başını sola çevirmesi gerekti , ancak o şekilde farkedebildi.(işin sinir bozucu yanıysa haklıymışcasına çemkirmesi, önünü kesip ağzının ortasına 2 tane patlatasım gelmedi değil,insan bi özür diler kusura bakmayın der, ama nerdee...)

Son söz: isteyen başını açsın, isteyen kapasın, isteyen güneş gözlüğü taksın istemeyen takmasın fark etmez, benim ya da bir başkasının canını malını tehlikeye atıyorsa lütfen o şey yasaklansın.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

trafikte yaya veya sürücü güvenliğini tehlikeye atan her şeye karşıyım bazen güneş karşıma geldiğinde gözlük taktığımda bile şüphe duyuyorum acaba yanlış mı yapıyorum diye yani kaza anında sıkıntı yaşatır mı diye ? açıkçası bu konuya siyasi açıdan uzak bakıldığında doğru bir temas olmuş tabiki kimsenin inanç özgürlüğüne giyim tarzına karışmıyorum.

Bir de şuna dikkat çekmek isterim yaşları 0-10 arası çocukları her yeri hava yastığı dolu olan arabalarda ön koltukta oturtan anne babaları gördüğümde insanın evladına ancak bu kadar kötülük yapabileceğini düşünüyorum. ayrıca daha kundaklık bebekleri babalarının kucağında direksiyonda gördüğümde bu çocuklara üzülüyorum yani babalık bu değil, bu olmamalı!!! kaza anında bu çocukların ne olacağını bilmedikleri apaçık ortada. ne zaman görsem uyarıyorum kimisi doğru söylüyorsun diyor hatta özür diliyor yani bilnçsizliğinin farkında değil ama kimisi de pişkin pişkin bi şey olmaz diyor. İnşallah bi şey olmaz.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

hortlayacak konu ama bugün başımdan bunla ilgili bir olay geçti:

Önümde bir bayan körfez otoban çıkışındaki kavşakta sağdan sola yuvarlak içine kamyonun önüne girmeye çalıştı ve kamyon çarptı araba döndü durdu. Tahminim başörtüsünün öne doğru çok çektiği için göremedi soldaki kamyonu, tabi aynı zamanda da acemiydi muhtemelen. İlk dikkatimi çeken başörtüsünün çok öne çıkıntı yapıyor olmasıydı.

Bayan benim önümde dacia sandero. solumuzda kamyon rafineriye gidecek. Bayan E5 istanbul tarafına gidecek gibi giderken yolun artık bittiğini farkedip sola verdi (frene basıp beklemesi lazım) direksiyonu. Kamyon da onu döndürdü. Sonra içinde şok bir biçimde kaldı vatandaş. Durup yardım edecektim ama yetişmem gereken yere geç kalmıştım, 4 lüleri yakıp birşey olmadığını gördükten sonra ayrıldım.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Görüş açısı kısıtlandığı için olabilir...Ama asıl benim merak ettiğim bu konu 2010 da açılmış ve kapanmamış...şok oldum... :biggrin:

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Dalayım mı konuya? :seytan:

Sen ortadan gir... :biggrin: Yüksek toplar bende... :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Konunun bildiğimiz anlamdaki başortüsü sorunu ile alakası yok.. Benim beğendiğim bir konudur...

Geniş kollu bir gözlüğün bile buna sebep olabileceğini düşünüyorum...

180 dereceden fazla görebilen gözümüzü kısıtlamaya gerek yok..

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Başlığı cazip olsun herkes okusun diye öyle koyduğumu tabi itiraf ediyorum. (Gazeteler gibi)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Başlığı "göz görüş açısının önemi" yapabiliriz.

İlk resimdeki hayrünnisa gül tarzı resim çıkmıyor, edit olanağı olan bir admin herhangi bir kenarlı başörtüsü koyabilir. Şu mesela doğrusu:

mor-kırmızı-pembe-renkli-armine-eşarp-başörtüsü-modeli-393x500.jpg

YAnlışı:

2012-yeni-turban-esarp-modelleri-yeni-basortusu-modelleri-1.jpg

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Başlığı "göz görüş açısının önemi" yapabiliriz.

Hocam başka bir yerimiz ile görmüyoruz ya :D :D Hani mesela kulaklar felan :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Hocam başka bir yerimiz ile görmüyoruz ya :D :D Hani mesela kulaklar felan :D

Arabanın görüş açısı diye anlaşılabilir, camlar vs. gerçi farketmez, giren anlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

785046-13380008-640-360.jpg

bilimsel bir test var mıdır bu görüş açısı konusunda?

diyelim ki açık gözlüyüz, bunlara ne denecek o zaman?

cam_filmi(1).jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Bilimsel test var. Benim anlattığım ders kitaplarının çoğunda vardır. (tabi başörtüsü demez!)

Yukarıdaki llk örnekte kenarlar açık zaten. Ayrıca o adamların yandan gelen kamyona dikkat etmesi gerekmiyor.

İkinci örnekte ise zaten sorun mevcut. Yasak.

""açıkgöz" olsan zaten başka arabalara binilir ya da şöför kullanılır.

Daha sonra incelediim dokümanlarda teyple ya da klima ile oynarken yolu görme konusuna çok ağırlık veriyordu. Vurgulanmak istenen göz küresini döndürmeksizin görme özelliğimiz. Bu, tehlikeleri algılıyor.

Gavur şunu güzel yazmış, okuyabilen okusun:

http://gallopintovision.com/peripheral_awareness.htm

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Daha sonra incelediim dokümanlarda teyple ya da klima ile oynarken yolu görme konusuna çok ağırlık veriyordu. Vurgulanmak istenen göz küresini döndürmeksizin görme özelliğimiz. Bu, tehlikeleri algılıyor.

Ön sezi aslında bu.. "Oradan kamyonun geleceğini hissettim", Hayır aslında gördü ama farkında değil...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Güzel bir nokta. Paylaşım için teşekkürler. Gözlük kullanmaya başladığımda bu durumu anlayıncaya kadar araba kullanmak dert olmuştu. İlginç bir şekilde aynaları daha sık kafa hareketleri ile gözlemlemeye başlıyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Tespit çok doğru bir an gözlük taktığımda hissettiklerim geldi aklıma, fakat bence başı açıklar için durum daha vahim. Malum moda ve trendler saçları yüz kapatır duruma getirdi. Pedal hareketlerini kısıtlayan yüksek topuk ve dar etek saçlarla birleşince bir de güneş gözlüğü ile neler olur neler. Bence korkmamız gereken bu "ikoncan", "kokana" ya da her neyse denen kadınlar olmalı zira kaza öncesi de, sonrası da çekilmez olanlar bunlardır. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...