İçeriğe Yönlendir

Piyasa Fırsatlarını Değerlendirme

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Üniversite yıllarından beri para piyasalarını , borsayı yakından takip ediyorum. 5 yıldır da pc bilişim sektöründe çalışıyorum. sürekli pc başında ekonomi sayfaları hep açık olur.

Üniversite yıllarında borsada sık sık alım satım yapardım, o zamanlar piyasalar daha karlıydı ancak ekonomik krizde birazcık kaybedince borsadan elimi çektim. şimdilerde forex piyasasını takip ediyorum ancak borsadan çok daha tehlikeli biryer. çok kısa sürede paranızı kaybedebiliyorsunuz. böyle bir sayfa açmamın nedeni zaman zaman gelen tüyoları ve beklediğim size kar sağlayacak hareketleri paylaşmak.

ilk paylaşımın borsa ile ilgili, yıl sonuna yaklaşıyoruz özelikle sakin giden thyao ve garanti hissesinin yıl sonunda büyük atak yapmasını bekliyorum,

doların hali konusunda bankacı arkadaşlarımla epey konuşmuştuk, 1.40 seviyesinden kademeli olarak yükseliş bekliyoruz 1 ay içinde,( özellikle dış piyasalardan gelecek kötü bir haber tetikleyebilir)

altın fiyatlarında yıl sonuna kadar ani bir artış beklemiyorum .

özellikle ekonomi ile ilgilenenler varsa fikirlerini almak isterim.

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Güzel bir başlık olmuş teşekkür ederim. Ben borsa değil ama altın piyasasını takip ediyorum. Yılbaşına kadar ani bir artış olmayacağı kanaati bende de hakim, yanlız takip ettiğim kadarı ile büyük yatırım şirketleri Kg. ile altın telafuzunu unutup ton bazında almaya başlamışlar. Buda benim altından beklentilerimi yükseltiyor. Eğerki ani bir yükseliş olmasa dahi değer kaybı yaşatacağınıda sanmıyorum. Dolar ve Euro bana hiç cazip gelmiyor hatta her iki para birimide beni korkutuyor. Serseri mayın gibiler heran bişeyler olabilir. Kestirmek çok zor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ne zevkli bir konu , kısaca:

Önce en temel kural: Toplam nakidinizin %70 ni sabit risksiz getiriye yatırın: banka faizi (50.000TL üstü devlet garantisinde değildir), hazine bonosu gibi. Kalan %30 nun yarısını sanal olarak kaybederseniz (mesela borsa kağıdınız 10 iken 5 olursa) kalp krizi geçirmeyeceğiniz iradeniz var ise bu işelere soyunun.

1. Borsa yatırımı uzun vadelidir, uzun vade denince Türk ün aklına 1 hafta gelir :D ama değildir, 1-5-10 yıllıktır, borsadan seçeceniğiz kağıtların İmkb 30 veya 100 listesinde olması önemlidir, yoksa tahtası kapanan kağıtlar gibi ortada kalırsınız. Satın aldığınız rakam altına iniş başlamış ise, satmayın, bekleyin, kesinlikle kazançlı çıkarsınız, dibe ulaşınca imkan dahilinde yeniden satın alınırsa, paçal ortalama düşer, düşmeye başladığı tepenin altında iken kara geçilir

Ayrıca borsada para kazanmak satışla değil, temettü dağıtımı, bedelli-bedelsiz senet alımı ile de olur. TÜm şirket haberleri halka açık imkb.gov.tr de vardır, tüm yıl istatistikleri vb.

2. Altın güvenli limandır, sezonluk etkisi çoktur, Hindistan da yaz düğünleri etkisi ile artar, savaş çıkarsa artar, yıl sonuna doğru artar, zira Yurt dışı yatırım- değerlendirme kuruluşları, altın bazlı kar açıklarlar, yani aslında sanal yüksellir. Son 10 yılda, hiçbir yılın taban fiyatı, bir önceki yılın tavan fiyatının altına girmemiştir, yani 250 $ dan 1380$ a yükselmiştir. İngiliz merkez bankası bile hata yapıyor, yani alım-satımda zarar- az kar ederseniz kahrolmayın. Şu anki görünümde altın 2000$ dan aşağı inişe geçerse, borsada parmağınızı bastığın kağıdı rastgele alın

3. $ ı şahsen 1 yıl içinde 1.12 TL lerde görmekteyim, döviz yatırım aracı değildir, ihracat yapmıyorsanız, o zamanda eurobond alınır, hesap kitap birbirini tutsun diye

4. Dünyadaki komedi tiyatrolarına çok dikkat edin, mesela bazı yaşanmışlar, öngürü-tahmin değil, bunlar OLDU:

*Amerikanya Tv lerde Cnn de petrol 200 dolar olacak mı teaseri döndü, 144dolerostan 5 ayda 36 dolara düştü (2008)

*Türkiyede ki ilk 300 şirket, 1Amerikanya petrol şirketi etmiyor, (Amerike borsası) dow içinde o sadece 1 şirket !!!!

*Ankaradan samsuna tren yoktur , zira karayolu %82 enerjiyi tüketiyor. İthal doğalgaz ile elektrik üretiyoruz

bu anlaşmalar imzalanmıştır, yürürlüktedir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Dolar kurunun artması için, merkez bankalarının karşılıksız kağıt para basmaya dur demesi gerekir, şu anda böyle bir dertleri yok, Krizde yaptıkları yardım karşılığında bol bol ihracat yapıyorlar, dolar düşük olunca da gidip satın alıyoruz, yani ürünün katma değerini onlara ödüyoruz, hiçbir şikayetleri yok, şirketleri zaten dünya çapında üretim yapıyor, yani kendi paralarının değerli olması şu an için hiç işlerine gelmiyor, aksine işlerine yarıyor.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

bu hafta borsayı takip edemedim o nedenle paranın durmasındansa değerlensin istedim,1 hafta önce bankadaki 2000 liramın 1400 ünü A tibi imkb 30 , kalan 600 ü de Altın fonuna yatırdım. 1 haftanın sonunda net 100 tl karım oldu. yıl sonuna doğru thyao na yatırıcam tüm paramı, yılbaşından sonra bir miktar yükseldikten sonra satacağım.

bence borsada kazanmak için alım yaparken bir kağıdın en dibe vurmasını beklememek lazım, kağıdı normal değerinde alıp, belirli oranda yükselince hemen satmalıyız, bir kağıdın en dip ve zirve noktasını yakalamak çok zor bu nedenle fazla riske girmeden al sat şeklinde ilerlemek hem zararımızı minimum a indirir , hemde kazanmanızı sağlar.

borsaya balıklama dalmak çoğu zaman size kaybettirir, yatırım yapmak, kağıdın yükselmesini izlemek oldukça heyecanlı ancak , sanki milyondolarlık portföy yönetiyormuş gibi kağıtları bir süre izlemeli ve fikir sahibi olduktan sonra almak en mantıklısı. hatta sanal bir paramız var gibi düşünüp, bir süre denemeler yaptıktan sonra gerçek paraya geçmeliyiz. eğer riske giriyorsak da bu gözden çıkarabileceğimiz bir miktar olmalı, kumar oynarsak her zaman kasa kazanır.

ayrıca en önemlisi herkesin yaptığını yapmamaktır, ayrıca piyasa haberlerini takip edip, özellikle kar ve büyüme potansiyeli yüksek olan şirketlere yatırım yapmamız da oldukça önemli.

mevsimlere göre atağa geçen sektörleri de takip etmek oldukça önemli, yazın seyahat, ulaşım sektörü, kışın enerji , hızlı tüketim v.s.

ancak bankada paranız varsa ve yatırımla ilgili çok bi bilginiz yoksa yatırım fonları ilk tercih sebepleri olmalı.

dolar 1.41 i görünce bir bayim , doların daha çok düşemeyeceğini düşünüp 50.000$ almış. bana söylediğinde 1.40 ın psikolojik sınır olacağını söyledim ve aceleci davranmışsın dedim. dolar 1.39 u görnce oldukça pişman olmuş ama bence yıl sonuna doğru özellikle ithalat- ihracat dengesi için 1.45 ve üzerini zorlayacağını düşünüyorum.

ayrıca şu an aklımda forex piyasası var, oldukça da araştırma yaptım ancak uzaktan oldukça kolay ve mükemmel görünüyor. bu kadar kolay olamayacağını düşünüp uzak duruyorum.

aramızda forexte işlem yapan var mı?

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)

Borsadan kendime göre baya kazandım, en son aldığım carrefour hissesi yaklaşık 6-7 ay önce, 21.40 dan son günlerde borsa rekor kırmasına rağmen benim hisse hep eksiye gitti :rolleyes: şu an 20.40 sanırım. neyse beklemeye devam :D

tarihinde Lokman Ceritlio?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam

Kendi capinda bir dolar al satcisi olarak diyorum ki, bu aralarda dovizden uzak durun patlamaya hazir bomba gibiler, merkez bankasinin bu aralar, Caglar Beyin de dedigi gibi, dolar fiyatlarini yukariya cekmek gibi bir derdi yok; ancak Aralik ayinda belki mudahale edebilir, zira Turk Lirasi dolar karsisinda hizlica deger kazanmaya hazir degil.

Borsa icinse, Erhan kardesimin dedigi gibi, spekulatif bilgilerden uzak durarak, kendi birikimimiz ve ongorumuzle hareket etmek daha dogru olacaktir. Bunun icinse kendi sanal paramizla borsada yatirim yapmak daha dogru olacaktir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tüyo vermektense kendi düşüncelerimizi, kendi tecrübelerimizi paylaşalım derim. Birinin tüyosu, diğerinin belası olabilir :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Borsadan kendime göre baya kazandım, en son aldığım carrefour hissesi yaklaşık 6-7 ay önce, 21.40 dan son günlerde borsa rekor kırmasına rağmen benim hisse hep eksiye gitti :) şu an 20.40 sanırım. neyse beklemeye devam :D

Agam neetmişsen :unsure: , Bu gibi şirketlerin varlığına bakmalı, reyondaki malların değeri sıfırdır, 2 çocuk içtiği sütten hastaneye kalksa, dibe vurur gider. Ama üzülme, Milyon dolar maaşlı Maliyeci kadrosu, Migros u 18 TL de iken yurt dışına sattı, 8-10 TL ye kadar inen Migros şimdi 30 TL de.

Satıştan gelen meblağı ne yaptı (1.500 milyar TL civarı), Tüpraşın dolar borcunu vadesinden önce ödedi, neden ödedi, dolar artacaktı tahminlerine göre, artacak dendiğinde dolar ne kadardı: 1.60 TL civarı :D bunları planlayan kadrolar, Okyanusya ötesinde okumuş çocuklar, demek ki neymiş, kitaptaki öğretiler yetmiyormuş.

Vesile ile Migros sadece reyondaki mal değildir, kira geliri - arazisi - sürü sürü binaları vardır.

İlave vesile: Migrosun şimdiki sahipleri kendi ülkelerinde ne iş yapar: Gıda pazarlama ile alakası yok, yatırım şirketidir. Yatırım şirketi neden gelipte Türkiye de bakkallık yapar? Biz herşeyimizden kısarız, mamadan asla.....

Ufak not: Manav reyonundan aldığımız patatesin katma değeri kime gidiyor: Yurt dışına :bambam:en büyük tehlike de bu, çiftçisürünürken, Hollandalı lale yetiştirir, 50milyar Euro kazanır, kime satar, Bizim belediyeye.......

İmkb 30-100 rekorları da dinamik değişkendir, yani 30-100 şirket sabit değildir, geçen sene şirketler değiştirildi, aslında rekor mu kırıyor, yoksa kırdırılsın diye mi uğraşılıyor belli değil, ama yine üzülme 1.5 sene öncesine kadar koca imkb, yayınlarında hatalı hesap yapıyordu(F/K oranı hesabı), yurt dışı yatırımcıya ise doğru istatistik gidiyordu.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Forex piyasası adamı bitirir.Aman haa uzak durun.İstanbul'da bir arkadaşım 40 bin tl yi dakikalar içinde kaybetti.Size sunulan sanal forex piyasaları çok farklı.Oralarda anında alım satım yapılabiliyor.Fakat iş gerçeğe gelince saniyelik işlemler gecikmeli yapılıyor.Forex de saniyelerin bile önemi çok fazla.Biz O dönem yaklaşık 5-6 ay inceledik sonrasında girmeye karar verdik ama orası başka bir dünya.Azami ölçüde dikkat edin.500$ nasıl 1 dakikada 5 bin $ yaparsınız ilanlarına aldanmayın.Çok zevkli bir piyasa ama maalesef zevk alacak kadar uzun kalamıyorsunuz.En güzeli sanal olarak oynayın.Bir çok şirketin sanal piyasaları var...

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Forex herhangi bir denetlemeye tabi değil,türkiye"de şikayetinizi bildireceğiniz kurum yok. ekranda gördüğünüz verilere göre işlem yapıyorsunuz ve çalıştığınız aracı kuruma güvenmek zorundasınız, forexte kaybedenlerin en çok dert yandığı konu ; sistemin çok önemli anlarda donması yada kilitlenmesi, saniyelerle işlem yapılan bir yerde donma yüzünden çok para kaybedenler de oluyor. ayrıca kazancınız sculping yaptınız diye silinebiliyor. ( sculping: kısa ve sık aralıklarla işlem yapmak) sonuçta saniyeler rol oynuyor, elbetteki kısa aralıklarla işlem yapılacak dimi.

forex reklamlarında ballandıra ballandıra anlatılıyor, 1e400 kaldıraç etkisi ( 100$ la 40000$ lık işlem yapabiliyorsunuz) söyleniyor ama yukarıdaki hususlardan hiç bahsedilmiyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Evet Erhan dediğim gibi işte bu piyasa çok sakat.Donmalar,gecikmeler cabası.Firmalar reklamlarında hep bunu belirtiyorlar.Bizde donma falan yok diye ama en güvenilir yerler bile bunu yapıyor.Resmen kasıt var.İşin içine girdiğinizde sonradan söylenmeyen,uygulanmayan bir çok şey ortaya çıkıyor.Uzak durmakta fayda var...

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

forexten mail gelip duruyorda bi niyetlenemedim :bravo:

bankada para otomatik fonda duruyor ordan sakız parası anca çıkıyor sanırım :rolleyes:

ben de yakında niyeti bozup giricem bu işlere de bakalım :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tüpraş 605 milyon TL vergi cezası almış, mesela bu durum sonrası hisse fiyatına bakın, düşmesi kaçınılmaz, yıllık karı eridi gitti. Bol maaşlı maliyecilerin kaçı kovulur? Bence hiçbiri, bakalım yakıt fiyatları nasıl etkilenecek. Akdeniz petrolü endeksi söylemi ne kadar doğruymuş izeleyeceğiz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

imkb de şirket haberlerinde kendileri yayınlamış, senden önce öğrendiysem , horoz kescem.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
...

bence borsada kazanmak için alım yaparken bir kağıdın en dibe vurmasını beklememek lazım, kağıdı normal değerinde alıp, belirli oranda yükselince hemen satmalıyız, bir kağıdın en dip ve zirve noktasını yakalamak çok zor bu nedenle fazla riske girmeden al sat şeklinde ilerlemek hem zararımızı minimum a indirir , hemde kazanmanızı sağlar.

borsaya balıklama dalmak çoğu zaman size kaybettirir, yatırım yapmak, kağıdın yükselmesini izlemek oldukça heyecanlı ancak , sanki milyondolarlık portföy yönetiyormuş gibi kağıtları bir süre izlemeli ve fikir sahibi olduktan sonra almak en mantıklısı. hatta sanal bir paramız var gibi düşünüp, bir süre denemeler yaptıktan sonra gerçek paraya geçmeliyiz. ...

Borsada bir "üretim" olmadığına göre para kazanmak birilerinin kaybetmesi anlamına gelmiyor mu? Değil olduğu tek durum satış olmadan herkesin elindeki kağıdı aldığından daha değerli sanıp zengin olduğunu düşünmesi değil midir?

Ben borsa'ya baştan beri karşı olmuşumdur. Özellikle alsat borsacılığına. Öyle kural gelmeli ki hisse senedi piyasası olmalı ama aldın mı en az 6 ay tutma şartı ile.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Borsada, şirketin kendisi, ilk halka arzda nakit elde eder, mesela en taze şirket Torunlar GYO, 420milyon TL gelir elde etti, %25ni halka açtı. Satın alanlar, şirket ortağı oldu %0.00001 de olsa sonuçta ortak. Sonrasından elbette kazanan varsa, kaybeden de var ve olacaktır, kaldıraç etkisi, ve genelde büyükler kazanır, küçükler kaybeder maalesef. Ama incelemeden hani işe yatırım yapılsa kaybetme riski vardır. Borsada direkte kaybetmekten ziyade, yatırım enstrumanı geçşlerinde kaybedilir (küçük yatırımcı).

Mesela; 2001 de altından çıkılıp borsalarada yatırım yapıldı (tüm dünyada) 2010 da geri dönüp bakınca, şu anda uçuyor denen endekslerle bile 7 misli kaybedilmiş.

Yorum bağlantısı
Selçuk Baysal

Bu başlığı yeni gördüm :rolleyes: Ben de kendi çapımda Garanti'den altın alıp satıyorum küçük bir meblağ ile tabii :keyifli: Ama baktım altın gram fiyatı çok fazla değişken değil,ancak doleros ile altın alım satımı şu sıralar hareketli. Bilen bir arkadaş beni aydınlatırsa sevineceğim; bu doleros ile altın alış-satış fiyatları altının dünya piyasalarındaki Ons fiyatı ile mi alakalı değilse neye gçre sürekli değişiyor??

Bu arada bu günlerde altın düşü eğiliminde, kasım başındaki Fed toplantısından biraz daha dolar basalım zararı olmaz gibisinden bir karar çıkması muhtemel diyorlar, eğer gerçekleşirse Altının yükselmesi de muhtemel, en azından okuduğum makaleler bu yönde :nazar:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bu başlığı yeni gördüm :kutlama: Ben de kendi çapımda Garanti'den altın alıp satıyorum küçük bir meblağ ile tabii :rofl: Ama baktım altın gram fiyatı çok fazla değişken değil,ancak doleros ile altın alım satımı şu sıralar hareketli. Bilen bir arkadaş beni aydınlatırsa sevineceğim; bu doleros ile altın alış-satış fiyatları altının dünya piyasalarındaki Ons fiyatı ile mi alakalı değilse neye gçre sürekli değişiyor??

Bu arada bu günlerde altın düşü eğiliminde, kasım başındaki Fed toplantısından biraz daha dolar basalım zararı olmaz gibisinden bir karar çıkması muhtemel diyorlar, eğer gerçekleşirse Altının yükselmesi de muhtemel, en azından okuduğum makaleler bu yönde :unsure:

TL ile altın alıp-satmak, çamurda futbol oynamak gibi. Altın fiyatları artıyor ama dolar , TL karşısında değer kaybediyor. Fed, karşılıksız parayı basmaya devam ederse, altın fiyatı tırmanır. Zira güvenli liman altın olur, ne zaman ki amerikanya nın cebine , yeterince para dolar (ihracattan) , o zaman altın durur, geriye inerken, dolar yükselir, borsa endeksi uçuşa geçer (cektir).

10 sene elde tutulabilcek altın yatırımı varsa kazandırır, aylık-yıllık alım-satımdan kazanç sağlamak zor. altın inişe geçmişse, bu sefer de enflasyon artacak demektir, 10 bilinmeyenli, 10 senaryolu denklem.

En iyisi tarla...

domatesin çürüğü bile 3 TL

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

27-28 Ekim 2010 da (dönüp bakınca nostalji olur diye detay yazdım) borsada endeks aşağıya indi, pardon paldır küldür yuvarlandı. Mesela bu tip günlerde: 10 gündür 1380 den 1325 lere inen altının bundan sonraki seyri izlemeli, elde maliyetli kağıt var ise, hedef-amaç farklı olmakla birlikte , zarar hedefi hesaplanmalı, iniş sürüyor ise o hedefe ulaşınca satılmalı, zararına satılmış hisseler, dipten toplanmalı, paçal ortalama düşürülerek, çıkışa geçtiğinde kar edilmeli.

Yani maliyet 10du, 12 ye çıkan hisse aşağı yuvarlanmakta, 9.20 den satılırsa, 0.80 zarar edilmiş olur, 8.80 den geri alınabilrise, tekrar 10 a döndüğünde: 0.40 kar bile edilmiş olur.

Veya hiç ellenmez, zaten 6 ay içinde yukarı fırlaması muhtemeldir.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

endeksteki balon yavaş yanaş sönmeye başladı, 2-3 haftalık zamanda %10 luk değer kaybı bekliyorum, imkb 30 - 100 ve a tipi fonlarda paraları olanlar b tipi likit fonlara geçmesini öneririm ( bu benim tahminim, önerim asla size kaybettirebilir de, sadece bir fikir olduğunu unutmayalım ;) )

ayrıca borsanın aşağı gidişi altına olan talebi arttırıp fiyatını yukarı doğru yönlendirebilir.

kasımın 15 ine kadar da dolar 1.49 sınırını zorlayacak gibi.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bedava Tiyatro:

BM araştırma yapmış, bol para da harcamıştır bu araştırma için: 169 ülke arasında, yaşanılacak ülkeleri sıralamışlar, 1. Norveç, 83. Türkiye.

Norveç; hani şu 2009 da ülkesel olarak iflasını açıklayan ülke; Türkiye; hani şu merkezi Avrupa da olan bankların zarar ettiği yılda, Türkiye şubelerinin karı ile ayakta kalanlardan..

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

dolar haftaya 1.4 seviyesinden başladı, bayramdan önce 1.43-44 seviyelerine kadar yükselebilir. kısa süreli işlem yapılabilecek bir fırsat.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...