İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk1 Ledli 3.stop Yapımı El Emegi

Misafir

Recommended Posts

(düzenlendi)
Satın almak zorunda değildin canım...

Tek sıra ve 25 santim falan yapsan daha çok beğenirdim heralde :)

çıkıntı yer olmasa tek sıra iyi olucaktı.tek sıra oraya kodugumda ara boşluk çok fazla oluyordu.ve gözüme çirkin göründü epeyce.cam ile ana parça arasındaki boşlukta çok dar ve ledi taktıgım parçada girmiyordu. :rolleyes:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Güzel olmuş. Göz almıyordur heralde trafikte.

sagol.şu an için ışık seviyesi stoptaki orjinal fren lambasından yayılan ışıktan daha az.buna dikkat ettim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Arıza tespit etmemesi normal Oktay..

Çünkü mevcut ampullere paralel bağlantı yaptın..

Hangi ampulden paralel aldıysan, o ampulü sökersen arıza yakacaktır...

Sistem fazlayı değil eksiği görüyor, ampule paralel led bağladığının farkına bile varmamıştır araban...

Yaptığın iş, işlevsel olarak çok önemli, iyiki yaptın, performans olarak ta çok başarılı.. Işığını gayet yeterli gördüm..

Dizayn olarak beğenmedim :D

Daha orjinale yakın bir dizayn yapmanı tavsiye etmiştim. Beni dinlemedin.. Ne diyim. :D

çok tşk.emmi dinlemedin degilde mecburen vede birazda farklı olsun istegiyle oldu.hurdacı mk2 lerin hb 3.fren lambasına 75tl istedi.ve temizini bulmakta epey zor.ebayda kargo ile 70tl ye falan geliyordu.en sonunda ortaya bu çıktı. :lol2:

Kıskananlar çatlasın abi, dert etme :)

Bence süper olmuş, siyah rengi de çok yakışmış.

Yorum bağlantısı
Oktay abi ellerine sağlık.

Çok güzel olmuş hasta hasta gene uğraştın deme,bayram ziyaretinde kötüydün abi gene yaptın yapacağını..

seri üretimemi geçsek ne.. :D

sagolasın.bütün hafta boyunca yattım gezemedik bi taraftan mondi ilede ugraşamadım bi taraftan.pazar günü iyi oldu.

seri üretim yok.tek ve çirkin olmalı amaç oydu.başardım.yaptım oldu. :D:)

Kıskananlar çatlasın abi, dert etme :D

Bence süper olmuş, siyah rengi de çok yakışmış.

yok be kıskanmaz kimse. :lol2:

düşündügümden iyi oldu siyah.ışıgıda bozmuyor. :D

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
bu son hali daha güzel olmuş bence de

sagolasın.begendigine sevindim. :)

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Oktay ellerine kollarına sağlık eskisinden çok daha güzel olmuş.

akadar malzeme bagajdanmı çıktı Oktay :lol:

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Oktay ellerine kollarına sağlık eskisinden çok daha güzel olmuş.

akadar malzeme bagajdanmı çıktı Oktay :lol:

sagol abi.begendigine sevindim.

evet abi sorma.ama topluyorum.azaldı iyice.ön gögüsüde bitirdim sayılır.resimleri ekliyecegim.sol kapının parçaları biraz daha duracak gibi.takım torbalarım çok yer kaplıyor aslında. bagajın dolu halini emmimde servet üstadda gördü.yıl sonuna umarım bir şey kalmayacak.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Oktay ustam yılan hikayesine dönmesin :good1: ben burda heyecanlanıyorum, tak ta sonucu görelim :unknw: tabi şu haliyle cuk oturacak gibi.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Ben de arkadaşlar gibi beğendim, şu aralar kafayı farlara taktım görmemişim ilk hallerini ,kusura bakma.Bu arada geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Ben de arkadaşlar gibi beğendim, şu aralar kafayı farlara taktım görmemişim ilk hallerini ,kusura bakma.Bu arada geçmiş olsun.

çok teşekkür ederim.biliyorum farlarla uğraştıgını üstadım.rica ederim ne kusuru.buğun buluşmanız olursa servet üstadım halleder sıkma canını. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

çok güzel olmuş eline sağlık,

abim geçen gimsa da alışveriş yaparken , led park ampulün çiftinin 1.75tl olduğunu görünce almış, parklara bağladım, gayet de güzel oldu, ankaraya dönünce gimsada kalmışsa daha da alıp , orta fren lambasının ampullerini led ile değiştireceğim

eğer yolu düşen olursa fiyat bana uygun geldi, gimsa dan alabilir.

tipi bunun gibi.

LED-park-light.jpg

Yorum bağlantısı
Murat Dere
pazar günü zorlanarakta olsa öksüre öksüre ve mendil savaşı vererek.hasta mondime yaptıgım.3.fren lambasını monte etmeyi başardım.tesisatı sol taraftan çektim kaput arasındaki tesisat için yapılmış geçiş bölümü genişti oradan balık sırtı 0.75 ttr kabloyu çektim.ve kabloyu süngerle doladım.parçayıda monteledikten sonra gayet güzel oldu.ışık seviyesi çok iyi oldu.en güzel tarafı ise fren lambası için arıza ışıgının yanmaması oldu.işte resimler.

Değişik olmuş Oktay. Ben senin mesajı görmemişim ya. Ledlerin girdiği kutucuklar reflektörmatik olsa daha mı iyi olurmuş? :D Ellerine sağlık kardeşim. :D

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
uzun bi aradan sonra stop çalışmasının sonlarındayım.servet ustanında gördügü emmiyede resmini göstermiştim.piyasadan buldugum led aydınlatma olarak tasarlanmış batarya ile çalışan resimdeki ürünü 3.stop yapmaya karar verdim.sadece yansıtıcı kısmını kullanacagım için.geri taraf başka işlerde kullanılacak.

resimlerdeki gibi olacak.3.frenin büyük olmasını özellikle istedim.hb.oldugu için cam çok büyük.mk2 mondeo 3.fren lambasından buldum ama klasik olarak gördügüm için alıp takmak istemedim.birde merco 3.stop resmi var çok begendim,çok şık olmuş.ama uygulaması yani montajı çok zor olan bir çalışma olucagı için aklımdan bile geçiremedim.

3 sıra bölümden oluşan bu yansıtıcının orta kısımını servet usta parkta kullan dedi.üst ve altıda frende.

yanlız yansıtıcı kısmı kırmızı olarak komple boyasammı diye düşünüyorum yada ön muhafaza camı var onumu kırmızıya boyayım.bunda kararsızım.böyle tek başına sırıtyor gibi geldi.

kırmızı mantar led kullandım.toplamda 56 led olacak.20 tanesi park için denk geliyor gerisi fren.fren için ledlere 820ohm yarım watt direnç kullandım.park için zayıf yanmasını istedigim için led başına 1.5kohm direnç kullanacagım daha bitmedi.deneme çalışmamda ışık şiddeti epey iyi olarak gördüm gün ışıgındada yeterli gece zaten sorun olmaz.

eline sağlık oktay abi güzel olmuş.. boyut ise banada büyük geldi,aslına 3 sıra değilde 2 sıra,20 adet değilde 16 adet koysan hem boyut ufalsa hemde daha şık olsa mı :)

bitmiş halini görmemişim ben :blush: son hali çok güzel olmuş.. güle güle kullan oktay abi..

Yorum bağlantısı
çok güzel olmuş eline sağlık,

abim geçen gimsa da alışveriş yaparken , led park ampulün çiftinin 1.75tl olduğunu görünce almış, parklara bağladım, gayet de güzel oldu, ankaraya dönünce gimsada kalmışsa daha da alıp , orta fren lambasının ampullerini led ile değiştireceğim

eğer yolu düşen olursa fiyat bana uygun geldi, gimsa dan alabilir.

tipi bunun gibi.

LED-park-light.jpg

sagolasın erhan begendiğine sevindim.fakat resimdeki ledlerin ömrü kısa oluyor dirençlerinin degeri küçük kullanılıyor.umareım sorun olmaz hiç.

Değişik olmuş Oktay. Ben senin mesajı görmemişim ya. Ledlerin girdiği kutucuklar reflektörmatik olsa daha mı iyi olurmuş? :D Ellerine sağlık kardeşim. :blush:

sagolasın üstadım begendiğine sevindim.reflektörlü hali gece çok sırıttı üstadım aslında gri yapacaktım siyahta karar verdim.

eline sağlık oktay abi güzel olmuş.. boyut ise banada büyük geldi,aslına 3 sıra değilde 2 sıra,20 adet değilde 16 adet koysan hem boyut ufalsa hemde daha şık olsa mı :p

bitmiş halini görmemişim ben :) son hali çok güzel olmuş.. güle güle kullan oktay abi..

sagolasın fatih beğendigine sevindim.

Yorum bağlantısı
ellerine kollarına saglık abi tekrardan yazim dedim.... gelince oraya şu benim konsol ışıklandırmasını yapsan diyorum :nazar:

hallederiz ama kaç gün kalacaksın?msn de yoksun nerdesin sen?

Yorum bağlantısı

gece plaka lambası için yarım kalan ledlendirme işlemini tamamladım.aslında plakalığın aydınlatma kısmına bütün bir yapı ile plakalığın olduğu yeri boydan boya,yani aydınlatma kısmına toplamda 30 adet,her lede 330ohm direnç ile mantar led plakası hazırlamıştım.her şeyi hazırladım fakat sonradan aklıma gelen eğim vermem gerektiği oldu.parça plakaya doğru egimli olması gerekiyordu.bu sorun teşkil etti.çok düşündüm ama sonraya bıraktım.eğimi vermek içinyarım cm kadar yüksekliğinde bir lastik conta olması gerekiyordu.bunu şimdilik bulamadım.ama yapacağım.yaptığım pleksi cam dıştan görünen 1cm yüksekliğindeki kısmını içten kırmızıya boyayarak park lambasınada yardımcı çırak olacak. :nazar: eski plaka lambasına ait delikleri kullanarak kolayca monte edilebilecek.

eski plaka lambası yuvasına 6 şar adet sağlı sollu flux led kullandırm her lede 330ohm direnç bağladım.2 şer ledi plakanın orta kısmana yönlendirerek taktım.eski ampulün takıldığı yuvalar oksitten dolayı epey deforme olmuş.yerinden çıkarttım,bu ampul tırnaklarının çıktığı yere bakır parça kesip oturttum ve ledlerin şasi bölümü kalın olduğu için kolayca monte ettim.orjinal camın kenarlarında bulunan lastik conta miyadını doldurmuş.sanırım o nedenle su alıp tırnaklar deforme olmuş.güzel bir conta yapmam gerekiyor.bunun içinde eski oto teyplerinin motor disklerine takılan yumuşak yuvarlak lastikleri var.onları kullanacağım.kalınlığı gayet uyğun oldu.işe yaracaktır sanırım.

mondimde plaka voltajı araç çalışır halde iken 11.30volt diye not almöışım.tekrar ölçecegim.birde 10.30volt yazmışım.motor stopta iken olabilir bu voltaj. monte ettikten sonra resimleri ekleyeceğim.

farklı bir ampul çalışmasıda yaptım.emminin daha önce yaptıklarına benziyor mecburen.başka şekilde zor.emmiye teşekkür ediyorum tekrardan örnek çalışması için.

telli orjinal ampulün şeklindeki led ampul için,8 tane mantar led.her lede smd yarım watt 390ohm direnç bagladım.elimdeki park ampulünü kırıp kenar metallerinin ucuna delik deldim kenarlarına eğe ile çentik açtım ve led kartına oturtarak uçlarını sabitledim.metal başlıktaki çentikleri ledlerin hafif bombeli yapıcak şekilde açtım karta oturttum.sağlamca oldu.yanlız orjinal ampulden 1mm kadar uzun oldu.sorun teşkil etmiyor.

Yorum bağlantısı

Bu arada ampul tipindeki ledli lambayı 7.buçuk saat aralıksız 12volt besleme ile test ettim.Gayet iyiydi onayımı aldı.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Stoplar siyaha boyanınca güzel olmuş. Eline sağlık. :D Benim de ileride bagaj aydınlatması ile led dünyasına adım atmak gibi bir niyetim var bakalım hayırlısı.

sagolasın.Diger konu başlığımda bilğiler var.Şerit led kullanacaksan oldukca basit.Kolayca yapabilirsin.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/Arac-ci-Ay....html&st=80

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...