İçeriğe Yönlendir

Bagaj Tarafından Gelen Ses

Mustafa Serbest

Recommended Posts

Mustafa Serbest

Arkadaşlar merhaba, birkaç gündür çözemediğim bir sorunu sizinle paylaşmak istedim. Bagaj bölgesinden gelen sesin kaynağını ne yaptıysam bulamadım. Tümsek ya da çukurlardan geçerken arkadan çok ciddi bir ses geliyor. Sanki bir bilya sekiyor bir yerlere çarpıyor gibi bir ses. Bagajda tek parça birşey bırakmama heryeri kontrol etmeme rağmen sesin kaynağını bulamıyorum. Ses çok net ve iç bölgeye çok yakın bir yerden geliyor gibi. Kemer tokaları, stepne bölgesi, koltuk kilitleri dahil heryeri kontrol ettim. Arka teker bölgelerinden kaynaklandığını hiç sanmıyorum, çünkü ses içerideymiş gibi geliyor. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ocan Karhan

Aynı ses benim aracımdada var ama sizin dediğiniz gibi çok rahatsız edici değil çok az duyuluyor aracın içinden bagaj tarafından geliyor..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

El freni halatı...

Ama aracı lifte kaldırmadan altına yatarak arayın sesi..

Benim arabadaki aynı sesi, Yaşar Usta'nın ortağı Erdal Usta bulmuştu..

Muhtemelen bu da el freni halatıdır, tarif uyuyor..

Yorum bağlantısı
Ali Çukur
El freni halatı...

Ama aracı lifte kaldırmadan altına yatarak arayın sesi..

Benim arabadaki aynı sesi, Yaşar Usta'nın ortağı Erdal Usta bulmuştu..

Muhtemelen bu da el freni halatıdır, tarif uyuyor..

Aynı sorun bende de var ben de bulamadım kaynağını.

Peki Mehmet Bey çözümü var mı bu sesin, kesiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aynı sorun bende de var ben de bulamadım kaynağını.

Peki Mehmet Bey çözümü var mı bu sesin, kesiliyor mu?

Halatı bir kelepçe ile çarptığı yerden uzaklaştırırsınız... Kesilir...

Yorum bağlantısı
Ali Çukur
Halatı bir kelepçe ile çarptığı yerden uzaklaştırırsınız... Kesilir...

Anlaşıldı araç lifte çıkar çıkmaz bi kontrol edeyim...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Anlaşıldı araç lifte çıkar çıkmaz bi kontrol edeyim...

Yazdıklarımı okumamışsınız.. Araç lifte kalkınca lastikler gövdeden uzaklaştığı için halat herhangi bir yere çarpmıyor.. Araç lifte alınmadan kontrol edilmeli...

Yorum bağlantısı
Onur Efe
(düzenlendi)

diğer bir durum da amortisörden kaynaklı olabilir.

Bu durumu anlamak için arka koltukları yatırın ve aracı arkadaşınız kullanırken arka amortisör kulelerinden gelen sesleri de bir dinleyin. Eğer ses gelmiyorsa sorun yoktur.

Lukurtu ve şıngırtı geliyorsa amortisörde sorun olması muhtemel söküp bakılması lazım. Yoğun Yağ sızıntısı varsa amortisör değişmeli. gıcırtı veya cıyklama geliyorsa amortisör milini gresle yağlayınca geçer.

tarihinde Onur Efe tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Çukur
Yazdıklarımı okumamışsınız.. Araç lifte kalkınca lastikler gövdeden uzaklaştığı için halat herhangi bir yere çarpmıyor.. Araç lifte alınmadan kontrol edilmeli...

Okudum Mehmet Bey de demek istediğim araç kalkınca müdahale edip bir yere kelepçe ile gerdireyim yoksa altına girerek zor olacak...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Okudum Mehmet Bey de demek istediğim araç kalkınca müdahale edip bir yere kelepçe ile gerdireyim yoksa altına girerek zor olacak...

Tamam... Sorun yok o zaman..

Yorum bağlantısı
Ali Çukur
diğer bir durum da amortisörden kaynaklı olabilir.

Bu durumu anlamak için arka koltukları yatırın ve aracı arkadaşınız kullanırken arka amortisör kulelerinden gelen sesleri de bir dinleyin. Eğer ses gelmiyorsa sorun yoktur.

Lukurtu ve şıngırtı geliyorsa amortisörde sorun olması muhtemel söküp bakılması lazım. Yoğun Yağ sızıntısı varsa amortisör değişmeli. gıcırtı veya cıyklama geliyorsa amortisör milini gresle yağlayınca geçer.

Yok yok amortisörden değil

Araç zaten sıfır 3500km de

Bu sesi düz betonda da yapıyor

Ben bagaj kilitinden şüpheleniyordum

Mehmet Bey'in de dediği mantıklı geldi

Bi kontrol edeceğim artık...

Yorum bağlantısı
Mustafa Serbest

Zannedersem aynı sorunu yaşıyoruz sizinle. Benim aracım da 3500 km de ve ses kesinlikle bagaj bölgesinden hatta kilit kısmından geliyor, derinden gelen bir ses değil, aracın içinde gibi net geliyor. Kontrol etmediğim bölge hemen hemen kalmadı gibi birşey. Mecburen servise götüreceğim çünkü çok rahatsız edici bir hal aldı artık.

Yorum bağlantısı
Mustafa Serbest

Bu arada hazır konuyu açmışken birkaç birşey daha söylemek istiyorum bu konuda. Bir arkadaşımda da fiesta var ve araç henüz 15000 kmde olmasına rağmen içeride ciddi derecede rahatsız edici sesler var. Bundan önceki arabam corsa idi ve 95000 km ye kada kullanmama rağmen bu seslerin 10 da biri kadar bile ses olmadığını kesinlikle söyleyebilirim. Fiestalara gerçekten sınıfına göre ciddi paralar veriliyor ve bu tip basit sorunların çıkması gerçekten şaşırtıcı. Aracın plastik aksamının bu derece rahatsız edici şekilde ses yapması forda hiç yakışmıyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Öztürk

Merhaba,

Bir cukur veya tumsekten gecerken nadir de olsa bazen "tak" diye bir ses geliyor bende de Fiesta'nin bagaj tarafindan. benzer ses viraja sert girdigimde eski Grande Punto'mda da oluyordu. Fiat amortisor kulelerinde bir seyler degistirmisti ve ses kesilmisti, bendeki de sanirim boyle bir degisim istiyor olabilir. Ama cok da can sıkıcı degil cunku cok nadir oluyor bende.

selamlar

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

1) Arka koltuk kilit bağlantı yerleri

2) Arka pandizot bağlantı yerleri

3) Mehmet bey in söylediği yer kontrol edilecek

Yorum bağlantısı
Ali Çukur
1) Arka koltuk kilit bağlantı yerleri

2) Arka pandizot bağlantı yerleri

3) Mehmet bey in söylediği yer kontrol edilecek

1-2 kontolü yapıldı sorun yok

geriye 3 kaldı bakalım...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Yukarıda yazılan her yer kontrol edildi, araç yerdeyken altına sürünerek girildi ve ses ihtimali olan her yer güçlendirildi, hatta yakıt deposu üstüne bile strafor konuldu, bagaj kapağı açık gidildi, kapılar açık gidildi, heryer söküldü boş sac tabanla sürüldü, seste en ufak azalma olmadı, hala arada bir geliyor, ses sanki bagajda tam tavan kısmından geliyor, tavan kaplaması sökülüp kontrol edildi, 3. stop lambası iptal edilip denendi, tavan perçinleri tek tek kontrol edildi, ses bulanamadı, serviste test yaptık, arkaya 2 bagaja 1 kişi bindi ses kaynağı bulunamadı, ses gıcıklığına kesildi, tam servise girerken tık dedi deli olduk.

Sonuç olarak bendeki tık sesinin sebebi bulunamadı, 2 yer kadı 1. amortisör üst takozu 2. si araç gövdesi arka kapı alt köşesi tarafında gövde içinde bulunan destek parçası, ki buraya ulaşmak nerdeyse imnkansız, sadece uzun bir hortumla girilerek bu kısma ulaşıp poliüretan köpük sıkmakla bu iş çözülür, yoksa imkansız, arabamadan gelen tek ses ara sırada olsa bu tık sesi, artık uğraşmıyorum, olurda amortisör sökülürse o zaman bakarım artık.

tarihinde Ali Cihangiro?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Aslında benim gözlemlediğim araç duruş pozisyonuna göre esniyor bu esneme sırasında bir şeylerde ses yapabilir.

yani aracın ön sol tekeri bir zamin üzerinde ( kaldırım vs) olduğunda araçtan inip kontrol edildiği zaman aracın bağzı bölgeleri kasmış oluyor .Bu her araç için geçerlimi bilemiyorum.

Yani herkangi bir elemana bağlantısı olmaksızın bu kasmalardan oluşabilen bir takım seslerde vardır bizim orkestıraya eşlik eden.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Evet olay bu kasma anında oluyor, yoksa kaymak asfaltta giderken tık ses yok, araba hafif ve sürekli sağa sol sallandığında bu ses oluşuyor, bence amortisör ama sökmesi zor geliyor gerçekten.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

E biraz benim gibi takıntılı oluncada kulak her daim o sesi arıyor buluyor.

Başka birine ses varmı diye sorduğumda artık sen delisin kafayı yemişsin ne sesi ses filan yok diyor ama ben o sesi duyuyorum :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Küçüktamer

selam ben aranıza yeni katıldım. aracım fiesta 2011 titanium 1.4 tdci. aracım 1100 km de ama aynı tıkırtı bendede var. fazla incelemedim. ama pandizottan geliyor gibi. bu ses amortisör sesi değil. denildiği gibi el freni halatıda olabilir. ses bence pandizottan. bi ara çıkartıp deneyecem. bakalım sonuç nasıl olacak.

Yorum bağlantısı
Ali Çukur
selam ben aranıza yeni katıldım. aracım fiesta 2011 titanium 1.4 tdci. aracım 1100 km de ama aynı tıkırtı bendede var. fazla incelemedim. ama pandizottan geliyor gibi. bu ses amortisör sesi değil. denildiği gibi el freni halatıda olabilir. ses bence pandizottan. bi ara çıkartıp deneyecem. bakalım sonuç nasıl olacak.

Çıkarıp denedim olmadı :D

Yorum bağlantısı
Onur Efe
Aslında benim gözlemlediğim araç duruş pozisyonuna göre esniyor bu esneme sırasında bir şeylerde ses yapabilir.

yani aracın ön sol tekeri bir zamin üzerinde ( kaldırım vs) olduğunda araçtan inip kontrol edildiği zaman aracın bağzı bölgeleri kasmış oluyor .Bu her araç için geçerlimi bilemiyorum.

Yani herkangi bir elemana bağlantısı olmaksızın bu kasmalardan oluşabilen bir takım seslerde vardır bizim orkestıraya eşlik eden.

Amortisörlere bakın derim ben. sıfır amortisör de ses yapabilir. amortisör içinde kirlilik oluştuysa piston valfi veya taban valfinde çatlama veya somun gevşeme oluşmuşsa ses yapabilir. İmalat esnasında oluşan hatalardır genelde.

Yorum bağlantısı
Mustafa Serbest

Çok can sıkıcı bir durum. Aynı sorunla karşı karşıyayız. Ne yaptıysam kaynağını bulamadım bu sesin. Merak ettiğim sizin arabanızda kendiniz aracı sağa sola salladığınızda bu sesin gelip gelmediği. Çünkü ben ne kadar sallasam da ses gelmiyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Araç dururken, depremde olsa, lifte kaldırıp ordan yerede atsanız bu gıcık ses çıkmıyor, sadece hareket esnasında oluyor, bazen kesiliyor bazen abartıyor, ama mutlaka araba hareket ederken oluyor, düz yolda giderken arabada hoplasanızda bu ses çıkmıyor, gerçekten çok sinir vallahi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...