İçeriğe Yönlendir

Bagaj Tarafından Gelen Ses

Mustafa Serbest

Recommended Posts

Mustafa Kanber
Evet olay bu kasma anında oluyor, yoksa kaymak asfaltta giderken tık ses yok, araba hafif ve sürekli sağa sol sallandığında bu ses oluşuyor, bence amortisör ama sökmesi zor geliyor gerçekten.
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Cenk Ülgen

aynı sorun benim aracımda da vardı aracım 4000 km de ve arkadan ses geliordu dediğiNiz gibi.. BAGAJI AÇIN ve tabanda ki kauçuk u kaldırın yedek lastik üzerinde kelebek somun bir vida olucak o gevşediğinde lastiğin tıkırtı yapıyor iyice sıkın ve tekrar bakın.. en azından benimki böyle kolay çözüldü.

ben bugün bu sorunla ilgili olarak servise gittim. usta baktı deneme bile yapmadan bagaj lastiğinin içerisine uydu anteni kablosuna benzer bir kablo geçirdi. sonrada kilidi ayarladı. denedik. ses gitti. döndükten sonra kilidi tekrar kontrol etti. bugün akşama kadar da kullandım. herhangi bir ses yoktu. inşallah bundan sonra da gelmez.

sorunu ben buldum :D

bugün aynı şeyi yaşadım fakat bende demir bir çubuk üzerinde kelebek somun vardı gevşemiş sıktım iiice ve şuan ses yok :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Ali Çukur

Ses olayını çözdük çok şükür.

Silikonlu bir sprey sıktım menteşe ve kilide ses seda yok...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
aynı sorun benim aracımda da vardı aracım 4000 km de ve arkadan ses geliordu dediğiNiz gibi.. BAGAJI AÇIN ve tabanda ki kauçuk u kaldırın yedek lastik üzerinde kelebek somun bir vida olucak o gevşediğinde lastiğin tıkırtı yapıyor iyice sıkın ve tekrar bakın.. en azından benimki böyle kolay çözüldü.

bugün aynı şeyi yaşadım fakat bende demir bir çubuk üzerinde kelebek somun vardı gevşemiş sıktım iiice ve şuan ses yok ;)

Bendeki başka birşey, ben komple bagajı trimlerine kadar söktüm, dımdızlak kaldı, stepne falan kalmadı yani, arka koltukları tamamen söktüm, ses arada bir geliyor hala, ama yerini buldum, tam arkada tavanda, bagaj kapağındaki 3. fren lambasının hizasında, bagaj kapağında değil arabanın tavanından geliyor, serviste tavan kaplamasını çıkarıp baktıracağım, galiba kapağı tutan menteşelerin gövde içinde kalan kısmında tıkırdayan birşey var, mutlaka bulacağım bunu, arabada başka çıt yok, bu ses arada bir gelsede anında duyuyorum, sesi resmen bekler oldum vallahi. Sizin araçlardan gelen sesler keşke bende olsa diyeceğim nerdeyse, onları halletmek çocuk oyuncağı kalırdı vallahi.

Yorum bağlantısı
M. Ali Öz

arkadaslar bagaj kapağını actığımızda kapağın ic tarafında spoileri tutan vida yuvası diye tahmin ettiğimiz 2 tane plastik kapak var . o kapakları actığımda icinden 2 tane vida düstü .. takılmamıstı .. o vidaları alınca bendeki ses kesildi dün aksam itibariyle ama ilerleyen günlerde yine karsılasır mıyım bilmiyorum ..

Yorum bağlantısı
Caner Korkmaz
Bagajı açın ve koltukların arkasında yumruğunuz ile vurun baya bir tıkırtı duyacaksınız benim eski fiesta flair dede vardı koltukların kilitlendiği pimlere bant sararsanız faydalı olabilir.

kesinlikle katılıyorum, bugün denedim bunu, arkadan koltuklara vurdum şöyle bir, kesinlikle gelen sesin aynısını duyuyorum. lakin pimlere bantın işe yarayacağını düşünmüyorum, yine de denemekte yarar olabilir.

Yorum bağlantısı
Engin Oynak
arkadaslar bagaj kapağını actığımızda kapağın ic tarafında spoileri tutan vida yuvası diye tahmin ettiğimiz 2 tane plastik kapak var . o kapakları actığımda icinden 2 tane vida düstü .. takılmamıstı .. o vidaları alınca bendeki ses kesildi dün aksam itibariyle ama ilerleyen günlerde yine karsılasır mıyım bilmiyorum ..

Bence de doğru tespit ki bu yuvalar zaten sabit değil muhtemelen ses burdan geliyor...

Yorum bağlantısı
M. Ali Öz
Bence de doğru tespit ki bu yuvalar zaten sabit değil muhtemelen ses burdan geliyor...

evet abi eğer gelen ses tıkırtı ise buradan kaynaklı, bende şu an gelmiyor ses...

ama devamlı olmayıp ara sıra gelen bi ses olduğu için kesin olarak da konuşamıyorum .. zamanla göreceğiz artık ..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
kesinlikle katılıyorum, bugün denedim bunu, arkadan koltuklara vurdum şöyle bir, kesinlikle gelen sesin aynısını duyuyorum. lakin pimlere bantın işe yarayacağını düşünmüyorum, yine de denemekte yarar olabilir.

Ne güzel sizde sorun çözüldü, benimki bunların hiçbiri değil, şimdi gelelim sizin koltuk pimi tıkırdama sorununu, bu iş bantla falan olmazmış, servislerde uyuyor zaten, araştırdım dingilizler servis bülteni çıkarmış, arka koltukları azıcık öne yatırıp alt taraftaki menteşelerin koltuğa vidalı kısmını gevşeteceksiniz, her iki menteşeyide gevşettikten sonra koltuk sırt kısımalarını içe doğru bir kaç derece kastırıp o şekilde sıkacakmışsınız, eğer ses arka koltuk emniyet kemer tokasından geliyorsa aynı kastırma olayının benzerini kemer mekanizma vidalarını gevşetip kastırıp sıkarak yapınca ses kesilirmiş, mantık tamam kasınca kotuk araç gövdesindeki kilit karşılığını çektiğinden ses kalmaz, ama işe yararmı bilemem, bantla uğraşmaktan iyidir sanırım.

Yorum bağlantısı
Engin Oynak
Ne güzel sizde sorun çözüldü, benimki bunların hiçbiri değil, şimdi gelelim sizin koltuk pimi tıkırdama sorununu, bu iş bantla falan olmazmış, servislerde uyuyor zaten, araştırdım dingilizler servis bülteni çıkarmış, arka koltukları azıcık öne yatırıp alt taraftaki menteşelerin koltuğa vidalı kısmını gevşeteceksiniz, her iki menteşeyide gevşettikten sonra koltuk sırt kısımalarını içe doğru bir kaç derece kastırıp o şekilde sıkacakmışsınız, eğer ses arka koltuk emniyet kemer tokasından geliyorsa aynı kastırma olayının benzerini kemer mekanizma vidalarını gevşetip kastırıp sıkarak yapınca ses kesilirmiş, mantık tamam kasınca kotuk araç gövdesindeki kilit karşılığını çektiğinden ses kalmaz, ama işe yararmı bilemem, bantla uğraşmaktan iyidir sanırım.

Valla ali abi elinden o kadar iş geliyor ki senin de helal olsun hem insanları bilgilendiriyorsun hem yardımcı oluyorsun keşke yakınlarımda falan olsan da bana da yardımcı olsan :D

o kadar güzel detaylıca anlatıyorsun ki ama işte ben sök tak işlerine pek anlamadığımdan daha beter olur diye bi yerleri kurcalamaya da korkuyorum açıkcası...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Valla ali abi elinden o kadar iş geliyor ki senin de helal olsun hem insanları bilgilendiriyorsun hem yardımcı oluyorsun keşke yakınlarımda falan olsan da bana da yardımcı olsan :D

o kadar güzel detaylıca anlatıyorsun ki ama işte ben sök tak işlerine pek anlamadığımdan daha beter olur diye bi yerleri kurcalamaya da korkuyorum açıkcası...

Sağol, birşeyler öğrendikçe hemen paylaşmayı çok seviyorum :D bu arada ayar yapacaksan kaliteli tork anahtar lazım, alyan gibi olanlarıda olur ama ufak olduğundan elle gevşetmek zor, anahtaın üstüne boru geçirip çevirmek yada başka birşey lazım, kalitesiz tork anahtar hemen sıyırır atar vidayıda zedeler, aslında çok basit uygun anahtar olsun 2 dk. lık iş.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Sağol, birşeyler öğrendikçe hemen paylaşmayı çok seviyorum :D bu arada ayar yapacaksan kaliteli tork anahtar lazım, alyan gibi olanlarıda olur ama ufak olduğundan elle gevşetmek zor, anahtaın üstüne boru geçirip çevirmek yada başka birşey lazım, kalitesiz tork anahtar hemen sıyırır atar vidayıda zedeler, aslında çok basit uygun anahtar olsun 2 dk. lık iş.

Not: aslında koltukla falan uğraşmadan kilit karşılığının açısını değişsekte olur, hem daha kolay, seçim size kalmış.

Yorum bağlantısı
Caner Karadeveci

benim arabamda da aynı sorun var. bütün bagajı boşaltmama rağmen, çok fazla ses gelmesede inceden bir ses geliyor. bu durumda 2 seçenek var ya bagaj kilidinden yada sileceklerden. benim yorumum bu.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Bagaj kilidinin vidaları tam sıkılmış mı ?

Benim araçtada bagajdan her kasisten geçişte ses geliyordu. kilidin vidalarını çıkarıp kilitle kapı arasına ince pul koyup vidaları sıkınca ses kesildi. Yani kilit 1mm yukarı yükseldi.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mustafa Soydan
Bütün denemeler bagaj kilit bölgesini gösteriyordu ve ilk sonuca siz ulaştınız. Tebrik ederim bakalım diğer arkadaşlarla biz de o günleri görebilecek miyiz. Arkadaşlar da sorunlarını bu şekilde giderirlerse sizi ödüllendirmemiz gerekecek :p

Bagaj kilit karşılığını saran lastik aşınmışsa bagaj kapağı korkunc ses yapıyor

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bagaj kilit karşılığında plastik kaplama yokki, ayarsızsa ses yapar ancak.

Yorum bağlantısı
Caner Karadeveci

sanki arka tarafta bilyeler çarpışıyor gibi ses vardı. bi arkadaşın tavsiyesi ile bagaj kilidinin etrafını yara bandı ile sardım ses gitti. benzer sıkıntıları olan arkadaşlar denemkte fayda var.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

bende de bagaj kapağından ses geliyordu, biraz yoklayınca kilidin vidalarınınn gevşemiş olduğunu gördüm, sıkınca düzeldi.

tarihinde H tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Aydın Karadağ
bende de bagaj kapağından ses geliyordu, biraz yoklayınca kilidin vidalarınınn gevşemiş olduğunu gördüm, sıkınca düzeldi.

Bagaj kapagi kilidi bosluk yapiyor sorun burda bende de vardi serviste kilit ayari yapildi ses kesildi...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...