İçeriğe Yönlendir

Cam filmi Ve Cezası

Süha Demirtaş

Recommended Posts

Orhan Ünsal

BU camfilmi olayı hangi kanun yada yönetmelik yada tüzük de olabilir, yasaklanmıştır?

yani cam filmine ceza kesip aynı cam kendinden siyah olursa bişi dememek komedi değilmidir?

gerçekten merak ediyorum, cam filmini trafigin ortasında söken polis gördüm.

bu özel mala/hayata müdahele değilmi?

nedir bunun dayanagı?? bir bilen varsa lütfen açıklarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Özellikle son 2-3 gündür Manavgat'ta yaşadığım sıcaklar nedeniyle koyu tonlarda yaptırdığım arka camlarımın çok doğru bir seçim olduğundan artık eminim. Kaza durumunda faydasının yanında koyuluğu biraz alışılmadık olsa da, sıcaklarda serin serin gezebilmek çok keyifli. Filmsiz dönemlerde çok geç ya da yeterli serinlik elde edemediğimi fark ettim. Hatta pisikolojik olabilir ama havalandırma kanallarının farklı performanslarda serinlik verdiğini gözlemliyorum. En soğuk modda hızlı soğutma yaparken zor gözlemlense de uçaklardaki gibi bir duman bile üfledi. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Benim araçtada ön cam hariç koyu film var ancak sıcaklar iyice bunalttı ön camada çektirmeyi düşünüyorum. Araba güneşte kaldığı zaman konsol yanıyor, direksiyon tutulmuyor...

Karton güneşlik. :D Ben ilk defa bu sene adam akıllı kullanmaya başladım. Ciddi fark ediyor. Boş yere 500 lira vermeye gerek yok.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Onlarında modası geçti artık :D Bu ön cam filmi o kadar pahalı mıymış, max 100 liraya filan çektiririz diye düşünüyorum.

Moda olanları da var. :p Şu parlak rulo olanlar. :p

Ön cam filmi yapılacaksa iyi markaların özel filmleri yapılmalı bence. Ziebart 490+kdv diyordu.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Ön cam için renksiz ama güneş ışığının yakıcı etkisini kesenlerden yaptırmak pahalı diye biliyorum. Ben de ön yan camlar orta koyulukta. Diğer araçların sizi görmeside önemli güvenlik katkısı sağlar diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Türer

02.08.2010 itibari ile filimli hafif kusurlu muayeneden geçtim rahat olun sorun yok

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam

Gecen gun muayenede soyle bir olayla karsilastim, internette biraz arastirdim, ayni sorunu yasayan cok kisi varmis, olay soyle; adamin birisi yeni aldigi aracina LPG montaji yaptiriyor, cam filmi cektiriyor ve tadilat tespit icin muayeneye giriyor, hafif kusurla muayeneden geciyor; ancak elindeki muayene raporuyla ruhsatini almaya emniyete gittiginde adama; aracinizda cam filmi varmis, sokturun tekrar muayeneye girin biz size ruhsat veremeyiz diyorlar. Adam da 10 gunluk filmleri sokturup tekrar muayeneye girmisti ve tekrar ucret odemek zorunda kalmisti.

Bu olayi yasayan cok kisi var, muayeneden hafif kusurlu gecmeniz araciniza ceza yazilmayacagi, polislerin buna musamaha gosterecegi anlamina gelmez.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Hasan Aksüt

Bugün sabah araç klimasının performansı bizi donduracak güçteydi. Eşimle çok şaşırdık. Çünkü, cam filmiyle birlikte klima sağutması gayet yeterli olduğunu düşünerek yaz sıcaklarına güney sahillerinde gezmiştik. Öğleden sonra Herford'a uğradım. Klima gazı 1/4 oranında eksikmiş. :i-ih:

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Zaten kimse cam filminden ceza yemiyeceğimizi iddia etmiyor. Ve hepimiz biliyoruz ki cam filmi muayeneden hafif kusurla geçiyor. Sizin açıklamanız ise bize şunu öğretti, ruhsat çıkartırken aracınızda hafif kusur varsa ruhsat vermiyorlar. Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkürler.

Aynen doğru örneğin ruhsatınızda yeni muane için yer kalmadı ise ve aracınızda filmi var ise yeni ruhsat çıkmıyor bizzat şahit oldum.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Eren Yüksel

Merhabalar, geçenlerde e-5 ümraniye sapağında araçtaki filmlerden dolayı ceza yemiştim. Oradaki polisin anlatımına göre 1 hafta içinde sökersem ceza ödemicekmişim, bende sökmeden parasını yatırdım sadece. Neyse... Aradan 1 aydan fazla geçti, dün sabah bankanın önüne park etmiştim aracı. Bankadan çıkarken zor yetiştim çekiciye " llaaaaaa " hayıkırışımla. Oradaki polisle konuşunca anladımki trafikten men edilmiş araç. Bağlanması mı ne gerekiyormuş o filmeri sökmediğimden. Gittim filmleri söktüm, üstüne bir ceza daha. İlk cezayı yazan memur düzgünce anlatsaymış durumu 130 lira fazladan ödemicektim ! Paylaşmak istedim, belki işinize yarar.

Yorum bağlantısı
Onur Demir
(düzenlendi)

Evet Poisimizin bazı olayları tam anlatmadan geçiştirdiği oluyor. bazen kızıyorum, bazende anlayışla karşılayabiliyorum; okadar dengesiz lnsanla muahttap oluyorlarki, artık bazı şeylerden sıkıldıkları bir anda sizin bizim gibi günahı olmayan insanlardan çıkıyor acısı. Keşke olmasaymış, neyse geçmiş olsun diyelim.

Konuya dönersek; cam filmi, egzoz vs. tarzı yazılan cezalarda 1 hafta içerisinde orjinal haline döndürüp trafik şubesindeki kaydı sildirmeniz gerekir.

Aracınızdaki cam filmi hangi koyuluktaydı merak ettim. Bana daha filmlerden laf eden bile olmadı buzamana kadar.

tarihinde Onur Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İlk ceza yazan polis, herhangi bir sebeple trafikten men edip, 7 gün süre ile eksiğinizi tamamlamak üzere aracı size yeddi emin sıfatıyla teslim etmiş..

Bu süre içinde bu eksiği tamamlayıp, herhangi bir trafik birimine gidip, eksiğimi tamamladım demeniz gerekiyordu...

Tabi bu size anlatılmamış...

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol
Bende 2 numara film var, İstanbul, İzmir, Bursa, Çamnakkale, Eskişehir v.b. illerde oldukça uzun zaman geçiriyorum ama laf eden olmadı.

Bunun bir karartma seviyesi mi var yoksa her konudaki bahtsızlığım bu konuda iyi yönde mi döndü.

Bir de araç filmle muayeneden geçebilirken kanunlarımızın ve uygulayıcılarının bu köhnemiş ısrarı da niyedir anlayabilmiş değilim.

Bildiğim kadarı ile Tuv'den hafif kusurlu olarak geçiyor galiba filmler... :nazar:

Yorum bağlantısı
Onur Demir
İstanbul a bi gel de...

Geldim işte Bursa'daki piknikten sonra. FSM köprüsünde durdurdu beni polis :nazar: okadar şeye baktı etti söylendi bi filmlere laf etmedi.

Bu arada ceza yazmayı gerektircek bir durumda görmedi ve kusura bakmayın, iyi yolculuklar dileyip yolcu etti çok şükür. 3m in açık tonlu filmi vardı araçta komple. Yapılıcaksa açık ton olmalı film. Ozaman hiç bir yerde sıkıntı çıkmıyor. Fusion kaç kere filmli girdi tuv e hafif kusur bile yazmıyor evraklarda. Abartmadan açık ton iyidir.

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Adana - Ceyhan yolunda çevirmeye girdiğimde Trafik polisi ile aramızda geçenleri aynen yazıyorum;

- Ön camlarda da film var mı?

- Hayır memur bey yok.

- O arkadakileri de sök yoksa ilerde bir gün polis durdurursa ceza yersin.

- Teşekkür ederim sağolun.

- İyi yolculuklar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Bende 2 numara film var, İstanbul, İzmir, Bursa, Çamnakkale, Eskişehir v.b. illerde oldukça uzun zaman geçiriyorum ama laf eden olmadı.

Bunun bir karartma seviyesi mi var yoksa her konudaki bahtsızlığım bu konuda iyi yönde mi döndü.

Bir de araç filmle muayeneden geçebilirken kanunlarımızın ve uygulayıcılarının bu köhnemiş ısrarı da niyedir anlayabilmiş değilim.

şanslıymışsınız.Maraşta çok açık film vardı oda sadece arka camlarda ceza kesmedi ama uyardı yarın birdaha görmeyelim dediler. çünkü sürekli ordalar. açık koyu fark etmiyor cezalık.

Merak ediyorum hiç net bir cevap veren olmuyor. Bu film niye yasak. Orjinal siyah camda yasakmı. Ruhsata işlenirmi?

Neyse ben bu konuyu yarın bölge trafikteki arkadaşlara bir sorayım bakalım.

Merhabalar, geçenlerde e-5 ümraniye sapağında araçtaki filmlerden dolayı ceza yemiştim. Oradaki polisin anlatımına göre 1 hafta içinde sökersem ceza ödemicekmişim, bende sökmeden parasını yatırdım sadece. Neyse... Aradan 1 aydan fazla geçti, dün sabah bankanın önüne park etmiştim aracı. Bankadan çıkarken zor yetiştim çekiciye " llaaaaaa " hayıkırışımla. Oradaki polisle konuşunca anladımki trafikten men edilmiş araç. Bağlanması mı ne gerekiyormuş o filmeri sökmediğimden. Gittim filmleri söktüm, üstüne bir ceza daha. İlk cezayı yazan memur düzgünce anlatsaymış durumu 130 lira fazladan ödemicektim ! Paylaşmak istedim, belki işinize yarar.

Buna benzer bir olay bende olmuştu. Arabadaki filmleri sökün dedi. Sökmek istemiyorum uzun yola gidip geliyorum dedim. Sökmezseniz ceza yazmamız gerekir dedi. Yazın sorun değil öderim dedim. İkinciyide yazarız. Onuda öderim dedim. tamam ama ikincide arabayı bağlarız dedi:)) tamam ya dedim 1 saat içinde söktürdüm. Çünkü ailemle gezerken arabayı bağlarlar falan gerek yok dedim. Uzun yolda muhattap olmakta var dedim ve söktürdüm :)

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Merak ediyorum hiç net bir cevap veren olmuyor. Bu film niye yasak. Orjinal siyah camda yasakmı. Ruhsata işlenirmi?

Neyse ben bu konuyu yarın bölge trafikteki arkadaşlara bir sorayım bakalım.

Filim'in yasak olmasının nedeni kaza anında camların dağılmayıp büyük parçalar halinde kalarak insan vucuduna zarar vermesidir..

Orjinal karartılmış camlar kanunen serbestler.. :)

Yorum bağlantısı
Taner Dağlıgil

Ben anlamıyorum, TUV'de serbest olan filmler caddelerde neden ceza sebebi oluyor ?

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Filim'in yasak olmasının nedeni kaza anında camların dağılmayıp büyük parçalar halinde kalarak insan vucuduna zarar vermesidir..

Orjinal karartılmış camlar kanunen serbestler.. :rolleyes:

:)

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Ben anlamıyorum, TUV'de serbest olan filmler caddelerde neden ceza sebebi oluyor ?

TUV'un aptallığı.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

TUV ilk başladığı günlerdeki gibi işi sıkı tutsaydı ; şu an trafikteki araçların %10- 15 i trafiğe çıkamazdı.. Kazaların büyük bir kısımıda engellenmiş olurdu; ama hala eskisi gibi arabayı götürmeden muayne yaptıran ( yaptırabilen ) onlarca insan var..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...