İçeriğe Yönlendir

2000 Ford Focus Lpg Taktırmalı Mıyım?

Genco Alper

Recommended Posts

Genco Alper

Merhaba 1.6 2000 Model Ford Focus sahibiyim. Yaklaşık 1 aydır sürekli araştırıyorum ama öncelikle taktırıp taktırmama konusunda hala karar veremedim. Kimi diyor "aracın orjinalliğini bozma, arıza ışığı yanyor" ama forumlardan okuyunca kararım taktırma yönünde değişiyor. Çünkü şehir içinde yaklaşık 40 kuruş yakıyor araba ve artık bu durum canımı sıkmaya başladı

Yardım istediğim konular:

1 ) Taktırmalı mıyım?

2 ) 2000 Ford Focusa hangi marka öneriliyor daha fazla?

NOT : Marka kadar ustanında önemli olduğunu okuduğum forumlardan öğrendim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Antalya şehir içinde 10lt/100km yi aşan bir tüketim fazla geldi bana? Öncelikle motor geçmişi nasıl acaba? Yılda 15.000 km yi aşacak bir kullanımınız olacak mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Lpg takıp yine aynı yıllık kmyi yapacakasanız takın. yoksa takmayın. 40 krş biraz fazla gibi araç kaç binde?

Yorum bağlantısı
Serhat Kaptan
(düzenlendi)

Bence taktırın benzin fiyatı 4,00 tl ye dayanmış bu fiyatla benzinli arabaya binmek mümkün değil. insan gaza basmaya korkuyor.. Ben sıfır 2 aylık arabaya taktırdım. size tavsiyem brc taktırın..

tarihinde Serhat Kaptan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Bilmeyip merak ettiğim birşey var.

Bir arabaya lpg takıldı diyelim. 100 km'de 10 litre yakıyor olsun.

Bu araba 60-70 bin km sonra aynı şartlarda yine 10 litre yakabiliyormu. Bunu deneyen oldumu.

Yada Lpg'den 60bin km sonra benzinde kullanımda eskiye göre yakıt farkı oluştumu. Motor sesinde artış oldumu ?

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Bilmeyip merak ettiğim birşey var.

Bir arabaya lpg takıldı diyelim. 100 km'de 10 litre yakıyor olsun.

Bu araba 60-70 bin km sonra aynı şartlarda yine 10 litre yakabiliyormu. Bunu deneyen oldumu.

Yada Lpg'den 60bin km sonra benzinde kullanımda eskiye göre yakıt farkı oluştumu. Motor sesinde artış oldumu ?

Ben hala 60 bin km yapamadım..Ama 20 bini geçtim.İki yıl öncesi gibi...Bir zararını görmedim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence taktırmalısınız.İyi bir usta ile sorun yaşamazsınız.Montaj doğru olduktan sonra gerisi sorun olmuyor.İki yıl garanti veriyorlar.İki yıldan sonra da kim öle kim kala :unsure2: Zaten aracınız benim aracım gibi 00 modelmiş..Bir kaç sene sonra model yükseltirsiniz.

Yorum bağlantısı
Fahrettin Karakoç

Bence taktırın.

Ben 35 000 km oldu lpg de kullanıyorum . Hala aynı performans devam ediyor. Muhakkak arada ufak tefek arıza olacak.

Bunuda tam yetkili servislerde taktırırsanız onlarda sorunların arkasında duruyorlar. Aracımda brc takılı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

60 bin olacak brc ile. benzin -lpg ses farkı kaputu açmadıkça yok. açınca da çır çır eden lpg enjeksiyonu var. tüketim olarak taktığımızda 93 binde idi. şimdi 151 olmuş. tüketimde öyle anormal fark yok. tabi benzinde ne yakıyordu diye soruyorsan unuttum :unsure2: sadece benzin biz taktığımız zaman 3.0 civarına yeni gelmişti diye hatırlıyorum lpg de 1.65 felandı sanki. 9-10 litre benizn yakıyor diye lpg taktık. taktığımzda 10 litre lpg tüketimi vardı. şimdi de ortalama 10 diyebilirim. sadece 1 litre soğuk motorda benzin yakıyordur o da çok kısa mesafe ve uzun aralıklı kullanıyoruz diye tahmin ediyorum. kendini kasmadan net %25-30 ekonomik denebiliriz. (benzin tüketimi dahil) ama en iyi şartta bile %40 ekonomi zor onu da diyeyim. Ve gördüğüm tek handikap lpgli diye yıllık ortalama km artması. 10 bin km yapan 15 bin yapar. Şu anda lpg ilk montaj yaparken ki aylık benzin harcasmı kadar lpg harcaması yapıyoruz :flowers: (tabi benzin iyice zamlanmış 3.77 felan)

Lpg takacaksanız da önce aracı benzinde en sağlıklı çalışır haline getirin. En büyük ekonomiyi o zaman sağlarsınız ve en iyi verimi alırsınız.

Yorum bağlantısı
H.Yusuf Kantarcılar

epey araştırdık biz bu mevzuuyu, ford servis benim araca farklı bir marka önerdi, ondan önceki genel kanı brc yönündeydi. my10 serisi yeni çıktı sayılır.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ben de brc ile mondeo'da 32.000 km devirdim. Sorunum yok (maşallah).

Ama Mustafa Beyin son cümlesi çok doğru. Mutlaka dikkat edin, gerisinden de korkmayın.

Yorum bağlantısı
Serhat Kaptan
60 bin olacak brc ile. benzin -lpg ses farkı kaputu açmadıkça yok. açınca da çır çır eden lpg enjeksiyonu var. tüketim olarak taktığımızda 93 binde idi. şimdi 151 olmuş. tüketimde öyle anormal fark yok. tabi benzinde ne yakıyordu diye soruyorsan unuttum :unsure2: sadece benzin biz taktığımız zaman 3.0 civarına yeni gelmişti diye hatırlıyorum lpg de 1.65 felandı sanki. 9-10 litre benizn yakıyor diye lpg taktık. taktığımzda 10 litre lpg tüketimi vardı. şimdi de ortalama 10 diyebilirim. sadece 1 litre soğuk motorda benzin yakıyordur o da çok kısa mesafe ve uzun aralıklı kullanıyoruz diye tahmin ediyorum. kendini kasmadan net %25-30 ekonomik denebiliriz. (benzin tüketimi dahil) ama en iyi şartta bile %40 ekonomi zor onu da diyeyim. Ve gördüğüm tek handikap lpgli diye yıllık ortalama km artması. 10 bin km yapan 15 bin yapar. Şu anda lpg ilk montaj yaparken ki aylık benzin harcasmı kadar lpg harcaması yapıyoruz :flowers: (tabi benzin iyice zamlanmış 3.77 felan)

Lpg takacaksanız da önce aracı benzinde en sağlıklı çalışır haline getirin. En büyük ekonomiyi o zaman sağlarsınız ve en iyi verimi alırsınız.

%40 tasarruf zor demişsiniz ama benim arabam otomatik vites ve net tasarruf şehir içi şehir dışı ortalama %45 civarı

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

hatta bir ara tüketimi düzenli takip ediyordum artık bıraktım :unsure2: şimdi ortalama 10 litre; şehir dışı 8, şehir içi 12 litre yakıyor diyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
%40 tasarruf zor demişsiniz ama benim arabam otomatik vites ve net tasarruf şehir içi şehir dışı ortalama %45 civarı

tüketilen benzini saymanız lazım bu bir. lpgyi Ankaralılar çok ucuza alıyordu mesela, benizn lpg fiyatları önemli bu iki.

:unsure2:

kalbirsayon olarak kaba hesap arıza lambasız sorunsuz olması için 1 litre benzine 1.1-1.2 lpg olması lazım. ben 1.2 den hesaplıyorum.

9 litre benzin yakan araba için en az 10 litre lpg yakması gerekir. ha bu oran lpgye geçmeden harcanan benzin hesaba katılınca karışıyor. 9 litre benzin yerine 1 litre benzin + geri kalan 8 litre içinde en az 8.8 en çok 9.6 lpg yakmanız gerek demek. ( 1 litre benzini hesaba katmayınca tabi arabadan arabaya o 1 litre tüketim değişiyor ben kendi arcımızın uzun dönem ortalamsına bakarak yazıyorum)

benzin 3,77 tl den gaz 2,08 den hesaplarsak

kmde yaklaşık 34 kuruş benzin yerine en az 22 en çok 23,78krş lpg tüketimi oluyor. buda en iyi ihtimal ile yaklaşık %35 ile yaklaşık %31 ekeonomi şehri içi ağırlıklı ortalama karı demek. uzun yolda ise ortalama 7 litre benzin yerine en kötü 8,4 en iyi 7,7litrel lpg tüketimi hesaplanabilir.

oda yaklaşık 26krş benzin tüketimine göre en iyi 16 en kötü 17 kuruş lpg tüketimi demek(yaklaşık olarak)

yine en iyi %39 en kötü %35 demek.

bu değerler az çok benim hesapladığım ve gerçekte gördüğüm değerler. arabadan arabaya kulaımdan kullanıma değişse de 1e 1 lpg benzin ayarıyla bile litresi 3.77 e benzin ve 2,08 lpg alabildiğime göre anca %45 e denk geliyor. ki araç hiç bir şekilde benzin tüketmeyecek. Yani Bana göre şu piyasa şartıyla %40 bile zor.

Hesaplamayı kontrol etmedim hatam varsa söylersiniz :flowers:

Yorum bağlantısı
Serhat Kaptan
tüketilen benzini saymanız lazım bu bir. lpgyi Ankaralılar çok ucuza alıyordu mesela, benizn lpg fiyatları önemli bu iki.

:)

kalbirsayon olarak kaba hesap arıza lambasız sorunsuz olması için 1 litre benzine 1.1-1.2 lpg olması lazım. ben 1.2 den hesaplıyorum.

9 litre benzin yakan araba için en az 10 litre lpg yakması gerekir. ha bu oran lpgye geçmeden harcanan benzin hesaba katılınca karışıyor. 9 litre benzin yerine 1 litre benzin + geri kalan 8 litre içinde en az 8.8 en çok 9.6 lpg yakmanız gerek demek. ( 1 litre benzini hesaba katmayınca tabi arabadan arabaya o 1 litre tüketim değişiyor ben kendi arcımızın uzun dönem ortalamsına bakarak yazıyorum)

benzin 3,77 tl den gaz 2,08 den hesaplarsak

kmde yaklaşık 34 kuruş benzin yerine en az 22 en çok 23,78krş lpg tüketimi oluyor. buda en iyi ihtimal ile yaklaşık %35 ile yaklaşık %31 ekeonomi şehri içi ağırlıklı ortalama karı demek. uzun yolda ise ortalama 7 litre benzin yerine en kötü 8,4 en iyi 7,7litrel lpg tüketimi hesaplanabilir.

oda yaklaşık 26krş benzin tüketimine göre en iyi 16 en kötü 17 kuruş lpg tüketimi demek(yaklaşık olarak)

yine en iyi %39 en kötü %35 demek.

bu değerler az çok benim hesapladığım ve gerçekte gördüğüm değerler. arabadan arabaya kulaımdan kullanıma değişse de 1e 1 lpg benzin ayarıyla bile litresi 3.77 e benzin ve 2,08 lpg alabildiğime göre anca %45 e denk geliyor. ki araç hiç bir şekilde benzin tüketmeyecek. Yani Bana göre şu piyasa şartıyla %40 bile zor.

Hesaplamayı kontrol etmedim hatam varsa söylersiniz :p

benim arabanın otomatik vites olması sanırım biraz hesaplamayı değiştirir ve ben k.maraşta yaşıyorum lpg yi litresi 1,78 krş tan alıyorum. ayrıca arabayıda gayet sakin kullanıyorum yokuş aşğılarda genelde gazı hiç kulanmıyorum mesela şehir içi 0,40 krş olan yakıt tüketimi benzin dahil 0,23 krş larda sanırım kulanıcı ve lpg fiyatının düşük olması önemli arada çıkan farklarda..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Sizin avantajınız 1.78 den lpg almak. türkiye genelinde 2.08 civarı satılıyor hatta 2.12 -2.14 felan gördüm geçen :) Yoksa isizn arabayla bizim araba çok da farklı yakmıyor %1-2 anca fark oluyor ki siz dikkatli sürüyorum demişsiiz :p

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Beklediğiniz hata takın gitsin. Tavsiyem benim de kullanmakta olduğum BRC'dir. :)

Yorum bağlantısı
Bestami Ün
(düzenlendi)

bende ilk aldığımda yakıtından şikayetciydim ne yaptımsa düşüremedim sonra atiker marka lpg taktırdım yaklaşık 2,5 yıl oldu hiç sorun yaşamadım dersem yeridir 1 litre gaz ile 11 km gidiyorum bence çok güzel taktır korkma ama emin olduğun ustalara

tarihinde Bestami tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bende bu konuları okulda çok güvendiğim birkaç öğretmenimle konuştum ve o yüzden sordum. Şu yüzden güveniyorum. Birçok ülkede 10larda kabul görmüş makaleleri var, 6 yıl amerikada yakıtlar-yanma ve motor ile uğraşmış, istanbulda daimler mercedes benz gibi arada gittiğim çoğu yerde otomotiv alanında çok iyi yerlerde olan kişilerim selam yolladığı bir öğretmen.

Hiç biri kesinlikle gazı tavsiye etmiyor. Motor gürüştüsünün artması, yakıt tüketiminin hızlı bir şekilde yükselmesi, motora çok fazla zarar vermesi gibi olumsuzlukları var. Gazlı araba kullanan öğretmenimden biride gazlı araba kullanmasına rağmen tavsiye etmiyor. Neden kullandığınıda açıkladı, orası ayrı tabi.

Hasan beyede kesinlikle katılıyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Maddi durum iyi olup benzinli arabayı 100-150 bin km keyifle kullanmayı gönül ister ama ekonomi düşünülüyorsa satıp dizel alınabilir.

Dizel al demeklede olmuyor, 2. el dizel araba biraz sıkıntılı. Güvenilir olanlarında fiyatları belli bir seviyede. Sıfır araba almakta kolay değil.

Eğer elinizdeki arabanız çok temiz sorunsuz bir arabayla, dizel alma gibi bir alternatifinizde zor ise yine kendiniz için en mantıklısı gaz taktırmak gibi görünüyor.

40-50bin kmde sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Nekadar kullanacağınız önemli tabi.

Yorum bağlantısı
Genco Alper
60 bin olacak brc ile. benzin -lpg ses farkı kaputu açmadıkça yok. açınca da çır çır eden lpg enjeksiyonu var. tüketim olarak taktığımızda 93 binde idi. şimdi 151 olmuş. tüketimde öyle anormal fark yok. tabi benzinde ne yakıyordu diye soruyorsan unuttum :D sadece benzin biz taktığımız zaman 3.0 civarına yeni gelmişti diye hatırlıyorum lpg de 1.65 felandı sanki. 9-10 litre benizn yakıyor diye lpg taktık. taktığımzda 10 litre lpg tüketimi vardı. şimdi de ortalama 10 diyebilirim. sadece 1 litre soğuk motorda benzin yakıyordur o da çok kısa mesafe ve uzun aralıklı kullanıyoruz diye tahmin ediyorum. kendini kasmadan net %25-30 ekonomik denebiliriz. (benzin tüketimi dahil) ama en iyi şartta bile %40 ekonomi zor onu da diyeyim. Ve gördüğüm tek handikap lpgli diye yıllık ortalama km artması. 10 bin km yapan 15 bin yapar. Şu anda lpg ilk montaj yaparken ki aylık benzin harcasmı kadar lpg harcaması yapıyoruz :s (tabi benzin iyice zamlanmış 3.77 felan)

Çok teşekkürler Mustafa Bey açıklamalarınız için.. Zaten arabanın 85.000 bakımı geldi ondan sonra taktırırım diye düşünüyordum.. Sanırım taktıracağım :)

Antalya şehir içinde 10lt/100km yi aşan bir tüketim fazla geldi bana? Öncelikle motor geçmişi nasıl acaba? Yılda 15.000 km yi aşacak bir kullanımınız olacak mı?

Kesinlikle fazla haklısınız.. Ancak zaten 35 kuruş yakıyordu bakım zamanı geldi bujiler falan derken 40 kuruş yakmaya başladı araç bende o yüzden ciddi ciddi düşünmeye başladım..

Yorum bağlantısı
Genco Alper
ben taktırmayın derim ve %40 kar olarak 150 krş la taktıracağınız kiti ne zaman amoti edecek ! artı istanbul da tam on yıl ticari taksicilik yapan ve bunların sorunlarını başınızı öyle yada böyle ağrıtacak kim ne derse desin uzun vadede motorunuza zararı var eski sistem yeni sistem diyene de katılmıyorum .bunu türkiyeye ilk gaz geldiğinde taktıran ve 1000 mark vererek gazı da elde manuel pompalarla basarak dolduran biri olarak söylüyorum . kuru yakıt yanıyor içerde pistonlarınızda zamanla yanıyor asınıyor motor 300bin km yapacaksa 200 bin km yi zor görür arada 150bin km de segman atarsınız oda öyle kullanan taksiçiler taktırmazdı diyenleri duyar gibiyim arkadaşlar adamlar o km ye gelene kadar 3 motor yaptırma parası kar ediyor varsın biride motora gitsin kalanı benim olsun diyor !bende zamanında öyle yapmıştım . taktırmayın derim karar sizin !

offff kafam çok karıştı yaaaaa... :s:D

taktırın diyen arkadaşlardan yardım rica ediyorum Sn Hasan Genç arkadaşımızın yaptığı yorum hakkında...

Yorum bağlantısı
Genco Alper
Bende bu konuları okulda çok güvendiğim birkaç öğretmenimle konuştum ve o yüzden sordum. Şu yüzden güveniyorum. Birçok ülkede 10larda kabul görmüş makaleleri var, 6 yıl amerikada yakıtlar-yanma ve motor ile uğraşmış, istanbulda daimler mercedes benz gibi arada gittiğim çoğu yerde otomotiv alanında çok iyi yerlerde olan kişilerim selam yolladığı bir öğretmen.

Hiç biri kesinlikle gazı tavsiye etmiyor. Motor gürüştüsünün artması, yakıt tüketiminin hızlı bir şekilde yükselmesi, motora çok fazla zarar vermesi gibi olumsuzlukları var. Gazlı araba kullanan öğretmenimden biride gazlı araba kullanmasına rağmen tavsiye etmiyor. Neden kullandığınıda açıkladı, orası ayrı tabi.

Hasan beyede kesinlikle katılıyorum.

Teşekkür ederim Ayhan Bey.. Zaten benim teredütüm de sizin yazdıklarınıza paralel şeyler duymamdan kaynaklanıyor.. Şimi TAKTIR diyen arkadaşlar bana kızacaktır eminim.. 50 tane taktır diyen var 2 tane taktırma diyene inanıyor diye.. ama bu konuda görüşü olumsuz olanların da görüşü önemli benim için... ne yapsam bilemedim ki? :s:D

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Lpg 2 yıl 100 bin kmli garantili sıfır araçlara garanti bozmadan takılıyor. param olsa lpg ile uğraşmam. ama benzinden daha çevreci :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçen gün tamircimde bir taksi gördüm 2002 model focus.Km si tam 560 bin km :) 350 bin km dir LPG varmış.Araçtaki şuanda tek sorun abs ışığı yanıması :nazar: Başka bir sorunum yok maaşallah dedi.Tabii ben daha sonra ustaya sordum.Nasıl motor durumu diye.Gayet güzel bence sorunsuz bir 250 bin daha devirir dedi...Lafın özü taksiciler bile bu rakamları lpg ile görüyorlarsa bizim ayda yaptığımız 1000 km motora hiç bir zarar vermez.İçiniz rahat olsun....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...