İçeriğe Yönlendir

Petlas Kış Lastikleri - Sorular, Öneriler, Yorumlar

Orhan Ünsal

Recommended Posts

Göktuğ Serbent
peki bu durumun kesinlikle lastiklerin kalitesiz olduğundan eminmisiniz ? Örnek vermek gerekire lastik hava basınçlarınız olması gibimiydi ? Aracınızın yük durumu nasıldı? Eğer yüklü ise gerekli lastik baınç ayarlarını yeniden yaptınız mı ?

İyi bilelimde sonra ekonomiye gereksiz katkıda bulunmayalım.

kesinlikle nereden eminim aynı şart aynı araba aynı yükte lastikleri değiştirdiğimdeki farktan eminim. lastik havaları sibopları vs 60 tl verilerek yeni rot balans ayarı yapılmıştı. ayrıca düşük süratte dahi 40 km/h vs. frene basarken kesik kesik kayıyordu çeyrek pedalı az geçince ise kızaklıyordu.

benim yaşadığım bu iğreti tecrübeyi anlatmamın, paylaşmamın sebebi lastik araştıran arkadaşlara yardımcı olmak kullanan biri olarak fikirlerimi söylemek, abuk sabuk bir şey söylüyorsam bilen arkadaşlar söylesin lastiğin kalitesi kızaklamayla anlaşılmaz, patinaj çekmesiyle anlaşılmaz tutunmamasıyla anlaşılmaz diye bende kabul ediyim o zaman petlasın kalitesini, yoksa kim ne lastik istiyosa ondan alsın taksın hatta o petlas alarak memleketi kurtaracak arkadaşların arkasındayım almaya kullanmaya devam etsinler.

yine ucuz lastiklerden kumho içinde herkes odun modun diyor ama ben kullanmadım bişey söyleyemem. ama basit mantıkla serbest piyasa içerisinde firmalar fiyatları inebilecekleri en düşük seviyeye çekiyolar zaten. örneğin kumho için bana 95 tl dediler michelin içinse 160 - 165 tl istediler. akıl var mantık var ortada %60 tan fazla fiyat farkı var. michelin bilmiyormu piyasayı yada saf insanlarmı arıyor bu fiyata "kazıklayacağı" michelin resmen diyorki arkadaş benim lastiğimin fiyatı bu canın isterse al istemezse alma git kumho al keyfin bilir. peki bu cüret niye? çünkü kalitelerinden eminler. ürünlerinin yapılan mühendisliğin vs nin o parayı hakettiğine eminler.

ha müşteri napar bütçesine göre gider alır takar kullanır. arkadaş benim param az dersin gider petlas alır takarsın ama petlas bir seçenek değildir bence bir zorunluluktur. aldıktan sonra daha dikkatli kullanırsın dahada özen gösterirsin fren mesafene filan, abs en varsa onu unutursun, fakat seçme şansı olan biri petlas alıyorsa hata yapar. fikir olarak şunu söyleyebilirim ucuz gündelik şehir içi kullanım ve dikkatli kullanım yapılacak ekonomik bişey aranıyosa bir taxi durağına gidip sormak lazım bence onlar ne kullanıyor. çünkü malum taxi lastik jant filan hep ekonomik seçilir. onlar en iyi fikri verirler benim gözlemlediğim taxi ve dolmuşlar kumho kullanıyor.

lastik gerçekten arabanın çok çok çok önemli bir parçası herşeyi değiştiriyor arabada, sürüş, konfor, yol tutuş, güven, yani gözünü kapatıp binsen (ki tavsiye edilmez :) ) başka bir arabaya binmişsin gibi his veriyor insana.

saygılar...

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
Daha düne kadar Uzakdoğu malları kullananlar PETLAS gibi bir markayı kötülüyorsa daha ne diyelim.

Marka bağımlısı olanlar kesinlikle PETLAS almazlar giderler Bayat yabancı avrupa malı diye uzakdoğu malı lastik alıp takarlar.

1998 yılında Alman RWTÜV kurumu uzmanlarının denetiminden geçerek aldığı lastik tasarımını da içeren ISO 9001 Kalite Güvence Sistem Belgesi ve 1999 Yılında Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı uzmanlarının denetiminden geçerek aldığı, yine lastik tasarımını da içeren AQAP-110 Endüstriyel Kalite Güvence Seviye Belgesi, Petlas' ın Kalite Yolculuğunda kazandığı belgelerin sadece ilk ikisidir.

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 70' nin üzerinde ülkede satışa sunulan Petlas, belirlediği vizyonu gereğince dünya pazarlarında, uluslararası marka olmanın gereği olan araştırma-geliştirme, teknoloji, üretim, yönetim ve pazarlama anlayışı ile yer almakta ve her geçen gün pazar payını artırmaktadır.

Bunlar reklam kokan hareketler arkadaşım... :shok:

Yorum bağlantısı

ne diyim göktuğ kardeşim yaşadıklarınızı siz daha iyi biliyorsunuz.lastik tabiki çok önemli buna hiç birimiz bişey demiyoruz.yazlık lastiklerini kullanmadım bi yorum yapamayacağım ama dediğim gibi kışlık lastiklerden bi sıkıntımız olmadı.ankaradasınız sanırım sizde bi ara görüşüp tanışalım.nerde öğrencisiniz?

Yorum bağlantısı
Göktuğ Serbent
ne diyim göktuğ kardeşim yaşadıklarınızı siz daha iyi biliyorsunuz.lastik tabiki çok önemli buna hiç birimiz bişey demiyoruz.yazlık lastiklerini kullanmadım bi yorum yapamayacağım ama dediğim gibi kışlık lastiklerden bi sıkıntımız olmadı.ankaradasınız sanırım sizde bi ara görüşüp tanışalım.nerde öğrencisiniz?

tabiki bunlar benim yorumlarım benim yaşadıklarım, çok kötü anlar geçirdiğim için petlas diyince kan beynime sıçrıyo :lol2: kusura bakmayın uslupta hatam varsa ama dediğim gibi bu lastik beni hem ekonomik açıdan hem kullanım açısından oldukça zor durumda bıraktığı için çok kızgınım.

her ne kadar ankarada olsamda kırıkkale üniversitesinde okuyorum. ama haftasonları filan ankaradayım uygun bir zamanda görüşürüz tabi güzel olur.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Onur Erdoğan
(düzenlendi)

Arkadaşlar bugun PETLAS Snowmaster w651 aldım. 4 adet 205/55/R16 lastik tanesi 100TL Nakit.

sök tak 4 sübap dahil. Lastikler 42.hafta 2008 üretimi. Sessiz ve yumuşak kullandıkça yorumları ekleyeceğim.

tarihinde Onur Erdo?an tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

lastikleriniz hayırlı olsun umarım memnun kalırsınız.aynı lastiklerden bizde geçen kış aldık.

Yorum bağlantısı
Onur Erdoğan
lastikleriniz hayırlı olsun umarım memnun kalırsınız.aynı lastiklerden bizde geçen kış aldık.

Teşekkür ederim Çağlar bey.

Yerli malı konusunda PETLAS'a bir şans da ben vermek istedim. Önyargıdan öte kullanarak forumdaki arkadaşlarımıza fikir verelim istiyorum.

Ben istanbulda Beylikdüzü tarafında oturuyorum. İklim Edirne iklimine benziyor biraz.

Yorum bağlantısı
Orhan Ünsal
(düzenlendi)
Teşekkür ederim Çağlar bey.

Yerli malı konusunda PETLAS'a bir şans da ben vermek istedim. Önyargıdan öte kullanarak forumdaki arkadaşlarımıza fikir verelim istiyorum.

Ben istanbulda Beylikdüzü tarafında oturuyorum. İklim Edirne iklimine benziyor biraz.

Onur bey çaglar bildigim kadarı ile memnundu geçen yıl. sizinde fikirlerinizi alalım.

kaygan zeminde karlı zeminde. geç te olsa yazın.

tarihinde Orhan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

geçen sene bizi hiç yolda bırakmadı.oran taraflarınada gittim özellikle bi sorun yaşamadık.

Yorum bağlantısı
Onur Erdoğan
Onur bey çaglar bildigim kadarı ile memnundu geçen yıl. sizinde fikirlerinizi alalım.

kaygan zeminde karlı zeminde. geç te olsa yazın.

Lastikler hakkında ilk yorumlar. Dün akşam istanbulda yağmur geçişi sonrasında sokak arasından fırlayan taksiye çarpmamak için ani fren yaptım. Kayma yada kızaklama olmadı. Islak zeminde fren mesafesini de beğendiğimi söyleyebilirim.bu arada lastikleri taktıralı 300 km oldu yakıt tüketimi yol bilgisayarına göre 5.5lt/100km gözüküyor. (Her depoyu doldurunca göstergeleri sıfırlarım benim adetimdir.)

Aynı zamanda lastik değişim ile motor yağı ve tüm filtreler değişti. Deponun sonuna gelince 100 TL (2.74TL/litre) motorin ile kaç km yaptığımı yazarım.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Osman Gökçepınar

Formdaki yazıları inceleryerek 205 55 16 ölçülerinde 4 adat kar lastiği aldım.Aşağı yukarı 5000 km geçtim.İyi ve kötü yanlarını objektif olarak yazmaya çalıstım.

Öncelikle kar performansı mükemmel Eyüpten GAziosmapaşa 4 yola çıkan bir ara sokak vardır.Oldukça dik olan bu yokuşta zincirli ford transit çıkamazken nerdeyse pati dahi çekmeden çıktım.İstanbulda bu sen geçen tüm karlı günlerde Gaziosmanpaşa Eminönünü sorunsuz gidip geldim.

Lastiklerle Bulgaristana gittim. Otoban performansı açık söylemek gerekirse kötü. Araç 100 km nin üstünde güvensiz havada gitme hissi yaratıyor ve çekme yapıyor.Bu konuda 3 İhtimal var aracımın rot balansı düzgün yapılmadı (zaman bulup iyi bir inceleme yaptıramadım hala) tüm kar lastiklerinin hız performansı kötü veya petlas lastiğin hız performansı kötü.

Kar için dökülen tuzlardan dolayı asfalttaki delikler malum.Doğal olarak çukurlara düşüyoruz :) 80-90 km hızla düştüğüm çukarda lastiğin yarıldığını sandım.Ancak bir sorun yok balon falan oluşturmada yok.Benim en büyük çekincem olan lastik yarılması konusunda bu kadar sağlam olması güven veriyor, nazar değmesin.

Lastik sessizlik konusunda çok iyi, yazlık lastiklerim michelin ona göre değerlendiyorum. Fakat yol bozuklukları ve çukarlar konusunda michelinin absorme etme özelliği var galiba. Petlaslar tümsek ve çukurlarada fazla sert, arabayı sarsıyor.

Sonuç olarak, tekrar kış lastiği alsam petlas alırmıyım derseniz, rot balans yaptırıp sonucunu size döneceğim. FAkat 100 tl ye bu ölçüde kış lastiği almamız zor.Şirket araçları olan fiorinonolarada petlas aldım.Pazarlamacı arkadaşlar çok memnun ama benim ford focusumdaki otoban performansı düşündürüyor.Eğer çok kar alan bir bölgedesyseniz kesinlikle tavsiye ederim.

Hayatında ilk defa kış lastiği kullanan biri olarak değerlendirmlerim umarım yanıltıcı olmaz.

Rot balans ve lastıklaerla alakalı yorumlarımı tekrar sizlere iletcem zaten pek zaman kalmadı mart ortasında cıkarcaz nasıl olsa :)

Hepinize kolay gelsin...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Eskiden Q hız serisi vardı: max 160km/h, artık T serisinden başlıyor: max: 190km/h

Yorum bağlantısı

osman bey bu benim petlas larla ikinci kışım.çok yüksek hızlara çıkmadım ama çekme problemini hiç yaşamadım.rot balansa baktırmanızda fayda var.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesile ile: rot ayarı çekme veya yolda gezinme yaptırmaz. Petlas marka kış lastiği ile düz yolda gidiş kararlılığının nispeten az olması da, bana normal geliyor.

Gidiş kararlılığı lastik kalitesi ile alakalıdır.

Yorum bağlantısı

vesile ile bizde öğrenmiş olduk.sağolasın çağlar abi :p

ama arabayı iki kişi kullanıyoruz (babam ve ben) ve ikimizde şu ana kadar hiç çekme gibi bi sorun hissetmedik.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Karışıklık olmasın diyerek: çekme: sağa sola çekme olarak tanımlayalım. Düz gidiş kararlılığı: Otoyolda 100-120km/h ile giderken, düz gitme isteği - yan rüzgar-yol yüzeyinden etkilenmeme olarak tanımlayalım.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Osman Gökçepınar

Selamlar, çekme diye bahsettiğim lastiğin kararsızlığıydı, araba viraja girdiğinde düz gitme eğilimi gösteriyor viraji düzgün almıyor.Düz yolda giderken de yol eğimlerinden fazla etkilendiğini düşünüyorum.Dediklerimin hepsi 120 üzeri hızlarda.Trakyaya fazla gitmem sebebiyle otoban kullanımım fazla bu yüzden yüksek hızlarda şikayetim fazla.

Asıl sorumuzun cevabını farklı marka kış lastiği kullananlar bulacak sanırım.Onların otoban yorumları önemli

Yorum bağlantısı
Övgü Gürşen
Selamlar, çekme diye bahsettiğim lastiğin kararsızlığıydı, araba viraja girdiğinde düz gitme eğilimi gösteriyor viraji düzgün almıyor.Düz yolda giderken de yol eğimlerinden fazla etkilendiğini düşünüyorum.Dediklerimin hepsi 120 üzeri hızlarda.Trakyaya fazla gitmem sebebiyle otoban kullanımım fazla bu yüzden yüksek hızlarda şikayetim fazla.

Asıl sorumuzun cevabını farklı marka kış lastiği kullananlar bulacak sanırım.Onların otoban yorumları önemli

otoban ve şehir içi yol asfaltı biribirinden çok farklıdır. aman karıştırmayalım. otobanda deli gibi yol sesi alırken şehiriçinde aynı hızda çok daha sessiz yol alırsınız vs.

çağlar abinin bahsettiği durumla sizinki tam olarak örtüşmüyor. siz daha ziyade savrulmadan bahsediyorsunuz gibi geldi ama bu kararsızlık değildir. aracın, mevcut donanımıyla (lastik, yük, süspansiyon) çıkabileceği limitleri aştığınız anlaşılıyor ki bu başka bir olay.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Tolga Aktoprak

Ben 4 yıl önce 2 aracıma da kar lastiğini almıştım. Birinden hiç çıkarılmadı. Sorunsuz gidiyor. Diğeri ise sadece kışları kullanılıyor. Oldukça iyi durumdalar.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mustafa Uygar

merhaba Arkadaşlar,

2001 fiesta ghia ma yarın Ankarada 4 adet petlas snowmaster taktıracam. 70 tl 5 taksit. yorumları okuyorumda insanlar özellikle testlere takıilmış. kullananların yorumları olumlu geldi bana. lastikleri taktırıp deneyeceğim. sonuçlar hakkında bilgi geçerim. :yes:

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
merhaba Arkadaşlar,

2001 fiesta ghia ma yarın Ankarada 4 adet petlas snowmaster taktıracam. 70 tl 5 taksit. yorumları okuyorumda insanlar özellikle testlere takıilmış. kullananların yorumları olumlu geldi bana. lastikleri taktırıp deneyeceğim. sonuçlar hakkında bilgi geçerim. :yes:

Lastiklere sadece ıslak-karlı zeminde nasıl tuttuğuna göre iyi veya kötü dememk lazım,kuru zemindeki performansına,50-70 km deki ve 100+ km hızlardaki stabilitesine göre de karşılaştırmak lazım.

Petlas kışlastiği benim aracı alırken üzerinde vardı,karlı zeminde yolda bırakmıyor,ıslak-kuru zeminde ortalama bir tutuşu var,fakat 90 ve üzeindeki hızlarda özellikle yandan esen rüzgar da varsa güven vermiyor.Sonuç olarak o paraya alınabilesi bir lastik fakat sürüşümüzü lastiğe göre uyarlamak gerekiyor.

Ben olsam bu ebatda diğer markalar fazla pahalı olmadığı için daha iyi bir lastik alırdım.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İsmail Yazıcı

Kafasında çekingeleri olan arkadaşlar,Petlas yaz veya kış lastikleri farketmez,düşünmeden alsınlar.Kaliteyi ucuza almak,böyle bir iş olsa gerek.Petlas Türkiye'nin lastiği,yıllardır uçak lastiğine kadar üretim yapan büyük bir fabrika.Lastik sektöründe çok kısa zamanlarda dünya devleri ile rekabet edecek yatırımlar yapmış bir fabrika,her yönüyle 1. kalite lastik üretiyor.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Kafasında çekingeleri olan arkadaşlar,Petlas yaz veya kış lastikleri farketmez,düşünmeden alsınlar.Kaliteyi ucuza almak,böyle bir iş olsa gerek.Petlas Türkiye'nin lastiği,yıllardır uçak lastiğine kadar üretim yapan büyük bir fabrika.Lastik sektöründe çok kısa zamanlarda dünya devleri ile rekabet edecek yatırımlar yapmış bir fabrika,her yönüyle 1. kalite lastik üretiyor.

İyi güzel de,uçak havada gidiyor lastik ona ne lazım :elveda:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Yazıcı
İyi güzel de,uçak havada gidiyor lastik ona ne lazım :good1:

Her uçuşun bir inişi olduğunu unutmayın.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Karşılaştırma için yeterli bir kıstas değildir, focus da wrc de yarışıyor, focus 1.6 benzinli ile ralliye katılmak mümkün değil ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...