İçeriğe Yönlendir

Xenon Far

Gökhan Taşkın

Recommended Posts

C.İlker Özsaraç
şu bir gercektir xenon u mercek ile kullanırsanız eminolun normal helojenden cok daha ıyı netice alıcaksınızdır 4300K hafif sarımsı bir rengi var sarılıgını yanında 6000K yanmadan anlamanız biraz zor ama şunuda unutmayın xenon ampullerınınde zamanla gazı bitiyor ve renkler iyice sarıya donuyo ve aydınlatmıyor ancak bu olay bir kac ay ıcınde değil (en kötü) 3 4 sene gibi bir zaman zarfı içinde oluyor...

Ben mercekle beraber kullanıyorum 6000K 2 senedir. Yağışlı havalarda aydınlatma iyi olmuyor. Far yıkama sistemide olmadığı için de iyi bir görüş olmuyor. Hele bir de sis varsa daha kötü. Normal havalardada tabi gündüz gibi aydınlık..bence hiç takma ya da tak uzun yolda bi 15 dk nı ayırıp orjinal ampulunle değiştirebilirsin. Ben bi iki kere degiştirmiştim. Sonra şehir içi tekrar takarsın..

Yorum bağlantısı
Yavuz Gencay
(düzenlendi)
Ben mercekle beraber kullanıyorum 6000K 2 senedir. Yağışlı havalarda aydınlatma iyi olmuyor. Far yıkama sistemide olmadığı için de iyi bir görüş olmuyor. Hele bir de sis varsa daha kötü. Normal havalardada tabi gündüz gibi aydınlık..bence hiç takma ya da tak uzun yolda bi 15 dk nı ayırıp orjinal ampulunle değiştirebilirsin. Ben bi iki kere degiştirmiştim. Sonra şehir içi tekrar takarsın..

yağışlı havada hiçbir ampul aydınlatmaz nedeni far camının kirlenmiş olması far yıkamayı 520d ve 2009 a3 kullalnıyorum ıkısıde orjınal fabrıka cıkıslı xenon lu far yıkama hıcbır ıse yaramıyor cam suyuna her turlu ılacı deterjanı koydum ancak faydası yok sadece far camına su sıkarak far camı temizlenmiyor... kullandıgınız mercek ve xenon markası nedir ?

sis konusunda haklı olabılırsınız oda xenonun 6000k olmasından kaynaklanabılır ...

tarihinde Yavuz Gencay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
C.İlker Özsaraç
yağışlı havada hiçbir ampul aydınlatmaz nedeni far camının kirlenmiş olması far yıkamayı 520d ve 2009 a3 kullalnıyorum ıkısıde orjınal fabrıka cıkıslı xenon lu far yıkama hıcbır ıse yaramıyor cam suyuna her turlu ılacı deterjanı koydum ancak faydası yok sadece far camına su sıkarak far camı temizlenmiyor... kullandıgınız mercek ve xenon markası nedir ?

sis konusunda haklı olabılırsınız oda xenonun 6000k olmasından kaynaklanabılır ...

Markasını bilmiyorum HİD diye birşey yazıyor, xenonların çogu uzakdoğu üretimi olduğunu okumuştum. Avrupa üretimi yasak oldugundan. Mercek markası aracın kendi merceği. Valla yağışlı havalarda ben temkinli gidiyorum yağmur damlaları bile bembeyaz oluyor. Far ayarı yapmama rağmen ve farın yola duyarlı bir sistemi olmadığı için karşı taraf rahatsız oluyor, ben merak edip denedim başka araçla, gerçektende üzüldüm ve cıkarmaya karar verdim. Yağışlı ve sisli havalarda orjinal xenon ve normal far dışında çakma diye tabir edilen, benimde aracımda olan farlar bence işe yaramıyor. Ayrıca normal far kirliyken xenona göre bence daha iyi yayıyor ışığı. Görünüş olarak çok iyi tabikide...

15983755.jpg

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Mercek güzelde merceğin verdiği toplu bir ışık var. Merceğin içindeki pir parça bu ışığı yarıdan bölüyor ve göz almasını engellemek için üst cizgi oluşuyor. Yani ışığın yarısını kullanıyoruz. uzunda da o parça biraz daha yukarı kalkıyor ve ozaman %80 civarını kullanıyoruz. Kısalarda tamamını kullanabilsek daha iyi olur. Ozamanda yan aydınlatmalar eksik kalıyor. Özel bir tasarımla o ışığın tamamını kısa olarak yada uzun olarak kullanabilsek çok daha iyi olurdu.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bir kumanda sistemiyle beraber sislere h4 mercek takılıp kullanılabilir. Kısaları sis için kullanırsınız. Üst cizgiyi 20 metreye düşeçek şekilde ayarlayıp kısalar sise kullanılabilir. Uzunlarda dağ yollarında veya gece uzun yolculuklarda tenha yollarda farlara destek olarak kullanılabilir.

Orhangazinin içinden girilip iznik gölünün kenarından giden geniş düz ve uzun bir yol var. Orda yazın gece önüme bissürü tilki vs çıkıyor. Oradan geçeçeğim zaman sisleri elimle ayar vidasından iyice yukarı kaldırıp uzun + sis nevarsa kullanıyorum. Uzunların yanında sisleride açtığımda %20 gibi bir etki bile ilaç gibi geliyor. Yolda geniş, hava alanı gibi gidiyorum.

Yorum bağlantısı
Yavuz Gencay
Mercek güzelde merceğin verdiği toplu bir ışık var. Merceğin içindeki pir parça bu ışığı yarıdan bölüyor ve göz almasını engellemek için üst cizgi oluşuyor. Yani ışığın yarısını kullanıyoruz. uzunda da o parça biraz daha yukarı kalkıyor ve ozaman %80 civarını kullanıyoruz. Kısalarda tamamını kullanabilsek daha iyi olur. Ozamanda yan aydınlatmalar eksik kalıyor. Özel bir tasarımla o ışığın tamamını kısa olarak yada uzun olarak kullanabilsek çok daha iyi olurdu.

evet bu sorun var malesef ilerde çözerler heralde bunuda :flowers:

Yorum bağlantısı
Yavuz Gencay
Oradan geçeçeğim zaman sisleri elimle ayar vidasından iyice yukarı kaldırıp uzun + sis nevarsa kullanıyorum. Uzunların yanında sisleride açtığımda %20 gibi bir etki bile ilaç gibi geliyor. Yolda geniş, hava alanı gibi gidiyorum.

:flowers: bunu tek yapam benimdir sanıyodum :D ama işe yarıyor :flowers:

Yorum bağlantısı
Gökhan Taşkın
Markasını bilmiyorum HİD diye birşey yazıyor, xenonların çogu uzakdoğu üretimi olduğunu okumuştum. Avrupa üretimi yasak oldugundan. Mercek markası aracın kendi merceği. Valla yağışlı havalarda ben temkinli gidiyorum yağmur damlaları bile bembeyaz oluyor. Far ayarı yapmama rağmen ve farın yola duyarlı bir sistemi olmadığı için karşı taraf rahatsız oluyor, ben merak edip denedim başka araçla, gerçektende üzüldüm ve cıkarmaya karar verdim. Yağışlı ve sisli havalarda orjinal xenon ve normal far dışında çakma diye tabir edilen, benimde aracımda olan farlar bence işe yaramıyor. Ayrıca normal far kirliyken xenona göre bence daha iyi yayıyor ışığı. Görünüş olarak çok iyi tabikide...

15983755.jpg

benim aldıgım urune bakarsan HID bendede yazıyor ama mtec markası ayrıca hid diyede bi marka var ama hepsiburada.com da

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
:flowers: bunu tek yapam benimdir sanıyodum :D ama işe yarıyor :flowers:

Projektör olarak kullanıyorum. :)

Yorum bağlantısı
Yavuz Gencay

15983755.jpg

hıd bıldıgım kadarıyla xenon un diğer bir adı... valla ne yalan soylıyım ilk defa duyuyorum boyle bişeyi ama bi çözümü illaki vardır araştırmak lazım belki ampulden belki xenonnun kendisinden ? ben a3 e 1 sene xenon arastırdım sislere takmak için nasıl bir iştir cozemedım araca sonradan xenon takıldıgında silecek motorunu yakıyor ve agrıza ışıgı verıyor 1 sene arastırdıktan sonra mtec can bus modelini 400 lıra gibi bir para bayılıp taktırdım ve suanda iyiki taktırmısım dıyorum sıslerın ayarlarınıda yaptıdım olması gerenken ayarda ve bende ondekini rahatsız edıyormu dıye denedım ancak herhangi bir şekilde goz alma olayı olmadı ...

Projektör olarak kullanıyorum. :flowers:

birde mercek olursa artık ne olur :D ama bunu denicem mercek olayını kanıma girdin :flowers:

Yorum bağlantısı
C.İlker Özsaraç

Fiestanın mercekleri far yapısından dolayı geride kalıyor bence. Böylece beyaz ışık reflektörlerle baya bi far içinde dağılmış oluyor. Focus II deki mercekler mesela daha önde, aynı xenon onda fazla göz almıyor. Dün akşam Uludağdan inerken çok fazla sis vardı ve sisler normalde iyi aydınlatmasına rağmen sis de başarılı olamadı.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez
(düzenlendi)

Süper bir tespit. Ben bunu düşünmüştüm. (Yılmaz Erdoğan'ın vizontele filminde söylediği gibi oldu).

Merceğin arkasındaki ışığı kesen ve düz bir çizgi şeklinde yayan metal parçayla oynayarak, kesilme çizgisini bozmadan, mümkün olan en fazla ışık çıkışını sağlamak gerekiyor... Mercekle oynadıktan sonra montajı ona göre yapmak gerekiyor tabii ki... Işığı kesen metal parça belki 1-2 mm traşlanabilirse bu mümkün diye düşünüyorum...

tarihinde Turkay Enez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yavuz Gencay
Fiestanın mercekleri far yapısından dolayı geride kalıyor bence. Böylece beyaz ışık reflektörlerle baya bi far içinde dağılmış oluyor. Focus II deki mercekler mesela daha önde, aynı xenon onda fazla göz almıyor. Dün akşam Uludağdan inerken çok fazla sis vardı ve sisler normalde iyi aydınlatmasına rağmen sis de başarılı olamadı.

evet buda sorun olabilir fotodada dikkatimi cekti cok fazla parlamış aynı hızada olan sısler okadar parlama yapmamış ... yeni fiestaların farlarını yakından cok fazla ınceleyemedım oyuzden pek bi çözüm yolu bulamıyorum ama belki farın ıcının sıyaha boyanması olabılır ... sis konusuna gelince bana sis farı helogen olsun xenon olsun cok mantıklı gelmiyor yani sonucta onunde soyut bir madde var ? ben helogendede xenondada aynı performansı alıyorum ıksındede goremıyorum :unknw:

Yorum bağlantısı
Ahmet Küçüktamer
(düzenlendi)
:rolleyes: tarihinde Ahmet K tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

HID = High Intensity Discharge

Xenon içine konan gazın adı ve de Conan gibi karizma ismi var.

Yorum bağlantısı
C.İlker Özsaraç
Bir kumanda sistemiyle beraber sislere h4 mercek takılıp kullanılabilir. Kısaları sis için kullanırsınız. Üst cizgiyi 20 metreye düşeçek şekilde ayarlayıp kısalar sise kullanılabilir. Uzunlarda dağ yollarında veya gece uzun yolculuklarda tenha yollarda farlara destek olarak kullanılabilir.

Orhangazinin içinden girilip iznik gölünün kenarından giden geniş düz ve uzun bir yol var. Orda yazın gece önüme bissürü tilki vs çıkıyor. Oradan geçeçeğim zaman sisleri elimle ayar vidasından iyice yukarı kaldırıp uzun + sis nevarsa kullanıyorum. Uzunların yanında sisleride açtığımda %20 gibi bir etki bile ilaç gibi geliyor. Yolda geniş, hava alanı gibi gidiyorum.

Bu akşam söktük xenonları ama balastları duruyor sabit bi şekilde her an dönüş yapabilirim :nazar:.. Bu sislerin ayar vidası tam olarak nerede?

Yorum bağlantısı
Ahmet Öztürk
Başlık sahibi arkadaş yanlış anlamaz ise bir soru sormak istiyorum

Özellikle büyük şehirde yaşayan insanlar neden zenon fara bu kadar para harcıyor arkadaşlar

Bir söför olarak zenon denen teknoloji beni sadece rahatsız ediyor (çoğu mercekli dahil) ve bu kadar para harcanmasının sebebini anlayamıyorum

Merhaba Emrah Bey,

Kesinlikle ben de anlayamiyorum. Ama cogu xenon kullanicisi sol seritte dibinize kadar girer, sis farlari da yanik durumdadir, aceleleri vardir ve yol isterler, bunu biliyorum, bilincli kullanicilari tenzih ederim.

Selamlar

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erkut Uysal

arkadaşlar merhaba konuyu az önce inceledim yorumlara baktım ben 2010 titanium fiestamda 8000 phlips marka xenon kullanıyorum ve çokta memnunum allah nazar etmesin... çıkardığım h7 halojenlerden hiç memnun kalmamıştım zaten bunları takınca farkını anladım... far ayarınıda yaptırdıktan sonra karşıdan gelenden ne sellektöre maruz kaladım nede kulağım çınladı... şimdiki amacımı yeni konuda belirttim '' uzun farlara mercek takmak '' bunun hakkında yeterince bilgiyide mehmet beyden temin ettim şimdi benim araştırmam kaldı :rofl: sislere xenonu doğru bulmadığımı belirtmek isterim amacının dışında kullanılması pek mantıklı gelmiyo bana :) ... yanı sıra yorum yapan arkadaşlar 4300 ü baya savunmuş fakat arkadaşımda da fiesta var 4300 ü sadece 1 ay kullanabildi sonra söktü attı ne güzel havada nede yağmurlu havada benim aracımdaki gibi verim alamadı...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
arkadaşımda da fiesta var 4300 ü sadece 1 ay kullanabildi sonra söktü attı ne güzel havada nede yağmurlu havada benim aracımdaki gibi verim alamadı...

Bu tamamen göz yanılması. Yolda beyaz ışığı gören, yolu daha iyi gördüğünü sanıyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Dijital far ayar makinası en güzeli, tüm verileri rakamsal olarak karşılaştırma imkanı oluyor..

Yorum bağlantısı
Emrah Yıldırım 2
far ayarınıda yaptırdıktan sonra karşıdan gelenden ne sellektöre maruz kaladım nede kulağım çınladı

bu nane o kadar çoğaldı ki artık insanlar bıktığı için tepki vermiyorlar

şu deneyi yap en iyisi, bir arkadaşınla akşam üzeri yola çıkın önce arkadaş önde siz arkada 5 dk gidin, daha sonra araçları değişin siz önde arkadaşınızın aracı ile gitsin o da sizin araçla takip etsin 5 dk.

Kendi gözünüzle anlayın (tarafsız düşünmeye çalışın)

bize de geri dönüş yaparsanız seviniriz

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

bahsettiğiniz denemeleri tabiki yaptım eniştemin aracı ile hatta manisaya gidip geldik beraber kendi arabamı yeğenime verdim ben önde gittim o arkada geldi vs vs beni hiç rahatsız etmedi eniştem kullandığında onuda rahatsız etmedi... 2. aracım olan toyota corallada da zenon far var servisnde taktırmıştım takıldığında far ayarı yapılmamış gökyüzüne bakıyordu farlar... uzunları açmaya bile gerek duymuyodum hesabını siz yapın artık onunda ayarını yaptırdım fakat merceksiz olduğu için hala göz alabiliyor onuda far derecesini düşürerek gideriyorum.... fiestanın mercekli olması kesinlikle çok büyük bi avantaj bu konuda bence... sarı farlarım ile kör gibi giderken şimdi ne kadar rahatım anlatamam... bence biraz fazla abartıyorsunuz bu durumu saygı değer büyüklerim bahsettiğiniz kadar rahatsızlık duymuyorum ben.... :(

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
bahsettiğiniz denemeleri tabiki yaptım eniştemin aracı ile hatta manisaya gidip geldik beraber kendi arabamı yeğenime verdim ben önde gittim o arkada geldi vs vs beni hiç rahatsız etmedi eniştem kullandığında onuda rahatsız etmedi... 2. aracım olan toyota corallada da zenon far var servisnde taktırmıştım takıldığında far ayarı yapılmamış gökyüzüne bakıyordu farlar... uzunları açmaya bile gerek duymuyodum hesabını siz yapın artık onunda ayarını yaptırdım fakat merceksiz olduğu için hala göz alabiliyor onuda far derecesini düşürerek gideriyorum.... fiestanın mercekli olması kesinlikle çok büyük bi avantaj bu konuda bence... sarı farlarım ile kör gibi giderken şimdi ne kadar rahatım anlatamam... bence biraz fazla abartıyorsunuz bu durumu saygı değer büyüklerim bahsettiğiniz kadar rahatsızlık duymuyorum ben.... :)

Erkut senin aracındaki far mercekli ise sorun yok zaten.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Erkut senin aracındaki far mercekli ise sorun yok zaten.

servet abim demek istedim bahsedildiği gibi bi rahatsızlık olmadı kanaatindeyim ben çünkü diğer arabamda da kullanıyorum zenon merceksiz olarak onunda denemsini yaptım ayarını yaptırdım çünkü beni rahatsız eden bişeyi ben karşımdakine yapamam... bence rahatsızlık sorumsuz araç sahiplerinin far ayarını yaptırmamasından... bunuda tüm merceksiz zenon kullananlara mal etmekte doğru değil bence abi... yanlışmı düşünüyorum sence ?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Eğri oturup doğru konuşmak icab edecekse eğer merceksiz olupta göz almayan sistemlerde olmuyor değil.Bunun için fararın olabildiğnce öne vurması, kullanılan kitin çok kaliteli olup sapmaları az yapmasını örnekleyebeliriz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...