İçeriğe Yönlendir

Gerçek Mi Yoksa Göz Yanılması Mı?

Eray Sireli

Recommended Posts

Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)

Netten biraz araştırdım "lions moab" ilk girişteki açı yaklaşık 70* diyor...

tarihinde Yi?itcan Co?ar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Range Rover değil, askeri amaçlı üretilmiş arazi araçları bile bu açıda ilerleyemez. Ben seyederken gözüm yoruldu.

Gerçek safkan arazi araçlarının içersinde elektronik aksam mümkün olduğunca azaltılır ve buna uygun donanımlarla üretilir. Suv segmenti ile beraber arazi araçlarının da normları biraz değişti. 90'lı yılların başına kadar üretilen Toyota Land Cruiser, Nissan Patrol, Mitsubishi Pajero, Land Rover ve Range Roverler'dan bu videodaki gibi değil ama gerçekten güç isteyecek, efor sarfettirecek hareketler beklenebilirdi. Ancak güncel Range Rover ile sahra çöünde ilerleyebileceğinizi düşünemiyorum ben. Range Rover'ın hep hayalimde kalan resimi, yarısına kadar nehirleri geçerken çekilmiş fotoğraflarıdır ama hangi modelle;

İşte bu modelle;

İyi bir arazi aracı hertürlü hava, yol ve arazi şartı ile mücadele edendir. Range Rover'dan bu konuda çok daha başarılı modeller mevcuttur. Mesela; Land Rover Defender çok başarılı bir modeldir. İngilizlerin en sağlam araçlarından biridir ve İngiliz sömürge ülkelerinde dikkat ederseniz, 70'li modelleri bile hala kullanılır. Ordumuzda bu modelin revizyonlu halini tercih etmektedir. Polisimiz Akrep olarak yine LAnd Rover lisansı ile Otokar tarafından üretilen atası defender olan aracı kullanmaktadır.

Japonlarda ise Toyota Land Cruiser bu işin piri. Hem arazi hem de dayanıklılık konusunda Nissan Patrol ile başabaş mücadelesi vardır. Araplar tarafından çok tercih edilir. Bakımsız halleri bile arap çöllerinde kullanmaya engel değildir. Sahra çöllerinde, yüksek sıcaklıklara, bakım imkanı olmadan dayanabilen nadir araçlardır.

Range Rover'ın bu araçlardan farkı ise, estetik olarak çok daha güzel olması, buna ilaveten orta halli razi koşulları ile başa çıkablmesidir. Böylece bir pazar yaratarak, bugünkü lüks arazi taşıtlarının önünü açmıştır. Hala daha şu güzelliğe ender rastlanır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Yaklaşık 3 ay önce düzenlenen offroad etkinlerine dayımın aracı ile katıldık. Kendisi Suzuki Samurai 1.0 motorlu deli bir kızdır :)

Orada gece ve gündüz parkuru olarak 2 yarışa co-pilot olarak katıldım. Yarışlar sona erdikten sonra ise parkurda kendimi test etme imkanı buldum.

Hem yarış sırasında hemde yarış sonrasında parkura giren defender'lar vardı. Özellikle parkurun sonunda aracın bel hizasında su havuzu vardı defender'lar burada epey zorlandılar hatta bazıları 3-4 denemede ancak çıkabildiler. Oysa ki Range'ler (İlk fotoğraftaki beyaz model) su havuzuna bodoslama dalıp farları bile kesmelerine rağmen havuzda hiç hız kesmeden uçarak çıktılar.

Demem o ki araçların elektronik aksamları fazlalaşıyor belkide arıza oranı artıyor dediğiniz gibi defender daha uzun dayanabilir belki ancak bir range kadar kabiliyetli ve güçlü olmadığına şahit oldum.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

@evren bey; Range Rover değil, askeri amaçlı üretilmiş arazi araçları bile bu açıda ilerleyemez. demişsiniz,hummer düz duvara tırmanıyor buyrun bakın bi;

Yorum bağlantısı
Yaklaşık 3 ay önce düzenlenen offroad etkinlerine dayımın aracı ile katıldık. Kendisi Suzuki Samurai 1.0 motorlu deli bir kızdır :)

Orada gece ve gündüz parkuru olarak 2 yarışa co-pilot olarak katıldım. Yarışlar sona erdikten sonra ise parkurda kendimi test etme imkanı buldum.

Hem yarış sırasında hemde yarış sonrasında parkura giren defender'lar vardı. Özellikle parkurun sonunda aracın bel hizasında su havuzu vardı defender'lar burada epey zorlandılar hatta bazıları 3-4 denemede ancak çıkabildiler. Oysa ki Range'ler (İlk fotoğraftaki beyaz model) su havuzuna bodoslama dalıp farları bile kesmelerine rağmen havuzda hiç hız kesmeden uçarak çıktılar.

Demem o ki araçların elektronik aksamları fazlalaşıyor belkide arıza oranı artıyor dediğiniz gibi defender daha uzun dayanabilir belki ancak bir range kadar kabiliyetli ve güçlü olmadığına şahit oldum.

Demek ki aklımda doğru kalmış. Yukarda bundan bahsetmiştim Range ile ilgili.

Range Rover'ın hep hayalimde kalan resimi, yarısına kadar nehirleri geçerken çekilmiş fotoğraflarıdır ama hangi modelle;

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu
@evren bey; Range Rover değil, askeri amaçlı üretilmiş arazi araçları bile bu açıda ilerleyemez. demişsiniz,hummer düz duvara tırmanıyor buyrun bakın bi;

Fatih abi bu videolarda çıkıyor sadece ilerlemesi imkansız.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Fatih abi bu videolarda çıkıyor sadece ilerlemesi imkansız.

ilerlemesi için örümcek olması lazım zaten :)

demek istediğim düz duvara çıkabilen bi araç neden 45 derece eğimde gidemesin..

bence range o videodaki eğime çıkar isteyen inansın isteyen inanmasın,ben aldığımda hepberaber deneriz :good1:

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu
ilerlemesi için örümcek olması lazım zaten :D

bence range o videodaki eğime çıkar isteyen inansın isteyen inanmasın,ben aldığımda hepberaber deneriz :)

Anladım abi.

Kaskolu olacaksa ki öyledir ben razıyım denemeye. :)

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)
Demek ki aklımda doğru kalmış. Yukarda bundan bahsetmiştim Range ile ilgili.

Range Rover'ın hep hayalimde kalan resimi, yarısına kadar nehirleri geçerken çekilmiş fotoğraflarıdır ama hangi modelle;

Uçarak giren ve farları kesen arkadaş fotoğrafta soldaki range :)

sany0016n.jpg

Kendisi 1.liği bizden aldıktan sonra uzun bir süre götürdü ancak L200 gelene kadar :D

ekranalntsan.jpg

s6306620.jpg

Buda uçarak çıkan bir discovery :)

http://www.izlesene.com/video/arabalar-ran...met-bey/2609859

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
ilerlemesi için örümcek olması lazım zaten :)

bence range o videodaki eğime çıkar isteyen inansın isteyen inanmasın,ben aldığımda hepberaber deneriz :tirs:

Benim amcanın koleksiyonunda var bir tane eski range 4.6 Vogue Autobyography :D Kaçıralım bi ara deneyelim :p:)

Yorum bağlantısı
Nurettin Aktürk

ne soylenırkı defalarca izledim hata yok gibi fakat otlara takılmayın biraz kırda bayırda gezerseniz otların yere paralel uzadığını bile görebilrisiniz. ama kafamı kurcalayan özellıkle inerken arabanın kıçının kalkmaya meilli olması ..

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)
ne soylenırkı defalarca izledim hata yok gibi fakat otlara takılmayın biraz kırda bayırda gezerseniz otların yere paralel uzadığını bile görebilrisiniz. ama kafamı kurcalayan özellıkle inerken arabanın kıçının kalkmaya meilli olması ..

Birde bu araçlarda aktif ağırlık-denge kontrolü gibi bir zımbırtı var. Mesela ön kaldırmaya kaltığı zaman önü pıstıran yada arka kalktığı zaman arkayı pıstıran. Veya yamaçta yan giderken arabayı mümkün olduğunca düz tutmaya yarayan bir sistem.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...
Fatih Ada
(düzenlendi)

vee bu bozuk yoldaki daha dik eğim ile yapılan test sanırım tartışılan video ile ilgili yorumları sonlandıracaktır :)

bakalım buna ne bulacaksınız,merak içindeyim :p

Resimlerde eğimi kamera hilesi olarak nitelendiren arkadaşlar inişte range ile aşağıda bekleyen insan ve ağaç gövdesi ile otlara bakabilir..

Diğer resimde ise bu ot böyle duramaz diyen arkadaşa hitaben o ot öyle duramıyorsa diğeri nasıl böyle durabiliyor diye seslenmek istedim :)

tarihinde Fatih Ada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu video daha gerçekçi..

Micheal Jackson gibi mi abi. :rolleyes:

Show dünyası, her şey yapılabilir.. :nazar:

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
rahmetli çok iyi yapardı bu hareketi :)

Olay ayakkabıdaymış.. rahmetlinin dizaynı.. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...