İçeriğe Yönlendir

Navigasyon Cihazı Hakkında Fikir

Çağkan Ürkmez

Recommended Posts

Çağkan Ürkmez

istanbulu cok bilmeyen biri olarak istanbul içinde detaylı bir şekilde yol tarifi alabilecegim max 350 400 tl civari bi ücret ödeyebileceğim bi navigasyon cihazı arıyorum. yol haritasi ve mümkünse bluetooth harici bi beklentim yok cihazdan ancak pilli olmasına özen göstericem cunku aracın icinde kablo ile baglanti yapip goruntu kirliligi yaratmak istemiyorum. okudugum konularda garmin lere baktım dusuk fiyatlılarında performans nasıldır bilmiyorum,piranha almayı dusunuyordum ancak pek memnun kalınmamıs gibi gorunuyor.

Foruma ilk post um oldugundan bir hatam varsa iletirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Samsung'un Android işletim sistemli 400 liralık telefonunu alın.

Yorum bağlantısı
Çağkan Ürkmez

telefonumda navigasyon mevcut zaten,ancak direkt olarak arabaya bi navigasyon cihazı almak istiyorum ayrıca bluetooth u da olursa telefonu baglayıp uzaktan telefon gorusmeside yapabilirim diye dusundum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hem telefon hem navigasyon bir arada nasıl oluyor, Bursa toplantısında gördük..

Muhlis'in telefon köprünün altında, "Hedefinize ulaştınız, iyi günler dileriz" diyordu :)

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)

size 2 tane link verdim, fiyatlarını karşılaştırın, servis sorunu düzeldi deniliyor, ben bir defa servislik durumum oldu ondada sorun yaşamadım, bazı sitelerde servisin iyi olmadığı söyleniyor bu açıdan yazdım.

bu cihazlarda ömür boyu harita güncellemede bedavaymış.

http://www.ucuzu.com/gps-c3548/piranha/?gc...CFQJN4Aod7Qming

http://www.hepsiburada.com/liste/departmen...tegoryId=257643

bana şu iki cihazı önerebilirim.

http://www.hepsiburada.com/Liste/piranha-q...tegoryId=257643

http://www.hepsiburada.com/Liste/piranha-g...tegoryId=257643

yorumlarınıda okuyun ona göre karar verin.

tarihinde Lokman Ceritlio?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bluethoot benim üründe var neden daha fazla para verdim bilemiyorum bir gazla aldım :blink: pekte işime yaramadı. pilli derken. kalem pil vs bir şey mi demek sitiyorsunuz. Çünkü hepsi pilli ama kullan at pil değil , dahili. kablo işine takılmayın evde şarj edin arabada kablosuz kullanırsınız ama uzun süre gitmiyor en iyisi 4-5 saat. Alacağınız ürün güncel ve sınırsız güncellemeli olsun. ekran olarak sadece navigasyon diye kullanacaksanız 3.5" yeterli. zaten bir süre sonra ürünün dilinden anlıyor hiç ekrana bakmıyorsunuz. hatta ben teybe bağlayabilseydim torpidoya çakmaklık ayarlayıp sürekli orda tutacaktım.

ben navitech kullanıyorum. memnunum. gps bağlantısı sorunu felan yaşamadım hiç, kimi modeller hava bozunca yada sık binalarla kaplı sokaklarda sorun yapıyor diyorlardı ama çoğu yeni çıkan model artık gps bağlantı hızı iyi. Ben de sırf istanbula gidip gelirken kullanmak için aldım :unknw: çok da işime yarıyor. istanbul artık avcumun içinde :good1:

Yorum bağlantısı
Ahmet Güler

ben dealextreme den aldım çin malı falan ama çok kaliteli çıktı işimi fazlasıyla görüyor 60 dolara almıştım işyerindeki bilişimciler güncelleyip ayarlıyorlar ama nasıl yapıyorlar bilmek de istemiyorum açıkçası.

Yorum bağlantısı
Misafir

Her cihaz kendi görevini yapmalı. Telefondaki GPS alıcısının gücü ve alternatif rota hesaplama hızı doğal olarak harici navigasyon cihazlarına göre düşük. GPS özelliği çıktıktan sonra aldığım her telefonda bu özellik oldu ancak haritadan yön tayini dışında "yön gösterici, yol bulucu" özelliğini aktif kullanamadım.

Bir İstanbul ziyaretinde, GPS gihazı araştırırken yeni çıkacağını duyduğum için beklemeye karar verdiğim Next 4624'ü rafta görünce hemen aldım. İstanbul dahil, yaklaşık 13 şehir ve ilçelerinde,hem kendi aracımda hem de görevim nedeni ile şirket aracında kullanarak test etme şansım oldu. Birkaç küçük hata haricinde bu cihazların Türkiye'de fonksiyonel kullanılamayacağını düşündüğüm için beni yalancı çıkarttı. Bilmediğim bir yere gideceksem çok rahatım artık. ÖZellikle şehir giriş çıkışlarında kaybedilen zaman kesinlikle atık yok. Ayrıca araç içinde görsel olarak yolun yeralması, yol ile ilgili bilginin heran gözönünde olması gerçekten yararlı. Bluetooth ve transmitter gibi özelliklere çok fazla takılmayın. İlk hevesler ve denemeler bittikten sonra cihazı sadece navigasyon yaparken kullandığınızı görüp, bu özellikleri yetersiz bulacaksınız. Bu arada Next'te transmiter var ama ben kullanmıyorum. :D

Garmin'de çok iyi marka. Fiyatları biraz tuzlu. Cihazları güzel ve estetik, haritası ise Başarsoft olmasına rağmen, Next, Pirhana gibi cihazlarda kullanılan igo ve primolara göre biraz daha yetersiz olarak nitelendiriliyor. Navigasyonda bir önemli kısım da ekran parlaklığı. Genelde Piranhalar da dokunmatik ekran cihazın ön bölümünün tamamını kaplıyor. Bu tip ekranların önünde bir film tabakası varmışcasına güneşte zor görülme problemlerine neden oluyorlar. Next 4624 gibi, ekran içerde gövde çerçeve gibi dışarda olan modellerde ekran görünürlük açısından daha başarılı. Çözünürlük olarak ise istediğim düzeyde sadece Garmin'in bir modeli var ama 700.-TL'lik fiyatı ile cazip gelmediğinden bu kusuru görmezden gelerek cihazı keyifle kullanıyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Android yahut iphone tarzı biriey olduğu takdirde navigasyondan daha çok google earth çok yararlı oluyor. Çünkü uydu fotosu ile tarlalara bile gidebilirsiniz aradığınız tesisleri yukardan görebilirsiniz.

Telefonunuzda varsa ve kolay açıp kapayabiliyorsanız bence hiç almanıza gerek yok. Boşuna para. Ayrıca çevreye konsatnrasyonunuzu bozuyor. Telefona ise arabayı kenara çekip öyle bakıyorsunuz bir yer bulamadığınızda.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

tomtom xxl kullanıyorum çok memnunum tavsiye ederim bluetoothu yok ama ekran açısından görüntü ve özellikleri açısından çok güzel oldunu söyleyebilirm...

2. aklıma gelen istanbul içerisinde kesinlikle navigasyon kullanmayın mümkün olduğunca tabelaları takip edin bazen navigasyon en olmicak yollardan sokabiliyor yol tadilatı olabiliyor navigasyon bilmediği için alternatifi hesaplarken sizi gideceğiniz yere baya baya uzaktan götürebiliyor... ( 2. yorum test edildi onaylandı :flowers: )

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
muhlis bey onu becerememiştir. ben çok denemedim. noktası noktasına söylüyor. ayrıca hızı ayarladığınız takdirde ayarladığnız hızı geçtimi uyarı veriyor .bunu yerine göre şehiriçi 50 km ve şehirdışı 90 km. otomatik kendisi ayarlıyor. ndrive son sürümü çıkmış ama daha yükleyemedim. onun binaları 3 boyutlu gösterdiğini duymuştum.

Muhlis becerir...

Bir İstanbul ziyaretinde, GPS gihazı araştırırken yeni çıkacağını duyduğum için beklemeye karar verdiğim Next 4624'ü rafta görünce hemen aldım. İstanbul dahil, yaklaşık 13 şehir ve ilçelerinde,hem kendi aracımda hem de görevim nedeni ile şirket aracında kullanarak test etme şansım oldu. Birkaç küçük hata haricinde bu cihazların Türkiye'de fonksiyonel kullanılamayacağını düşündüğüm için beni yalancı çıkarttı. Bilmediğim bir yere gideceksem çok rahatım artık. ÖZellikle şehir giriş çıkışlarında kaybedilen zaman kesinlikle atık yok. Ayrıca araç içinde görsel olarak yolun yeralması, yol ile ilgili bilginin heran gözönünde olması gerçekten yararlı. Bluetooth ve transmitter gibi özelliklere çok fazla takılmayın. İlk hevesler ve denemeler bittikten sonra cihazı sadece navigasyon yaparken kullandığınızı görüp, bu özellikleri yetersiz bulacaksınız. Bu arada Next'te transmiter var ama ben kullanmıyorum. :D

Özellikle gece yolculuklarında, devamını kestiremedim tepe başlarında, alışkanlık haline gelmiş olacakki hemen haritadan yolun şekline bakıyorum..

Gece, Bölünmüş olmayan yollarda sollamalara çıkmadan önce mutlaka bakıyorum, Karşıdan gelen ışık yok ama, viraj mı var onun için mi ışık yok, ya da güvenli sollayabilmek için nasıl bir yoldayım.. Ekrandan karar veriyorum..

Hep demişimdir yine diyorum, teknolojik oyuncakları severim, imkanlar çerçevesinde de kısa sürede temin etmeye çalışırım ama, bu cihazı niye bu kadar geç almışım, hep bunun için kızıyorum kendime..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ben E71'e google maps kurdum.

Harita ve gerçek görüntü nette'ki google maps ile bire bir aynı. Yol tarifi alabiliyosunuz. İster harita ister gerçek görüntü seçebiliyosunuz. GPS yerinizide gösteriyor. Adreslerinizide kaydedebiliyorsunuz. Tüm dünya için geçerli ve kullanacağınız yerlerin haritalarını netteki gibi yakınlaştıra uzaklaştıra kaydetmeniz gerekiyor.

Herşey iyi güzel ama küçük ekranda navigasyon pek iyi olmuyor. Cebinizde bulunur. Çok sıkıştığınızda bir kenarda durup google mapsı açıp GPS üzerinden yerinizi bulup yol tarifi alabilirsiniz. Yol tarifi alıp kendinizi ekranda harita üzerinde görüp cizilmiş rotaya göre doğru gidip gitmediğinize bakabilirsiniz.

Tek bir nokta önemli. Programı kurduğunuzda sizin için gerekli yerlerin haritalarının detayları oluşması için aynı bilgisayardaki google eart gibi gezinti yapmanız gerek. Nerelere bakarsanız oraların haritalarını kaydediyor ve bunun için wireless yada internet bağlantısı gerek. Nekadar detay istiyorsanız okadar yakınlaşıyorsunuz. Ben çoğu yerin haritasını kaydettim. O yüzden yolda wireless vs aramıyorm.

Muhlis becerir...

Özellikle gece yolculuklarında, devamını kestiremedim tepe başlarında, alışkanlık haline gelmiş olacakki hemen haritadan yolun şekline bakıyorum..

Gece, Bölünmüş olmayan yollarda sollamalara çıkmadan önce mutlaka bakıyorum, Karşıdan gelen ışık yok ama, viraj mı var onun için mi ışık yok, ya da güvenli sollayabilmek için nasıl bir yoldayım.. Ekrandan karar veriyorum..

İşte bu nokta çok önemli.

Son zamanlarda aktif güvenlik sistemlerindeki çalışmalarda bu önemli bir konu.

Arabada bulunan navigasyon sistemi devamlı gps ile bağlantı kuracak. Hava durumu bilgiside alacak. Eğer fazla hızlı gidiyorsanız ve ilerideki virajı farketmediyseniz sistem size viraj olduğunu ve o vidajın keskinliğine göre hangi hızla güvenli bir şekile dönebileceğinizi söyleyecek.

Seni duydular Mehmet abi. :D

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

hatta ileride navigasyon sayesinde koordinatları verip aracın arka koltuğuna oturcaksınız ..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hem telefon hem navigasyon bir arada nasıl oluyor, Bursa toplantısında gördük..

Muhlis'in telefon köprünün altında, "Hedefinize ulaştınız, iyi günler dileriz" diyordu :(

:angry: unutamayacaım bir anı oldu. Benzinsiz-lpg siz gitmeye çalışanlar da aynı gün oradaydı ...

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Goldmaster i kesinlikle tavsiye ederim. Sorunsuz ürünler ve 3yıl garanti- güncelleme ile geliyorlar. Piranha ucuz ancak servise işiniz düşerse vay halinize.

navitech kullanan arkadaşlarım da memnun. Bütçenize göre seçim yapın bence.

Yorum bağlantısı
Çağkan Ürkmez
(düzenlendi)
ben navitech kullanıyorum. memnunum. gps bağlantısı sorunu felan yaşamadım hiç, kimi modeller hava bozunca yada sık binalarla kaplı sokaklarda sorun yapıyor diyorlardı ama çoğu yeni çıkan model artık gps bağlantı hızı iyi. Ben de sırf istanbula gidip gelirken kullanmak için aldım biggrin.gif çok da işime yarıyor. istanbul artık avcumun içinde tongue.gif

Mustafa Bey ,bahsettiğiniz navitech lere baktım ,ürünler kullanışlı gözüküyor ancak 01.01.2011 tarihine kadar güncel haritalar demişler ve ileriki yıllarda güncellemeleri var mı,bir bilgi vermemişlerde,bu konuda bir fikriniz varmı?

Ayrıca Lokman Bey'in de verdiği linklere baktım ancak piranha lardan pek memnun kalınmıyor diyor çoğu kişi açıkçası piranha almayı pek düşünmüyorum.

Erhan Bey sizin bahsettiğiniz Goldmasterlar için özellikle tavsiye ediceğiniz bir model var mı acaba?

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bluetooth istemeseydiniz.. kesinlikle Next 4624 diyecektim..

;) unutamayacaım bir anı oldu. Benzinsiz-lpg siz gitmeye çalışanlar da aynı gün oradaydı ...

Hehe :D

Sami Hoca, lpg bitmiş olabilir mi ? Olabilir..

Sami Hoca peki benzinin var mı ? Bilmiyorum ki yaa, ben bu arabaya hiç benzin almadım... :)

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mustafa Bey ,bahsettiğiniz navitech lere baktım ,ürünler kullanışlı gözüküyor ancak 01.01.2011 tarihine kadar güncel haritalar demişler ve ileriki yıllarda güncellemeleri var mı,bir bilgi vermemişlerde,bu konuda bir fikriniz varmı?

Ayrıca Lokman Bey'in de verdiği linklere baktım ancak piranha lardan pek memnun kalınmıyor diyor çoğu kişi açıkçası piranha almayı pek düşünmüyorum.

Erhan Bey sizin bahsettiğiniz Goldmasterlar için özellikle tavsiye ediceğiniz bir model var mı acaba?

http://www.goldmaster.com.tr/Urun_Detay.aspx?q=766

bu var. harita güncellemesi ömür boyuymuş. Bende 431 modeli var.. memnunum.

Yorum bağlantısı
Çağkan Ürkmez
Bluetooth istemeseydiniz.. kesinlikle Next 4624 diyecektim..

Mehmet Bey peki bu Next ürünün Goldmaster ve Navitech lere oranla avantajı ve artısı nedir?Teknik anlamda pek bilgim olmadığından soruyorum

Eğer bluetooth olayını durumun dışında bırakırsak ,şu şekilde bi eleme yaparak bu modellere bakıyorum aralarından sizce öne çıkan nedir acaba

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Bey peki bu Next ürünün Goldmaster ve Navitech lere oranla avantajı ve artısı nedir?Teknik anlamda pek bilgim olmadığından soruyorum

Cihaz zaten sorunsuz, buna rağmen harika bir servis hizmeti.. Cihazda iyi haritası da iyi..

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

Tüm navitech PXB serisi cihazlar ömürleri boyu güncelleme ücretsiz,alacağınız ürünün kutusu eski olabilir bildiğim yaklaşık 6 aydır navitech bu hizmeti sunuyor,geçmişe dönük PXB cihazlarıda kapsıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aaaah ah.

Cihazdak haritanın iyi olduğunu anlatmak istediysem hadi :i-ih:

Yorum bağlantısı
Çağkan Ürkmez

son olarak su 3 urunden birini alacagım;

Navitech

Next

Goldmaster

fiyat olarak asagı yukarı aynılar,özellikleride yakın kullananlardan gordugum kadarı ile de next le navitech öne cıkıyor.Ama yine her zaman oldugu gibi en zor iş son kararı vermek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Navitech İgo8 kullanıyor.. Bence demode..

Next'te İgo Primo kullanılıyor.

Goldmaster da igo primo kullanmış.

Navitech ve Next Başarsoft haritası kullanıyor, Goldmaster haritası ne bilmiyorum...

Navitech'i igo8'den dolayı elerdim.

Goldmaster ile Next arasında bluetooth'tan dolayı gider gelir,

Tanıdığım bildiğim ve güvendiğim için Next alırdım.

Çevremde en az 10 kişiye Next 4624 aldırdım.. Hiç birinin hiç bir şikayeti yok..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...