İçeriğe Yönlendir

Mondeo Motion Lock

Bilgin Aksoy

Recommended Posts

Bilgin Aksoy

Forumda arattım bu özellik focus için anlatılmış ama mondeo anlatılmamış. (En azından ben bulamadım. Varsa mod.lar gerekeni yaparlar zaten.)

Önce anahtar II konumuna alınır. Ancak araç çalıştırılmaz.

Sonra üç kere kilitleme mandalıyla kapa-aç yapılır. (Kapa-aç-kapa-aç-kapa-aç)

Anahtar 0 konumuna alınır.

Anahtar I konumuna alınır.

Anahtar II konumuna alınır.

Bu aşamada kısa bir bip sesi duyulur. (Duyulmadıysa olmayacak demektir. :angry: )

Sonra bir kere kilitleme mandalıyla kapa-aç yapılır. (Kapa-aç)

Uzun bir sesi gelir. İşlem tamam.

NOT 1: Sadece araç çalıştırılıp işlk hareketinde kilitleme yapar. Arada (anahtar ile araç durdurulmazsa) yolcu/sürücü kapısını içeriden açıp kapatıldıktan sonra tekrar kilitleme yapmaz.

NOT 2: Alıntıdır. www.talkford.com

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy
(düzenlendi)

Ne demek.

Mehmet Beyin sitesinde focusun programlaması var. Bende oradan bakıp programlamayı denedim. Ama olmadı. Sonra arayıp bunu buldum.

Evet kumandalı anahtarın üzerindeki kapı açma ve kapı kapama tuşlarına beraber basınca 3-5 saniye sonra 4lüler sinyal veriyor. Programlama bitmiştir.

Bu arada talkford veya fordwiki de paylaşılan bazı paylaşımlar var. Yavaş yavaş onları da çevireceğim. Bizlerde olmayanları aktarmayı düşünüyorum. Mesela aracı kilitledeğimizde otomatik olarak aynaların kapanması var. İlgimi çekti. yapabilirsem eğer paylaşırım sizlerlede. Bağlantı : http://www.fordwiki.co.uk/index.php?title=...emote_Key_-_Mk3

tarihinde Bilgin Aksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy
Bunu görmüştüm. Ama bildiğim kadarıyla normalde otomatik katlanmıyor. Elektrik bağlantısında araya soket benzeri birşey takılıyor.

Konuuyla ilgisi yok ama aynaların altındaki lambaların nasıl söküldüğünü bulamadım ben, siz biliyor musunuz.

Bir bakayım. Resimli bir anlatım vardı. Ama ben şahsen denemedim.

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy
Bunu görmüştüm. Ama bildiğim kadarıyla normalde otomatik katlanmıyor. Elektrik bağlantısında araya soket benzeri birşey takılıyor.

Konuuyla ilgisi yok ama aynaların altındaki lambaların nasıl söküldüğünü bulamadım ben, siz biliyor musunuz.

Aynanın altında lambanın orada bir klips varmış (ben daha denemedim. sadece yazanı çeviriyorum) o klipse bir tornavida sokup arabaya doğru itince çıkıyormuş. Aklıma birden oraya led takmak geldi. Hazır çıkarmışken. :angry:

Link : http://www.talkford.com/topic/144298-bulb-..._1#entry1363033

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Benim Şahin'de de var bu özellik. Araç hareket ettikten sonraki ilk frene basışta kapılar kilitleniyor. Stop ettiğimde açılıyor. :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Ohoo, olmadı şimdi. Ahmet Bey takas fiyatım 10.000 TL. Anlaşalım, bak süpersonik kapı kilidi mevcut. :):nazar:

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Abicim arayı buluyım 5000 ver anlaşın gitsin ikinizde hayrını görün.. :lol: :D

:rofl::good1: :lol2:

Valla başkası olsa vermezdim ama hadi olsun bari. Bir de herşeyi anladım da 5000 TL'yi kim verecek onu anlamadım :D

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Heh şimdi tam oldu. Ahmet Bey'den "yok daha neler Ali Sami" repliği bekliyorum artık :lol2:

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy
(düzenlendi)
Benim derdim de bu zaten. :nazar: Yapabilirsem paylaşırım sonuçları. :)

Bende girişiyorum bu işe. Ayna katlanma işi de basit gibi. İkisinide (ki lamba işi basit) halletmeye çalışacağım. Şöyle yapalım. İsterseniz ilk malzeme alığ deneyen diğerine haber versin. Ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy
Olur tabii ki. Ben zaten bir kaç yerde led kullandım, epey bir fikir sahibi oldum ve şimdi kalan kısımlar için sipariş vereceğim. Bunları da bir konu açıp paylaşmak istiyorum. İşlerim tamamlanmadan birşeyler paylaşmak istemedim. Hata yapmamak için. Fikir ve bilgi alışverişinde bulunursak daha hoş olur bence de :angry:

Şu ana kadar olanları görebilsek :kafa:

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy

Aynaların kapanması ile ilgili durumda şöyle bir ayrıntı dikkatinizi çekerse yukarıda verdiğim linkte: Adamların aynaları zaten aynayıayarlamak için kullandığımız kolu boş konuma (yani 0 konumuna) aldığında aşağıya (saat istikameti 6) bastırınca aynaları kapatıyor yukarıya (saat istikameti 12) kaldırınca açılıyor. Yani aynayı açıp kapatan motor ve sistem mevcut. Buradan hareketle önce bizim bu aynayı katlayan motoru bulmak ve takmak lazım gibi geliyor. Sadece resimde gösterdiği auto relay (yani röle) yetmeyecek.

Acaba Ghia-X kullanıcıları aynaları otomatik kapatabiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Erden Bıyık
Forumda arattım bu özellik focus için anlatılmış ama mondeo anlatılmamış. (En azından ben bulamadım. Varsa mod.lar gerekeni yaparlar zaten.)

Önce anahtar II konumuna alınır. Ancak araç çalıştırılmaz.

Anahtar I konumuna alınır.

Anahtar II konumuna alınır.

Bu aşamada kısa bir bip sesi duyulur. (Duyulmadıysa olmayacak demektir. :angry: )

Sonra bir kere kilitleme mandalıyla kapa-aç yapılır. (Kapa-aç)

Uzun bir sesi gelir. İşlem tamam.

NOT 1: Sadece araç çalıştırılıp işlk hareketinde kilitleme yapar. Arada (anahtar ile araç durdurulmazsa) yolcu/sürücü kapısını içeriden açıp kapatıldıktan sonra tekrar kilitleme yapmaz.

NOT 2: Alıntıdır. www.talkford.com

Eline sağlık güzel paylaşım olmuş acaba 2008 fiestada da varmı bu özellik

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy
(düzenlendi)
Eline sağlık güzel paylaşım olmuş acaba 2008 fiestada da varmı bu özellik

Bakalım hemen var mı? Cevaplarım.

Malesef bilgi yok. Ama ablamlara ait olan 2005 fiesta da olmamıştı denemiştim. Ama farklı bir kodlaması varsa ben bilmiyorum. Fiesta kullanıcıları cevap verebilir buna en iyi.

Yorum bağlantısı
Misafir
Aynaların kapanması ile ilgili durumda şöyle bir ayrıntı dikkatinizi çekerse yukarıda verdiğim linkte: Adamların aynaları zaten aynayıayarlamak için kullandığımız kolu boş konuma (yani 0 konumuna) aldığında aşağıya (saat istikameti 6) bastırınca aynaları kapatıyor yukarıya (saat istikameti 12) kaldırınca açılıyor. Yani aynayı açıp kapatan motor ve sistem mevcut. Buradan hareketle önce bizim bu aynayı katlayan motoru bulmak ve takmak lazım gibi geliyor. Sadece resimde gösterdiği auto relay (yani röle) yetmeyecek.

Acaba Ghia-X kullanıcıları aynaları otomatik kapatabiliyor mu?

GhiaX'te otomatik kapama var Bilgin Bey. Açma işlemi içinde 6 yönüne bastırılması gerekiyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Misafir
Evren Bey X'lerin aynaları kapılar kilitlendiğinde otomatik yani kendiliğinden kapanmıyor diye biliyorum. İçeriden düğme ile ama elle kontrol edilerek kapanıp açılıyor bildiğim kadarıyla. Yanlış mı biliyorum.

Doğru biliyorsunuz Ahmet Bey. Kumanda ile kilitlemeden sonra kapanmıyor. Bilgin Bey'in tüm Giax'lerde otomatik kapama var mı sorusuna cevap olarak yazmıştım yanlış anlaşılma olmasın.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Erden Bıyık
Bakalım hemen var mı? Cevaplarım.

Malesef bilgi yok. Ama ablamlara ait olan 2005 fiesta da olmamıştı denemiştim. Ama farklı bir kodlaması varsa ben bilmiyorum. Fiesta kullanıcıları cevap verebilir buna en iyi.

denedim oldu hareket edince kapılar kitleniyo ilgin ve paylaşım için teşekkürler istanbulda işe yarıycak bişey

bu arada fiestası olanlarada duyrulur:))))))

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy
GhiaX'te otomatik kapama var Bilgin Bey. Açma işlemi içinde 6 yönüne bastırılması gerekiyor.

Saygılarımla.

Saygılar bizden çok teşekkür ederim.

Bilgin Bey de aynı şeyden bahsediyor :) . Eklediği linkte yapılan işlemler var, onunla ilgili olarak düşüncemiz, önce bir ghia-x aynası alıp sonra bu aynayı linkteki gibi otomatik açılıp-kapanır hale getirmek. Üstelik çok zor birşey de değil bildiğim kadarıyla. Bununla ilgili bir video da izlemiştim. Bulursam paylaşırım.

Bu konuda siz bizden 1 adım öndesiniz. :)

Aynen sizin iç kolay. Ama biz Ghia-x aynası yada o aynaya monte olan motoru almamız gerekecek. Hayırlısı inşallah.

Yorum bağlantısı
Misafir

aynalar konuşulunca.aklımda olan bir soru var.mondim mk1 aynasını park edince içe kapamak için hiç zorlamadım bir ara hafif zorlayım dedim tırstım.katlanıyormu?

bu arada 96 model bir araçta aynayı elektirikli kullanmanın zevki başka.bahsi geçenler olmasada çok iyi bir özellik.park etmede çok çok işe yarıyor.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)
aynalar konuşulunca.aklımda olan bir soru var.mondim mk1 aynasını park edince içe kapamak için hiç zorlamadım bir ara hafif zorlayım dedim tırstım.katlanıyormu?

bu arada 96 model bir araçta aynayı elektirikli kullanmanın zevki başka.bahsi geçenler olmasada çok iyi bir özellik.park etmede çok çok işe yarıyor.

Benim MK2'nin aynası katlanmıyordu Oktay Bey. Daha doğru tabirle katlanmış olarak durmuyordu. Sert yaylı bir mekanizma esnemeyi sağlıyordu kırılmaması için. Muhtemelen sizinki de katlanmaz. Zaten oldukça küçük aynaları vardır, problem yaratmaz. Ancak iyi tıoplar. Bu kadar küçük yapısına rağmen kör nokta problemi yok denecek kadar azdır.

Saygılarımla.

tarihinde Evren ?skent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir
Benim MK2'nin aynası katlanmıyordu Oktay Bey. Daha doğru tabirle katlanmış olarak durmuyordu. Sert yaylı bir mekanizma esnemeyi sağlıyordu kırılmaması için. Muhtemelen sizinki de katlanmaz. Zaten oldukça küçük aynaları vardır, problem yaratmaz. Ancak iyi tıoplar. Bu kadar küçük yapısına rağmen kör nokta problemi yok denecek kadar azdır.

Saygılarımla.

Sağolasın üstadım. :D aynanın görüş açısı konusunda haklısın.öğrendim merakım gitti. :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bilgin Aksoy
Aynı şeyi ben de arabayı ilk aldığımda düşünmüştüm. Bulursam çıkmacılardan X'lerin aynasından almak gibi bir niyetim var. Bana da mantıklı geliyor. :rolleyes:

Liste fiyatı adedi 440 Tl (arka kapaksız ve aynanın camı olmadan) parçacıda ;) çıkmacıda yarıya verse ikisi nereden baksan 400 Tl bana fazla gelir bu aşamada. Birde anlamadığım şey nasıl olurda sadece bu motor satılmaz.

Yorum bağlantısı
Teoman Kemaloğlu

Paylaşım için teşekkürler, tarif edildiği gibi uygulanmıştır ve çalışıyor. Genellikle büyük şehirde yaşayanlar için vazgeçilmezler arasındadır. Bir aralar araştırmasını yapmış bulamamıştım, tekrar teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Güzel paylaşım. Ben artık izine gitmeli ve ghia-x de mevcut olupta ghia da olmayan aynanın içindeki motor zımbırtısını almalıyım. :i-ih:

Tek motor alınarak ve role takılarak işlem halloluyormu?Burayı anlamadım doğrusu.Ayna içi resimleri falan varmı?Videoda ayrıntı göremedim.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

bu kapı kilitleme olayını bizim c-maxlerde yapma şansımız varmı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...