İçeriğe Yönlendir

Ford Consul Toplanıyor

Gokhan Demir

Recommended Posts

Gokhan Demir

Öncelikle herkese merhaba. Yaklaşık 1 yıldır araştırma içinde takip ettiğim consul'e ben de sahip oldum. Bu büyük ve sabır gerektiren yolda 74 model consul l 1.7 sahibi olmanın verdiği yükü taşıyacağıma inanıyorum diyerek bu klasik cümleyi sonlandırıyorum :s

Daha önce de birkaç defa consul kullanmıştım fakat insanın kendisine ait olunca bir başka oluyor. bu 2. aracım ilk aracımın üstüne resmen kuma getirdim :D sabah akşam gözüm consul' de yatmadan önce bakıyorum sabah kalkıyorum bakıyorum ne olacak bakalım. Aracın durumu şu an pek iyi değil fakat hava şartları düzelirse başka bir şehire kaporta boya için gidecek. Arka kısımın bir bölmesi karbon fiber olacak inş. Boya komple kazınıp tekrar atılacak. iç mekan çalışmaları, deri kaplamaları vb. yapılacak. Ortalama 2 ay'a yakın sürecek. Tek dert yandığım kısım motoru... İnş. eli düzgün gönlü temiz bir ustasını bulurum da a'dan z'ye komple bir motor bakım yaptırırım. Döküntü hali ile bile insanlar dönüp dönüp bakıyor arabaya. Bir toplatayım bu kuş serilerini tek tek avlayacağım 21.yy oyuncakları da kıskançlığından çatlar artık :flowers:

Allah nasip eder de biter ise çalışmalar. Fotoğrafları ekleyeceğim.

Yorum bağlantısı
Misafir

hoşgeldiniz.consul unuz hayırlı olsun..fotoğraflarını heyacanla bekliyoruz

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

:s fotoğraf isteriz. Yalnız anlattıklarınızdan

1. Karbon fiber derken? Karbon kevlar olamayacağına göre sanırım fiber yapılacak, hangi bölümler?

2. Kaporta-motor vs., 2 ay çok optimist bir yaklaşım gibi, 4-5 ay desek :D

Hangi ildensiniz acaba?

Yorum bağlantısı
Fatih Çalıkuşu

Hoşgeldiniz resimleri bekliyoruz

Yorum bağlantısı
Gokhan Demir

Ben Bilecik ilindeyim aracı İstanbul/Kartal' a götüreceğim inş. Bir sonraki ihtimal Balıkesir. Kaporta boya 2 ay sürecek zaten.

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
21.yy oyuncakları da kıskançlığından çatlar artık :flowers:

Allah nasip eder de biter ise çalışmalar. Fotoğrafları ekleyeceğim.

Kıskanmazlar merak etmeyin, sizinki çok yakar.. :( Vakti olanlar için güzel bir uğraş tabii, Hayırlı olsun şimdiden..

Yorum bağlantısı
Misafir

hoşgeldiniz, güle güle kullanın, bakalım benim kasap ı da kendime klasik yapmayı düşünüyorum, 15 sene geçsin de :(

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Gökhan Bey hoş geldiniz.Aracınız hayırlı olsun İnşallah gönlünüze göre olur da keyifle binersiniz.Değerlendirmek açısından aracın şuanki halinin fotolarını eklerseniz ve bittikten sonraki hali ile ,bizi de meraktan kurtarmış olursunuz.

Yorum bağlantısı
Levent Ayhan

consul unuz hayırlı uğurlu olsun.tek kapı mı? hatcback mi?sedan mı? station vagon mu? :)

bi granada hastası olarak çok merak ettim... enkısa zamanda resimleri görmek isteriz.umarım kasapların eline kalmazsınız.benden tavsiye; eski kurt sanayicileri bulun.aracınızı onlara taslim edin.malum consul da eski bi kurt... :good2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gokhan Demir

Aracı İstanbul' da yaptırmaktan vazgeçtim. Git gel benzin masrafı çok olacak, orada çevrem de var ama yeme içme vs. İç döşeme masrafını yer gelirim. İnegöl veya Bursa'ya yöneldim kaporta boya için ama orada da tanıdık yer yok. Balıkesir yolumu gözler. İnegöl' de birisini araştırıyorum, fabrika ayarında boya atar diyorlar. Motor için yine İnegöl' de Ömer ustaya gideceğim.

Araç turuncu 4 kapı sedan. Dış kaportanın tümü,panjur vs. temiz halde ayrıca elimde bulunuyor. Eskileri sökülüp yenileri takılacak. Elektrik aksamında pek birşey yok ama olanı da yeğenime yaptıracağım. Kararsız kaldığım tek nokta boya işinde. Renkte karar veremedim. Ruhsatta Turuncu-Siyah geçiyor. Aracı metalik gri-siyah boyatacağım gibi. Siyah/kırmızı da olabilir. İşlerimin yoğunluğundan dolayı photoshop'da ön boya çalışmasına başlayamadım bile. Araç yapıma başlayınca fotoları koyacağım. Kaporta boya ve motoru dışarıda yaptıracağım. İç döşeme, elektrik, film,kaplama vb. gibi ıvır zıvır türevi işlemleri kendi garajımızda yapacağız zaten. Bol bol çekerim :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Elektrik işini , hazır her yer sökülmüşken çok iyi yaptırın-yalıtın. Zaten fazla olmayan tüm iç aksamdaki kablolar değişse en güzeli olur.

Yorum bağlantısı
Serhat Böcek

hayırlı olsun,inşallah istediğin gibi toplarsın

bizim granada da turuncu 1,7 v4 sedan 1975 model.muayneden tek seferde geçdi,ama usta bulamıyoz.ne kaportacı nede motorcu ilgilenmiyorlar eski diye...

bu arabaları bilen biliyor,hastasını bulsak zevkle bakar ama bulamıyoz.

fotoğrafları sabırsızlıkla bekliyoruz,selamlar...

Yorum bağlantısı
Guest Mehmet Bar?? Ertun

Hayırlı olsun hocam benim de bu siteye üye olmamın sebebi 1973 model tek kapı bir Ford Consul toplama isteğimdendir. Hali hazırda olan aracı nerde, nasıl toplatırım düşüncesi ile sabah akşam internetten araştırma yapıyorum. Netice olarak yabancı siteler daha geniş olanaklı -haklı olarak tabii-; eğer sizin başladığınız macerada bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok seivinirim.Şu eskilerin kıymetini hakikaten bilip yeni arabaları da yolun sağına atma isteği dayanılmaz bir motivasyon. Çalışmalarınızda başarılar dilerim kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Gokhan Demir

Daha önce anlaştığım kaportacı yan yattı çamura battı :D İnegöl'e gittim 10'dan fazla kaportacı dolaştım arkadaş hepsi ayrı bir hikaye. Herkes toklamış artık. Tamam el emeği de bu kadar olmaz.5 Bin tl fiyat çeken var. Olanları siz düşünün artık :) Neyseki bir kaportacı buldum ki akıllara zarar. Sağolsun usta çok yardımcı oldu maddi açıdan. Cüzi bir miktar işçilik vereceğim, haftasonları ben de katılacağım çalışmaya .) Resimleri yarın ekleyeceğim. Komşuda var Taunus M Coupe, 6 bin teklif ettim vermiyor aracı. Bir yola girdik bakalım... Allah ömür verirse 1-2 sonraki hedef Plymouth Hemi Cuda veya Challenger.

Yorum bağlantısı
Levent Ayhan
Kolay gelsin Maşşalah

kolay gelsin.bana kalırsa temiz çıkma bulabilirseniz onu takın derim.zira yerli basım çamurlukların ağız kısımları pek hoş durmuyor

Yorum bağlantısı
Gokhan Demir
kolay gelsin.bana kalırsa temiz çıkma bulabilirseniz onu takın derim.zira yerli basım çamurlukların ağız kısımları pek hoş durmuyor

Bu konuda uyardığınız iyi oldu. Biraz daha kabarık mı basıyorlar acaba. Çıkma var ama çok daha yüksek fiyat istiyorlar. Basmışlar polyesteri, macunu.

Yorum bağlantısı
Serhat Böcek

Hayırlı olsun,resimlerden hatları güzel duruyor.Neticede 37 yaşında araç çürüme ve paslanma normaldir.

Bizim ford da aynı renk 1.7 1975 model.Bana kalırsa çamurlukları yeni bastır derim.Çünkü ne kadar da temiz çıkma bulsan sonuçta çıkma en yenisi 33 yaşında olacak.Antika ve klasik araçların en büyük düşmanı metal yorgunluğu yani alacağın çamurlukta onca yılın yorgunluğu olacak.Çamurluk ne kadar temiz darbesiz olsada titreşimden,basınçtan malzemede zayıflama olur bunu da dikkate al bence.Yeni çamurluk orjinallni aratmaz ama işinin ehli bir kaportacıya taktırtırsan.Bursa da çamurluk bastıran parçacılar var istersen ulaşabiliriz.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Gokhan Demir

yakında bitecek inş. az kaldı. kaportayı komple bastırdım. milim milim temizleniyor araç uzun sürüyor... 2-3 eksik parçam kaldı sadece.

Yorum bağlantısı
Serhat Böcek
yakında bitecek inş. az kaldı. kaportayı komple bastırdım. milim milim temizleniyor araç uzun sürüyor... 2-3 eksik parçam kaldı sadece.

kaportayı ne kadara bastırdın ve aracın toplam maliyeti ne kadar oldu acaba

resimleri sabırsızlıkla bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Görmemişim bu konuyu :) Kolay gelsin. Saç aksam sökülünce görünebilen her yere pas önleyici tarzda boyayı basın, bu şans bir daha gelmez.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gokhan Demir
Görmemişim bu konuyu :) Kolay gelsin. Saç aksam sökülünce görünebilen her yere pas önleyici tarzda boyayı basın, bu şans bir daha gelmez.

Dostum zaten bu pas önleyicisi pütürü vs yedi bitirdi beni. Sanayici arkadaşlar varsa üzerilerine alınmasınlar ama kaportacı işi çok zor. komple baskı sıfır hata kaporta veriyoruz daha da yaranamıyoruz. İşi alırken krallar ama aldıktan sonra illa bi kavga edeceksin yapsınlar diye. 3 usta değiştirdim şimdiye kadar ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...