İçeriğe Yönlendir

Ka - Rölanti Sorunları

Koray Sezginer

Recommended Posts

Atilla Uslu

rölanti valfi tamir edilirmi?

4-5 senede bir değiştiriyorum.

Elimde 3 adet valf var. anlayan bir usta tamir edebilirmi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Valfin tamiri yok maalesef. Ama bu kadar hızlı bozulmamalı. Benim valfim 10 sene gitmişti.

Yorum bağlantısı
Atilla Uslu

Rölanti bugün zirve yaptı çok bağırdı. Ustaya götürdüm rölanti valfine giren fişi söktü böyle kullan dedi. Rölanti düzeldi normale döndü. Bisey olurmu? Arabayı yakmayalım bide? Kafam karıştı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Atilla Uslu yazdı:

Rölanti bugün zirve yaptı çok bağırdı. Ustaya götürdüm rölanti valfine giren fişi söktü böyle kullan dedi. Rölanti düzeldi normale döndü. Bisey olurmu? Arabayı yakmayalım bide? Kafam karıştı.

Bir süre sorunu gizler. Sonra yine yapacak.

Yorum bağlantısı
Atilla Uslu

bu işin çaresi yeni valf almak galiba. kurtuluşu yok gibi.

yarın bi ustaya görüneyim.

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Atilla Uslu yazdı:

bu işin çaresi yeni valf almak galiba. kurtuluşu yok gibi.

yarın bi ustaya görüneyim.

Rolanti valfini kendiniz sökün, sökerken videoya çekinki toparlaması kolay olsun (bu işlerden anlamadığınızı farz ederek!)

Daha sonra balata spreyi ile güzelce temizleyin, sonra da wd40 la temizleyin valfi geri takın.

Benimkinde aynı sıkıntı vardı bu temizlik sonrası 1.5 yıldır srunsuz biniyorum.

Eğer düzelmezse tek çaresi orjinal sıfır valf.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erdem Sucu

Herkese iyi pazarlar. Benim Ka aldığım günden beri boşa alınca devir dengesizliği oluyor devir 1 in üstüne çıkıyor düşüyor kendi kendine gaz veriyor bazen de toparlayamiyor ve stop ediyor. Kime goturduysem sorunu bulamadı zaten bu arabayla uğraşmak istemiyorlar. Subap ayarı yapıldı km sensöru değişti. Bu arabaların arada stop etmesi zaten kimse tarafından yadirganmiyor ama özellikle bu devir dalgalanması sizde de var mı? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu konuda forumda cokca konustuk. Gecmis konulara goz atın mutlaka.
Rolanti valfi ilk kontrol edilecekler arasinda.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Yıldırım

Karter havalandırmasını da temizleyin mutlaka.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bir kırıktan hava alıyordur, rölanti valfi rölantiyı tutturamıyordur yada soketinde sorun vardır, bence en muhtemeli TPS bozuktur. çok kolay bozulan bir parça.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Sani Gerşon yazdı:

Erdem Sucu yazdı:

Tps arızası obd den gözükür değil mi? 

tam bozuk değilse gözükmez. içinde potansiyometre var. dönünce direnç değeri değişiyor. içi bozulunca saçma sapan veriler gönderiyor. kaç kez başıma geldi.

Sani Gerşon yazdı:

Bu araçların gazı telli. TPS yok bu modellerde.

TPS zaten telli arabalarda olur.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Tolgahan Köroğlu

İthal rolanti valfi alıp sorun yaşayan oldu mu ? 

Devir 2200 D/D da sabit kalıyordu,  Kelebek / rolanti valfi / Akışmetre vs temizledim  1300 lerde kalıyor şuanda,  stop etme rolanti dengesizliği yok. 

ROlanti valfi alıp almama konusunda kararsız kaldım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tolgahan Köroğlu yazdı:

İthal rolanti valfi alıp sorun yaşayan oldu mu ? 

Devir 2200 D/D da sabit kalıyordu,  Kelebek / rolanti valfi / Akışmetre vs temizledim  1300 lerde kalıyor şuanda,  stop etme rolanti dengesizliği yok. 

ROlanti valfi alıp almama konusunda kararsız kaldım.

Orjinal hariç olanların ömrü kısa oluyor maalesef. 1 sene maksimum.

Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu
Sani Gerşon yazdı:

Orjinal hariç olanların ömrü kısa oluyor maalesef. 1 sene maksimum.

1 sene şimdilik götürür beni, 165 TL ye ital olarak satın aldım.  Bakalım bu gün gelir 2-3 gün içinde arabayı toplarım. 

Kelebeği vs de daha detaylı temizleyeceğim belki üzerindeki ile kurtarabilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Tolgahan Köroğlu
Tolgahan Köroğlu yazdı:

1 sene şimdilik götürür beni, 165 TL ye ital olarak satın aldım.  Bakalım bu gün gelir 2-3 gün içinde arabayı toplarım. 

Kelebeği vs de daha detaylı temizleyeceğim belki üzerindeki ile kurtarabilirim.

Kendime alıntı,  vss yi tamir ettikten sonra ( tüm kabloları kopuktu)  rolanti valfini de yıkadım temizledim. Arkasında (soketin olduğu bölgede) bir vida olduğunu fark ettim, oradan ayarını yaptım. Şuan çok stabil bir rolantim var. 

Rolanti valfinin arkasındaki vida'nın üzeri silikon benzeri bir malzeme ile kapatılmış. Vida olduğu belli değil, ben nasıl olsa değiştireceğim diyerek kurcalarken buldum ve hala aracın üzerindeki valfi kullanıyorum. 

Aldığım yedek olarak duruyor kenarda. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...