İçeriğe Yönlendir

Focus I - Buji Tavsiyesi

Misafir

Recommended Posts

Misafir
(düzenlendi)

En son buji değiştirirken Motorcraft bujileri 1 mm'ye ayarlatmıştım. Düşük devirlerde iyi performans vermişti ama birkaç depo sonunda daha az yol gitmeye başladım. Yaklaşık her depoda 30-35 km az gidiyorum. Ayrıca benzin tüketimim de arttı. Bunları 4-5 depo ölçümü sonucunda söylüyorum.

Bosch marka LPG bujileri ile bir konu buldum forumda ama eski ve pek tatmin etmedi beni.

Sonuç olarak kullanıpta çok memnun kaldığınız bir buji tavsiye eder misiniz?

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Aytan

Aracımın komple ateşleme tesisatını değiştirdim. Motorcraft buji, FoMoCo buji kablosu ve Motorcraft ateşleme bobini olarak.

Alt devirlerdeki tepkisi benzine göre bariz düştü. Dolayısı ile şehir içinde istenilen cevabı alamayınca memnuniyetsizlik sonucu 1000 km bile görmeden hemen bujileri Bosch LPG ile değiştirdim.

Şu an çok daha mutluyum. Aracımın alt devirlerde verdiği yanıt benzin bujilerine göre daha tatmin edici.

Bu arada şunuda söylemeden geçmeyeyim. Kutu içi performans filtresi aldım. Öyle güzel şeyler beklemeyin. Parasının ederi değil.

En iyisi 5000 km'de bir bildiğimiz kağıt filtreyi yenisiyle değiştirmek.

Yorum bağlantısı
Guest Levent Akg

kendi aracımda bosch lpg-cng bujisini kullanıyorum çok memnunum çekişinde çalışmasında ve yakıtında...zaten avrupa focuslarda standart olarak kullanıldığını okudum nette...

Yorum bağlantısı
Gökhan Bilge Aldırmaz
En son buji değiştirirken Motorcraft bujileri 1 mm'ye ayarlatmıştım. Düşük devirlerde iyi performans vermişti ama birkaç depo sonunda daha az yol gitmeye başladım. Yaklaşık her depoda 30-35 km az gidiyorum. Ayrıca benzin tüketimim de arttı. Bunları 4-5 depo ölçümü sonucunda söylüyorum.

Bosch marka LPG bujileri ile bir konu buldum forumda ama eski ve pek tatmin etmedi beni.

Sonuç olarak kullanıpta çok memnun kaldığınız bir buji tavsiye eder misiniz?

yaklaşık 6 ay önce bosch'un lpg bujisi taktırdım..bir buji bir aracı bu kadar mı değiştirir..alt devirdeki hırıltılı ses kayboldu,performansı arttı,yakıt azaldı..kesinlikle tavsiye ederim..araçtan çıkan buji tertemizdi üstelik..bosch siteden aracınıza uygun lpg bujinin numarasını aratın zaten birkaç sitede satıldığını görürsünüz..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
LPG için ayrı buji olduğunu yeni duydum.

O kadar farkettiriyor mu?

Ahmet şimdilik sen bunu duymamış ol...

Benim testlerim bi bitsin...

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen
Ahmet şimdilik sen bunu duymamış ol...

Benim testlerim bi bitsin...

Ben de test sonuçlarını merakla beklemedeyim :good1:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Fark var diyende var yok diyende...Benim anlamadığım nokta şu LPG bujisi tamam lpg için iyi ama hadi benzinle kullanmak zorunda kaldık ne yapacağız...?En güzeli 2 tane LPG bujisi 2 tane benzin bujisi takalım :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Fark var diyende var yok diyende...Benim anlamadığım nokta şu LPG bujisi tamam lpg için iyi ama hadi benzinle kullanmak zorunda kaldık ne yapacağız...?En güzeli 2 tane LPG bujisi 2 tane benzin bujisi takalım :good1:

Kısa süreli testim sonucunda uzun yolda faydalı olduğu kanatindeyim..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

orjinal tırnak aralığı ve buji ile kulanıyoruz. 70 bin km kadar olacak. son 20-30 binini lpg bujisi alıp almamakla kararsız kalarak geçirdim :good1: bazı yorumlarda benzinde kullanırken sorun yaratıyor vs yazıyordu. Emmi demiş uzun yolda iyi diye. zaten bujiyi satan sitede sadece lpg-cng için kullanılır gibi bişi yazıyor. yani tek marşta uzun km yapanlar için benzin sorun yaşatmaz ama kısa mesafe şehir içinde vs isteinleni vermez diye düşünüyorum. orjinal bujinin tırnak aralığını düşürmekte işime gelmiyor açısı vs bozuluyor. Düşük devirde tork hissettiriyor iyide üst devirde ne yapıyor :seytan:

Yorum bağlantısı
Emre Aytan

Üst devirde zaten orjinal buji de pek farkettirmiyor. Alt devirler için gerçekten kullanışlı bir ürün. Ben orjiinal motorcraftlara sadece 1000 km gibi dayanabildim. Sonra soluğu hemen bosch bayiinde aldım.

Üst devirler dediysemde öyle 4000-4500 üstüne ancak sollarken acil kickdownlarda çıkıyorum.

Cidden alınası bir ürün.

Yorum bağlantısı
Gökhan Bilge Aldırmaz

alt devirdeki dizel motor sesine benzer sesi servise sorduğumda fordlarda normal bu ses dediler..lpg bujisini takınca o normal ses nedense kayboluverdi!! rampadaki kalkışlarda araç garip bir tedirginlik yaratıyordu geç tepkimeden dolayı o bile buji değişimiyle ortadan kalktı..

erzurumda kısa mesafede bolca benzinlede kullandım ve bu bujilerle hiçbir sorun yaşamadım..

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen
O zaman bizde alalım bunlardan...

Evet size katılıyorum eğer faydası olacaksa bizlerde alıp kullanalım. Emmi de biraz daha test etsin diye bekliyorum ben:)

Yorum bağlantısı
kendi aracımda bosch lpg-cng bujisini kullanıyorum çok memnunum çekişinde çalışmasında ve yakıtında...zaten avrupa focuslarda standart olarak kullanıldığını okudum nette...

Bosch lpg-cng bujiden sipariş ettim. www.oto-parca.net adlı bir siteden. sonu ...574 kodlu olanın focusa uygun olduğunu söylediler.

Yorum bağlantısı

Dün ve bugün Bosch LPG-CNG bujileri test etme imkanım oldu. Alt devirlerde hissedilir derecede çekiş artışı var. Üst devirlerde aynı. İlk çalıştırınca, yani benzinde iken de alt devirlerde çekiş yüksek. Motor sesinde bariz azalma olduğunu söyleyen arkadaşlar, ben şahsen bir ses azalması hissetmedim. Tüketim konusunda henüz birşey söyleyemeyeceğim. Ölçüm yapınca sonuçları paylaşırım.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek

Bosch bujileri Perşembe günü taktım..

Takarken birisinin çatlak olduğunu farettik.

Ya önceden çatlaktı ben bu sebeple memnun olmamıştım.. Ya da sökerken çatlattık..

Kayseri'de bosch parçaları satan bir yerde bulduk.. Bir tane aldım..

Bakalım neler olacak.. Yol bilgisayarındaki değerler doğru ise rekor kırar bu buji :)

Kayseri çıkışındaki totalden depoyu doldurdum ve 100 km hız ile Ürgüp üstünden Nevşehire geldim.. Yol bilgisayarı 5.9 gösteriyordu :nazar:

Ama yorum için erken.. Depo bi bitsin hele.. gösterge yanıltabilir..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Buji çatlamışsa, buji kablosunun kafasında sorun var demektir !

Bilmiyorum ama sanmıyorum..

Fomocolar neden çatlamıyor.. :nazar:

:nazar:

Abi senin testinin bitmesini merakla bekliyorum. :nazar:

Merak ettiğim bir başka konu da; kilometre çok olmasa da belli bir yıl dolduktan sonra bujileri ve kabloları değiştirmek gerekir mi?

Gerçi ben her halukarda bujileri değiştirmeye niyetliyim ama kabloları da değiştirmek gerekir mi?

Ayrıca, orjinal kabloya göre fark oluşturacak önerdiğiniz başka bir kablo var mı?

Bence gerekmez..

Biraz bekle de Bujilerini değiştir..

+ fark istiyorsan çok pahalı kablolar var, biz bir takım çöpe atmıştık :)

Yan sanayilerin hepsi - fark :nazar:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Emmi fomoco dediğinde bosch bu arada :nazar: üzerinde bosch arması var bakma fomoco dediğine :)

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek
Kısa süreli testim sonucunda uzun yolda faydalı olduğu kanatindeyim..

Demiştim...

Bosch bujileri Perşembe günü taktım..

Takarken birisinin çatlak olduğunu farettik.

Ya önceden çatlaktı ben bu sebeple memnun olmamıştım.. Ya da sökerken çatlattık..

Kayseri'de bosch parçaları satan bir yerde bulduk.. Bir tane aldım..

Bakalım neler olacak.. Yol bilgisayarındaki değerler doğru ise rekor kırar bu buji :p

Kayseri çıkışındaki totalden depoyu doldurdum ve 100 km hız ile Ürgüp üstünden Nevşehire geldim.. Yol bilgisayarı 5.9 gösteriyordu :nazar:

Ama yorum için erken.. Depo bi bitsin hele.. gösterge yanıltabilir..

Bunu da demişim...

:)

Abi senin testinin bitmesini merakla bekliyorum. :good1:

Demişsin Ahmet...

Ankara'ya vardığımda yol bilgisayarı 5.4 litre gösteriyordu :nazar: Üstelik Ortalama 100 km hız ile gittim.. Yani 90 la gitsem 5.2 yi göreceğim bu gidişle :p

Sonuç burada...

Bence sıcak havalarda ve özellikle uzun yolda bu buji başarılı...

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

Mehmet abi test edip memnun kaldığın buji hangisi?Kafam karıştıda :)

Bende değiştirmek istiyorum 1.6 zetec se lpg li arac.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...