İçeriğe Yönlendir

Focus I - Buji Tavsiyesi

Misafir

Recommended Posts

Savaş Değişli
Dün ve bugün Bosch LPG-CNG bujileri test etme imkanım oldu. Alt devirlerde hissedilir derecede çekiş artışı var. Üst devirlerde aynı. İlk çalıştırınca, yani benzinde iken de alt devirlerde çekiş yüksek. Motor sesinde bariz azalma olduğunu söyleyen arkadaşlar, ben şahsen bir ses azalması hissetmedim. Tüketim konusunda henüz birşey söyleyemeyeceğim. Ölçüm yapınca sonuçları paylaşırım.

Ümit hocam yakıt konusunda ve şimdiki deneyimleriniz neler?

Ölçüm yapabildiniz mi?

Yorum bağlantısı
Ümit hocam yakıt konusunda ve şimdiki deneyimleriniz neler?

Ölçüm yapabildiniz mi?

Ben 1 ayı aşkın süredir bosch lpg buji kullanıyorum. Yakıt tüketimimde en ufak bir azalma olmadı. Alt devirlerde çekişte hissedilir derecede artış var, üst devirlerde fark yok. Benzinde ise alt devirlerde fark yok, üst devirlerde araba gitmiyor adeta. Kısacası LPG için alınabilir. İlk kalkışlarda filan hızlanmalar güzel oluyor, çabuk toparlanıyor araba..

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli
(düzenlendi)
Ben 1 ayı aşkın süredir bosch lpg buji kullanıyorum. Yakıt tüketimimde en ufak bir azalma olmadı. Alt devirlerde çekişte hissedilir derecede artış var, üst devirlerde fark yok. Benzinde ise alt devirlerde fark yok, üst devirlerde araba gitmiyor adeta. Kısacası LPG için alınabilir. İlk kalkışlarda filan hızlanmalar güzel oluyor, çabuk toparlanıyor araba..

Ümit hocam bende tereddütteydim

bosch 63 lira motorcraft 17 lira arada 3 kattan fazla fark var.Yakıt konusunda bir katkısı yok ise almanında bir manası yok sanırım.Birde 574 kodlu olan bu bosch bujilerin aralığı kaç mm? 1.3mm ye ayarlamak gerekiyor mu yoksa orjinal aralığında ayarlı mı?

tarihinde Sava? De?i?li tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

2000 motorlara takılan motorcaft platinium bujilerden taksak bir sorun çıkarırmı???

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli
(düzenlendi)
2000 motorlara takılan motorcaft platinium bujilerden taksak bir sorun çıkarırmı???

boylarında fark varmı bilmiyorum ama boy aynı ise tırnak arası ayarlanıp kullanılabilinir sanırım

Bosch a 45 lira daha fazla vermem gerekecek,onun yerine motorcraft alıp buji kablolarının yarısını buradan amorti etmek istiyorum.92 liraya motorcraft buji kablosu buldum yarın alacağım netten inşallah.

Yorum bağlantısı
bosch 63 lira motorcraft 17 lira arada 3 kattan fazla fark var.Yakıt konusunda bir katkısı yok ise almanında bir manası yok sanırım.Birde 574 kodlu olan bu bosch bujilerin aralığı kaç mm? 1.3mm ye ayarlamak gerekiyor mu yoksa orjinal aralığında ayarlı mı?

Tırnak aralığı ile oynamıyoruz, zaten bujinin espirisi orada. 0,9 mm tırnak aralığına sahip. Alıp takıyorsunuz o kadar. Bazı arkadaşlar yakıtta azalma var diyordu ama ben azalma görmedim. Tüketim olarak fazla birşey beklemeyin, çekişte verdiği zevke kanaat getirin sadece.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

çekişteki fark hangi bujiye göre iyi :unsure2: sıfır takılmış orjinal bujiye göre mi yoksa eski kullanılmış orjinal bujiye göre mi?

ben fomoco taktım bakımda. bakım sonrası çekişi bariz arttı. bakıma girmeden evvel hava filitesini değişmiştim o zaman çekişte fark yoktu. bujiler yenilenince farkı gördüm.

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli
çekişteki fark hangi bujiye göre iyi :unsure2: sıfır takılmış orjinal bujiye göre mi yoksa eski kullanılmış orjinal bujiye göre mi?

ben fomoco taktım bakımda. bakım sonrası çekişi bariz arttı. bakıma girmeden evvel hava filitesini değişmiştim o zaman çekişte fark yoktu. bujiler yenilenince farkı gördüm.

Evet oda mantıklıbir bakış açısı Mustafa kardeş:D

Bu bujilerin ve kablolarının değişim periodları nedir bilgin var mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

buji 30 bin de diğerleri için periyot yok diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli
buji 30 bin de diğerleri için periyot yok diye biliyorum.

:D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çekişte artış varsa, tüketim de düşü de vardır...

Yada farkı siz performans olarak kullanıyorsunuz.. Yakıt tüketimine fırsat tanımıyorsunuz...

Benim 1.6 focusum olsa bosch almazdım...

Hem tırnak arası farkı çok fazla hem de pahalı...

Benim aracımın tırnak aralığı orjinalinde 1 mm ve platinium.. bosch 0.9 mm ve platinium..

1.6 da ise 1.3 mm tırnak aralığı var..

Bosch buji benzinde iyi değil.. Bariz şekilde çok yakıyor bu sebeple ben kışın kullanmadım..

Uzun yolda tüketimi düşürdüğü bende kesin..

Uzun yolda aynı yolda iki bujiyi de aynı hızla test ettim..

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

Dostlar acil bir şey soracağım netten buji kablosu alıyorum

motorcraft 90 lira

Fomoco 80 lira.

Satan arkadaş fomoco yu tavsiye etti

Motorcraft biraz uzunmuş fomocodan

Hangisini tavsiye edersiniz

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

uzunmuş gibi saçma bir yorumu yapandan almayın derim :D ikiside aynı boyda :D

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli
(düzenlendi)

Mustafa kardeş hangisni alayım? Valla bu fiyata bulmak zor mecbur almam gerek kardeş :D

haa pardon fiyat yanlış söyledim motorcraft 80 fomoco 90 lira :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Abi o zaman hem LPG için hem de normal buji alsam, mantıklı bir iş mi yapmış olurum.

Düzenleme: Eksik harf.

Sen Diyarbakıda Bosch al ve tak...

Zaten sürekli lpg geçiş ısısında orda hava sıcaklığı :rolleyes:

Dostlar acil bir şey soracağım netten buji kablosu alıyorum

motorcraft 90 lira

Fomoco 80 lira.

Satan arkadaş fomoco yu tavsiye etti

Motorcraft biraz uzunmuş fomocodan

Hangisini tavsiye edersiniz

Fomoco al..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Evet çünkü linkteki fomoco. motorcraft olarak artık bulmak zor. servistede fomoco takıyorlar. ama orjinal parçadır. hatta 100 ps FI olsun FII olsun aynı kablo lullanılıyor ve FII lerde fabrikasyon olarak fomoco çıkıyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

Hah bu linkteki kablo:) akgür oto ankarada aradım bugün konuştum.Linkteki fomoco,92 lira motorcraft istedim onada 80 olur dedi ama mehmet abinin dediği gibi orjinal olmamasından süphelendim

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
:) uzunmuş diyen o ise önerimi geri aldım. 2.0 kablosu olmasın motocraft denen. :wub:
Yorum bağlantısı
Savaş Değişli
:wub: uzunmuş diyen o ise önerimi geri aldım. 2.0 kablosu olmasın motocraft denen. :)

Evet Kardeş akgür dedi bugün :)

Yav ben pimpiriklendim şimdi,Mehmet abi orjinal olmayabilir deyince forumda başka bir konuyuda okudum Mehmet abi bir kaç kere sıkıntı yaşamış sanırım kablolardan.Orjinal olmayan mallar dolaşıyormuş piyasada :s

Sende buradan alışveriş yaptın kablolarda bir sıkıntı yaşamadın değilmi ?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

valla ben fomoco kablo setini ordan aldım zaten vakumlu poşetinde etiketli metiketli. 1-2 yerde orjinalliğini teyit ettirmiştim takmadan evvel :) bi sorunda yaşamıyorum kaç bakım geçti üstünden. O satıcının kasti olarak da sahte parça satacağını sanmam zaten. ama o uzun kısa muhabbeti başka şeydendir. yoksa 1.6 focsu için olan fomoco da motorcraft da aynı boyda vs.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Satıcının önemi büyük.

Genel bir cümle kurmaktan çekiniyorum...

Fordburada.com'dan alırsak buna sahte diyemeyiz..

Ben İstanbul'dan bir firmadan 2 takım aldım.. İkisi de bozuk çıktı...

Sonra servisten tek tek satılanlardan aldım..

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli
valla ben fomoco kablo setini ordan aldım zaten vakumlu poşetinde etiketli metiketli. 1-2 yerde orjinalliğini teyit ettirmiştim takmadan evvel :wub: bi sorunda yaşamıyorum kaç bakım geçti üstünden. O satıcının kasti olarak da sahte parça satacağını sanmam zaten. ama o uzun kısa muhabbeti başka şeydendir. yoksa 1.6 focsu için olan fomoco da motorcraft da aynı boyda vs.

Tamam Mustafa kardeşim,bende çok düşünmeyim alayım yarın.Motorcraft olsun diye aradım nette ama hep fomoco var :)

Satıcının önemi büyük.

Genel bir cümle kurmaktan çekiniyorum...

Fordburada.com'dan alırsak buna sahte diyemeyiz..

Ben İstanbul'dan bir firmadan 2 takım aldım.. İkisi de bozuk çıktı...

Sonra servisten tek tek satılanlardan aldım..

Servisede sordum Mehmet abi ellerinde yok fiyat olarak 350 lira kablolar,35 lira buji, 40/50 lira işcilik dediler telefonu nasıl kapattım bilmiyorum :)

Fomoco alayım dediğin gibi abi,Mustafa da alışveriş yapmış güvenmekten başka şans yok :s

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

amlalaj etiketinin üzerinde ford of europa yazıyosa otosan ithali değil...polimik yaratmak istemiyorum ama etikette ford of europa yazıyosa ve tamamen ingilizceyse ,kalite biraz daha düşük tecrübeyle sabittir....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...