İçeriğe Yönlendir

500 Tl Civarı Kompakt Fotoğraf Makinası Tavsiyesi...

Adem Cengiz

Recommended Posts

Nuri Güngör

Abi bu modele de baktım ama nette karşılaştırmaları var canon sx 130 ıs nin hem taşıma kolaylığı hem de çekim konularında bu makinadan daha iyi olduğunu söylüyorlar

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Hocam açıkçası ben hiç anlamam, bilgisayara attığımda resmin netliğine bakıyorum :lol2: güzelse güzeldir :) normalde 500 Tl. nin üzerinde bu makina ben 399 Tl. ye almıştım. Hd video çekimide var. denedik gerçekten çok güzel. ayarlarını tam anlamıylada yapamadık daha. :)

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz
Sevgili arkadaşlar fotoğraf makinasından anlayanlar şu SX 130 IS için bir yorum yapabilirler mi

Ben 480 TL'ye 10 taksit aldım, 2000 civarı fotoğraf çektim, başarılı bir makina, titreşim engelleyicisi çok etkili, pişman olmayacağınız bir makina...

Yalnız bol bol yedek şarjlı pil taşımayı da unutmayın...

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Arkadaşlar, Optik Zoom özelliği en az 10x olan ve HD video da kaydedebilen bir Kompakt makine düşünüyorum.

Canon PowerShot SX130IS ilgimi çekti.

Başka dikkatinizi çeken modeller var mı?

Şimdiden teşekkürler...

Linkteki makinenin aynısını kullanıyorum. Çok memnunum. Şunu söylemeliyim fotoğraf konusunda tam bir amatörüm. O yüzden ihtiyaçlarımı çok güzel karşılıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ayhan Şentürk
SX 130 aldım sonunda...

2000 kadar fotoğraf çektim, gerçekten her kuruşunu hakeden bir makine...

Manuel ayarları da yeterli...

500 TL civarı alınacak en iyi makinelerden biri...

Linkteki makinenin aynısını kullanıyorum. Çok memnunum. Şunu söylemeliyim fotoğraf konusunda tam bir amatörüm. O yüzden ihtiyaçlarımı çok güzel karşılıyor.

Alıp almayacağım belli değil ama fotoğraf merakı olduğundan boş zamanlarımda araştırıyorum.

Benimde odaklandığım makine SX130. Kullananlardan çok iyi yorumlar var. Makinenin çektiği HD videoları izledim ve harikaydı. Özellikle zoom'u çok güzel.

Kullanmadım ama çok araştırdım. Alacaklara tavsiye ederim. Fiyatına göre güzel makina.

Yorum bağlantısı
Necati Dur

Limit biraz daha yükselebilse Kesinlikle Canon G11 derim. Diğer Kompaklarla aralarında uçurum var bence. Canon Savaş muhabirleri için ürettiğini duymuştum. Sahibindende 700-800 gibi bulunabilir.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Ben de aldım sx130 IS 10 gün kadar oldu kutusunu açamadım daha ama yorumlar güzel gerçekten

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

http://www.webdenal.com/kodak-z990-12-mp-3...ogr_342626.html

bu makineyi ben 2 ay önce kampanyalı 560 tl ye aldım..Sizde araştırıp bu fiyatlara bulabilirsiniz.Çekimleri gerçekten iyi..Yarı profesyonel diyebiliriz.Eğer sadece fotoğraf değilde hd videoda olsun diyorsanız bu fiyata alınabilecek en iyi makine.Ancak sadece fotoğraf çekerim ve ben bu işi ilerletirim diyorsanız mutlaka DSLR makine alın..Sonradan bu tip yarı profesyoneller yetmiyor.Ancak HD video olsun ve güzel fotoğraf çeksin diyorsanız şiddetle tavsiye ederim..Aşağıda HD video çekim örenkleri var.inceleyin derim.tabi izlemeden görüntü seçeneğini 1080p yapmayı unutmayın :)

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz

Konu 500 TL civarı kompakt makine ile başlamıştı tabii dolar euro yükseldi

Ancak Canon SX130 Şuan hala 469 tl civarı ve 12 Taksitle:

Canon SX130

Bu ara Mehmet Bey, önerdiğiniz KODAK - Z990 769 TL yani 300 TL daha pahalı buna da dikkat edilmeli:

Kodak Z990

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
ben istanbuldayım mehmet bey.
Konu 500 TL civarı kompakt makine ile başlamıştı tabii dolar euro yükseldi

Ancak Canon SX130 Şuan hala 469 tl civarı ve 12 Taksitle:

Canon SX130

Bu ara Mehmet Bey, önerdiğiniz KODAK - Z990 769 TL yani 300 TL daha pahalı buna da dikkat edilmeli:

Kodak Z990

ben aldığımda 2 ay önce kdv dahil 540 tl gibi bir rakama aldım..kampanyalı bulablirsiniz.onu söyledim..iraz araştırmakta fayda var..ben webdenal.com dan almıştım.şimdi orda 800 tl filan olmuş..

Yorum bağlantısı
Misafir

Aslında pratikte HD çekim yapan kompakt makinelerin iyi fotoğraf çekmesi engellenir. Hd çekim nedeni ile lenslerin ısınmasını önlemek için sensör boyutu küçülür. Bu küçülen sensörlere bir de 10mp ve üstü eklenince pixel density denilen piksel yoğunluğu artar. Piksel yoğunluğu arttığında fotoğraf kalitesi düşer. Açık hava resimlerinde büyük baskı almadıkça ya da kırpmadıkça belki anlaşılmaz ama iyi gözler afrkı hemen yakalarlar.

Genelde HD çekim yapan kompak makineler 1/2.3" gibi sensör boyutuna sahiplerdir. Makinenin gözalıcı özellikleri ve çok bilinmemesi nedeni ile son tüketici lens boyutuna bakmadan HD çekimin albenisi ile asıl görevi fotoğraf çekmek olan makinenin düşük performansına katlanmak zorunda kalır.

Mesela HD çekim yapıp, büyük sensör boyutuna sahip modeller arasında olan Canos S95'in özelliklerine bir bakın. Canon S95 Link Sensör boyutu 1/1.7". Megapiksel ise 10. Yani piyasada 16mp'ler gövde gösterisi yaparken, onları nerdeyse 3-4'e katlayan bu makineye niye 10mp konulmuş? Acaba tipik bir teknoljik cihazda hepsi bir arada olmasın mantığı mı diye düşünürsek yanılırız.

Bu makinenin lensi diğerlerine göre çok kalitelidir. 1/1.7 sensöz boyutu ile HD çekim yapabilmesi için kalbur üstü bir lens tercih edilmiştir. Yani sensör boyutu büyük tutulmuştur. Fotoğraf kalitesini arttırmak için de MP düzeyi piyasa makineleri gibi arttırılmayıp, bu tarz makineleri kullanacak olanlar için gayet yeterli olan 10mp'de tutulmuştur. Bu sayede piksel yoğunluğu azaltılarak daha doğru renkleri, daha greensiz verebilmesi sağlanmıştır.

Yine makine incelendiğinde F2.0 diyafram açıklığı mevcuttur. Bu şu demek, 2.0'a inen bir diyafram açıklığı ile daha çok ışığı merceğe toplayabilirim. Yani daha az flaşlı yani daha doğal resimler. Diğer kompak makinelerde bu diyafram aralığını görmediğimiz için genelde flaş desteğine ihtiyaç duyarız.

Tabi her güzelin kusuru olarak, bu makinenin Zoom'u fazla olamıyor. Geniş açı mercek kullandığı için, 10xzoom olamıyor fakat, 3,8'lik bir yakınlaştırma dar açılı objektiflere göre daha fazla yakınlaştırma sunuyor.

Yukardaki açıklamaları makineyi övmek için yazmadım. Genelde ideal bileşenler bu makinede bulunduğu için karşılaştırma yapılması amacı ile belirttim. Yine daha önce başka bir konuda hemen hemen aynı özellikleri sunan Panasonic LX5'ten bahasetmiştim. Aynı makine Leica markası ile de farklı bir model olarak üretilir. Bize kaliteli gibi sunulan birçok modelin ana bileşenlerinin aynı kaliteyi yansıtmadığını yukardaki şekilde incelediğinizde görebilirsiniz.

Piyasadaki makinelerde tüketici megapiksellerle kandırılırken, Dslr alma bütçesi olmayanlar için nadir de olsa güzel özellikler sunan makinele bulunabiliyor. Canon G-10-11-12'de S95'in selefi olan benzer özellikler sunan kaliteli modellerdir.

Profesyonel makine (olympus) ve Panasonic Lx-3 kullanırım ancak hobiden çok hatıra olsun diye fotoğraf çekenlerdenim. Bu nedenle konuyu profesyonel olarak hakim olanlar yukrdaki bilgilerde yanlışlık varsa lütfen düzeltsinler. Yukardaki bilgileri ise 5 makine eskitirken toparladığım bilgiler doğrultusunda yazdım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...