İçeriğe Yönlendir

Ev Almaya Niyetlendim

Misafir

Recommended Posts

Nasipse eve niyetlendim. Biraz birikmişim var, gerisini konut kredisi kullanacağım. Banka ekspertiz değerinin %75'ini veriyor. Elimdeki para geri kalan % 25'i karşılar mı bilemiyorum... Bunu nasıl öğrenebilirim? Ekspertiz ücreti 500 TL imiş. Sırf bunu öğrenmek için bu parayı vermek yapacağım en aptalca iş olsa gerek. Elimdeki para yeterli gelmeyecekse biraz daha biriktirmeyi düşünüyorum çünkü. Bu işin yolu-yordamı nasıldır?

(Ev ilanda 125 bin TL'ye satılıyor. Sahibiyle konuşmadım henüz. Bu işe en az ne kadar para ile adım atmam lazım deneyimli arkadaşlar?)

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

İnşallah içinize sinen bir ev nasip olur.Bildiğim bir konu olsa yardımcı olmaya çalışırdım.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ümit bey öncelikle ilandaki fiyata bakmayın siz pazarlık gücünüz önemli daha geçen ay 175 binlik evi 1 hafta sıkı bir pazarlıkla 145 bine alındığına şahidim.Evet genelde % 75 oranı vardır ama bankayla olan diyaloglarınızda bu konuda önemlidir eğer ev iyi durumdaysa tamamına bile kredi alabilirsiniz.Dediğim gibi tanıdık bir banka yada sürekli çalıştığınız bir banka ile bunu çözersiniz.Sadece evi satın almakla bitmiyor masraflar tabu masrafı abonelik masrafları ve eve yapacağınız size özel masraflarıda hesaba katın harcama yaparken.Umarım sizin için en hayırlısı ne ise o olur

Yorum bağlantısı
Ümit bey öncelikle ilandaki fiyata bakmayın siz pazarlık gücünüz önemli daha geçen ay 175 binlik evi 1 hafta sıkı bir pazarlıkla 145 bine alındığına şahidim.Evet genelde % 75 oranı vardır ama bankayla olan diyaloglarınızda bu konuda önemlidir eğer ev iyi durumdaysa tamamına bile kredi alabilirsiniz.Dediğim gibi tanıdık bir banka yada sürekli çalıştığınız bir banka ile bunu çözersiniz.Sadece evi satın almakla bitmiyor masraflar tabu masrafı abonelik masrafları ve eve yapacağınız size özel masraflarıda hesaba katın harcama yaparken.Umarım sizin için en hayırlısı ne ise o olur

Aslında tamamını kredi kullanıp, elimdeki parayı her ihtimale karşı kenarımda bulundurmak istedim ama maaş aldığım banka bile tamamını kredi vermiyor. Yalnız ısrarcı olmadım. En iyisi bidaha gideyim. Temennileriniz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Nasipse eve niyetlendim. Biraz birikmişim var, gerisini konut kredisi kullanacağım. Banka ekspertiz değerinin %75'ini veriyor. Elimdeki para geri kalan % 25'i karşılar mı bilemiyorum... Bunu nasıl öğrenebilirim? Ekspertiz ücreti 500 TL imiş. Sırf bunu öğrenmek için bu parayı vermek yapacağım en aptalca iş olsa gerek. Elimdeki para yeterli gelmeyecekse biraz daha biriktirmeyi düşünüyorum çünkü. Bu işin yolu-yordamı nasıldır?

(Ev ilanda 125 bin TL'ye satılıyor. Sahibiyle konuşmadım henüz. Bu işe en az ne kadar para ile adım atmam lazım deneyimli arkadaşlar?)

evin vergisini kaçtan yatırıyolarsa yani gayrimenkulün değeri tapuda ne ise o fiyat üzerinden kredi alırsınız..

Yorum bağlantısı
Aslında tamamını kredi kullanıp, elimdeki parayı her ihtimale karşı kenarımda bulundurmak istedim ama maaş aldığım banka bile tamamını kredi vermiyor. Yalnız ısrarcı olmadım. En iyisi bidaha gideyim. Temennileriniz için teşekkür ederim.

Banka kredisi, ekspertiz raporu üzerinden verilir. Eskiden bankalar ekspertizleri kendi bünyelerinde yapabiliyorlardı ancak bddk son bir karar çıkardı ve ekspertiizin bu konu hakkında yetkilendirilecek kurumlarca yapılmasını istedi. Bu nedenle evin değerinin ekspertizde yüksek gösterilerek tamamının kredilendirilmesi zor. Zaten çok da yapılan birşey değildi. Kredinize, dosya masrafı, dask ve yangın sigortası ile zorunlu olmamakla beraber bankadan bakaya değişen yaşam sigortası (bence yaptırılmalı) primi gibi ek rakamlar eklenecek. Dask, yangın her yıl devam edecek. Yaşam sigortası ise peşin ya da her yıl yenilenecek şekilde yapılabiliyor. Düzce'desiniz sanırım. Yapı Kredi Bankası ile de görüşmediyseniz, öncesinde benimle irtibata geçerseniz özelden, size isim veririm, en doğru bilgiyi alırsınız.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak

Bu yılın başında 125bine ev almak nasip oldu. Bana evi alabilmek için 115bin lira gerekiyordu ve bu miktarı alabilmem için evin değerinin 154bin tl gösterilmesi gerekiyordu. Tek tek tüm bankaları dolaştım, önce faiz oranı pazarlığı yaptım daha sonra 115bin tl kredi almam gerektiğini bunun için ekspertiz değerinin 154bin gösterilmesi gerektiğini söyledim (evin normal ekspertiz değeri 140-145bin arası), eğer bu miktarı verebileceğinize garanti edebiliyorsanız eksper işini ayarlarız diyebiliyorsanız krediyi alacağımı aksi taktirde ekspertiz ücreti falan vermeyeceğimi özellikle belirttim, bunu duyan kimi banka öyle bişeye garanti vermeyiz dedi, kimi banka büyük ihtimalle hallederiz dedi, bi banka kesin hallederiz halledemezsek ekspertiz ücreti almayız dedi, bunu söyleyen bankayla anlaştık, eksper geldi evi inceledi, raporunu hazırladı ve bi sabah bankayı arayıp 140bin tl yazıyorum ekspertiz değerini dedi. İşte burda devreye bankada çalışan krediyi açmakla sorumlu kişi girdi ve ekspere rapora 154bin yazmasını söyledi. Bu şekilde istediğim miktarı istediğim faiz oranıyla alabildim. Dikkat edilmesi gereken nokta önce faiz oranını konuşmak, daha sonra bu durumu anlatmak, en baştan bana şu kadar lazım ama ev şu kadar eder gibi bir sözle başlarsanız faiz oranı konusunda pazarlık yaparken sıkıntı yaşayabilirsiniz. Elinizde ne kadar birikmiş var? Yaklaşık 2bin lira tapu masrafı, 500 tl abonelikler, varsa evin masrafları bunları da dikkate alın. Tanıdığınız emlakçı varsa banka elemanlarıyla muhabbetleri oldukları için yardımcı olabilirler. Hayırlısı olsun...

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Şimden hayırlı olsun. Akan bey 175 binlik evi 145 bine almanız konusunda sizi tebrik ediyorum. bilseydim sizi Zonguldaktan İstanbula davet ederdim :D

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Evin tamamına krei çıkartılır diye bir sürü (emlakçı) ilanı okumuş biri olarak dayanamadım ve araştırdım,

Elakçılar anlaşmış olduğu bankalar ile expertiz değerinin %75 ine konut kredisi kalan tutara ise ihtiyaç kredisi çıkartıldığını söyledi ( ama yinede tamamlamak için biraz bir şeyler eklenebiliyor)

Bu arada expertiz ücretleri konusunda ise bankaların bünyesinde bulunmayan expertiz şirketlerine bu görev veriliyor, ve expertiz ücretleri esneklik gösterebiliyor. yani en son geçen ay biz 300 tl ye expertiz yaptırmıştık.

Umarım gönlünüze göre olur her şey.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Siz, size gerekli olan tutarı ekspere söyleyin.. O ona göre yazar..

Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Siz, size gerekli olan tutarı ekspere söyleyin.. O ona göre yazar..

Abi çok kasıyor BDDK, tesbiti halinde büyük cezalar var. Eksperler ve bankalar daha temkinli yaklaşıyorlar.

Yorum bağlantısı
Akan Belen
Şimden hayırlı olsun. Akan bey 175 binlik evi 145 bine almanız konusunda sizi tebrik ediyorum. bilseydim sizi Zonguldaktan İstanbula davet ederdim :)

teşekkürler ama evi kendime değil abime aldık.bizede nasip olur inşallah.Ama 1 hafta boyunca mütahidin kapısını aşındırdık açıkçası ciddi alıcı olduğunuzu anlarlarsa pazarlık gücünüz artıyor

Yorum bağlantısı
Akan Belen
Karar verilmiş,hayırlı bir yola ilk adım atılmış.

Siz hiç bir evde ev alma konusunn zerresi yokken 4-5 gün sonra ev alındığını duydunuz mu?

Ben böyle ev sahibi oldum iyikide olmuşum.

Gözünüzü karartın alın.Hiç birşey olmaz ödenir gider.

Bir malın fiyatı alındığı fiyattır bence Lokman Abi.

Ben alırken 500 tl indi aldığım kişi.Ama aldığım fiyatta zaten çok çok uygun bir rakamdı piyasa koşullarına göre.

Çok acil satıcı zaten evi vereceği fiyata yakın yazar.

30 binlik pazarlık payı bana pek inandırıcı gelmiyor doğrusu.

Tabiki öyle.Biz mütahitten aldık.Belki paraya olan ihtiyacı, direk parayı ödeyecek olmamız da etkili olmuş olabilir.Ha para kazanmadımı illaki kazanmıştır.Ama yalan söyleyecek halimde yok ben başımıza geleni yazdım o kadar

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bir banka var ondan uzak durun da hayırlısıyla olur inşallah... :i-ih: Ekspertiz konusunda faiz oranları konusunda dosya masrafı konusunda pazarlık edin..Birkaç banka ile görüşün verdikleri oranları masrafları diğeri ile paylaşın...Bana refinansman yaparken malum banka 2200 lira istemişti...Başka bankaya gidiyorum dediğimde 300 liraya düştüler..Bu seferde onlarda 49 adet çıkan aynı miktardaki taksit diğer bankada 48 tane çıkıyordu..Bende bankayı değiştirdim doğal olarak...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir banka var ondan uzak durun da hayırlısıyla olur inşallah...

+1

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör
Bir banka var ondan uzak durun da hayırlısıyla olur inşallah... :mangal: Ekspertiz konusunda faiz oranları konusunda dosya masrafı konusunda pazarlık edin..Birkaç banka ile görüşün verdikleri oranları masrafları diğeri ile paylaşın...Bana refinansman yaparken malum banka 2200 lira istemişti...Başka bankaya gidiyorum dediğimde 300 liraya düştüler..Bu seferde onlarda 49 adet çıkan aynı miktardaki taksit diğer bankada 48 tane çıkıyordu..Bende bankayı değiştirdim doğal olarak...
+1

Hangi banka bu yakında bizim de ihtiyacımız olabilir

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hangi banka bu yakında bizim de ihtiyacımız olabilir

Burdan adını veripte reklamını yapmayalım...

Ayrıca bunlar tazminat davası bile açabilir... Her şeyi beklerim onlardan...

Bir komşu bankası işte..

Bu yargımızın herhangi bir siyasi sebebi yok..

Ben bunlar kadar çingenesini görmedim..

Sözlerinde durmazlar, konuştukları yalandır..

Sadece bir örnek vereyim...

Ben re-finansmanı 6 ay yapamadım.. Yapmadılar, yaptırmadılar.. Memur resmen yalan dolanla 6 ay kaçtı benden.. Sonuçta lanet olsun gitmiyorum başka bankaya dedim kendileri yaptı.. Onu da konuştukları gibi değil, bildikleri gibi yaptılar...

Kredi aşamasında; Ödeme planı basacağız diye 8 sayfa boş kağıda imza attırdılar, sonra bunun 6 sayfasının kullanıldığını gördüm.. 2 sayfayı sorduğumda imha ettik dediler..

Şube müdüründen imha ile ilgili yazı aldım ama bence kasalarında saklıyorlardır..

Niye imzaladın boş kağıdı derseniz,

O an, imzalatıyorlar, sen zannediyorsun ki, şimdi gidip basıp gelecek.. Olmuyor yarıan kalıyor.. falan filan..

111 bin lira borçlandım.. 140 bin lira senet imzalatmak istediler.. İtiraz ettim, zorunlusunuz dediler.. Kabul etmedim.. Yeniden hazırlayacağız diye 3 gün beklettiler.. Bekledim..

Kredi verirken sigorta ücreti istediler.. Verdim.. Bir defa ödeyeceksiniz bu parayı dediler.. Sonra her yıl sigorta ücreti aldılar..

Refinansmandaki hikayelerimi anlatamam burda.. Serkan biliyor ne çektiğimi..

Benim müracat ettiğimde 0.94 dü.. 0.82 leri gördü krediler.. Ben yapın diyince, olmaz 0.94 le yapacaz diyorlar.. İlişik kesmemi verin gideceğim diyorum.. Tamam diyorlar belge vermiyorlar..

Kısacası çok dertliyim..

İşim bitsin bunlarla... Kesinlikle kapılarından geçmem..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bende kredi taksiti olarak para yatırmaya çalışıyorum, onlar hesaba yatırıp oradan çekmeyi tercih ediyorlardı...Parayı ödeme planında yazandan sürekli 50-100 lira fazla yatırmama rağmen bir gün eksik bakiyeden krediniz bloke edilecek mesajı geldi...Gittim bankaya 2 lira eksikmiş..Şu hesabı bir döküm dediğimde istihbarat ücreti, özel işlem bedeli gibi 10-20 liralık paraları hesaptan çekmişler..Ancak elinin ayarı olmayan sistem 2 lira eksi bakiye verene kadar aralarda çekmiş...Ne parası dediğimde genel müdürlük bilir, onlara sorun yalanını söylüyorlar....Ardıma bakmadan bankayı değiştirdim...Şimdi önüme gelirse kaldırımı da değiştiriyorum...:nazar:

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak

Hangi bankaymış hemşerim bu banka çok merak ettim, özelden istiyorum ismini, bu ara kredi işimiz olacak yine bilelim bulaşmayalım..

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör
Hangi bankaymış hemşerim bu banka çok merak ettim, özelden istiyorum ismini, bu ara kredi işimiz olacak yine bilelim bulaşmayalım..

Bende özelden alabilirsem memnun olurum

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Bende özelden alabilirsem memnun olurum

Çünkü bende bu aralar ev kredisi alacağım abi bende adını istiyorum size zahmet.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör
Çünkü bende bu aralar ev kredisi alacağım abi bende adını istiyorum size zahmet.

Saygılarımla.

Özelden gönderdim

Yorum bağlantısı

Komşu ülke bankası olması sanırım ipucu burda. Şu anda Türk ortağı ile de zaten yolları ayrıldı.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...