İçeriğe Yönlendir

Ev Almaya Niyetlendim

Misafir

Recommended Posts

Önder Özcan

o belgeler olacak.istanbulda böyleydi,heryerde aynıdır sanırım

Yorum bağlantısı
Emre Gülşen
(düzenlendi)

Sattığınız konutun herhangi bir emlak vergisi borcu olup olmadığı öğrenmek için bağlı olunan Belediye'nin Mali hizmetler ekranlarından kontrol edilir, herhangi bir borç yoksa yada vergi borçlarının ödenmesi şartıyla size bir " Emlak Vergisi Bildirimi " belgesini verir burada konutun belediye tarafından belirlenmiş rayiç bedeli yazılıdır. Bu rayiç bedel, tapuda beyan edebileceğiniz minimum satış tutarıdır.Alıcı kredi kullanacaksa ve bu kredi tutarı Belediye rayiç bedelinin üzerinde ise, tapuda satış bedelinin minimum kredi tutarı kadar yapmanız gerekir.Ayrıca tapu harçları tapuda beyan ettiğiniz satış rakamı üzerinden hesaplanır.Burada dekontlar alıcı ve satıcı adına ayrı ayrı çıkartılır.Pazarlık aşamasında mutabık kalınan anlaşma şeklinde harçlar ödenir ( Herkes kendi payına düşeni ödeyebilir, Alıcı tamamını ödeyebilir, satıcı tamamını ödeyebilir gibi )

Örneklemek gerekirse:

Konutunuzun Belediye'nin rayiç Bedeli: 48.000-TL olsun

Kredi kullanılmayacağını satışın nakit olacağını düşünürsek tapuda satış bedelini 50.000-TL yaparsak,

tapu harçlarınız 50.000 x %4 = 2.000-TL ( % 2 Alıcı %2 Satıcı )

175-TL Döner Sermaye Harcı olmak üzere toplam 2.175-TL olacaktır.

80.000-TL kredi kullanılacak olursa;

80.000 x %4=3.200-TL

175-TL Döner Sermaye Harcı

50-TL civarı Tapu İpotek Harcı olmak üzere toplam 3.425-TL olacaktır.

Tapu DASK poliçesinin alıcı adına ister ve başvuruda mutlaka olmalıdır.Kredi kullanılırsa Kredi kullanılan banka yeni alıcı adına ipotek evraklarıyla beraber DASK'ıda hazırlar.Nakit satışlarda ise , alıcının yaptırması daha uygundur.

Hayırlı satışlar.

tarihinde Emre Gülşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eren Aksoy

Sattığınız konutun herhangi bir emlak vergisi borcu olup olmadığı öğrenmek için bağlı olunan Belediye'nin Mali hizmetler ekranlarından kontrol edilir, herhangi bir borç yoksa yada vergi borçlarının ödenmesi şartıyla size bir " Emlak Vergisi Bildirimi " belgesini verir burada konutun belediye tarafından belirlenmiş rayiç bedeli yazılıdır. Bu rayiç bedel, tapuda beyan edebileceğiniz minimum satış tutarıdır.Alıcı kredi kullanacaksa ve bu kredi tutarı Belediye rayiç bedelinin üzerinde ise, tapuda satış bedelinin minimum kredi tutarı kadar yapmanız gerekir.Ayrıca tapu harçları tapuda beyan ettiğiniz satış rakamı üzerinden hesaplanır.Burada dekontlar alıcı ve satıcı adına ayrı ayrı çıkartılır.Pazarlık aşamasında mutabık kalınan anlaşma şeklinde harçlar ödenir ( Herkes kendi payına düşeni ödeyebilir, Alıcı tamamını ödeyebilir, satıcı tamamını ödeyebilir gibi )

Örneklemek gerekirse:

Konutunuzun Belediye'nin rayiç Bedeli: 48.000-TL olsun

Kredi kullanılmayacağını satışın nakit olacağını düşünürsek tapuda satış bedelini 50.000-TL yaparsak,

tapu harçlarınız 50.000 x %4 = 2.000-TL ( % 2 Alıcı %2 Satıcı )

175-TL Döner Sermaye Harcı olmak üzere toplam 2.175-TL olacaktır.

80.000-TL kredi kullanılacak olursa;

80.000 x %4=3.200-TL

175-TL Döner Sermaye Harcı

50-TL civarı Tapu İpotek Harcı olmak üzere toplam 3.425-TL olacaktır.

Tapu DASK poliçesinin alıcı adına ister ve başvuruda mutlaka olmalıdır.Kredi kullanılırsa Kredi kullanılan banka yeni alıcı adına ipotek evraklarıyla beraber DASK'ıda hazırlar.Nakit satışlarda ise , alıcının yaptırması daha uygundur.

Hayırlı satışlar.

Aman abi korkutma möilleti böle sonra alım satım düşüyo.Tapu masrafı filan süpriz olsun. :tongue::D

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Yardımcı olan, bilgi veren arkadaşlara çok teşekkür ederim. Bugün ilk göz ağrımız 4 yıldır oturduğumuz evimizi daha iyisini ve güzelini alma umuduyla satış işlemini tamamladık. Beni üzen ve alıcı ile kısa süreli bir elektriklenme yaşanmasına neden olan benim için sürpriz 2013 yılı emlak vergisi sürprizi oldu...Ben araçlarda da olduğu gibi ödeme zamanı gelmeyen verginin alıcıya ait olacağını düşünüyordum ama emlak işi araba gibi olmaz dendi ve 2013 yılı vergisi hem de iki taksitini birden ödemek zorunda bırakıldım ben böyle olmayacağını düşündüğüm için açıkçası biraz canımı sıktı çünkü hiç hazırlıklı değildim...Oradakiler usül böyle sonuçta her ne kadar emlak vergileri Mayıs ve Kasım ayında 2 seferde tahsil edilse de borç olarak tahakkuk ettirilmiş dendi ve henüz nisan olmasına ve ben zaten evi satmama rağmen tüm senenin vergisini ödemiş oldum...

Dask hiç sıkıntı olmadı alıcı zaten kredi çektiğinden banka hemen dask yaptırmış bana hiç sorulmadı dask var mı vb. gibi...çok şükür en azından bu problem olmadı...

Tapu masraflarını daha önceden anlaştığımız gibi alıcı ödedi....

Şimdi sıra geldi benim alacağım eve gerçi o da hemen hemen belli ama bitmiş değil 2 ay sonra bir aksilik olmazsa teslim edilecek o zamana kadar ben evde oturmaya devam edeceğim ve alıcının kirasını ki benim evin kirasının 2 katı kirası var ben ödeyeceğim 3 ay onu da peşin istiyorlar o problemi de çözersek biraz olsun rahatlayacağım.

Ayrıca almayı planladığım ev yeni yapım olduğundan sanırım bana kat irtifaklı tapu verilecek bunun masrafları ve kat mülkiyetine geçirme de bana ait olacak ancak iskan müteaahhide ait burada nasıl yol izlemeliyim bilgi veren olursa sevinirim bugün alıcıda hocam iskana çok dikkat et yıllarca alamayanlar var deyince gözüm korkmaya başladı...

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Hayırlı olsun...

Teşekkür ederim Emre bey, sağolun...

Yorum bağlantısı
Recep Mura
(düzenlendi)

Arkadaşlar almayı düşündüğüm evin yapımı devam etmekte normalde kredi çekecektik ve bana tapuyu ev krediyi çekmeye uygun hale geldikten sonra sanırım iskan alındıktan sonra vereceklerdi. Ancak nasip olursa kredi çekmeden bir yakınımdan bir miktar borç alarak evi alacağım. Birçok kişi bu zamanda babana bile güvenme diyerek tapu almadan para verme sonra sıkıntı yaşarsın diyor. Ancak evi alacağım insanlar güvenilir insanlara benziyor ama bu söylemlerden sonra kafam iyice karıştı.

Henüz 5 bin verdim 1-2 hafta içinde evin fiyatının 3 te 2sini vereceğim elbette tapu almadan acaba şu durumda tapuyu alsam benim adıma iyi mi olur yoksa kötü mü? Şuan ki bana verdikleri tapu fotokopisinde:

Ana Gayrimenkul bölümünde Nitelik kısmında: Arsa Yüzölçümü: 3.326.83 metrekare yazmakta

Bağımsız Bölüm kısmında Satış Bedeli: 2.500 TL, Nitelik: Dubleks Arsa Payı: 280/10 Blok: B Kat No: Zemin+Bodrum Bağımsız Blm No:4 Kat İrtifaklı olarak gözükmektedir.

Bu durumda tapuyu almam lehime mi olur sizce nasıl bir yol izlemeliyim aramızda yapılan sözleşmede paranın kalan kısmını tapu tesliminde demiştik ancak ben herşey eksiksiz teslim edildiğinde vermeyi düşünüyorum...

tarihinde Recep Mura tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Protokol yapılarak noter üzerinden sözleşme ilerlemek şart diye düşünüyorum. Banka kredisini tercih ederdim. Bu sayede tüm olumsuzlukları banka da takip etmiş oluyor. :) Arsa payı zaten alınması gerekiyor. Önce olmasının zararı olmaz ve iyi olur.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Protokol yapılarak noter üzerinden sözleşme ilerlemek şart diye düşünüyorum. Banka kredisini tercih ederdim. Bu sayede tüm olumsuzlukları banka da takip etmiş oluyor. :) Arsa payı zaten alınması gerekiyor. Önce olmasının zararı olmaz ve iyi olur.

Teşekkür ederim haklısınız aslında yaptığımız sözleşmenin hiçbir hukuki hükmü yok, çünkü dediğiniz gibi noter üzerinden bir protokol yapmadık. Gerçi gerek emlakçı gereksede satın aldığımız kişiler güvenilir insanlara benziyor, genelde olumlu izlenim edindim ama yine de çoğu kimse riske girme diyor...

Banka kredisini istemiyorum çünkü evimi sattığım kişinin yaptığı işlemleri gördüm gözüm korktu, sayfalarca boş kağıda imza attı okudum ve kabul ettim diyerek...0.71 den kredi çekmiş 60 ay ancak 1700 TLye yakın masraf vererek ayrıca sigorta vb. de hariç bunları hesaba kattığımda en azından 6-7 bin TL havaya gitmiş gibi olacak ama diğer taraftan da yaş tahtaya basmayacağı için de avantajı olacak...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

tapuyu al. paranın yarısını verme. Evin iskanı alındığında (size bağlı bu istek) ve tamamlandığında geri kalanını vermek üzere noterde sözleşme yap. Noterde olması çok önemli değil. Normal sözleşme de olur ama şahit de olsun bir tane ve imzalasın. tüm imzaların yanında ad soyad ve vatandaşlık numarası da olsun. (adamı sonra bulamazsın). tüm sayfalar (tek sayfa değilse) imzalansın.

Paranın tamamını tapu alınca (tamam olmayan irtifaklı yarım daire için) verirsen müteahhidi unut. göremezsin bir daha işini yapmaz.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

tapuyu al. paranın yarısını verme. Evin iskanı alındığında (size bağlı bu istek) ve tamamlandığında geri kalanını vermek üzere noterde sözleşme yap. Noterde olması çok önemli değil. Normal sözleşme de olur ama şahit de olsun bir tane ve imzalasın. tüm imzaların yanında ad soyad ve vatandaşlık numarası da olsun. (adamı sonra bulamazsın). tüm sayfalar (tek sayfa değilse) imzalansın.

Paranın tamamını tapu alınca (tamam olmayan irtifaklı yarım daire için) verirsen müteahhidi unut. göremezsin bir daha işini yapmaz.

Ben başlangıçta bir miktar kredi çekmeyi düşündüğümden ev kredi çekilecek hale gelinceye kadar tapuyu almayacaktım. Ancak sözleşme yaparken konuya hakim olmadığımızdan karşı tarafa güvendiğimizden önce 5 bin kapora sonra tapu almadan 3 te 2sini verecek geri kalanını da tapuyu aldıktan sonra verecektim ki aramızda sözleşmeyi böyle yaptım şahit olarak emlakçı imza attı...Ancak çoğu kimse bu zamanda babana bile güvenmeyeceksin diyerek tapuyu almadan para verme diye uyarıyor iki arada bir derede kaldım. Ayrıca evi ben müteahhitten değilde müteahhitten mal karşılığında daireyi alan kişiden alıyorum...Sözleşmeye iskan müteaahhide aittir diye not düşüldü...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

düşüldü de muhatap kim olacak. siz mi ev sahibi mi?

O zaman tapuyu almayın. 1/3 ü de vermeyin bekleyin. paranızı elden vermediniz değil mi?

felanca pafta parseldeki daire karşığılı diye banka havalesi yaparsanız. paranızı ihtilaf durumunda geri alabilirsiniz.

evdeki eksiklerin maliyeti 1/3 bedelden yüksek olmasın ama.

iskan müteahide aittir demek iskan satıcıya ait değildir demek. müteahhit zaten evi satmış. devretmiş oluyor. orda sakatlık var.

açıklığa kavuşması lazım.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

düşüldü de muhatap kim olacak. siz mi ev sahibi mi?

O zaman tapuyu almayın. 1/3 ü de vermeyin bekleyin. paranızı elden vermediniz değil mi?

felanca pafta parseldeki daire karşığılı diye banka havalesi yaparsanız. paranızı ihtilaf durumunda geri alabilirsiniz.

evdeki eksiklerin maliyeti 1/3 bedelden yüksek olmasın ama.

iskan müteahide aittir demek iskan satıcıya ait değildir demek. müteahhit zaten evi satmış. devretmiş oluyor. orda sakatlık var.

açıklığa kavuşması lazım.

Şu ana kadar 5 bin verdim elden ancak bundan sonraki vereceğim miktar fazla olduğundan kesinlikle elden vermeyi düşünmüyorum hesaba dediğiniz gibi havale yapacağım inş. Evet bazı noktalarda sakatlıklar var ancak şu saatten sonra çok da yapacak bir şey yok gerek aldığımız gerekse de emlakçı güvenilir insanlara benziyor ama yine de sanırım bazı noktalarda hata yaptık inş. sıkıntı olmaz...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...