İçeriğe Yönlendir

Klasik Ford Ses, Gürültü Sorunu Ve Çözümleri.

Hüseyin Sönmez

Recommended Posts

Hüseyin Sönmez
Eline, emeğine sağlık. Çok zaman ve emek harcandığı belli, işlevsel olarak çok iyi sonuç vereceğini düşünüyorum.

Küçük bir eleştiri: Görsel olarak daha iyisi yapılabilirdi. Özellikle motor kaputu görüntüsü iyi durmuyor...

Teşekkür ederim, doğru söylüyorsunuz çok hoş durmuyor birok arkadaşım da aynı şeyi söyledi, o kısmı tamaen aluminyum folyo ile kaplayacağım, en azından kirli görüntüsü gider.

Yorum bağlantısı
Fatih Isık

elinize sağlık yapılmayacak şey değil ama biz arabayı yıkamaya üşeniyoruz

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Birde şu rüzgar sesi var ancak kapı fitillerine istediğiniz kadar hortum sokuşturun yinede ses geliyordu, fusion için rüzgar sesinin kaynağını buldum galiba,

çamurluğun içinden kapıya kadar olan boşluktan hava gelmekte bu da sese sebep olmak ta oraya sünger sıkıştırarark deneme yaptım sonuç olumluydu ancak aracın aero dynamic yapısını etkiler mi bilemiyorum.

P1030702.jpg

P1030705.jpg

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nedim Öner

Hayret yahu... :unsure2: Benim Fusion'dan rahatsız edecek şekilde motor sesi, yol sesi ve rüzgar sesi gelmiyor. Siz aracınızı kaymak gibi asfalt yollarda mı kullanıyorsunuz acaba da, ufacık sesi bile duyuyorsunuz?

Lastiklerim Lassa İmpetus, arabayı aldığım ilk sahibinin herhangi bir izolasyon yaptırdığını da sanmıyorum. Arka kapılara ikinci fitil takmaktan başka bir şey de yapmadım ki; öncesinde de aşırı bir ses alma yoktu...

Yaşadığım yerdeki döşeme taşlı yollarda, aracın orasından/burasından tıkırtı geliyor sadece, o da her arabadan geldiği için normal... :p

Şanslı mıyım neyim? :crazy:

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Hayret yahu... :D Benim Fusion'dan rahatsız edecek şekilde motor sesi, yol sesi ve rüzgar sesi gelmiyor. Siz aracınızı kaymak gibi asfalt yollarda mı kullanıyorsunuz acaba da, ufacık sesi bile duyuyorsunuz?

Lastiklerim Lassa İmpetus, arabayı aldığım ilk sahibinin herhangi bir izolasyon yaptırdığını da sanmıyorum. Arka kapılara ikinci fitil takmaktan başka bir şey de yapmadım ki; öncesinde de aşırı bir ses alma yoktu...

Yaşadığım yerdeki döşeme taşlı yollarda, aracın orasından/burasından tıkırtı geliyor sadece, o da her arabadan geldiği için normal... :unsure:

Şanslı mıyım neyim? :)

Bu aslında biraz da algı meselesi, kişiye göre değişir diye düşünüyorum.

Ben çok sesiz ve skin araç kullanmayı severim müziği bile çok açmam başka bir aracım olsa bile yine bira uğraşırım diyorum.

Yorum bağlantısı
Nedim Öner

Zamanında 92 model Şahin'ime, motor sesini çok alıyor diye, Doğan'lardaki orjinal izolasyonları ve ekstradan izolasyon çalışmaları yapmış ve tatmin olamamış,

hoşuma gittiği halde, sanki izolasyon yokmuş gibi motor sesi alıyor diye, benzinli Kia Sephia'yı satın almaktan vazgeçmiş birisi olarak, ben de araç içindeki seslere alerjisi olan biriyim. :)

Lakin; işyerimdeki 2011 model dizel Linea'nın motorunun, sanki yanında oturuyormuş gibi sesi yolcu kabinine aldığını görünce, Fusion'umu bir kez daha seviyorum... :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Zamanında 92 model Şahin'ime, motor sesini çok alıyor diye, Doğan'lardaki orjinal izolasyonları ve ekstradan izolasyon çalışmaları yapmış ve tatmin olamamış,

hoşuma gittiği halde, sanki izolasyon yokmuş gibi motor sesi alıyor diye, benzinli Kia Sephia'yı satın almaktan vazgeçmiş birisi olarak, ben de araç içindeki seslere alerjisi olan biriyim. :)

Lakin; işyerimdeki 2011 model dizel Linea'nın motorunun, sanki yanında oturuyormuş gibi sesi yolcu kabinine aldığını görünce, Fusion'umu bir kez daha seviyorum... :)

fiat araçlar malum, 1.3 multjet bir aracımız vardı, fındık kadar motordan nasıl bu kadar ses gelir diye hayret ederdim, onunla da çok uğraşmıştım. :)

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Recep Mura

Hüseyin Bey, bende aracımda özellikle ön cam havalandırma deliklerinin altından geldğini düşündüğüm özellikle biraz bozuk yollarda tıkırtıklardan kasislerden geçerken henüz keşfedemediğim arka taraflardan koltuklardan mı bagajdan mı bilemiyorum gıcırdama sesi geliyor bu konuda bende hassasım hatta bende yazın bagaj kapısı iç kısmını söküp boşta kablo vs. varmı diye söküp bakmıştım bagaj amortisörlerini vb. yağlamıştım sizin çalışmalarınızın resimlerini göremiyorum yeniden yükleyebilir misiniz? resim yükleme için forum yardımı bölümündeki resim yükleme 1 konusundaki imgur.comdan yüklüyorum gayet basit ve kolay problem buysa eğer...

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

resim yükleme ile ilgili problem yok ama yükleme siteleri belli bir zaman sonra siliyor galiba.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hüseyin Sönmez

Emniyet kemeri tarafındaki direklerin içinden tıkırtı geliyordu, hemde bana... :)

Derhal direk tirmlerini söktüm, trim üzerindeki emniyet kemeri yükseklik ayarı parçasını tirim üzerinden ayırıp birleşme noktalarına keçe bant yapıştırdım, şıkışık oldu kayması için kalite gres ile hafifce yağladım.

19s8g.jpg

daha sonra kemer taşıyıcı parçalarıdan da ses geldiği için sesi tepit ettim,

ses ray üzerinde hareket eden kerein bağlantısından geliyor, alt tabanı metal olduğu için metal raya çarparak ses oluşturuyor, o kısmada keçe ile izolasyon yaparak tıkırtıyı kestim.

Arz olunur.

19sgk.jpg

19skx.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Mura

Emniyet kemeri tarafındaki direklerin içinden tıkırtı geliyordu, hemde bana... :)

Derhal direk tirmlerini söktüm, trim üzerindeki emniyet kemeri yükseklik ayarı parçasını tirim üzerinden ayırıp birleşme noktalarına keçe bant yapıştırdım, şıkışık oldu kayması için kalite gres ile hafifce yağladım.

19s8g.jpg

daha sonra kemer taşıyıcı parçalarıdan da ses geldiği için sesi tepit ettim,

ses ray üzerinde hareket eden kerein bağlantısından geliyor, alt tabanı metal olduğu için metal raya çarparak ses oluşturuyor, o kısmada keçe ile izolasyon yaparak tıkırtıyı kestim.

Arz olunur.

19sgk.jpg

19skx.jpg

Vallahi helal olsun size, bende çok tıkırtı, yan yolcu koltuğunun kemer bağlantı noktasında şıkırtı, ön cam ısıtma ızgaralarının altından yine tıkırtı sesi, arka koltukların veya bagajın oralardan gıcırtı sesi geliyor tabii kötü yollarda sadece arka ses için uğraştım bagaj amortisörlerini söküp yağlamıştım kapı karşılıklarını bantlamış bagaj kapağının içini söküp incelemiştim boşta birşey var mı diye ama sizin ki gibi yapsaydım herhalde elimde kalırdı çünkü bizim araçların plastik aksamları çok ama çok basit sökmeden önce iyi incelemek ve elimizin yatkın olması gerekiyor ama resimler ilham verdi yazın bende deneyebilirim...

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Vallahi helal olsun size, bende çok tıkırtı, yan yolcu koltuğunun kemer bağlantı noktasında şıkırtı, ön cam ısıtma ızgaralarının altından yine tıkırtı sesi, arka koltukların veya bagajın oralardan gıcırtı sesi geliyor tabii kötü yollarda sadece arka ses için uğraştım bagaj amortisörlerini söküp yağlamıştım kapı karşılıklarını bantlamış bagaj kapağının içini söküp incelemiştim boşta birşey var mı diye ama sizin ki gibi yapsaydım herhalde elimde kalırdı çünkü bizim araçların plastik aksamları çok ama çok basit sökmeden önce iyi incelemek ve elimizin yatkın olması gerekiyor ama resimler ilham verdi yazın bende deneyebilirim...

ön cam ile göğüslüğün birleştiği noktalarda çarpma sonucu ses oluşuyor, kısmet olursa yaza doğru göğüslüğü sökeceğim, nasış söküldüğünü foto ile paylaşırım, eğer sizinde sökmek istediğiniz bir yer varsa bana bildirin tarif edeyim.

Fusion dayanışması. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Mura

ön cam ile göğüslüğün birleştiği noktalarda çarpma sonucu ses oluşuyor, kısmet olursa yaza doğru göğüslüğü sökeceğim, nasış söküldüğünü foto ile paylaşırım, eğer sizinde sökmek istediğiniz bir yer varsa bana bildirin tarif edeyim.

Fusion dayanışması. :)

Bahsettiğim ses tıkır tıkır gelen bir ses içinden geliyor usta zamanla plastik genleşiyor ve birbirine sürtünmeye başlıyor ve bu şekilde sesler çıkarabiliyor onu sökmek çok zahmetli birşey bir problem olmadıkça sökmeyelim demişti...Çok iyi olur sayenizde bende birşeyler öğrenmiş olurum siz söke taka uzmanlaşmışsınız mesleğiniz gereğide sanırım elinizde yatkın yardımlarınız için teşekkürler ben ancak bu işlemler yazın yapabilirim çünkü şu an bulunduğum yerde rahat çalışma imkanım yok ama bu çalışmalarınızı takip edeceğim inş.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Sizin gibi bende Hüseyin Bey'e durumu aktardım cevabı şudur:

Gönderim tarihi 11.12.2011 - 18:31

resim yükleme ile ilgili problem yok ama yükleme siteleri belli bir zaman sonra siliyor galiba.

Yorum bağlantısı
Ercüment Koyuncu

bu bez bant veya keçe bantı nerden bulabiliriz büyük marketlerde bulamıyorum tekzen vs de

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

+1 bende de gözükmüyor.Server'dan mi silinmiş acaba ?

resimleri yeniden yükledim.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Merhaba,

Fusion ses ve gürültü mücadelemden örnekler vermek isterim.

motordan gelen sesin frekansını düşürmek ile işe başladım, ince tiz sesleri daha bas ve kalın hale getirerek araç içine girişini azaltma yolları;

Kaputun altındaki pandizot türü malzemeyi klipslerinden çıkardım.

P1020954.jpg

P1020955.jpg

Resimdeki kendinden yapışkanı olan bitümlü petrol türevi mebran malzemeyi kullandım.

P1020956.jpg

Kaplamaya başladım ancak sadece ısı ile yapıştırmak yerine, kenar ve orta noktalarda destek olması için yapıştırıcı kullandım.

P1020957.jpg

P1020959.jpg

Bitmiş hali.

P1020960.jpg

Motor ile ön cam arasındaki sileceklerin bulunduğu trim plastiklerini motor tarafından bitümlü malzeme ile kapladım burası çok etkili oldu.

P1020962.jpg

Göğüslük içindeki bolşluklara içerde dolaşan sesin frekansını düşürmek için sünger ile doldurdum. Tabiki dikkatli bir şekilde.

P1020963.jpg

Direksiyon altına ve torpido gözü altına aynı süngerlerden kapladım.

P1020966.jpg

Hüseyin Bey, dikkatimi çekti benim araçta bu kaput altındaki pandizot türü malzeme yok ben normalde bunun bu şekilde olduğunu düşünüyordum acaba ne amaçla sökülmüş olabilir ve geri takılmamış olabilir tabii vardıysa...

resimleri yeniden yükledim.

Vallahi helal olsun size, herhalde ben bukadarına asla cesaret edemezdim kaş yapayım derken göz çıkarırım ama sizin eliniz bu işe yatkın gördüğüm kadarıyla, mesleğinizin el yatkınlığı, merak vb. de birleşince gayet başarılı işler ortaya çıkmış belki sizin ki kadar olmasa da sizden ilham alarak basit düzeltmeleri bizlerde belki yapabiliriz...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Motor ile ön cam arasında sileceklerin bulunduğu plastik trimi nasıl söktünüz ? İşlem sırasını yazabilirmisiniz.

Ön kaputa yapıştırdığınız malzeme yazın öğlen sıcağında eriyip puding kıvamına gelip kopabilir.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Pınar

Malzemenin yazın salınım yapması kaçınılmaz.Umarım öyle bir sorununuz olmaz.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Hüseyin Bey, dikkatimi çekti benim araçta bu kaput altındaki pandizot türü malzeme yok ben normalde bunun bu şekilde olduğunu düşünüyordum acaba ne amaçla sökülmüş olabilir ve geri takılmamış olabilir tabii vardıysa...

Vallahi helal olsun size, herhalde ben bukadarına asla cesaret edemezdim kaş yapayım derken göz çıkarırım ama sizin eliniz bu işe yatkın gördüğüm kadarıyla, mesleğinizin el yatkınlığı, merak vb. de birleşince gayet başarılı işler ortaya çıkmış belki sizin ki kadar olmasa da sizden ilham alarak basit düzeltmeleri bizlerde belki yapabiliriz...

Kötü bir cevap olabilir ama kaza yapıp kaput değilmişse yerine geri takmamışlar olabilir.

Malzemenin yazın salınım yapması kaçınılmaz.Umarım öyle bir sorununuz olmaz.

Bu uygulamaları bir kerede yapmadım aradan bir yaz ve iki kış geçti salınım yaptı denemez ama bazı bölgelerin salacağını düşünerek silikon ile takviye yapmıştım.

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Motor ile ön cam arasında sileceklerin bulunduğu plastik trimi nasıl söktünüz ? İşlem sırasını yazabilirmisiniz.

Ön kaputa yapıştırdığınız malzeme yazın öğlen sıcağında eriyip puding kıvamına gelip kopabilir.

sırası ile:

Silecekleri söküm.

sağ ve sol taraflarda iki adet lastik parça var onları çıkarıp altlarındaki civataları söktüm.

camın alt tarafına geçen boydan boya bir geçme parça var dişi kısmı cam tarafında erkek olan plastikte.

sonra çekin geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Murat Berkdemir

hüseyin bey çok faydalı bi paylaşım yapmışsıınız. elinize sağlık.yan kemerin ordan ses geliyodu.bende yapıcam.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Kötü bir cevap olabilir ama kaza yapıp kaput değilmişse yerine geri takmamışlar olabilir.

Bu uygulamaları bir kerede yapmadım aradan bir yaz ve iki kış geçti salınım yaptı denemez ama bazı bölgelerin salacağını düşünerek silikon ile takviye yapmıştım.

Sanmıyorum Hüseyin Bey bir başka benzinli Fusion arkadaşımda da benim ki gibi dizeller daha çok sesli çalıştığı için yalnızca onlara uygulamış olabilirler veya 2004 tekilerde olmayabilir...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...