İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Fren Sorunu

Ali Civan

Recommended Posts

Ali Civan
:police: arkadaşlar 7 ay önce 0 km olarak aldığım aracımın frenleri çok sertti, fren pedalına hafif dokunmayla bile araba olduğu yerde çakılıp kalıyodu. araba yeni olduğundanmı acaba diye bi süre böyle kullandım , zamanla biraz daha düzeldi ama son zamanlarda yine aynı sorun nüksetti, bu defa hafif frene dokunduğumda abs devreye giriyor, en olmadık zamanlarda arabanın kolayca duracağı mesafelerde , mesela 20 km hızla gidiyoken bile abs devreye girdiğinden duruş mesafesi uzuyor ve neredeyse kazaya sebebiyet vereceği durumlarla karşılaştım. aracımın 15000 km bakım zamanıda gelmişti ve ford bayine götürerek bu sorunuda anlattım, bütün gün aracı incelediler , frenle ilgili tüm parçaları söktüler taktılar , test ettiler ama görünürde bir problem yok, istanbula durumu maille bildirdiler ve arabaya istanbuldan gelip bakacaklarmış , sanıyorum aracın fabrika çıkışında bir sorun var. sonuçta hiç bir parça , aksam veya frenlerin çalışma sisteminde sorun yoksa , istanbuldan gelen yetkili sorunu nasıl çözer ? asıl sormak istediğim araç sahibi olarak bu durumda haklarım nelerdir ? muhtemelen bazı parçaları değiştirip aracı geri vercekler bana. buda 0 km bir araçta içime sinmeyen bir çözüm doğrusu. fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. :unsure:
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aracın lastiklerinin markası ne ?

Üretim tarihleri ne ?

Diş derinlikleri ne ?

Servis lastik ile ilgili hiç yorum yapmadı mı ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Civan

Mehmet bey lastiklerin markası continental , 2010 üretim , diş derinlikleri bilmiyorum ama 15000 km yol yaptım sadece normal asfalt yolda. lastikle ilgili bir sorun olabileceğinden hiç bahsetmediler. frenler erken kapıyo dediler , böyle bir sorunla karşılaşmamışlar daha önce

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Ali bey, Denizliden birilerini görmek hoşuma gidiyor :police: Yargül bakıyorsa bir de levazımaltındaki yere baktırın derim.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Aynı sorun benim bir önceki lastiklerimde de mevcut idi, değiştirdim %10 kadar bir düzelme oldu hepsi bu ,ama yinede firen ler güven verici iyilikte değil.

Yorum bağlantısı
Ali Civan

Hakan bey, çok kaliteli ve güzel bir forum, daha fazla dışarıdan bakmak ayıp olurdu :unsure: lastikleride bi sormak lazım , bakalım ne cevap gelecek servisten. 10 senedir araba kullanıyorum ama teknik konulardan fazla anlamam. en azından biraz bilinçli gidip mantıklı sorular sorayım adamlara. ee napcaz demekle olmuyo :police:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ama bu 3. lastik denemem :police:

Kullanmak isterdim...

Lastik kilitlemeden abs devreye girmez, lastik kilitlemesi için de kaymaya başlaması gerekir..

Lastik iyi ise niye kaysın..

Ya tek tutuyor, ya da ciddi bir dozaj sorunu var demekki...

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Kullanmak isterdim...

Lastik kilitlemeden abs devreye girmez, lastik kilitlemesi için de kaymaya başlaması gerekir..

Bende bu mantık ile yola çıkıyorum ( zaten başka da bir şey gelmiyor aklıma) ama durum bu.

Denediğim lastikler

1)Hankook

K 715 - 175/65/14 H 82

2)Hankook

K 107 - 195/50/15 V 82

3)General Tire Altimax Uhp - 195/50R15 82V ( bu en çok randıman aldığım)

Bu arada önceki Focus taki lastiklerim çok dandik idi ama frende böyle bir sorun da olmuor du .

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)
Kullanmak isterdim...

Mehmet abi fiestada ki frenlerin biraz değişik olduğunu bende düşünüyorum, yada bazılarında diyeyim değişik bir frenleme var, şöyleki benim arabam için yazayım yüksek hızlarda frenlemede hiç bir sıkıntı yaşamadım abs dozunda devreye giriyor ve bir kez önüme kıran bir araca çarpmaktan abs sayesinde kurtuldum, yalnız düşük hızlarda çok çabuk devreye giriyor,tabi dipleyene kadar girmiyor yani tekerlekler kitlenince devreye giriyor fakat freni dipleyene kadarda araç yeterli frenlemeyide sağlayamıyor. Bu yüzdende bende yaklaşık 40-50 km ileyken çünkü yeni ışıktan kalkmıştım 6-7 metre kadar önümde sarı ışık nedeniyle frene basan bir araca çarpıyordum,(bu arada abi bu benim de hatam çünkü arada bir gidip geldiğim yolda yeni bir ışık konulmuş farkedemedim, muhtemelen diğer araçta bilmiyordu )tabi yine abs ile araçtan sıyırarak kaçtım fakat araç neredeyse7-8 metre sonrasında araba durdu, şöyle bir durumda var tabi insan tekerler kitlendiğinde ayağını çekip yeniden frenlemesi lazım belki ama o an bunu düşünemiyor bu arada adamı sıyırdığım yerde yaya geçidi vardı, yaya geçidine de girdik neyse ki bekleyen,geçen yaya yoktu :D Lastiklerim goodyear exelence, daha önceki adak testlerinden buldum, kuruda gayet iyi ıslakda da ortalamanın üstünde bir performansa sahip. Benim dikkatimi çeken bir şey daha var belki de olması gereken budur, osırada erken vitese atmıştım, devirsiz kullanıyordum 3 e atmıştım, eğerki araba devirinde olsa yani 2. viteste olsa böyle bir durum olmuyor, arabaya tam da alıştığım bir dönemde değildi 6-7000 km lerdeydim o olaydan sonra benzeri bir ciddi sıkıntı yaşamasamda tedbiri elden bırakmıyorum.

tarihinde Ula? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Anladım olayı...

Bu fiestada frene yavaş basma yok demek ki.. Bence sorundur.. Sonuna kadar gidilmeli...

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ersin Önel

Selamlar.

Aracımda Michelin Pilot Exalto lastik var. Dişlerinin durumu iyi ve araç 30bin kmde.

Diğer arkadaşlarında dediği gibi yüksek hızlarda hiç fren problemi yaşamadım ama 40-50 ile giderken birkaç kaza tehlikesi atlattım.

Abs çok zamansız devreye giriyor. Pedala daha kuvvetli basıyorum ancak aracın göz göre göre durmamasını hayretme izledim 2-3 sefer.

Sırf bu problem için yarın servise gidiyorum, umarım sorunu bulabilirler.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Hüseyin Kırız

slm bu fren konusu cok kötü bir durum sürekli kaza atlatıyorum hic keyifli degil var mı bu konuda bir cözüm bulan düşük hızlarda abs durdurmak yerine aksine kaydırıyor .!

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan
(düzenlendi)

Bazı fiestalarda fren ile ilgili kronik bir sorun olduğu ortaya çıkmış oldu.Bu sorunu yaşayanların sayısı az değil.

Düzenleme: bu- Bu

tarihinde Cihangir Elbasan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsrafil Önal2

Sonuc olarak bir cözüm söz konusumudur ?

Arkadaşlar;

ABS Fren sistemine sahib bir aracla fren yapmak aslında biraz komplikedir. Sanıldığı üzre, frene bas araç dursundan ziyade, fren pedalına ne kadar bastığınız çok önemlidir. ( uygulanan basınç ) Bir çok ABS'li araçta, fren pedalına gereksiz sertlikte basılması , aracın ABS'yi devreye sokmasına sebebiyet veriyor.

Elbette tekerlekler de hayatı önem tasıyor. Fiesta'larda kullanılan "uzak doğu" markaları ne yazık ki bu sorunu daha da vahim duruma getiriyor. Daha önce forumda bir yerlerde yazmıştım, Fiesta "şişirilmiş büyük bir balon" diye. Hemde patladı patlayacak cinsinden. Aracın detaylarına indikçe ne kadar kötü bir araç olduğu çıkıyor ortaya. Bende bir Fiesta kullanıcısıyım. Aracın belki tanışmadığım bir noktası kalmadı uyguladığım modifikasyonlarla.

Herneyse... Sonuç belki şöyle olabilir ;

Eğer servis bir iyileştirmeyi söz konusu etmiyorsa, modifiye neden var :)

EBC fren balataları ve fren diski belki yardımcı olabilir. cüzi maliyetlerle çok üstün fren performansları elde edilebiliyor.

Saygılarımla

İsrafil

Yorum bağlantısı
Hüseyin Kırız

şu bu yapılabilir ihtimalleri degilde daha cok aynı aracta ne yapılmış ve sonuç alınmış onları ögrenmek istiyorum direk lastik deyip konuyu kapatıyorlar forumda 3. lastigini denemiş hatta diger forumlarda da ama sonuc alamamış kişiler var denemek adına gereksiz harçamalar yapmak istemiyorum şu an ... :unsure2:

Yorum bağlantısı
İsrafil Önal2

şu bu yapılabilir ihtimalleri degilde daha cok aynı aracta ne yapılmış ve sonuç alınmış onları ögrenmek istiyorum direk lastik deyip konuyu kapatıyorlar forumda 3. lastigini denemiş hatta diger forumlarda da ama sonuc alamamış kişiler var denemek adına gereksiz harçamalar yapmak istemiyorum şu an ... :unsure2:

Aslında yukardaki yazımda kısaca değindim;

EBC Green stuff Fren balatsı ve EBC delikli fren diski. Toplamda 500 TL felan tutuyor. Ben uyguladım 2010 model 1.6 Fiesta. Şuan ki fren performansım öncekine kıyasla % 60 artış var. ABS 'ye gerek kalmadan inanılmaz bir fren performansı. Bir tüketici olarak kesinlikle tavsiye derim.

Saygılarımla

İsrafil

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Abs devreye daha az giriyor ise, lastikler de değişmedi ise, fren gücü azalmış demektir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kamil Özyurt

lastik basınçlarınızı düzenli kontrol ediyormusunuz?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Kırız

lastik basınçlarınızı düzenli kontrol ediyormusunuz?

evet sıklıkla

Yorum bağlantısı
Onur Efe

İstanbuldan gelecek ekip muhtemelen fren sisteminin imalatçısı olabilir. ABS beyninden hidrolik sisteminden tutun da disk yüzey sertliğine kadar bir çok nedeni olabilir. Fren sisteminizi muhtemelen komple değiştirip sorununuzu çözerler. Problemin gerçek nedeni ise bir dizi lab ölçümünden sonra saptanabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...