İçeriğe Yönlendir

2011 Focus Comfort A/t Hb Lpg Tecrübem

Ümit Akkaya

Recommended Posts

Ümit Akkaya

Kararsızlık, uzun bir arayış, tavsiye ve yerinde inceleme sürecinin ardından aracıma Kayseri'de Landi Renzo sıralı sistem taktırmaya karar verdim ve taktırdım. Kısaca yaşadıklarım ve düşüncelerimi paylaşmak istedim.

- Taktırdığım servis işini düzenli ve temiz yapıyor.

- Tüm sorularımı ayrıntılı net cevaplar aldım.

- İşbölümü yapılmış, montaj, tank montajı, bakır boru ve koruması döşemesi farklı kişiler tarafından yapılıyor.

- İsteğim üzerinde Bosch sensörlü enjektör kullanıldı, yine isteğim üzerine alt kısımdaki tüm kablo ve bakır borular koruma içine alındı. Teşekkürler. (Bu arada enjektörlerin sesi konusu bence şehir efsanesi, ses yalıtımı mükemmel olmayan aracımda hiçbir rahatsız edici ses duymuyorum. Sadece kaput açılıp araç rölantide dinlenirse şıkırtı duyulabilir, bence bu kimsenin tercih noktasında kafasını karıştırmamalı. Çünkü incelediğim enjektörler arasında en sağlam görünen Landi Renzo'nun çelik enjektörleri idi. )

- Montaj 6 saat kadar sürdü. Bekledim ve izledim.

- Özenli çalışıldı. Kablo bağlantılarında lehim ve kaliteli yanmaz bant kullanıldı.

- Simit depo taktırdım 37 litrelik, ince stepneyi çıkardım, lastik tamir köpüğü aldım, harika kocaman bir bagajım da var. :p

- İlk 5 gün her şey çok güzeldi, 5. gün kontağı kapatınca LPG anahtarındaki lambaların sönmediğini elektriğin kesilmediğini farkettim. Gittim, beni arıza sorumlusuna yönlendirmek istediler, canım sıkıldı, montajı yapan kişinin ilgilenmesini ısrarla istedim ve kablo bağlantısı değiştirildi( yeniden ve özenle lehimlenerek, takdir ettim seyyar lehimle üşenmeden yeniden lehimlediler yeni bağlantıda.)Sorunun çözülmesi için birkaç saat uğraştılar. Canım çok sıkıldı, o an pişman oldum, ama Allah'tan sonuçta sorun kalmadı. (Bu arada montaj esnasındaki yaklaşımla geri dönüşte karşılaştığım yaklaşım arasında en az %20 lik olumsuz bir fark var belirtmeliyim. :p )

- Yaklaşık bir aydır kullanıyorum, şükürler olsun herhangi bir sorun yok, çekiş düşmesi hissetmedim, (klima açıkken hissediyorum ama), motor arıza lambası henüz hiç yakmadı umarım yakmaz da. Şehir içi 22-23 kuruş arası tüketimim var ve benzindeki gibi gaza korkarak basmıyorum. Şehir dışı henüz test etmedim lakin benzinle kıyaslayınca 17 kuruş gibi bir tüketim olacağını düşünüyorum. Kısaca yakıt ve tüketim diye bir sorunum kalmadı çok şükür.

İyi ki taktırmışım, bence düşünenler daha fazla gecikmeden taktırmalı, zararın neresinden dönülürse kardır. :p

Fotoğraflar:

grnt0422001.jpg

grnt0426001.jpg

grnt0417001.jpg

grnt0423001.jpg

grnt0421001.jpg

grnt0416001.jpg

grnt0425001.jpg

grnt0424001.jpg

grnt0418001.jpg

grnt0419001.jpg

grnt0414001w.jpg

Yorum bağlantısı
Faruk Durmuş
hayırlı olsun, montaj işçiliği oldukça kaliteli gözüküyor,güle güle sorunsuz sürüşler.

merak ettiğim, simit deponun kalınlığı bagajda kot farkı yarattı mı? edit: resimden anladığım kadarıyla etrafını straforla mı kapladılar.

aynı soruyu soracaktım????

Yorum bağlantısı
Ümit Akkaya
hayırlı olsun, montaj işçiliği oldukça kaliteli gözüküyor,güle güle sorunsuz sürüşler.

merak ettiğim, simit deponun kalınlığı bagajda kot farkı yarattı mı? edit: resimden anladığım kadarıyla etrafını straforla mı kapladılar.

Evet, yaklaşık 2 cm kadar fark oluşuyor. O farkı da kenarları straforla kapatarak düzleştirdiler. Sonuçta bagajda kullanım anlamında hemen hiçbir fark hissedilmiyor.

Yorum bağlantısı
Ümit Akkaya

Yaklaşık 32 litre kadar. Performansı bilmem ama LPG'nin en güzel yanı; artık gaza daha rahat basabilmek; arabayı rahatça, düşünmeden, dilediğin anda kullanmanın verdiği keyif.

Yorum bağlantısı
Ümit Akkaya

2300 km. de taktırdım, şu an 3300 e geldim. İlk hafta sızdırmazlık, muayene ve ruhsat işlemlerini hallettim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hayırlı olsun, lastik tamir köpüğünü kullanırsanız, sonra nasıl temizleniyor araştırın, temizlenmez ise yeni lastik almak zorunda kalmayın.

Yorum bağlantısı
Ümit Akkaya
Hayırlı olsun, lastik tamir köpüğünü kullanırsanız, sonra nasıl temizleniyor araştırın, temizlenmez ise yeni lastik almak zorunda kalmayın.

Teşekkürler. Bu konuda biraz kaskoya güveniyorum sanırım. Henüz hiç lastik değiştirmemiş biri olarak. Lastik tamir köpüğünü şehir dışı acil ve gerekli bir durum olursa diye bulunduruyorum. Yine de araştırayım, sağolun Çağlar Bey.

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

Hayırlı olsun keyifli, sorunsuz ve ekonomik sürüşler. Lpg dolum aygıtının (adı aklıma gelmedi:)) bulunduğu yerde tampondan parça falan mı kesildi? Bana mı öyle geliyor.

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel

Kardeş hayırlı olsun ama lpg enjektörleri ile emme manifoldu arasındaki hortum çok uzun tutulmuş performans kaybı yaşarsın üst devirlerde lpg yetiştirmeyebilir. İlk işin o hortumu kısalttırmak olsun. kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Hayırlı olsun ancak özellikle uzun rampalarda lpg ve klima birleşince çekiş düşüşünü hissediyorsunuz bir de benim araç otomatik belki de o yüzden biraz daha fazla hissediyorum

Yorum bağlantısı
Ümit Akkaya
ben 2 bin km de taktırmıştım,6 bine dayandım.lpg'yi kaskonuza da işlettirmeyi unutmayın.

Kaskoya ilk gün işlettirdim, teşekkürler.

Hayırlı olsun keyifli, sorunsuz ve ekonomik sürüşler. Lpg dolum aygıtının (adı aklıma gelmedi:)) bulunduğu yerde tampondan parça falan mı kesildi? Bana mı öyle geliyor.

Sağolun. Hayır hiçbir kesme işlemi yapılmadı, o bölüm öyle idi zaten.

Kardeş hayırlı olsun ama lpg enjektörleri ile emme manifoldu arasındaki hortum çok uzun tutulmuş performans kaybı yaşarsın üst devirlerde lpg yetiştirmeyebilir. İlk işin o hortumu kısalttırmak olsun. kolay gelsin.

Sağolun. Ama o bahsettiğiniz hortum hangisi tam bilmiyorum inanın ve yüksek devirlerde kullanmaktan pek hoşlanmıyorum; zaten otomatik vites de buna pek izin vermiyor :shok:

Hayırlı olsun ancak özellikle uzun rampalarda lpg ve klima birleşince çekiş düşüşünü hissediyorsunuz bir de benim araç otomatik belki de o yüzden biraz daha fazla hissediyorum

Teşekkürler. Haklısınız, bunu bende kısmen özellikle klima açıkken farkedebiliyorum.

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel

en üsteki resimde 4 tane yeşil bişey gözüküyor işte o lpg enjektörü enjektörden manifolda gidende ara hortumu o hortumu nekadar kısa tutarlarsa okadar iyi olur. şayet manifolda yer dar olduğu için yaklaşılmıyorsa enjektörler manifoldun altından da takılabilir. Neyse kafanızı karıştırmak gibi olmasın landi renzo harika bir kit güle güle kullanmanız dileğiyle.

Yorum bağlantısı
Ömer Meral

çok amatörce bir sorum olacak. focusların arkaları yüksek, genelde arkadan baktığınızda arabanın altını görüyorsunuz resmen, şimdi resimlere baktığımda, stepne yerine takılan deponun, siyah plastik kelepçe ile tutturulmuş 2 tane borusunu görüyorum. Muhtemelen bu detay zorlasanız aracın arkasında duran arabadanda görünür. Sorum, bu boruların bu kadar çıplak bir şekilde durması tehlikeli değil mi? Plastik kelepçe dediğimiz olay yüksek sıcaklıkta zaten kopup giden birşey, seyir halinde bir taş fırlaması veya bunun biri birşey boruların delinmesine ve risk oluşmasına yol açmaz mı?

Yorum bağlantısı
Serkan Toygar

bendede 2011 comfort A/T FOCUS araç var bendede prins lpg kiti takılı benimde aynı şekilde montaj yapıldı ordaki sistem borular kırıldığında sistemdeki başınç değeri 0,1 ml oynadığı anda sistem kendini kapatıp benzine geçiyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
çok amatörce bir sorum olacak. focusların arkaları yüksek, genelde arkadan baktığınızda arabanın altını görüyorsunuz resmen, şimdi resimlere baktığımda, stepne yerine takılan deponun, siyah plastik kelepçe ile tutturulmuş 2 tane borusunu görüyorum. Muhtemelen bu detay zorlasanız aracın arkasında duran arabadanda görünür. Sorum, bu boruların bu kadar çıplak bir şekilde durması tehlikeli değil mi? Plastik kelepçe dediğimiz olay yüksek sıcaklıkta zaten kopup giden birşey, seyir halinde bir taş fırlaması veya bunun biri birşey boruların delinmesine ve risk oluşmasına yol açmaz mı?

Bir sorun olmaz.. Bu güne kadar sorun olanını görmedik..

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Benim arabamda 2011 ford focus. 1000 km de brc lpg kiti taktırdım montaj hemen hemen aynı.Bagaja gelince strofordan vaz gecmenizi tavsiye ederim.Ben bagajda oluşan yükseklik problemimi 8 cm lik yüksekliğe sahip 150X140 ebatlarında sert sünger ile hallettim.Bagajda bulunan döşemeyi cıkartıp süngerin üzerine şeklini çizdim.Daha sonra süngeri bagaja koyup maket bıçagı ile tankın çevresini tek parça halinde kestim. üstelik sünger üzerine bijon anahtarı. çeki demiri ve kriko yerlerinide açtım. izerine döşemeyi koyunca gayet güzel oldu. en kısa zamanda fotoğraflarını ekleyeceğim. saygılarımla

Yorum bağlantısı
Ömer Meral
(düzenlendi)

brc nin sayfasına bakıyorum, http://www.2a.com.tr/sss/kapali-otoparklar...binebilir-miyim

adamlar hiçbir soruya iç açıcı bir cevap vermemişler. Mesela kapalı otoparka girmek yasak mı? evet... Antalya'da şu an 50 derece, öğlen kapalı otoparkı olmayan bir avm ye gidemezsiniz. Garanti kapsamından çıkarmı aracım? eh bilemiyoruz o sizin servisinize kalmış tarzında bir cevap var... arabada performans düşer mi? evet düşer...

biraz problem var ama yakıt masrafınız düşcek, bunun karşılığında kapalı otoparklara giremiceksiniz, aracınızın garantisi gidicek ha ama tabi servisinizle anlaşırsanız garanti gitmeyebilir, performansı düşücek ki klima açıldığı zaman benzinde düşen performans lpg de heralde dağılır diye düşünüyorum.

mantıklı gelmedi bana, sanırım vazgeçeceğim lpg sevdasından. zaten 3 sene sonra satarım diyede düşünüyorum. kafa karman çorman

tarihinde Berkun Meral tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Özenç

Merhaba Berkun Bey ;

Verdiğiniz linkteki bilgiler gayet açıklayıcı .

Kapalı Oto Parka Girebilir miyiz ? Yanıt giremeyeceğinizi söylüyor.

Aracımın garantisi biter mi? Bu soruya genel bir cevap vermek oldukça yanlıştır çünkü farklı firmaların lpg ye karşı farklı stratejileri var; bu sebeble linkteki açıklama yapılmıştır.

Örneğin HONDA bir kaç yıl önce lpg takılı araçların tamamen garanti kapsamı dışında olduğunu söylerken şuan aracın garantisinin lpg dönüşümü sonrası devam edeceğini fakat lpg kaynaklı sorunlarda garanti kapsamına alınmayacağını belirtmektedirler.Diğer otomotiv firmalarının da görüşü şuan buna benzerdir.

Lpg sıralı gaz hakkında öğrenmek istediğiniz sorular varsa bana sorabilirsiniz hepsine cevap vermek isterim.Selamlar...

brc nin sayfasına bakıyorum, http://www.2a.com.tr/sss/kapali-otoparklar...binebilir-miyim

adamlar hiçbir soruya iç açıcı bir cevap vermemişler. Mesela kapalı otoparka girmek yasak mı? evet... Antalya'da şu an 50 derece, öğlen kapalı otoparkı olmayan bir avm ye gidemezsiniz. Garanti kapsamından çıkarmı aracım? eh bilemiyoruz o sizin servisinize kalmış tarzında bir cevap var... arabada performans düşer mi? evet düşer...

biraz problem var ama yakıt masrafınız düşcek, bunun karşılığında kapalı otoparklara giremiceksiniz, aracınızın garantisi gidicek ha ama tabi servisinizle anlaşırsanız garanti gitmeyebilir, performansı düşücek ki klima açıldığı zaman benzinde düşen performans lpg de heralde dağılır diye düşünüyorum.

mantıklı gelmedi bana, sanırım vazgeçeceğim lpg sevdasından. zaten 3 sene sonra satarım diyede düşünüyorum. kafa karman çorman

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Motorla ilgili konularda garanti dışı kalır, teyp boya,vs gibi konularda garanti devam eder.

Yorum bağlantısı
Ömer Meral

Mehmet bey teşekkürler ilginiz için, sorum oldukca sizi rahatsız edeceğim...

Evren bey benimde derdim motor zaten. Lakin şöyle bir konudan bahsedeyim, daha önceki aracım citroendi ve dizeldi. Biliyorsunuz citroenlerin hemen hemen hepsi elektro hidrolik direksiyon. Elektrohidrolik direksiyon çabuk bozulur diye bir hurafe var ortalıkta ki bu konu benim başıma geldi. Aracımı aldım 1 sene sonra direksiyon kutusu arızalandı. Servisi aradım, dizel mi benzin limi diye sormadan LPG limi aracınız dediler. Lpg li olsa ne olcaktı dedim, garanti kapsamında yapamıyoruz lpg li ise dedi. 5 bin lirayı geçen bir ücreti var direksiyon kutusunun. Tabi ki bu bir örnek, aracın x yeri de bozulabilir, garanti kapsamında olmadan 20 lirayada yaptırabilirsiniz.

Şimdi lpg taraftarı arkadaşlar kızmasın, o halde taktırma sende demesinler, ben sadece kafamdaki soruları aydınlatmaya çalışıyorum ki bu konuda aydınlanmak isteyen bir çok insan vardır.

Şu bir gerçek, LPG yi taktırdığınızda tamamen takan ustanın insiyatifindesiniz. O gün usta gece çok içmişse, kafası bozuksa, dalgınsa ve sizde bu işten anlamıyorsanız, problemli bir lpg sisteminiz olabilir. Tabi ki bu sistemlerde garanti kapsamında yapılıyor, ancak servis kesinlikle lpg taktırırsan aracın garanti kapsamından çıkar diyor, yani lpg sistemi garantili, motor garantisiz oluyor bir nevi. Hele ki taktırdığınız usta bir şekilde farklı bir şehire giderse, herhangi birşey dolayısı ile aracınız problemli iken ustaya ulaşamazsanız gidecek tek yeriniz servis kalıyor.

Sanırım aracın garantisi bitene kadar lpg gibi bir olaya girmemek lazım...tabi bu benim görüşüm, yarın görüşüm değişebilir bilemem orasını :blush:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Evren bey benimde derdim motor zaten. Lakin şöyle bir konudan bahsedeyim, daha önceki aracım citroendi ve dizeldi. Biliyorsunuz citroenlerin hemen hemen hepsi elektro hidrolik direksiyon. Elektrohidrolik direksiyon çabuk bozulur diye bir hurafe var ortalıkta ki bu konu benim başıma geldi. Aracımı aldım 1 sene sonra direksiyon kutusu arızalandı. Servisi aradım, dizel mi benzin limi diye sormadan LPG limi aracınız dediler. Lpg li olsa ne olcaktı dedim, garanti kapsamında yapamıyoruz lpg li ise dedi. 5 bin lirayı geçen bir ücreti var direksiyon kutusunun. Tabi ki bu bir örnek, aracın x yeri de bozulabilir, garanti kapsamında olmadan 20 lirayada yaptırabilirsiniz.

Bunu diyen servis sahibini gaz odasında boğmak lazım... Demekkli akslarda da sorun olsa lpg diyecekler...

Yorum bağlantısı
Ömer Meral
Lpg ile yetkili servisde fink atıyorum.

Çok şükür işim düşmedi ama direksiyona Lpg soran servis artniyetlidir diyorum .

hangi servis artniyetli değil ki, aracı alıyorsunuz aldıktan sonra sorun çıkardığı an önce kullanıcı hatası arıyorlar, buldukları en ufak bir hatada bakın sorun sizdeymiş diyorlar. lpg ye kesinlikle karşı değilim, ama servislere de savaş açacak, lpg li aracım ama bakacaksınız mecbursunuz tarzında muhabbetlere girebilecek vaktim yok açıkcası. Fakat virüs girdiği kesin bana :D garantisi bitsin taktırmam demiyorum zaten...

Yorum bağlantısı
Ömer Meral
Çok da kullanmıyor gibisiniz..

antalya'da yaşıyorum, küçük memleket sayılır, ayda 1-2 kez en fazla 70 km lik uzaklığa gidiyorum, haydi vazgeçirin beni haydi haydi ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...