İçeriğe Yönlendir

Brc Yakıt Seçici Anahtar.

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

ebaydan tcs tuşlu çerçeve siparişini geçtim. olurda elime ulaşırsa kafamdaki şu.

TCS tuşunu lpg anahtarı şeklinde kullanmak :D oem lpg de ford bi anahtar kullanmış aynı anahtarı bulamadım ama tcs ile de aynısı olur gibi gelyor. hatta iyice fantaziye kaçıp benzin ibresine oem deki gibi göstergeyi bağlarsak daha güzel olacak da şimdilik benzin lpg geçişini çözsek yeter.

6,20 dk sında oem lpg nin anahtarı gözüküyor .

benim brc anahtarı şu tip

mikroanahtarta7gs6.jpg

aldığım ürün de şu tip

focustractioncontrol.jpg

tcs tuşunda 7 pin var diyor. tuşun kendi aydınlatması vs de var. yani açma kapama işlevi de kendi ışığını yakma işlevi de var.

bunu nasıl uygularız sizce :p olmaz diyerek kestirip atmayalım olabileceğini düşünenlerin yorumlarına daha çok ihtiyacım var :lol2:

http://www.ebay.co.uk/itm/220821820714?ru=...#ht_1566wt_1663

tuş bundan. fişi vs de var tabi elimize geçerse :D

tarihinde Mustafa T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bir de şunu merak ediyorum. bizim gösterge üzerinde kullanılmayan kısımlardan birini bu anahtar yardımıyla yakıp söndürme durumumuz nedir? mesela bizim arabada TCS yok ama gösterge tablosunda TCS ile ilgili kısım var. onu bir anahtar yardımıyla nasıl yakıp söndürebiliriz.

kafamdaki şey eğer lpg anahtarı olarak bu TCS tuşunu kullanmaya başarırsam. araç benzinde giderken yada gazın bittiğinde göstergede benzinle gittiğine dair bir ışık yakmak. yine tuşun üstünde de benzine aldığımda tuşun ışığının yanmasını sağlamak.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

hız sabitlemenin göstergedeki lambasını yakabildiğimize göre bununda bir yolu vardır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

brc nin kendi anahtarını iptal etmeyi düşünüyorum. ya da ona paralel bir tuş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gereksiz işler...

Aracın lpg'ye geçtiğini anlamıyor musun, bir de ışığa ne gerek var... ?

Mevcut düğmenin nesi var.. ?

(Amma yapıcı konuştum ha :D )

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

yani kafamdaki şey fordun orjinal lpgli sistemindeki tuş ve gösterge sistemi.

ilk adım vites çerçevesine fordun tuşu

ikinci adım göstergede lpg-benzin geçiş lambası

son adım benzin ibresinde lpg-benzin seviyesini görmek.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Gereksiz işler...

Aracın lpg'ye geçtiğini anlamıyor musun, bir de ışığa ne gerek var... ?

Mevcut düğmenin nesi var.. ?

(Amma yapıcı konuştum ha :D )

:)

hayati önem taşımıyor ama arabaya bu güne kadar yaptığım her şey heves içindi. bu da onlardan biri. :D

brc nin tuşu estetik değil zaten direksiyonun altında bir yere montajlamıştık. kullanımıda ergonomik gelmiyor artık. ledler sinirimi bozuyor alışkanlık oldu sürekli ona bakıyorum çünkü saçma saçma seviye düşüyor yada düşmüyor.

araç lpg de iken göstergede bir şey yanmıyacak. araç benzindeyken göstergede benzinle gittiğimi uyaracak. ilk önce benzin lambası mı yansa diyordum ama bu seferde benzin lambası gerçekten yanacağı zaman sorun olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
:D

hayati önem taşımıyor ama arabaya bu güne kadar yaptığım her şey heves içindi. bu da onlardan biri. :)

brc nin tuşu estetik değil zaten direksiyonun altında bir yere montajlamıştık. kullanımıda ergonomik gelmiyor artık. ledler sinirimi bozuyor alışkanlık oldu sürekli ona bakıyorum çünkü saçma saçma seviye düşüyor yada düşmüyor.

araç lpg de iken göstergede bir şey yanmıyacak. araç benzindeyken göstergede benzinle gittiğimi uyaracak. ilk önce benzin lambası mı yansa diyordum ama bu seferde benzin lambası gerçekten yanacağı zaman sorun olur.

Lpg göstergesini dağıtma. Seviye göstergelerine de takılma... Gösterge üzerindeki kırmızı benzin uyarısından paralel çek ve göstergedeki boş ışıkların birine ışığın plaketteki bağlantılarını keserek bağla..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

fordun tuşu :D

ilk kademeyi atlayıp 2. sini söylemişsin abi :) o kadar tuş ithal ettim :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

TCS tuşu elime geçti.

12082011086.jpg

soketi şu şekilde

12082011089.jpg

evde pille tuşu çözmeye çalıştım. tuşda 7 pin var ama soketinde elektrik bağantısı yapılan 3 ucu boş kablo var. bir kombinasyonda tuşa basınca üstündeki ışık yanıyor ama tuştan elimi çekince ışık sönüyor. diğerinde ise sürekli tuşun ışığı yanıyor. bu anahtarı lpg anahtarına nasıl bağlarız. TCS tuşunun çalışma şeklini bulamadım :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

soketin yapısı da şu şekil resimde anlaşılmıyorsa. grilerin hepsi aynı renk kablo sadece kırmızı olan farklı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

lpg anahtarı dokunmatikmiş. yani basınca ecu ya sinyal yollluyormuş. benim anahtar switch gibi çalışıyor. acaba anahtar iletişim hattına nasıl bağlamak gerekir.

lpgnin orjinal anahtarında 5 pin var.

pinler şöyle.

kırmızı kablo: +5 besleme ecudan gelir

siyah: şase ucu ecudan gelir

yeşil: k-line,ecu,pc, anahtar ortak hattı

beyaz: seviye gösterge sinyali

turuncu: buzzer çalıştırna sinyali

benim sonradan aldığım anahtarı hangi 2 kabloya bağlarsam sanki orjinal anahtara basılmış gibi olur. yada lpg ecusuna açılma kapanma sinyali göndermek için orjinal anahtarda ayrı bir devre var mı? komutu nasıl veriyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

anahtar için bir ucu siyah kablo : şaseden, bir ucu yeşil kablo : k-line,ecu,pc, anahtar ortak hattı dan mı almak lazım.

Yorum bağlantısı
Faruk Sevgili

Bugün FS Otogazın Derincedeki Şubesine , Bir arkadaş geldi Elinde yakıt seçici bir anahtar ile :)))))))

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

brc 2a ya yazdım cevap olarak

BRC anahtar üzerinden benzin lpg geçişi için anahtara basılı tutulduğu zaman anahtar ECU ya kodlanmış bilgi göndermektedir. Bahsettiğiniz uygulama için kullanacağınız tuşun anahtar üzerine basacağı şekilde ayarlanması durumunda uygulanabilinir. Bilginize saygılar

diyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

lpg tuşunun devresine müdahale edersek bu mod olur gibi. brc in tuşu kaç para onu öğreneyim ucuzsa dağıtmalık alacam :bravo: bir elektronun devre üzerinde hareketi bu kadar zor olmasa gerek :unknw:

konu da süper oldu kendin çal kendin söyle :lol2:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Tüfekçi

minipb.jpg

bu tuşun 4 ayağı olmasını amacı nedir :D benim TCS tuşunu paralel bağlıyacağım tuş bundan çıktı da. TCS tuşunda 2 kablo var :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Flux ledler gibidir.. Sağlam olması içindir.. İkişer ikişer paralel olduğunu düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
Flux ledler gibidir.. Sağlam olması içindir.. İkişer ikişer paralel olduğunu düşünüyorum..

+1

Ölçü aletiyle kontrol et ikişerli bacaklar bazılarında çapraz olabiliyor. :D Düğme işinin olmaması için her hangi bir sorun yok aynen devam :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...