İçeriğe Yönlendir

Otomatik şanzıman Vites Geçiş Problemi (407)

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

Herkese merhaba;

Yeni aldığım aracımda bugün şehir içinde

2. vitesten 3. vitese geçişte sürekli sanki araba debriyajlıymış gibi boşa gaz yedi (1-2 sn) ve sonra 3 e geçti

tabi bu geçiş sırasında vuruntu yaptı doğal olarak,

denedim sadece 2->3 geçişinde var 4->3 veya 3->2 geçişinde problem yok

D konumu veya Manuel (Tiptronik) konumu farketmiyor, ara ara problemsiz geçiyor ama yapmaya başlayınca hep yapıyor,

tam gazda da veya en küçük gazda kullanımda da aynı durum var.

Dediğim gibi 1200 km kullandım hiç yapmadı bugün oldu, yapmadığıda oluyor.

Ustaya sordumm telefonda şanzuman yağ değişim zamanı gelmiş olabilir dedi, fakat yanına gittim durumu görünce

prayermi platin mi plaka mı ne dedi hatırlamıyorum ama takım halde değişmesi gerekir dedi, ama bu şekilde 40-50 km daha kullanabilirsin

sadece 2->3 geçişinde dikkat et dedi, masraf olarakta 2.500 - 3.500 arası değişebilir dedi.

Yani usta hemen değişelim durum kötü gibi fırsatçılık yapmadı sağolsun dürsütçe bana durumu anlattı. Şu an yapacağın masraf ile 30 bin km sonra yapacağın veya tamamen arıza durumuna geçtiğinde yapacağın masraf aynı olur dedi.

Biraz uzunca durumu anlatmak istedim kusura bakmayın.

Burası benim için bir aile olduğu için sizinle de paylaşıp değerli yorum, fikir ve önerilerinizi almak istiyorum.

Şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

şanzıman revizyona girecek sanırım. ama verdiği fiyatlar yüksek gibi. otomatik şanzıamncılara bakmak lazım. hatta eskisini alıp yeni revizyonlusunu verenlerde var.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

sorun şanzımann içnideki balatalarda gibi triptronik modda gaza basmdan vites değiştirilise daha az zarar verir gibi. araç kaç binde ki şanızman sorun yapmaya başlamış.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

P ile başlayan birşey olduğuna eminim ama hatırlamıyorum :D

Her vitesinki ayrı imiş ama değişince hepsini birden değiştirmek daha makbulmüş.

Bu arada araç orjinal 104.000 km de (servis kayıtlı, yılda 25.000).

20 gün oldu aracı alalı ilk defa karşılaştım.

Vitesin geçmediğini anladığım anda gazdan çektim bende fakat lazım olduğu yerde yaparsa sıkıntı olabilir sanırım.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Şanzıman yağının hiç değişmediğini düşünürsek, yağın ve filtresinin yenilenmesinin bu probleme etkisi olur mu?

Yoksa illaki şanzıman inecek mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Sanzimanin icinde degisilebilir solenoidler var. Bunlar vites gecislerini sagliyorlar. Emin olmamakla birlikte burada sorunu ayarlayabilirsiniz. Solenoidler cok pahalidir.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Bugün yaptığım yaklaşık 40 km lik deneme ve testlerimde problemi başka bir boyuta taşıdım diyebilirim şöyle ki;

araç çevre yolunda motor sıcaklığı 80'i geçmedi, ve bütün durup (denemek için birçok kez sağa çekip tekrar kalktım) kalkmalarımda dip gaz ve normal gaz basışımda, tiptronikte veya D konumunda hiçbir sorun çıkarmadı :)

Şehir içine geçtim yavaş kullanım ve motor sıcaklığı 90'ı göstermeye başladı, farkettim yapmaya başladı.

Vuruntunun sebebini buldum motor 2->3 geçişinde boşa gaz yiyormuş gibi geldiği için ben gazdan ayağımı çekiyordum vurma ve sarsıntı bu sırada oluyordu, inadına gaza basış ayarımı hiç değiştirmeden (dip gazda da normal gazda da) defalarca denedim en ufak bir sarsıntı veya vuruntu olmadı tek sıkıntı o boşa gaz yeme durumu var, istanbul'da otomatikçi bir ustaya telefonda durumu izah ettim arıza bilgisayara bağlanmadan birşey diyemem ama beyinde ki ayarlardan olabilir dedi.

Şimdi durum bu vuruntu benim ayağımı korkup gazdan çekmemden ve bu sıradada vitesin yerini bulamamasından (benim düşüncem) kaynaklanıyormuş. Şanzımanda vuruntu falan yok yani.

İşin özü şu an itibariyle problemim 2->3 geçişinde devir saatinin bir miktar boşta kalması (fazladan boşa gaz yemesi).

Umarım anlatabildim.

Bu durumda belki sizlerinde yorumu değişecektir.

tarihinde Furkan Avc? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)
bende de 307 vardı sırf bu sorun yüzünden arabadan soğudum ve sattım servisde ilgilenmedi 1 gün bıraktıp hiç bişey yok deyip yolladılar uzun yolda ve sakin kullanımda bir şey olmuyor ama şehiriçinde canımı çok sıkıyordu aynı tarif ettiğiniz gibi pug klubdan ve birkaç tanıdık sorunun selonoid valflerinden kaynaklı olduğunu söyledi 307ninki 650 700 lira arasında 407 yi bilmiyorum ben yaptırıp kullancaktım ama kısmet değilmiş

Merhaba Bahtiyar bey;

ben aracı sevdim ve hala sıcağım kendisine karşı :D

2. el alırken aslında bu tarz problemleri göze almıştım.

olayı kavrayınca şehir içide benim için problem oluşturmayacak vuruntu yaptıkça arabaya zararı olur diyordum amam vuruntu yok artık (korkup gaz seviyesini değiştirmediğim için)

İstanbul'a geldiğimde eniştemin tanıdığı çok iyi bir otomatikçi ustası var ona gösterecez o ne derse artık, yüklü masraf çıkarsa seneye hazirana ancak yaptırabilirim o zamana kadar idare edicez napalım.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
pug şanzımancısı bulup sormalı, bir bakalım

Çağlar abi;

eniştem maslak oto sanayide Hasan usta (eğer ismini yanlış hatırlamıyorsa) diye biri varmış daha önce araçlarına baktırmış.

Bu arada benim araç 6 ileri yarı otomatik (tiptronik)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Sadece pug şanzımanı ile uğraşana sormak iyidir.

Tamamdır abi hani bu pugcumu bilmiyorum belki sen tanıyorsundur pugcumu değilmi bilirsin diye şeettim :D

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
(düzenlendi)
Sadece pug şanzımanı ile uğraşana sormak iyidir.

+1

Özellikle otomatik şanzıman arızalarında teşhis ve onarım yapan kişinin tecrübeli olması bence çok önemli... Problem çok basit ve komik bir ücretle de giderilebilir, komple revizyona da ihtiyaç duyulabilir bunu ehil birinden öğrenmek gerek...

tarihinde Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Furkan biraz daha kullan bakalım durum ne oacak benimkide soğuk iken geri vitese sert şekilde giriyor ısınınca hiç bi şey yok aldık başımıza iki naylon uğraşacağız.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Var mı bilindik bir pug şanzımancısı? Soralım, basit veya çok masraflı değilse yaptıralım.

Furkan biraz daha kullan bakalım durum ne oacak benimkide soğuk iken geri vitese sert şekilde giriyor ısınınca hiç bi şey yok aldık başımıza iki naylon uğraşacağız.

Naylon maylon ben sevdim abi :), gülü seven misali oldu ama napalım.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bügün yetkili servise götürdüm anlattım sadece şehir içinde oluyor dedim, çevre yolunda test ettik hiçbir sorun yok,

aracı bilgisayara bağladılar hiçbir sorun algılanmadı, anlıyacağınız problem mekanik dediler, bunun için şanzımanı açmaya değmez, eğer ciddi sıkıntı yapmaya başlarsa o zaman gelin dediler (çok şaşırdım ben hemen indirelim parçaları değişelim toplamda bu kadar tutar tuttu diye bir süreç bekliyordum)

Çağlar abi var mı acaba tanıdık pug otomatikçisi bir sorsak.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

o kabul edilebilir. yağ değişimi ile minimuma iner tepme etkisi

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
reklam yapmak gibi olmasın ama peugeotturkey fun clubda bu şanzuman işinde uzmanlaşmış üyeler var oraya bakmanızı öneririm 2 3kişi istanbulda bir ustayı methediyorlar metin ve monur adlı üyelerle iletişime geçerseniz yardımcı olurlar puglarda kronik sorun selonoid valfleri soğuk veya sıcakken arıza oluyor servis banada aynısı yaptı çok zorunlu olmadıkça şanzumana girişmiyorlar işciliği zor zamanda onlar için önemli bozulunca da çoğu revizyona yanaşmaz parça değişimine gider inş.sorununuz çözülür 407 çok class bir araçtır keyifle binmeniz dileği ile...

Servise zaten yazılımsal bir arıza varmı yokmu diye gittim açıkçası, yoksa niyetimde bütçemde yetkili serviste bu problemi yaptıracak kadar geniş değil.

Bu arada bende içeriği daha geniş diye başka bir pug forum sitesinde paylaşıyorum aynı problemi ama dediğiniz yerede bir uğrayayım.

Emin oldum problem kesinlikle şehir içi trafiğinde oluyor.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Servise zaten yazılımsal bir arıza varmı yokmu diye gittim açıkçası, yoksa niyetimde bütçemde yetkili serviste bu problemi yaptıracak kadar geniş değil.

Bu arada bende içeriği daha geniş diye başka bir pug forum sitesinde paylaşıyorum aynı problemi ama dediğiniz yerede bir uğrayayım.

Emin oldum problem kesinlikle şehir içi trafiğinde oluyor.

Buradaki ifadem "peugeot forumları içerisin de" anlamındadır. Yoksa şimdiye kadar içeriği fordclubtr kadar düzenli ve geniş bilgilere sahip başka bir forum görmedim.

Burada bir konunun yanlış yere açılma durumu bile yok her şeyin yeri ve alanı belli, diğer sitelerde bazen konuyu hangi kısma açmalıyım diye düşünüyorum.

Kendi aracımla ilgili problemi burada paylaşmam dan da belli oluyordur :D

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Evet yaklaşık 1 haftadır olan problemin artık sadece şehir içinde ve motor sıcaklı 93-95 derece civarında yaptığına kesinlikle kanaat getirdim,

düz mantık ve kısıtılı bilgim ile vardığım sonuç şanzıman yağının özelliğini kaybettiği ve bu yüzden fazla ısınınca bu probleme sebep olduğu yönünde, revizyon işine girmeden önce şanzıman yağını değiştirmeyi düşünüyorum (ya tutarsa).

Olmaz ise artık İstanbul'un yolları taştan :)

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Gel gel istanbula burada ne ustalarımız kaporta boyacılarımız var tavan dahil boyayıp göndeririz seni.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Gel gel istanbula burada ne ustalarımız kaporta boyacılarımız var tavan dahil boyayıp göndeririz seni.

Çağlar abi arabaya baktıktan sonra

abi senlik işi varmı dedim,

yok dedi,

olsa sen yap sonra gelip alayım diyecektim :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yağı değişsin bakalım, 1500 km civarında ortaya çıkmış bir vuruntu ise, iş yeni başlamış demektri.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Furkan Avcı
Yağı değişsin bakalım, 1500 km civarında ortaya çıkmış bir vuruntu ise, iş yeni başlamış demektri.

Dün İstanbul'da usta ile test ettik, en iyi çözümün şanzımanın revizesi olduğunu başka türlü problemin geçmeyeceğini söyledi,

revizeden hariç diğer çözümlerin kısa süreli olacağını söyledi. Sanırım 1 yıl kadar kullanacağım bu şekilde ve sonrasında yaklaşık 2.000 TL ye revize ettireceğim.

Fikirleriniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...