İçeriğe Yönlendir

Laptoptan Anlayan Arkadaşlar

Naci Özkan

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Verdiği hatayı aynen yazıyorum...

SNART Failure Predicted on Hard Disk 0: WDC WD3200....-.....-(PM)

WARNING: Immediately back-up your data and replace

your hard disk drive. A failure may be imminent.

Press F1 to Continue

Abi hdd yi sök tekrar tak çalışacaktır büyük ihtimalle.

Söktüm ama takmadım... Sani, fazla kurcalama abi dedi..

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Allah Allah kolayca oturması lazım abi istesende yanlış takamazsın aslında ama Sani dediyse birşey diyemem abi.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Sani'nin dediğini dinleme abi :p Isıdan kaynaklı bir kaç hata yapmış sende.

Laptop HP :) Abi smart hatası vermiş, başlangıçta f2'ye bas check hdd kısmına enterla, saymaya başlar yüzde sıfır diye. esc yap, sonra f10 ve enter. PC açılır :p

Kısa not : aynı hata bende var ve 8 9 aydan beri kullanıyorum bu şekilde :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Allah Allah kolayca oturması lazım abi istesende yanlış takamazsın aslında ama Sani dediyse bişey diyemem abi.

Söküp takmayla ilgili dememişti..

Saninin dediğini dinleme abi :p Isıdan kaynaklı bir kaç hata yapmış sende.

Laptop HP :p Abi smart hatası vermiş, başlangıçta f2'ye bas check hdd kısmına enterla, saymaya başlar yüzde sıfır diye. esc yap, sonra f10 ve enter. PC açılır :p

Deneyeceğim Hakan.. :)

Evet söktüğümde hardisk çok sıcaktı, ve ben hata verdikten sonra hiç nefes aldırmadım...

Hakan yatma, arayabilirim seni..

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

2 den aşşa yatmıyorum abi, evde olurum 1 den sonra kayna problem telefon açıktır :p

Bu arada benimki de WD disk :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu arada, alet Lenovo bu bişeyi,değiştirecekmi ?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

HP değil mi, Tüh. O zaman başlangıçtaki tuş kombineleri değişecek demektir. f1 e basınca açılmıyor dimi ?

HDD Diagnostic ile alakalı bir menü var mı abi ?

Veyahut S.M.A.R.T. yazan biryerler?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Bulduğun şey doğru abi. SMART ila alakalı biryer var ise laptopta (genellikle yoktur) disable yapıp kullanılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet, aldığın mesaj HardDisk'ini en kısa zamanda değiştirmen gerektiğini söylüyor ve buna riayet etmeni tavsiye ederim.

İlk fırsatta diskini yedekleyip bu disk ile bir gün dahi geçirme derim, tabi geçici yöntemlerle idare ederim diyorsan o ayrı. Sonuçta datalarını alamayacağın hale geleceğini bil yeter.

Geçici çözüm olarak bios'dan "smart detection" özeliğini kapatman yeterli, o zaman F1 e bas filan demeyecek sana. Ama tekrar söylüyorum, eğer içinde önemli bilgin varsa hemen yedeklemeye başla.

Mustafa'cığım emin ol çalıştırmaya çalışmaktaki tek amacım, içindekileri alabilmek :)

Son bir yıllık fotoğraflar bundaydı :p

Biosta Smart yada detection yazan bir satır yok :p

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Mustafa abi o kadar da korkutmayın Allah aşkına. O hata yüzde yüz (doksan dokuz bile demiyorum) ısıdan kaynaklı anlık hata ve WD lerde hep bu olur. Sonra paşalar gibi çatır çatır kullanılır. Ki kızımın tüm fotoları laptopumda duruyor ki aynı hatayı veren hdd ile 8 aydan beri kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa'cığım emin ol çalıştırmaya çalışmaktaki tek amacım, içindekileri alabilmek :)

Son bir yıllık fotoğraflar bundaydı :(

Biosta Smart yada detection yazan bir satır yok :(

27TL ye hdd usb çevirici al, hddyi sök, çalışan bilgisayara usb bellek gibi bağla, resimleri al, sonra hdd yi çöpe at, yenisi tak formatla çalıştır Aaaa hizmette sınır yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet, tam model numarası verirmisin, bios'u bir inceliyeyim.

Bir de o diski söküp başka bir makineye bağlamak ve bilgileri almak en sağlıklısı olacaktır, o diskten boot edip içinden veri almaya çalışma.

Kapattım :)

Sökeyim Hardiski

Lenovo G550

Model Name : 20023

S/N: CBG454984

MO : CB09111058

Söktüm.. Harddisk çok fazla sıcak, normalmidir bilmiyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa abi o kadar da korkutmayın allah aşkına. O hata yüzde yüz (doksan dokuz bile demiyorum) ısıdan kaynaklı anlık hata ve WD lerde hep bu olur. Sonra paşalar gibi çatır çatır kullanılır. Ki kızımın tüm fotoları laptopumda duruyor ki aynı hatayı veren hdd ile 8 aydan beri kullanıyorum.

Ya hakan ısı kaynaklı hata diyince dediklerin aklıma yattı çünkü ben zorladım makinayı,

Normal çalışmaya devam ederken,

Bir DVD dolusu fotoğraf ve videoya CTRL A dedikten sonra Copy dedim,

Bilgisayara bir klasör açtım.. Paste dedim..

Olanlar oldu :)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

IBM' in zamanında çıkartmak için çıkartmış olduğu en uyuz özelliklerden biri SMART. Bari laptoplarda iptaline ilişkin bir menü koysalar olmayacak. Her zıkkımı kapatıyorlar laptopta. Anlık sıcaklık 90 dereceyi buluyor. Pat kilitleme sonra reset. Aaa laptop açılmıyor. Tabiki bizim smart ağamız yazıyor bu hatayı. Sonra sıcaklıklar doğal seviyeye gelse bile açtırtmıyor laptopu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bakıp bilgi vericem, bu arada yeni diskini mutlaka Seagate kapasitesi sana kalmış, en az 32 cache 7200rpm seçmeye dikkat et.

Mustafa garantiye gider.. henüz bir yılı yeni geçti.. garantisi devam ediyor olmalı...

Muhtemelen aynı disk veya benzeri disk gelir..

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Mehmet abi soğutmalarına dikkat et aynı disk gelirse. Mümkünse ıslak bez koy hdd altına :(

Bakıp bilgi vericem, bu arada yeni diskini mutlaka Seagate kapasitesi sana kalmış, en az 32 cache 7200rpm seçmeye dikkat et.

Laptoplarda da ne olur 7200 rpm :(

27TL ye hdd usb çevirici al, hddyi sök, çalışan bilgisayara usb bellek gibi bağla, resimleri al, sonra hdd yi çöpe at, yenisi tak formatla çalıştır Aaaa hizmette sınır yok.

Atılmaz o şekilde arasıra depolama aygıtı olarak kullanılır :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu şimdi garantiye gitti diyelim.. 1 ayda gelirseben napacam :)

Çocukların elinden diğer bilgisayarı zorla alıyorum :(

O yine garantiye gitsin,

Sen benim dediğim özelliklerde en az 300GB bir disk al tak makinene, gelen diski de harici disk yap kendine.

Garantiye sadece HD gönderilebilir mi.. ?

Böyle bir imkan varsa, alır takarım..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Anladım ki, Sani bu işten anlıyor..

Yada, söyleye söyleye bozdu benim hardiski :(

Benim notebook bugün açılmaz oldu, HD hatası veriyor...

Şu an için verilerimi aktaracak bir bilgisayar bulamadım.. Bu sebeple arşivlerim ne alemde bilmiyorum Yarın bakacağım artık..

Hiç sevmem ama demiştim :D

Tam hatayı yazabilir misin Mehmet abi?
Hakan, mms gönderiyorum sana.
Verdiği hatayı aynen yazıyorum...

SNART Failure Predicted on Hard Disk 0: WDC WD3200....-.....-(PM)

WARNING: Immediately back-up your data and replace

your hard disk drive. A failure may be imminent.

Press F1 to Continue

Söktüm ama takmadım... Sani, fazla kurcalama abi dedi..

Mehmet, aldığın mesaj HardDisk'ini en kısa zamanda değiştirmen gerektiğini söylüyor ve buna riayet etmeni tavsiye ederim.

İlk fırsatta diskini yedekleyip bu disk ile bir gün dahi geçirme derim, tabi geçici yöntemlerle idare ederim diyorsan o ayrı. Sonuçta datalarını alamayacağın hale geleceğini bil yeter.

Geçici çözüm olarak bios'dan "smart detection" özeliğini kapatman yeterli, o zaman F1 e bas filan demeyecek sana. Ama tekrar söylüyorum, eğer içinde önemli bilgin varsa hemen yedeklemeye başla.

Bulduğun şey doğru abi. SMART ila alakalı biryer var ise laptopta (genellikle yoktur) disable yapıp kullanılabiliyor.
IBM' in zamanında çıkartmak için çıkartmış olduğu en uyuz özelliklerden biri SMART. Bari laptoplarda iptaline ilişkin bir menü koysalar olmayacak. Her zıkkımı kapatıyorlar laptopta. Anlık sıcaklık 90 dereceyi buluyor. Pat kilitleme sonra reset. Aaa laptop açılmıyor. Tabiki bizim smart ağamız yazıyor bu hatayı. Sonra sıcaklıklar doğal seviyeye gelse bile açtırtmıyor laptopu.

SMART'ı IBM keşfedip keşfetmediğini bilemiyorum. Ancak çok önemli bi olaydır. Sen bunu disable edip kullanırsan diski eline almamanın imkanı yoktur. SMART'tan hata alıyorsanız, acil olarak diski değiştirmeniz gerekir.

Bu şimdi garantiye gitti diyelim.. 1 ayda gelirseben napacam :)

Çocukların elinden diğer bilgisayarı zorla alıyorum :(

Garantiye sadece HD gönderilebilir mi.. ?

Böyle bir imkan varsa, alır takarım..

Garantiye sadece HDD gidemez çünkü onun seri numarası kayıtlı değil sistemde. Kayıtlı olan, NB'nin seri numarasıdır. Adaptör harici yollayabilirsin NB'ni.

Mehmet abi; eğerki garantiyi bekleyemem diyorsan, al yeni bir disk, hem kapasiteyi arttırmış olursun, hemde 7200rpm'e geçersen, sistem biraz daha hızlanabilir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi sunucu kısmıyla son kullanıcı kısmı maalesef dediğin gibi yürümüyor Türkiye'de. Sana dış kasa hariç tüm içini değiştirip gönderdiğim notebook'lar bile var diyebilirim. Sunucu için söylediğin prosedür aynen HP için de geçerlidir.

Mehmet abi, disk bence de seagate olsun, imkan varsa kapasiteyi yükseltmeye devam :)

Yorum bağlantısı
Naci Özkan

Pc'im garantiden geldi... :) Lcd ekran ve hdd yi değiştirmişler... :p Pildeyken oyunlara hdd yüzünden donma yapıyormuş :) Garantiden 8 günde geldi.

Ben Vatan'a götürmüştüm onlar göndermişti...teleservice yapıyormuş onarımını,forumda birara konuşmuştuk o yüzden yazdım

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Demek sonunda Sani'nin dediği çıktı. Geçmiş olsun. Ben ihtimal vermiyordum açıkçası. Demek o bozuk kısıma Picasa dosyaları geliyormuş. Formattan sonra bir şekilde oraya sistem dosyası denk gelmiş ve buum. Olsun çok geç değil ve bir şey kaybetmedin. En azından şansımızı denemiş olduk.

Hard disk tek başına garantiye gitmez. Tüm laptop gitmeli. Kargo parası vs. ve bekleme yerine bir hard disk al abi bence de.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evde bir tane fazlalık 120 gb hardiskim vardı.. Onunla birlikte Lenovonun hardiski bilgisayarcıya gönderdim..

Verileri almaya çalışacaklar..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...