İçeriğe Yönlendir

Polisaj Makinesi Tavsiyesi

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Ertan Çabuk

Kaç devirlik bir makine almak lazım?

ve çok da pahalıya kaçmadan evde uygulama için hangi marka yı tercih etmek gerekir?

Saygılar....

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Bu polisajın polislerle bir ilgisi yok di mi? Ben yanlış yerdeyim o zaman... Nasıl geldim ben buraya ya? :crazy:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Seni kınıyorum mehmet :D

Yeriniz sıcak tuzunuz kuru :D dün yıkamacıda yıkattım. (normalde kendim evde basınçlı yıkama makinemle narin narin incitmeden yıkarım. ama hava şartları buna imkan vermiyor.) Kapı Kolları ve fitilleri dahil donmuştu. Açana kadar hem dondum hem de terledim aracın bir yerine bi hasar verecem diye. kapı kollarının içine ve fitillere giren su maalesef donuyor ve uğraş ki açasın. o nedenle kışın pek yıkamak taraftarı değilim :D

Bu arada makineyi evde cila uygulamaları için düşünüyorum. hatta semih im cilayı almış bile :D

Bu polisajın polislerle bir ilgisi yok di mi? Ben yanlış yerdeyim o zaman... Nasıl geldim ben buraya ya? :crazy:

Aslında var :D

ikiide ayı işi yapıyor çoğu zaman PARLATIYOR :D

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Devir ayarlı olmasına çok ağır olmamasına mümkünse 600-3800 devir aralığında alırsanız işinizi görecektir.Amatör kullanım için çok büyük para vermeye gerek yok bence.Ben maxestra kullanıyorum 900-3800 devir aralığında.İlk devir 900 den daha düşük.Üstünde döner tuş var deviri istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.Ha birde tetik kilidi olursa alacağınız üründe kullanım anında rahat edersiniz.

Deneyimli değilseniz mutlaka hurda panelde eliniz alışana kadar uygulama yapın.Videolarda görüldüğü gibi çok kolay değil makinayı tutabilmek alışana kadar

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Seni kınıyorum mehmet :D

Kına beni kına. Varya şu anda benim arabayı bir görsen :( Seninkinden geri kalır yanı yok. Yıkamacı taşınıyor. Yarın inşallah temizleteceğim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Polisaj makinalarında Üst seviye profesyonel, ürünler(makita, bosch vs) 400-500 TL aralığında.

Orta sınıf ürünler 200-300 TL civarı.

Piyasada en çok bilinen uygun fiyatlı polisaj makinası einhell ve attlas.

Attlas'ın piyasa fiyatı 150-170 TL civarı. Einhell'in ise 110-130 TL civarı.

Attlas ile einhell arasında şu farklar var.

Attlas einhelle göre ağır ve büyük bir makina. Çalışma devir aralığı 600-3300

Einhell 2 kg civarı hafif ve biraz daha ufak boyutlu. Devir aralığı 1000-3000 (dijital kontrol)

Attlas einhelle göre biraz daha güçlü ve yüke bindirildiğinde devir düşmesi gibi bayılma yapmıyor.

Einhell'de hafif bayılma var fakat uygulama yapılırken ciddiye alınacak bir bayılma değil. En fazla bayılmayı ilk başlangıç devri olan 1000 devirde yapıyor. 700 devirlere düşebiliyor, sonra devir düşüşünü algılayarak hemen güçü artırıyor. Yük kalktığında yine deviri sabit tutuyor. Diğer üst devirlerde problem yok.

Einhell'in kutu içeriği biraz daha zengin. Tabla, sünger ped ve yün pedler, ayrıca uygulamada çok önemli olan D kol çıkıyor.

Polisaj uygulamasından da biraz bağsedeyim. 600-800 devir civarı ürün yüzeye yayılır, 1500-1700 devir civarı hafif baskı ile 2-3 dk ürün yüzeye yedirilip sonra tekrar 1000 devir civarına düşülüp baskı azaltılarak 1-2 dakika daha çalışılıp işlem tamamlanır.

Başlangıç ve yılda 2-3 uygulama için einhell her türlü işinizi görür. Linkini verdiğim sitede şuan Attlas ve einhell indirimde.

http://www.ikitikla.com/store/ProductDetails.aspx?productid=159188

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Yeni başlayanların bu videoyu izlemesini tavsiye ederim. Meguiars'ın çok güzel bir eğitim videosu. 50dk civarı ama izlenmeli...

[VIDEO]

[/VIDEO]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Abi anladık bunu ev için alıyorsun da,sonra yenge,bana artık eskisi gibi zaman ayırmıyorsun ve arabanı benden daha çok seviyorsun demesin :biggrin:

Onur hatamı yüzüme vurma :D

Bu arada benim adım servet mi :D

Polisaj makinalarında Üst seviye profesyonel, ürünler(makita, bosch vs) 400-500 TL aralığında.

Orta sınıf ürünler 200-300 TL civarı.

Piyasada en çok bilinen uygun fiyatlı polisaj makinası einhell ve attlas.

Attlas'ın piyasa fiyatı 150-170 TL civarı. Einhell'in ise 110-130 TL civarı.

Attlas ile einhell arasında şu farklar var.

Attlas einhelle göre ağır ve büyük bir makina. Çalışma devir aralığı 600-3300

Einhell 2 kg civarı hafif ve biraz daha ufak boyutlu. Devir aralığı 1000-3000 (dijital kontrol)

Attlas einhelle göre biraz daha güçlü ve yüke bindirildiğinde devir düşmesi gibi bayılma yapmıyor.

Einhell'de hafif bayılma var fakat uygulama yapılırken ciddiye alınacak bir bayılma değil. En fazla bayılmayı ilk başlangıç devri olan 1000 devirde yapıyor. 700 devirlere düşebiliyor, sonra devir düşüşünü algılayarak hemen güçü artırıyor. Yük kalktığında yine deviri sabit tutuyor. Diğer üst devirlerde problem yok.

Einhell'in kutu içeriği biraz daha zengin. Tabla, sünger ped ve yün pedler, ayrıca uygulamada çok önemli olan D kol çıkıyor.

Polisaj uygulamasından da biraz bağsedeyim. 600-800 devir civarı ürün yüzeye yayılır, 1500-1700 devir civarı hafif baskı ile 2-3 dk ürün yüzeye yedirilip sonra tekrar 1000 devir civarına düşülüp baskı azaltılarak 1-2 dakika daha çalışılıp işlem tamamlanır.

Başlangıç ve yılda 2-3 uygulama için einhell her türlü işinizi görür. Linkini verdiğim sitede şuan Attlas ve einhell indirimde.

http://www.ikitikla....roductid=159188

Teşekkür ederim ayhan. ürün yüzeye yedirilirken baskı uygulanıyor mu yoksa makine serbest mi çalıştırılıyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

İşin defayına girmeden ortalama bir değer isterseniz 1-2kg baskı idealdir. Son aşama olan düşük devir ve parlatmada makinanın ağırlığı ve bunun yanında extra max 1kg civarı baskı yeterlidir. Ben size işin mantığını yazayım, gerisi kolay..

Amac yüzeyden belli bir tabakayı aşındırarak temizlik veya çizik giderme işlemi yapmak.

Aşınma miktarını etkileyen 4 önemli unsur var.

*İşlem yapılan yüzeyin sertliği

*Makinaya uygulanan baskı

*Kullanılan ürünün aşındırıcılığı

*Kullanılan ped.

Üstte yazdığım 4 unsurda birbiri ile bağlantılı. Ağır bir aşındırıcı ve sert bir ped veya yün ped kullanırsanız yüzey çok fazla aşınır. Ağır bir aşındırıcıyu yumuşak bir ped ile uygularsanız okadar fazla aşınmaz. Yada hafif bir aşındırıcıda gereğinden fazla baskı uygularsanız yine çok fazla aşınır. Bu mantığı anlamanız işin en önemli yanı.

Pedler 3 çeşit

Yüksek aşındırıcı-Cutting(sert sünger olur veya yün olur)

Orta derece aşındırıcı-polishing ped(parlak yüzey bırakır fakat güneş altında ince cizikler ve hareler gözükebilir)

Hafif aşındırıcı-Finishing pad (ıslak bir görünüm ve show car parlaklığı sağlar)

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Tam Ertan abime diyecektim Ayhan Şentürk'e soralım bu işleri diye. Sağolsun hemen imdada yetişmiş :flowers:

Hocam bizim elimizde sonax kırmızı kutu ve nano serisi diye geçen mavi kutu cilalar var. Araçları güzelce yıkadıkdan sonra bunu güzelce araca yedirip sonrada güzelce silecek hafif bir cihaz işimizi görecektir buda sanırım einhell.

Ertan abim birlikte alalım cihazımızı :good1:

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Ben de kaşınıyorum da almak için, bununla uygulama yapmak için uzmanlığa gerek var mı?

Başlangıçta güvenli ürünler kullanırsanız yüzeye zarar verme şansınız yok diyebiliriz.

Örneğin yumuşak finishing ped alıp, bunun yanına show car parlaklığı sağlayan çok hafif aşındırıcı olan meguiars swirlx alırsanız yüzeye zarar vermessiniz. Çünkü finishing pedin çok fazla aşındırma yeteneği yok, yumuşaktır. Swirlx'in aşındırıcılığı sadece yüzeydeki güneşte belli olan fırça izlerini almaya zor yeter Sadece parlatma işlemi yapar.

Burada en fazla dikkat etmeniz gereken, uygulama yaparken pedi sabit bir noktada tutmamak. Sabit noktada tutarsanız o nokta çok fazla ısınıp yanabilir ve o kısmı boyatmak zorunda kalabilirsiniz. Birkaç uygulama videosu izleyip hareketleri görmeniz gerek. Keskin köşelerde asla baskı uygulamamanız gerekiyor. Büyün yük o köşeye geldiği için birim alana çok fazla yük biniyor ve fazla aşındırıyor.

Uygulama yaparken pede nohut tanesi kadar ürün kullanıp ufak alanlarda çalışmanız gerek ve pedi kurutmamalısınız. Kuruyan ped yüzeye yapışır ve makinanın konrtolünü zorlaştırır.

Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

Pedler 3 çeşit

Yüksek aşındırıcı-Cutting(sert sünger olur veya yün olur)

Orta derece aşındırıcı-polishing ped(parlak yüzey bırakır fakat güneş altında ince cizikler ve hareler gözükebilir)

Hafif aşındırıcı-Finishing pad (ıslak bir görünüm ve show car parlaklığı sağlar)

Mesela pasta uygulamadan aracı yıkayıp direk cila atacağız,( orta veya hafif pad kullanırız ) Dikkat etmemiz gereken ne var?

Birde bu 2 ürün ile ilgili yorumlar lütfen :)Sonax-Super-Guclu-Cila-250-Ml__35545880_0.jpgotson202200.jpg

tarihinde Semih İzgi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Tam Ertan abime diyecektim Ayhan Şentürk'e soralım bu işleri diye. Sağolsun hemen imdada yetişmiş :flowers: Hocam bizim elimizde sonax kırmızı kutu ve nano serisi diye geçen mavi kutu cilalar var. Araçları güzelce yıkadıkdan sonra bunu güzelce araca yedirip sonrada güzelce silecek hafif bir cihaz işimizi görecektir buda sanırım einhell. Ertan abim birlikte alalım cihazımızı :good1:

Başlangıç için einhell fazlasıyla işinizi görür. Körü bir makina değil. Sonax nano brillant wax serisinde 1, 2 ve 3 numara var. Makina ile uygulama için yüzey durumuna göre 2 veya 3 numarayı kullanmalısınız. Yüzey çok kötü değilse 2, 5 yıl fırça ile yıkanıp matlaştırılmışsa 3 numara ideal..

Bu arada meguiars swirlx 25 TL civarı. Fazla yıpranmış yüzey için biraz daha güçlü bir ürün istiyorsanız meguiars ultimate compound iyidir. Fiyatları uygun.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Arac iyi bir şekilde yıkandıktan sonra; önce sonax nano'yu makine ile ufak bölgeler halinde çalışarak yedirin. Ardından kırmızı hard waxı el ile ince tabaka halinde sürerek mikrofiber bez ile silin. Tek başına sonax nano yetersiz. Parlaklığı güzel ama üzerinde koruyucu olmadığında ömrü çok kısa.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

:shok: Servet abi bunu duymasın :biggrin:

Duysun :D

Semih bende meg in kil i de var onu da sürsek olmamı? Hatta onla berbaer bir şey daha vermişlerdi ben bi isimlerine de bakam da gelem bodrumda :D

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Mevcut ürünler (Semih tekine ilaveten)

Meg Plast x

50 gr kil

Quick detailer

O değil de semih biz bu soğukta bu işi nasıl yapacaz :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

[VIDEO]

[/VIDEO] tarihinde Ayhan Şentürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

Bu plast X plastik pastası mı? Ayhan abi biz bu plastx ile hafif oksitlenmiş farlarımı bir nebze açabilir miyiz? Şuan 50dk lık videoyu izliyorum bir yandan :good1:

O değil de semih biz bu soğukta bu işi nasıl yapacaz :D

Bugün öğlen hava çok güzeldi.. Dışarıya ufo atarızz :)

tarihinde Semih İzgi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Farları temizleyebilirsiniz. El ile bilr ürünü iyi yedirerek iyi sonuçlar alabilirsiniz. Önce fazla baskı, sonra hafif baskı ile işlemi bitirin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Bu plast X plastik pastası mı? Ayhan abi biz bu plastx ile hafif oksitlenmiş farlarımı bir nebze açabilir miyim? Şuan 50dk lık videoyu izliyorum bir yandan :good1:

Bugün öğlen hava çok güzeldi.. Dışarıya ufo atarızz :)

farlar için almıştım sanırım far parlatma cilası galiba :D

o video yu bende izledim de birşey anlamadım :D gavurca konuşiiler :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Duymak önemli değil, görüntü olsun yeter. 100 metre karşıdan mesleği kapacaksın.... :)

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Ayhan abi 3 soru; :) Senin başını ağrıtmıyorum umarım :D

1.si bu nano cilayı uygularken, nekadar baskı,nekadar devir yapalım?

2.si bu kırmızı sonax cilayı neden el ile uygulamamızı istedin, yumuşak bir şekilde makinayla yedirip makinayla silsek ?

3.sü camlarada cila sürüldüğünü duydum, bu doğrumu? camlara cila sürülmeli mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...