İçeriğe Yönlendir

Polisaj Makinesi Tavsiyesi

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Ayhan Şentürk

1500 devir ideal. El ile tatlı bir baskı yeter. Pedin süngeri sert ise 1, yumuşak ise 2 kg baskı yeter.

Silme işlemlerini her zaman el ile ve mikrofiber bez ile yapacaksınız. Kuru ped ile yüzeyde çalışma yapmak pedin yapışarak makinanın kontrolünü zorlaştırır. Kuru yüzey olduğu için tozlar yüzeyi matlaştırabilir ve süngerde birikme yaparak çamurlaşır.

Kızmızı cilanın içinde aşındırıcı çok. Makine ile uygulamak ürünü boşuna israf etmek demektir. Aşındırıcı olmayan waxları el ile sürmek yeterli. Yedirmeye gerek yok. Yüzeye temas etmeleri yeterli. İnce bir tabaka halinde yayıp kuruduktan sonra sileceksiniz.

Ürünlerin kimyası boya yüzeylerine tutunacak şekildedir. Cama iyi tutnamazlar. Ömürleri çok kısa olur ve camlar fazla toz toplayabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Diğer forumda kendini iyi yetiştirmişsin tebrik ve teşekkür ediyorum :flowers:

Güzel bir far temizliği sonrası yıkama ve cilalama bizim araçları sıfır gibi yapacakdır :) Kendi videomuzu çekeriz bizde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Semih, Mahmut a da haber verelim. Mahmut un bu konularda deneyimi de var.

Diğer forumda kendini iyi yetiştirmişsin tebrik ve teşekkür ediyorum :flowers: Güzel bir far temizliği sonrası yıkama ve cilalama bizim araçları sıfır gibi yapacakdır :) Kendi videomuzu çekeriz bizde

Bir de güzel klip hazırlarız. Bu arada ufak bir dip not "Kar Geliyor" :D zemheri girecek 10 gün sonra bu da iyi bir kar ve peşinden -20 lerde seyreden bir hava soğukluğu demek :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Cilamız boyamızı kardan kışdan buzdan korur Ertan abi, bi yandan da onun için istiyorum kış tamamen gelmeden :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa Karabulut

elimde fotoğraftaki makineden mevcut, uygun ped arıyorum, ancak ölçüsü hakkında bir bilgim yok,  bu makine nasldır, iş görür mü ?

konuyu hortlattık kusura bakmayın  :)

2m77.jpg

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Atakan Ulusoy

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-einhell-polisaj-makinasi-kendi-cilanizi-atin-148469366/detay

bu linkteki ürün ile 3 yıllık  aracımı hiç fırça değmemiş aracımı parlatıp boya koruma yapabilirmiyim..

amacım çok profesyonel bir sonuç çıkarmak değil.. ama var olan parlaklığıda yoketmek istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-einhell-polisaj-makinasi-kendi-cilanizi-atin-148469366/detay

bu linkteki ürün ile 3 yıllık  aracımı hiç fırça değmemiş aracımı parlatıp boya koruma yapabilirmiyim..

amacım çok profesyonel bir sonuç çıkarmak değil.. ama var olan parlaklığıda yoketmek istemiyorum.

O ürüne hiç bulaşmayın. Sabit devirli Sabit bir başlığı var onu kullanmak zorundasınız. Oda çizik giderir ama iyi bir parlatma yapmaz, arabayı kılcal çiziklerle doldurabilir, boyayada zarar verebilir.

Üzerinde yün pede benzer bir malzeme var. Yün ped en ağır aşındırıcıdır. O yüzden çizik giderir ama kılcal çizikte oluşrurur.

tarihinde Ayhan Şentürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Seni kınıyorum mehmet :D

Yeriniz sıcak tuzunuz kuru :D dün yıkamacıda yıkattım. (normalde kendim evde basınçlı yıkama makinemle narin narin incitmeden yıkarım. ama hava şartları buna imkan vermiyor.) Kapı Kolları ve fitilleri dahil donmuştu. Açana kadar hem dondum hem de terledim aracın bir yerine bi hasar verecem diye. kapı kollarının içine ve fitillere giren su maalesef donuyor ve uğraş ki açasın. o nedenle kışın pek yıkamak taraftarı değilim :D

Bu arada makineyi evde cila uygulamaları için düşünüyorum. hatta semih im cilayı almış bile :D

Aslında var :D

iki?ide ayı işi yapıyor çoğu zaman PARLATIYOR :D

Diğer yorumların tamanı okumadan, hemen cevap vermek istedim. Murat Bey' e özellikle mi yapıyorsun.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

iş yapmaz.Aracınız fırça değmemesi çizik oluşumuna engel değil sadece geciktirir.Muhtemelen dairesel çiziklerle doludur aracınız buda mat bir görünüm verir.Kullanmanız gereken polisaj makinası devir ayarlı olmalı.Ancak makina kullanmak çok kolay değildir.İlk defa yapacaksanız mutlaka bolca video ve uygulama izlemenizi tavsiye ederim.ve hatta mümkünse hurda bir panelde deneme yapın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

marka model farketmez tipi aşağıdaki gibi ise 10 tl bile vermeyin. ben şu an 3.polisaj makinemi kullanıyorum(bosch gpo 14 ce). tr deki birçok makineyi test etmişliğim var. en uygun fiyatlı polisaj makinesi einhell po1100. sonrası bütçeye bakar. 1100-1200 watt aşağısına hiç bakmayın derim. fiyatına görer hafiflik, kalite, tetik kilidi gibi özellikler işin içine giriyor.

2m77.jpg

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Boşa zaman kaybı..

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

Kim hortlattı bunu :)

hortlamayı cortlamayı boşver sen abi. bende einhell polisaj makinesi var. ilk uygulamamda makineye fazla çöktüğüm için kömürlerini yaktım ve halen öylece duruyor takımların arasında. istersen kömürlerini halledip işini gör. makine varken makine almakta nerden çıktı şimdi. yok illa makinem olsun diyorsan at üç beş bişeyler senin olsun polisaj makinesi. ama yaza doğru abi bizi bir parlatsan diye damlarım demedi deme.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

hortlamayı cortlamayı boşver sen abi. bende einhell polisaj makinesi var. ilk uygulamamda makineye fazla çöktüğüm için kömürlerini yaktım ve halen öylece duruyor takımların arasında. istersen kömürlerini halledip işini gör. makine varken makine almakta nerden çıktı şimdi. yok illa makinem olsun diyorsan at üç beş bişeyler senin olsun polisaj makinesi. ama yaza doğru abi bizi bir parlatsan diye damlarım demedi deme.

Öyle bir sevda geldi geçti. :D Bırak parlatmayı arabayı bile doğru dürüst yıkayamıyorum artık :D

Diğer yorumların tamanı okumadan, hemen cevap vermek istedim. Murat Bey' e özellikle mi yapıyorsun.

Tamamen tedsadüf abi :)

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Kim hortlattı bunu :)

farkında olmadan ben!, tarihine bakmadan, konuyu görünce hemen balıklama atladım. İncelereken , seni yakaldım. Yoksa tamamen teknik olarak konuyu okuyordum... benim de ilgi alanım..

kötü komşu ev sahibi yaparmış, sen de makine sahibi olacan, benim sayemde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

farkında olmadan ben!, tarihine bakmadan, konuyu görünce hemen balıklama atladım. İncelereken , seni yakaldım. Yoksa tamamen teknik olarak konuyu okuyordum... benim de ilgi alanım..

kötü komşu ev sahibi yaparmış, sen de makine sahibi olacan, benim sayemde

Abi senden başkaları da var konuya tarihe bakmadan giren :D

Arabayı yenilersem, bir de kapalı garajım olursa o zaman alırım makine :)

Yorum bağlantısı
Atakan Ulusoy

Bana makine lazım.. Ama ben arabanın parlaklığını bozmadan böyle polisaj makinasının kendi ağırlığı ile kaporta üzerinde gezip güzelce parlatabileceğim bir cihaz arıoyrum.. böyle kaliteli ama çok aşındırıcı özelliği olmayan birde koruma ve cila önerirseniz havalar ısınınca oyalanmak istiyorum:)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bana makine lazım.. Ama ben arabanın parlaklığını bozmadan böyle polisaj makinasının kendi ağırlığı ile kaporta üzerinde gezip güzelce parlatabileceğim bir cihaz arıoyrum.. böyle kaliteli ama çok aşındırıcı özelliği olmayan birde koruma ve cila önerirseniz havalar ısınınca oyalanmak istiyorum:)

Aşındırma miktarını etkileyen birkaç faktör var.

Mekinenin deviri: Devir arttıkca aşındırma miktarı artar. Bence ideal çizik giderme-yüzey temizleme deviri 1600 devir civarıdır, parlatma ise 1200 devir.

Kullanılan ped: Yün ped çok fazla aşındırır. Sünger pedlerde ise sertlik önemlidir. Sert ped fazla aşındırır. Yumuşak ped çok fazla aşındırmaz. Yün ped ağır çizikler için kullanılır. Çok fazla kullanamassınız. 2-3 defa kullandıktan sonra boya yada vernik katmanını epey inceltir.  Yumuşak ped kılcal fırça çiziklerini almak için uygundur. Çok fazla aşındırmaz.

Kullanılan pastanın kalınlığı:Bazı pastalar çok fazla  aşındırır, derin çizikler içindir. Bazıları ise çok çok incedir ve kılcal çizikleri bile zor alır.

Ben aracıma yılda 2-3 defa koruyucu atıyorum. Yılda 1 defa mutlaka makine ile geçiyorum. En yumuşak pedi kullanıyorum. Aşındırıcı özelliği çok düşük. Bu ped ile meguiars swirl x kullanıyorum. Bu ürün okadar ince bir pastaki, kılcal çiziklerin bile %50'sını,yani sadece en yüzeysel olanları alıyor. Yüzeydeki buğulanmayıda alıp çok net bir parlaklık sağlıyor. Bu ped ve bu pastayı yılda 2 defa uygulayarak arabanıza 30 yıl boya zarar görmeden uygulama yapabilirsiniz. Okadar ince ve güvenli.

Bu gibi istediğiniz işlemi yapabilmeniz için pedi değişebilen, devir ayarlı bir makine almanız lazım. Ben 1-2 yıl önce en ucuz olduğu için einhel almıştım. 90 liraydı. Şimdi hayret ettim, 200 TL olmuş. Bir ader o tarz bir makine alıp bir tane yumuşak finishing ped ve swirl x veya ona yakın ince bir pasta alırsanız istediğiniz gibi güvenle parlatabilirsiniz. Birde üzerine NXT gibi koruyucu uyguladıktan sonra süper olur.

Yorum bağlantısı
Atakan Ulusoy

Hocam bu bahsettiğiniz ürünleri alabileceğim bir link verebilirmisiniz. İlk fırsatta almak istiyorum.. 

kılcal çiziklerin bile %50'sını,yani sadece en yüzeysel olanları alıyor. Yüzeydeki buğulanmayıda alıp çok net bir parlaklık sağlıyor. Bu ped ve bu pastayı yılda 2 defa uygulayarak arabanıza 30 yıl boya zarar görmeden uygulama yapabilirsiniz. Okadar ince ve güvenli.

Yukarıda söylediğiniz gibi olayı abartmadan parlatmak istiyorum sadece.. 

Lütfen bahsettiğiniz cila + koruyucu + birde ucuz bir polisaj makinesı linki koyarsanız..ben yanlışlıkla başka birşeyi almamış olurum.

Yanlışlıkla yün ped falan takıp arabayı mafetmek istemiyorum o yüzden ürünlerin linklerini istiyorum.

Bu isteğimi çok görmezseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
  • 1 yıl sonra...
Aykan Samet Uzun

Merhabalar.Flex marka polisaj makinam var.Polisaj sırasında makina birden elektrik kesiyor ve yavaşlayıp tamamen duruyor.Elimi tetikten çekip tekrar basınca normal çalışıyor ve kısa süre sonra tekrar aynı sorun...

Makinanın sorunu ne olabilir acaba ?

Bizim çevrede (pendik) bu tür makinaları tamir eden biryerde bilmiyorum.Kimseye gösteremedim daha...

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
(düzenlendi)

Merhabalar.Flex marka polisaj makinam var.Polisaj sırasında makina birden elektrik kesiyor ve yavaşlayıp tamamen duruyor.Elimi tetikten çekip tekrar basınca normal çalışıyor ve kısa süre sonra tekrar aynı sorun...

Makinanın sorunu ne olabilir acaba ?

Bizim çevrede (pendik) bu tür makinaları tamir eden biryerde bilmiyorum.Kimseye gösteremedim daha...

Kordonun makinaya girdiği noktada kırık vardır. Makinayı açın, kırığın 10 cm yukarısından kesip bağlantıları yeniden yapın. Buna rağmen hata devam ederse başka kablo kullanarak işlemi tekrarlayın. Yine olmazsa ben karışmam :) Kolay gelsin. tarihinde Celalettin Süğürtin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Flex in modeli nedir? Aşırı ısınma ve baskıdan dolayı kendini korumaya alıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...