İçeriğe Yönlendir

K2 Belgesi

Fatih Kotuk

Recommended Posts

Fatih Kotuk

arkadaslar iyi günler bugün edindiğim bilgiye göre 24 şubattan sonra ford connect araçlarda da k2 belgesi almak zorunlu hale geliyormuş hususi olsun yada olmasın alınması zorunlu hale geliyo benim 2004 model transit connect camlı koltuklu aracım var hususi amaçlı kullanıyorum acaba bizde bu k belgesini alacak mıyız bu konuyla alakalı daha detaylı bilgi sahibi olan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arkadaşlar...

Bu araçla yük taşırsanız K belgesi almak zorundasınız ama bunu almak için vergi mükellefi olmanız gerektiği için alamayacaksınız zaten..

Bu sebeple ticari bir yük ile yakalanmayın...

Benim bildiğim budur..

Başka net bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen..

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Ortak babama doblo aldım ...Jtd 1,9 ...yola gidişi çok güzel dün gece Rizeye gidip geldim..Benimde yada babamında K 2 belgesi alması lazım mı ? :tongue::biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

K2 belgesi için psikoteknik muayeneden olumlu rapor istiyorlarmış..

Sen alamazsın :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

K2 belgesi için psikoteknik muayeneden olumlu rapor istiyorlarmış..

Sen alamazsın :p

Psikoteknik mi ? ahanda ...çtık...ben hayatta alamam lan onu... :D:tongue:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence de alamazsın... Tanıdığım kadarıyla, Baban da boşa heveslenmesin :D (ellerinden öpüyorum)

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

Umarım yüksek vergi, her yıl muayene, hız limitleri gibi saçma sapan para tuzağı uygulamalardan sonra cılkını çıkarıpta aracını hususi amaçlı kullananlardan da istemezler bu belgeyi. Yoksa bir çok kişi isyan edecek artık.

Yorum bağlantısı
Mehmet Varankaya

yük taşırken trafik çevirirse vay haline cezayı yersin, ona göre dikkat etmek lazım.

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Benim bildiğim kadarıyla araç herhangi bir amaçla ticari açıdan kullanılıyorsa yada bir şirket üzerine kayıtlıysa K Belgeli şöför zorunluluğu olacak..

Diğer türlü sadece aile aracı olanlar için K Belgesi sıkıntısı olmayacak.. Ama yukarıda da belirtildiği gibi aile aracı olup ticari yük taşıyan şöförün K Belgesi bulunmuyorsa onun içinde bir cezai uygulama var diye biliyorum..

Yorum bağlantısı
B. İnanç Kutlu

Umarım yüksek vergi, her yıl muayene, hız limitleri gibi saçma sapan para tuzağı uygulamalardan sonra cılkını çıkarıpta aracını hususi amaçlı kullananlardan da istemezler bu belgeyi. Yoksa bir çok kişi isyan edecek artık.

Nerde o günler.

Çok değil 100 kişi her gün işyerine gittiğinde konuyla ilgili kurumlara (Ortak liste yapılacak), başbakana, meclis başkanına ve cumhurbaşkanına ortak yazılmış Ford Connect ve emsalleri gibi otomobillerin sorunlarını içeren bir e maili gönderse.

Gerekirse aylarca, gerekirse yıllarca. Tepkiden bıkan yetkililer gerekli düzeltmeyi yapacaktır.

2011'in birinci ayından itibaren böyle bir şeye başlamış olsaydık, 1 yıldır yetkililerin dikkatini çekmeyi başarmıştık.

Kaldıki basınında ilgisini çekip gazete ve TV lerde haber yayınlandıktan sonra mail bombardımanı çığ gibi büyüyecektir.

Hazırlayalım ortak bir metin, Connect ciler ve emsallerinden otomobili olanların çoğu bu harekete katılacaktır.

Denemesi bedava...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

Bu konu medya aracılığı ile kamuoyuna taşınırsa gerçekten insanlar da gerekli tepkileri vereceklerdir. Yanlış anlaşılmasın ama biz millet olarak tembelliğe alışmışız, hakkımızı aramaktan bile aciz durumdayız ki, zaten durumumuz ortada. Her neyse, eğer böyle bir organizasyon olacaksa listenin başına benim adımı yazın. :) Bu araçların otomobil sınıfında değerlendirilmesi ya da otomobil gibi olmasa bile hiç olmazsa vergilendirme ve hız limitleri konularında makul düzenlemelerin yapılması konusunda hangi kurum(lar)a mail atılacaksa ciddi anlamda ben varım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İyi de arkadaşlar.. o bir kamyonet...

Bu sınırlamaların olmamasını istiyorsanız otomobil alın demezler mi.. ?

Büyük araba istiyorsanız, Büyük otomobiller var.. Hatta doblo bile var..

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca
(düzenlendi)

İyi de arkadaşlar.. o bir kamyonet...

Bu sınırlamaların olmamasını istiyorsanız otomobil alın demezler mi.. ?

Büyük araba istiyorsanız, Büyük otomobiller var.. Hatta doblo bile var..

Mehmet abi, tamam eyvallah bakıldığı zaman ticari altyapıyla üretilen araçlar bunlar ama bunu ayırmaları gerekmez mi? Kapalı kasa, camsız araçları anlarım, eyvallah ama camlı, koltuklu hususi kullanımlı olanlar için neden bu uygulamaları yapıyorlar ki bunu anlamıyorum ben? Buna bir düzenleme gelmeli. Abicim, mesela mesajında Doblo örneğini vermişsin, Doblo'da ticari altyapı ile üretilen bir araçtır ama bizim ülkemizde bu tip araçlar aileler arasında çok rağbet gördüğü için firmalar bu tip araçları hususi aile kullanımı için üretebiliyorlar. Örneğin gördüğüm kadarıyla Hollanda'da Connect gibi hafif ticarilerin hemen hepsi kapalı çünkü neden, insanların bu yönde bir talebi yok ama bizim ülkemizde öyle değil ki. Türk Milleti olarak çoğunlukla geniş aile yapısına sahibiz, bu da bizi araç tercihinde bu tip araçlara yöneltiyor çünkü geniş kapasitesinin yanı sıra ekonomik ve kullanışlı olması da tercih edilmesinde büyük bir etken. Avrupa ülkerinde hususi olarak sadece özürlü vatandaşlar için özel olarak tasarlanan Kangoo'lar falan var. Türkiye için de madem Doblo'yu otomobil olarak alabiliyorsak, Connect'i de alabilmeliyiz. Bu haksızlık niye? Sonuçta hepsi hafif ticari altyapısında? Düzenleme şart diye düşünüyorum. Sırf bu yüzden ben neden güzelim arabamı satıp da otomobil alayım ki? İhtiyaç duymasaydık zaten otomobilimizi satmazdık öyle değil mi?

tarihinde Ümit Atmaca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Connecti otomobil olarak alamayışınızın sorumlusu devlet değil ki, Otosandır...

Bence yanlış yere yükleniyorsunuz..

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

Connecti otomobil olarak alamayışınızın sorumlusu devlet değil ki, Otosandır...

Bence yanlış yere yükleniyorsunuz..

İşte benim de söylemek istediğim şu; devlet bu konuda gerekli düzenlemeyi yapamaz mı? Yani otosanla ilgili bu sorunu düzeltemez mi? Çünkü Doblo alınabiliyorsa Connect'te alınabilmelidir. İkisi de hafif ticariyse bunun farkı ne? Haksızlık bence.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Devlet zorla araba ürettiremez, Bunu ancak siz tüketiciler yapabilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Borga Tansel
(düzenlendi)

Sizin için şu bilgileri paylaşayım, bizim şirkette de var çünkü connect :

3 çeşit K Belgesi vardır:

K1: Nakliye sektöründe hizmet veren şahıs veya tüzel kişilerin alması gereken K Belge türüdür.

K1 *(Yıldızlı):Kamyonet ile şehir içi nakliyecilik hizmeti veren şahıs veya tüzel kişilerin alması gereken K Belge türüdür.

K2: Kendine fatura edilmiş ve kendisinin fatura etmiş olduğu kendine ait malların taşınmasının yapılabilmesi için şahıs veya tüzel kişilerin alması gereken K Belge türüdür.

K2 *(Yıldızlı): Kamyonet ile ticari amaçla olmamak ve sadece kendi malını yurtiçinde taşıma yapabilmesi için şahıs veya tüzel kişilerin alması gereken K Belge türüdür.

K3: Ev eşyası ve büro mobilyası nakliyeciliğinin yapılabilmesi için şahıs veya tüzel kişilerin alması gereken K Belge türüdür.

Yani burdan da anlaşılacağı üzere, eğer ki taşımacılık yapıyorsanız bu belgeyi almaya mecbursunuz. Hususi kullanımlar için gerek yoktur.

tarihinde Borga Tansel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca
(düzenlendi)

Devlet zorla araba ürettiremez, Bunu ancak siz tüketiciler yapabilirsiniz..

Zorlamayla alakası yok ki Mehmet abi, aile aracı olarak satışa sunulan kombi versiyon Connect'leri ve türevlerini ticarilerden ayıracaklar hepsi bu kadar. Kapalı kasalar ayrı, kombiler ayrı değerlendirilecek. Her neyse abicim, belli olan bir şey var ki, o da Connect türevi araçlarda bu düzenlemeye gitmeyecekler. Boşuna tartışıyoruz çünkü bunu isteyen bir azınlığız sadece. :)

Edit: Eksik harf (Boşun = Boşuna)

tarihinde Ümit Atmaca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ramazan Boran

arkadaşlar ben sıfır fort gornet aldım 90 ps silver 2012 rahsatımda komyonet kapalı kasa.ve cıft sıralı koltuk yandan camlı ve.yük nakli hususi yazıyor ruhsatta ben trafıkta sıkıntı yaşarmıyım k2belgesi icın alırken bunları bılmıyordum 2 sefer trafık durdurdu bi şey demedi gidebilirsınız dediler.bırde senın ki tıceri degil dediler sıkıntı olmaz dediler dogrumu.arac eşimin adına kayıtlı yani şahsımıza yani bu konuda aydınlatırmısınız beni.bırde ne bileyim elbette aracıma elbette gıderke gelirke elbette bi şey götürüp getırecem yani canta valiz ne bileyim vs vs sıkıntı yaratırmı bana cok can sıkıcı bır konu ban denen senın kı tıceri degil hususi yazıyor sende dıyorlar dogrumu aydınlatırsanız sevinırım şimdıden tşk ler

Yorum bağlantısı
Ramazan Boran

istanbulda trafık polisi benı köprüden gecişlerde beni 2 sefer durdurdu denetleme istasyonlarda gıdekede gelirkede ruhsatımı istedıler verdim baktılar gıdeblirsınız iyi yolculuklar dediler.sonuc o zaman benim arabamda sorun yok o zaman o durumu cıkartıyom hem benle ilgılı hem arabamla ilgili k2 belgesi zorunluguyok sanırım olsaydı trafık polisleri derdi gibime geliyor dogrumu aydınlatın arkadaşlar şimdıden tşk ler

Yorum bağlantısı
Emin Önal

arkadaşlar ben sıfır fort gornet aldım 90 ps silver 2012 rahsatımda komyonet kapalı kasa.ve cıft sıralı koltuk yandan camlı ve.yük nakli hususi yazıyor ruhsatta ben trafıkta sıkıntı yaşarmıyım k2belgesi icın alırken bunları bılmıyordum 2 sefer trafık durdurdu bi şey demedi gidebilirsınız dediler.bırde senın ki tıceri degil dediler sıkıntı olmaz dediler dogrumu.arac eşimin adına kayıtlı yani şahsımıza yani bu konuda aydınlatırmısınız beni.bırde ne bileyim elbette aracıma elbette gıderke gelirke elbette bi şey götürüp getırecem yani canta valiz ne bileyim vs vs sıkıntı yaratırmı bana cok can sıkıcı bır konu ban denen senın kı tıceri degil hususi yazıyor sende dıyorlar dogrumu aydınlatırsanız sevinırım şimdıden tşk ler

Ramazan bey sorularınızın cevapları bu konu veya benzer başlıkla başka konularda mevcut forumda..

Bu arada ben konuya yazdım diye hatırlıyorum ama Şubat ayı içerisinde şirketimiz adına kayıtlı olan ruhsatında kamyonet kapalı kasa ve çift sıralı koltuk - yandan camlı ve yük nakli hususi yazan aracımıza Yıldızlı K2 belgesi almış bulunmaktayız.(1.277 TL)

Ramazan bey sorunuza cevap olarak; araç sahıs üzerine olduğunda halen oturtulamamış bir sistem var sanırım, standarta bağlanamamış..Çünkü belgeyi alırken bahçede benimle sıra bekleyen,sizinle aynı durumda olan emekli bir amcama acımadan 2.460 TL'lik cezayı kesmişler..

Bu arada K belgesi kontrolünü henüz trafik polisleri yapmıyor, ya köprü yada otoban çıkışlarında kurulu Karayolları Denetleme Ekipleri tarafından ceza kesiliyor..

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Abdussamed Acar

Sizin için şu bilgileri paylaşayım, bizim şirkette de var çünkü connect :

3 çeşit K Belgesi vardır:

K1: Nakliye sektöründe hizmet veren şahıs veya tüzel kişilerin alması gereken K Belge türüdür.

K1 *(Yıldızlı):Kamyonet ile şehir içi nakliyecilik hizmeti veren şahıs veya tüzel kişilerin alması gereken K Belge türüdür.

K2: Kendine fatura edilmiş ve kendisinin fatura etmiş olduğu kendine ait malların taşınmasının yapılabilmesi için şahıs veya tüzel kişilerin alması gereken K Belge türüdür.

K2 *(Yıldızlı): Kamyonet ile ticari amaçla olmamak ve sadece kendi malını yurtiçinde taşıma yapabilmesi için şahıs veya tüzel kişilerin alması gereken K Belge türüdür.

K3: Ev eşyası ve büro mobilyası nakliyeciliğinin yapılabilmesi için şahıs veya tüzel kişilerin alması gereken K Belge türüdür.

Yani burdan da anlaşılacağı üzere, eğer ki taşımacılık yapıyorsanız bu belgeyi almaya mecbursunuz. Hususi kullanımlar için gerek yoktur.

Bizde K2 * (Yıldızlı) belge mevcut ve yüklü ağırlığı 3500 Kg ı geçmeyen araçlarımız için araç kartı çıkartabiliyoruz... Tonajı daha yüksek kamyon sınıfında araçlarımız için anladığım kadarıyla normal K2 de almamız gerekiyor, bunun maliyeti ile ilgili bilginiz var mı?

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Bizde K2 * (Yıldızlı) belge mevcut ve yüklü ağırlığı 3500 Kg ı geçmeyen araçlarımız için araç kartı çıkartabiliyoruz... Tonajı daha yüksek kamyon sınıfında araçlarımız için anladığım kadarıyla normal K2 de almamız gerekiyor, bunun maliyeti ile ilgili bilginiz var mı?

Valla inanın maliyetleri hakkında hiç bir bilgim yok. Psikoteknik falan da istediklerini hatırlıyorum o kadar. Aracı kullanacak her bireye alınması gereken bir belge.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Valla inanın maliyetleri hakkında hiç bir bilgim yok. Psikoteknik falan da istediklerini hatırlıyorum o kadar. Aracı kullanacak her bireye alınması gereken bir belge.

Psikoteknik sürücü ile ilgili bir belge K belgesi tanziminde sürücüye dair belgeler istenmiyor, belgeyi alacak kuruma ait evraklar isteniyor zira şirket aracını farklı şirket çalışanları kullanıyor...

Yorum bağlantısı
Önder Kuru
(düzenlendi)

Psikoteknik sürücü ile ilgili bir belge K belgesi tanziminde sürücüye dair belgeler istenmiyor, belgeyi alacak kuruma ait evraklar isteniyor zira şirket aracını farklı şirket çalışanları kullanıyor...

K2'nin maliyeti 8464 TL. Bunun yanında 79 TL araç başına taşıt kartı ve oda harç bedeli olarak da 65 TL(50 TL oda + araç başına 15 TL) yani toplam 8.608 TL oluyor tek araç için. Her ilave araç için de 94 TL daha ekleyebilirsiniz. Ama sizde K2* var dolayısıyla K2*'dan K2'ye geçiş yaparsanız o zaman aradaki farkı yani 6.348 TL ödeyerek K2 belgesi sahibi olabilirsiniz. BU bahsettiğimiz rakamlar tek araç için geçerli...

tarihinde Önder Kuru tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...